Atopický ekzém: Ako sa dá liečiť?

Choroba, ktorá vie pekne potrápiť, je atopický ekzém. Jeho prejavy sú veľmi nepríjemné, veľa človeka obmedzujú v živote.

Atopický ekzém u detí - ako ho liečiť?

Liečba je často náročná a zdĺhavá, veľa pacientov sa s ňou trápi dlhé roky a príliš si nevie rady. Pritom sa táto choroba liečiť dá. Dôležité je nerezignovať, snažiť sa a skúšať.

Prírodné gély a maste na liečbu atopického ekzému

Pôvod býva väčšinou alergický

Čo to vlastne je atopický ekzém? Ide o kožný zápal, ktorý často býva alergického pôvodu, avšak nemusí to tak byť vždy a vo všetkých prípadoch. Niekedy môže byť príčina aj nealergická, napríklad vplyvom veľmi suchej pokožky. Mnohé odborné knihy uvádzajú, že ide o ochorenie trvalé, celoživotné, u ktorého sa striedajú obdobia vzplanutia choroby s pokojnejšími.

Choroba ale nie je nákazlivá, a tak sa nikto nemusí obávať prenosu z jednej osoby na druhú. Napriek tomu niekedy vzbudzuje odpor okolia, veľmi nepríjemný je napríklad viditeľný atopický ekzém na tvári.

Ako vyzerá atopický ekzém?

Môže mať pomerne rôznorodé príznaky, a preto sa často pomerne ťažko rozoznáva od inej alergie alebo vyrážky.

Atopický ekzém na rukách

V kocke ale môžeme povedať, že príznaky atopického ekzému sú nasledovné:

  • začervenané silne svrbiace šupinaté ložiská
  • vyrážky, ktoré sa často vyskytujú na tvári a potom aj na rukách a na nohách

Často vzniká v ohyboch kože. Nevýhodou je, že je veľmi svrbivý a kvôli škrabaniu môže dôjsť k infekcii, čo prejavy ešte viac zhoršuje. Postupne sa šupinky odlupujú.

Atopický ekzém sprevádzajú často aj rôzne ďalšie alergie ako astma, senná nádcha, zápaly dutín, migréna, zápaly spojiviek. Navyše silné znečistenie prostredia, nevhodná strava a takisto aj dedičnosť má na atopický ekzém silný vplyv.

Postihnuté bývajú aj dojčatá

Bohužiaľ sa atopický ekzém často vyskytuje aj u detí a to dokonca vo veľmi nízkom dojčenskom veku, neraz napríklad už u trojmesačných dojčiat. Atopický ekzém u dojčiat je obzvlášť nepríjemný, pretože dieťa jeho svrbivými prejavmi nesmierne trpí.

Začína na tvári, šíri sa na ruky, nohy aj na celé telo.

Atopický ekzém u dojčiat

V mnohých prípadoch sa sklon k tvorbe ekzému dedí, ale niekedy sa nemusí prejaviť v detskom veku, ale až omnoho neskôr. Preto je býva atopický ekzém častý aj u dospelých alebo dospievajúcich. Jednoducho k spusteniu choroby dochádza až v neskoršom veku. Uvádza sa, že na iniciáciu choroby môže mať vplyv aj stres, najmä ak ste mu vystavení častejšie a dlhodobejšie.

Bylinková alternatíva môže fungovať

Veľa pacientov premýšľa o tom, čo na atopický ekzém? Mnoho ľudí liečba veľmi zaťažuje, a preto sa zaujímajú, či u atopického ekzému môže pomôcť alternatívna liečba. Niekto skúša napríklad homeopatické prípravky ako ✅ Arsenicum album či Calcare Carbonica. Dosť často zaberá na atopický ekzém liečba bylinkami.

Prírodné gély a maste na liečbu atopického ekzému

Rovnako môžu poskytnúť úľavu aj kamilkové kúpele na atopický ekzém. Existuje niekoľko babských rád, ako napríklad snažiť sa prísť na alergén a ten vylúčiť zo života a zo stravy. Vďaka tomu sa choroba postupne dostane do pokojovej fázy a vy si budete môcť vydýchnuť. U alergológa sa tiež skúma reakcia pokožky na rôzne látky, takže lekárske vyšetrenie vám môže významne pomôcť odhaliť alergény.

Kortikoidy majú vedľajšie účinky

Ako je to s liečbou atopického ekzému, ktorý sa nám nepodarí zvládnuť prírodnou metódou? Zvyčajne ju určí kožný lekár - dermatológ. Jadrom väčšinou bývajú antihistaminiká, teda antialergická liečba. Alebo v ťažších prípadoch sa tiež predpisujú kortikoidy, čiže hormonálne prípravky, najčastejšie v podobe mastí, krémov a mliek. Tie sa ale aplikujú len na konkrétne postihnuté miesta a len na krátku dobu, pretože sa, žiaľ, vyznačujú celým radom značne nepriaznivých vedľajších účinkov.

Pokožku, na ktorej ekzém ustúpil, je tiež potrebné veľa mastiť, na doliečovanie hojacich sa prejavov sa zvyčajne používa zinková mastička.

Preventívne opatrenia sú dôležité

Ako na atopický ekzém u detí, keď liečba často nezaberá? Osvedčili sa mnohé preventívne opatrenia, napríklad nahradiť obyčajná mydlá antialergickými, ktoré sú šetrné k pokožke a natoľko ju nevysušujú.

Na otázku, čo pomáha na atopický ekzém u detí, môžeme odporučiť aj pobyt na slniečku a pri mori, ktorý liečbe rozhodne prospieva. Dôležitá je tiež snaha zdržiavať sa v čistom prostredí, kde je čo najnižšia pravdepodobnosť prípadných alergií. Podstatné je aj oblečenie, najlepšie je preferovať bavlnené kúsky, minimalizovať naopak vlnu a umelé vlákna.

Tiež prať bielizeň pomocou pracích práškov a avivážií pre alergikov. V prípade dojčiat by mala matka zo svojej stravy vynechať potenciálne alergény.

Obľúbené pracie prostriedky pre alergikov


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

25/03/2019 17:17
Lea Bugeľová

Nášmu malému uľavilo od svrbenia kúpanie a krémovanie s protopanom a teraz postupne sa nám redukujú fliačiky na dlaniach a na nožičkách

27/05/2019 08:34
Stefi

u nás doma pomohlo na atopické škvrny protopan mliečko a to, že sme malému zakázali čokoládku

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.