Seborea – prejavy, príčiny, liečba

Počuli ste už o ochorení zvanom seborea? Ide o zápalové kožné ochorenie, typicky sa prejavujúce „šupinatou“ pokožkou v oblasti mazových žliaz na tvári, prípadne na hlave, hrudníku či hornej časti chrbta.

Dieťa trpiace seboreou

V článku vám prezradíme, z čoho toto ochorenie vzniká, ako seboreu liečiť a aká je prevencia.

Obľúbené produkty na liečbu seborey

Čo je seborea

Seborea, nazývaná aj seboroická dermatitída alebo seboroický ekzém je zápalové ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné ani nákazlivé. Je to chronické ochorenie, ktorého príznaky môžete potlačiť, no nie je možné sa ho navždy zbaviť.

Seborea u dospelých sa vyskytuje v cca 3 % populácie, častejšie u mužov než u žien, pričom vyššie sklony k nej majú ľudia s mastnou pokožkou. Najvyššiu pravdepodobnosť prepuknutia tohto ochorenia majú novorodenci do 3 mesiacov a dospelí vo veku 30 – 60 rokov. U novorodencov sa do dosiahnutia 1. roku života spravidla šupinatá pokožka sama stratí, no často sa vráti v období puberty.

Zriedkavý nie je ani výskyt ochorenia seborea u psa. U psov je to dedičná choroba, ktorej príznaky sa ukážu už v šteňacom veku. S pribúdajúcim vekom sa príznaky zhoršujú pridružujú sa k nim komplikácie s bakteriálnymi infekciami. Najviac postihnutými plemenami sú kokeršpaniely, west highland white teriéry, basety, anglické setre a labradorské retrievery.

Príznaky ochorenia seborea

Prvé príznaky sú obvykle zmena farby kože na čele nad koreňom nosa/na čele a smerom dolu okolo nosa – tvar nápadne pripomína písmeno T. Je to z dôvodu, že práve táto oblasť tváre je hojne pokrytá mazovými žľazami. Vyskytuje sa tam často aj akné, ktoré môže byť v pubertálnom veku spojené práve so seboreou.

Seborea sa však môže vyskytnúť aj v inej časti tváre, v okolí obočia, očných viečok, za ušami či na brade, v oblasti vlasovej pokožky či inde na tele. Najčastejšie sa vyskytuje seborea na hrudi, okolo pupku, v slabinách a kožných záhyboch (pod pazuchami a pod kolenami, na rukách v okolí zápästia), na zadku a pod prsiami žien.

Atopický ekzém či seborea

Takto postihnutá koža je často začervenaná a môže i svrbieť či páliť. Seborea sa z laického pohľadu dosť podobá na iné kožné ochorenia ako napr. psoriáza alebo atopický ekzém. Z toho dôvodu by ste pri podozrení na ňu mali navštíviť kožného lekára, ktorý s istotou diagnostikuje, či ide o ochorenie zvané psoriáza alebo seborea.

Príčiny vzniku ochorenia

Mechanizmus vzniku seboreickej dermatitídy nie je dosiaľ úplne objasnený, no lekári predpokladajú, že ide o reakciu autoimunitného systému alebo prejav alergie. Jej najčastejším spúšťačom je stres, preto sa jej občas hovorí aj manažérska choroba.

Spúšťacími mechanizmami sú tiež prudké zmeny teploty, časté pitie horúcej čiernej kávy, chronická únava, depresívne stavy, nadmerná konzumácia alkoholu, hormonálna nerovnováha, nerovnováha medzi „dobrým“ a „zlým“ cholesterolom a premnoženie kvasiniek rodu Malassezia.

Seborea a psoriáza – rozdiely

Príznaky seborey a psoriázy sú si na prvý pohľad veľmi podobné. Pred tým, ako sa pustíte do liečby seborey, sa presvedčte, ktoré z týchto kožných ochorení skutočne máte. Psoriáza sa totiž, aspoň vo väčšine prípadov, taktiež prejavuje šupinatými a svrbivými vyrážkami, ktoré sa môžu vyskytovať na tvári, vo vlasoch i po celom tele.

Rozdiel zbadáte až pri bližšom pohľade na šupiny. Psoriáza sa prejavuje striebornými, suchými, pomerne hrubými šupinami. Pri odtrhnutí miesto krváca a vytvorí sa chrasta. Pri psoriáze môže dôjsť aj k zápalu pokožky v okolí kĺbov – psoriatická artritída.

Psoriáza v obočí

Šupiny pri seborei sú biele až žlté, mastné a mäkšie, ich odstraňovanie je ľahšie. Krvácanie sa preto objavuje len výnimočne.

Najvhodnejšie je, samozrejme, zájsť k lekárovi, ktorý najlepšie určí, akým kožným ochorením trpíte.

Seborea a atopický ekzém

Seboreu si môžete spliesť aj s atopickým ekzémom. K jeho najčastejším prejavom patria šupinaté červené škvrny na tvári, rukách, hrudníku či v ohyboch kože. Ide o zápalové ochorenie sprevádzané vyrážkami a svrbením. Ekzém môže byť alergickou reakciou, ale tiež znamením, že dieťa má sklon k alergiám či k astme, prípadne vzniká vplyvom veľmi suchej pokožky.

Ak sa u vás, vašich malých či väčších detí silne svrbiace šupinaté ložiská vyskytnú, mali by ste navštíviť kožného lekára, ktorý vám určí diagnózu.

Seborea u bábätka a detí

Seborea sa najčastejšie prejavuje u detí, mužov a starších ľudí, ktorí mávajú problém s mazovými časťami pleti. Často postihuje deti do 3 mesiacov (novorodenecká seborea), u ktorých sa tvoria veľké mastné šupiny po celej hlave. Nadprodukcia mazu v kožných žliazkach po nejakom čase spontánne zmizne a môže, ale aj nemusí sa objaviť opäť počas dospievania. Seborea môže byť jednou z príčin akné, ktoré sa v puberte často objavuje.

Novorodenecká seborea

Spúšťačom môže byť stres, ale aj zmena ročných období, preto sa často prejavuje pri koncoročných skúškach. Pri malých deťoch treba postihnuté miesta natierať olejčekom a vlásky vyčesávať hustou kefou. V prípade, že by po 3. mesiaci neustúpila, treba zájsť k lekárovi, ktorý vám predpíše potrebné lieky.

Seborea v tehotenstve a počas dojčenia

Napriek tomu, že náchylnejší na seboreu sú muži, môže sa prejaviť aj u žien. Keďže k príčinám sa radia stres, chlad, suché počasie, gény, kvasinky, ktoré normálne žijú na koži, a určitý zdravotný stav a lieky, môže sa objaviť aj v tehotenstve a počas dojčenia. Základom je udržať si čistú pokožku, najvhodnejšie je zbaviť ju nečistôt vždy pred spaním. Hoci nejde o nákazlivé ochorenie a ani nemá vplyv na celkový zdravotný stav, môže pôsobiť neesteticky. Ak sa prejavuje len na pokožke hlavy, siahnite po šampónoch, ktoré hĺbkovo vyčistia a osviežia pokožku hlavy a zbavia vás lupín. Pokiaľ sa prejavuje aj na tele, po umytí pokožku ošetrite vhodným balzamom či krémom, ktorý pomáha hojiť poškodenú pokožku.

Farbenie vlasov počas seborey

Seboreická dermatitída vo vlasoch má vplyv na farbenie vlasov. Pri výbere farby treba postupovať opatrne, je dôležité, aby neobsahovala látky, ktoré by mohli vyvolať podráždenie. Ak si chcete farbiť vlasy, tak jedine počas obdobia, keď netrpíte zápalom pokožky hlavy. Seborea môže spôsobiť dočasnú stratu vlasu. Pri správnej výžive sa vypadávanie vlasov zmierni a vlasy opäť narastú.

Ženy trpiace seboreou si môžu farbiť vlasy

Je seborea nákazlivá a dedičná?

Dedičnosť seborey nebola zatiaľ dokázaná, nezriedka sa však objavuje u viacerých členov v rodine. Podľa všetkého je predispozícia k seboroickej dermatitíde dedičná, ovplyvňuje ju viacero faktorov. Vplýva na ňu stres, depresie, hormonálne poruchy, poruchy metabolizmu, zhoršenie chronických chorôb, ale napr. aj zníženie imunity. Pokiaľ seboreou trpíte, nemusíte sa báť, že by ste niekoho nakazili. Ide o neinfekčné ochorenie kože, ktoré nie je nákazlivé.

Liečba ochorenia seborea

Skladá sa z dvoch častí – úlohou prvej je eliminovať nepríjemné príznaky ochorenia a druhá si kladie za cieľ obmedziť pravdepodobné príčiny.

Medzi prípravky na lokálnu liečbu ochorenia seborea patrí špeciálna kozmetika – krémy a šampóny s kortikosteroidmi. Tie lekári obvykle predpisujú iba na niekoľko týždňov, keďže časom môžu spôsobiť oslabenie pokožky. Pacientom, ktorým vyvolali seboreu baktérie na pokožke hlavy, sú určené antibakteriálne gély s obsahom metronidazolu.

Malé dieťa so seboreou

Dospelým, ktorí trpia seboreou na pokožke hlavy sa predpisujú šampóny s antimykotickým účinkom (t. j. zabraňujúcim šíreniu plesní a kvasiniek – napr. ketokonazol), s protizápalovým účinkom (napr. pyrithion zinočnatý), a tiež s keratolytickým účinkom – tie zmäkčujú zrohovatelé kúsky pokožky. Najúčinnejšie látky v týchto prípravkoch sú betuldiol, kyselina salicylová, sulfid selénu, bisabolol, kanabidiol či extrakt z brezy.

Pomôcť môže aj doplnková liečba prírodnými prípravkami alebo svetelná terapia, pri ktorej sa postihnutá časť pokožky ožaruje UV žiarením. To pomáha upokojiť pokožku a odstrániť jej začervenanie i svrbenie. Pri ľahších prípadoch seborey môže byť nápomocná aj rašelina. Rašelinové zábaly sa používajú napr. na ošetrenie vlasovej pokožky.

Liečba príčin spočíva v obmedzení stresu, dostatočnej hygiene, posilnení imunity, obmedzení nosenia oblečenia, ktoré dráždi pokožku (svetre alebo čiapky z vlny) a obmedzení nadmerného používania kozmetických prípravkov. Nie je tiež na škodu posilniť váš imunitný systém, s čím vám pomôžu vitamíny E, C a K.

Vyberáme z nášho katalógu

Pomôžu aj „babské recepty“

Ako doplnková liečba ochorenia seborea vám pomôžu aj nasledujúce bylinky či prírodné prípravky.

  • Probiotiká – podporujú zdravé trávenie, čím dokážu pomôcť so zápalovými procesmi v tele. Priamo u seboreickej dermatitídy sa ich účinok nepreukázal, avšak sú účinné pri mnohých kožných zápalových ochoreniach, najmä u detí.
  • Aloe vera – je to rastlina s protizápalovými účinkami. Výskumy ukázali, že extrakty alebo gély z aloe pomáhajú aj pri liečbe seberoickej dermatitídy.
  • Rybí tuk – omega-3 mastné kyseliny v ňom obsiahnuté zvyšujú hladinu „dobrého“ cholesterolu, ktorý zasa pomáha zlepšiť celkovú imunitu. Dokáže teda potlačiť zápalové ochorenia kože vyvolané alergiami.
  • Jablčný ocot – dokáže lokálne upokojiť zapálenú pokožku. Pred jeho použitím si prv umyte vlasy šampónom, potom rozotrite na postihnutú oblasť jablčný ocot zriedený s vodou. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne dobre opláchnite.
  • Olivový olej – nanáša sa taktiež na miesto na pokožke hlavy, ktoré je postihnuté zápalom. Nezriedený olivový olej rozotrite a nechate cca hodinu pôsobiť. Vlasy potom umyte šampónom.
  • Esenciálne oleje – patrí sem napr. čajovníkový olej, ktorý vďaka svojim antibakteriálnym, protiplesňovým a protizápalovým účinkom pomáha pri liečbe mnohých kožných ochorení. Keďže je pomerne silný, pred aplikáciou ho nezabudnite zriediť s olivovým alebo kokosovým olejom (ten má sám osebe antibakteriálne a analgetické účinky). Ďalšie esenciálne oleje vhodné na zmiernenie príznakov ochorenia seborea sú pupalkový olej, olej z čiernych ríbezlí, mandľový či borákový olej.

Seborea a bylinky (prírodná liečba)

Seboreu môžete liečiť viacerými spôsobmi, môžete skúsiť masti a krémy z lekárne (napr. Bepanthen, niektoré Bioderma a Eucerin produkty), babské recepty, ale aj rôzne bylinky, ktoré pôsobia hojivo a pokožku zregenerujú. Okrem Aloe Vera má upokojujúce účinky napr. nechtík lekársky (protizápalové účinky), eukalyptus (pôsobí hojivo) alebo harmanček (na zápaly, kožné ekzémy). Antibakteriálnymi účinkami sa vyznačuje tymián, na čistenie pleti a ekzémy je vhodný rozmarín, s kožnými problémami vám môže pomôcť aj šalvia. Skúsiť môžete taktiež levanduľu, arniku, borievku obyčajnú a odvar z repíka.

Homeopatiká na liečbu seborey

Dávate prednosť homeopatickej liečbe pred klasickými prípravkami z lekárne? Pri liečbe seborey môžete použiť aj homeopatiká. Máte viacero možností, napr. Natrum muriaticum 15CH, Calcarea carbonica 9CH či Oleander CH200. Vzhľadom na to, že je vhodné vyhľadať celostný liek, ktorý by zlepšil celkovú odolnosť organizmu, je najlepšie sa obrátiť na skúseného homeopata, ktorý vyberie homeopatikum až po vyšetrení a prezretí kože.

Liečba seborey

Stravovanie a jedálniček počas seborey

A čo seborea a strava? Správnymi stravovacími návykmi môžete ochorenie priaznivo ovplyvniť. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť potraviny, ktoré sa vyznačujú protizápalovými účinkami, obohaťte ju o vitamíny, ktoré zlepšia váš imunitný systém. Na tanieri by sa vám mala častejšie objavovať listová zelenina, paradajky, sladké zemiaky, plody bohaté na antioxidanty (napr. čerešne, jahody, čučoriedky), potraviny s vysokým obsahom vitamínu C (paprika, citrusy) a vitamínu E (avokádo či pšeničné klíčky) a K. Odporúča sa konzumácia rýb, čerstvých mliečnych výrobkov a surovej zeleniny. Vhodný je aj olivový olej a mandle. Do jedálnička môžete zaradiť aj potraviny na očistu čriev (vlákninu) a chlorelu spolu so zeleným jačmeňom.

Vyhýbať by ste sa mali živočišným tukom, bielemu pečivu, sladkostiam, pikantným a kyslým jedlám, ale tiež alkoholu.

Obľúbené produkty na liečbu seborey

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.