Seborea – prejavy, príčiny, liečba

Počuli ste už o ochorení zvanom seborea? Ide o zápalové kožné ochorenie, typicky sa prejavujúce „šupinatou“ pokožkou v oblasti mazových žliaz na tvári, prípadne na hlave, hrudníku či hornej časti chrbta.

Dieťa trpiace seboreou

V článku vám prezradíme, prečo toto ochorenie vzniká, ako ho liečiť a aká je prevencia.

Obľúbené produkty na liečbu seborey

Čo je seborea

Seborea, nazývaná aj seboroická dermatitída alebo seboroický ekzém je zápalové ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné ani nákazlivé. Je to chronické ochorenie, ktorého príznaky môžete potlačiť, no nie je možné sa ho navždy zbaviť.

Seborea u dospelých sa vyskytuje v cca 3 % populácie, častejšie u mužov než u žien, pričom vyššie sklony k nej majú ľudia s mastnou pokožkou. Najvyššiu pravdepodobnosť prepuknutia tohto ochorenia majú novorodenci do 3 mesiacov a dospelí vo veku 30 – 60 rokov. U novorodencov sa do dosiahnutia 1. roku života spravidla šupinatá pokožka sama stratí, no často sa vráti v období puberty.

Zriedkavý nie je ani výskyt ochorenia seborea u psa. U psov je to dedičná choroba, ktorej príznaky sa ukážu už v šteňacom veku. S pribúdajúcim vekom sa príznaky zhoršujú pridružujú sa k nim komplikácie s bakteriálnymi infekciami. Najviac postihnutými plemenami sú kokeršpaniely, west highland white teriéry, basety, anglické setre a labradorské retrievery.

Príznaky ochorenia seborea

Prvé príznaky sú obvykle zmena farby kože na čele nad koreňom nosa a smerom dolu v okolí nosa – tvar nápadne pripomína písmeno T. Je to z dôvodu, že práve táto oblasť tváre je hojne pokrytá mazovými žľazami. Vyskytuje sa tu často aj akné, ktoré môže byť v pubertálnom veku spojené práve so seboreou.

Seborea sa však môže vyskytnúť aj v inej časti tváre, v okolí obočia, očných viečok či za ušami, v oblasti vlasovej pokožky či inde na tele. Najčastejšie sa vyskytuje seborea na hrudi, okolo pupku, v slabinách a kožných záhyboch (pod pazuchami a pod kolenami), na zadku a pod prsiami žien.

Atopický ekzém či seborea

Takto postihnutá koža je často začervenaná a môže i svrbieť či páliť. Seborea sa z laického pohľadu dosť podobá na iné kožné ochorenia ako napr. psoriáza alebo atopický ekzém. Z toho dôvodu by ste pri podozrení na ňu mali navštíviť kožného lekára, ktorý s istotou diagnostikuje, či ide o ochorenie zvané psoriáza alebo seborea.

Príčiny vzniku ochorenia

Mechanizmus vzniku seboreickej dermatitídy nie je dosiaľ úplne objasnený, no lekári predpokladajú, že ide o reakciu autoimunitného systému alebo prejav alergie. Jej najčastejším spúšťačom je stres, preto sa jej občas hovorí aj manažérska choroba.

Spúšťacími mechanizmami sú tiež prudké zmeny teploty, časté pitie horúcej čiernej kávy, chronická únava, depresívne stavy, nadmerná konzumácia alkoholu, hormonálna nerovnováha, nerovnováha medzi „dobrým“ a „zlým“ cholesterolom a premnoženie kvasiniek rodu Malassezia.

Liečba ochorenia seborea

Skladá sa z dvoch častí – úlohou prvej je eliminovať nepríjemné príznaky ochorenia a druhá si kladie za cieľ obmedziť pravdepodobné príčiny.

Medzi prípravky na lokálnu liečbu ochorenia seborea patrí špeciálna kozmetika – krémy a šampóny s kortikosteroidmi. Tie lekári ale obvykle predpisujú iba na niekoľko týždňov, keďže časom môžu spôsobiť oslabenie pokožky. Pacientom, ktorým vyvolali seboreu baktérie na pokožke hlavy sú určené antibakteriálne gély s obsahom metronidazolu.

Malé dieťa so seboreou

Dospelým, ktorí trpia seboreou na pokožke hlavy sa predpisujú šampóny s antimykotickým účinkom (t. j. zabraňujúcim šíreniu plesní a kvasiniek – napr. ketokonazol), s protizápalovým účinkom (napr. pyrithion zinočnatý), a tiež s keratolytickým účinkom – tie zmäkčujú zrohovatelé kúsky pokožky. Najúčinnejšie látky v týchto prípravkoch sú betuldiol, kyselina salicylová, sulfid selénu, bisabolol, kanabidiol či extrakt z brezy.

Pomôcť môže aj doplnková liečba prírodnými prípravkami alebo svetelná terapia, pri ktorej sa postihnutá časť pokožky ožaruje UV žiarením. To pomáha upokojiť pokožku a odstrániť jej začervenanie i svrbenie.

Liečba príčin spočíva v obmedzení stresu, dostatočnej hygiene, posilnení imunity, obmedzení nosenia oblečenia, ktoré dráždi pokožku (svetre alebo čiapky z vlny) a obmedzení nadmerného používania kozmetických prípravkov. Nie je tiež na škodu posilniť váš imunitný systém, s čím vám pomôžu vitamíny E, C a K.

Vyberáme z nášho katalógu

Pomôžu aj „babské recepty“

Ako doplnková liečba ochorenia seborea vám pomôžu aj nasledujúce bylinky či prírodné prípravky.

  • Probiotiká – Podporujú zdravé trávenie, čím dokážu pomôcť so zápalovými procesmi v tele. Priamo u seboreickej dermatitídy sa ich účinok nepreukázal, avšak sú účinné pri mnohých kožných zápalových ochoreniach, najmä u detí.
  • Aloe vera – Je to rastlina s protizápalovými účinkami. Výskumy ukázali, že extrakty alebo gély z aloe pomáhajú aj pri liečbe seberoickej dermatitídy.
  • Rybí tuk – Omega-3 mastné kyseliny v ňom obsiahnuté zvyšujú hladinu „dobrého“ cholesterolu, ktorý zasa pomáha zlepšiť celkovú imunitu. Dokáže teda potlačiť zápalové ochorenia kože vyvolané alergiami.
  • Jablčný ocot – Dokáže lokálne upokojiť zapálenú pokožku. Pred jeho použitím si prv umyte vlasy šampónom, potom rozotrite na postihnutú oblasť jablčný ocot zriedený s vodou. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne dobre opláchnite.
  • Olivový olej – Nanáša sa taktiež na miesto na pokožke hlavy, ktoré je postihnuté zápalom. Nezriedený olivový olej rozotrite a nechate cca hodinu pôsobiť. Vlasy potom umyte šampónom.
  • Esenciálne oleje – Patrí sem napr. čajovníkový olej, ktorý vďaka svojim antibakteriálnym, protiplesňovým a protizápalovým účinkom pomáha pri liečbe mnohých kožných ochorení. Keďže je pomerne silný, pred aplikáciou ho nezabudnite zriediť s olivovým alebo kokosovým olejom (ten má sám osebe antibakteriálne a analgetické účinky). Ďalšie esenciálne oleje vhodné na zmiernenie príznakov ochorenia seborea sú pupalkový olej, olej z čiernych ríbezlí či borákový olej.

Obľúbené produkty na liečbu seborey

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 26.02.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...