Menopauza – príznaky, priberanie, lieky a výživové doplnky

Menopauza je nesprávne používaný pojem pre prechodné obdobie ženy a jej menštruačného cyklu. Toto obdobie sa nazýva klimaktérium (bežne označované ako „prechod“), ktoré je prechodnou fázou medzi obdobím pohlavnej zrelosti a vyhasínaním pohlavného cyklu ženy. 

Žena v menopauze

Dĺžka klimaktéria je individuálna, ale zvyčajne prebieha medzi 45. až 55. rokom. Zmeny v tomto období nastávajú postupne a prvé príznaky môžu byť veľmi nenápadné.

Obľúbené produkty na pomoc s príznakmi menopauzy

Čo je to menopauza?

Počas klimaktéria fyziologicky dochádza k poklesu funkcie vaječníkov, čo následne vyvolá zmeny v celom ženskom organizme. Tieto zmeny sa prejavujú psychicky aj fyzicky, nakoľko prebiehajú v endokrinnom systéme, čo je systém žliaz vnútorného vylučovania hormónov. Hormóny ovplyvňujú činnosť rôznych orgánov tela a ich úlohou je zabezpečiť stálosť vnútorného prostredia. Pri prechode sa toto prostredie naruší, keď vaječníky strácajú schopnosť tvorby hormónov. Postupne teda ustáva tvorba estrogénov, čo spôsobí zmenenú produkciu hormónov aj v centrálnom riadení mozgu.

Prvé príznaky menopauzy

Organické zmeny v klimaktériu postihujú hlavne cieľové orgány estrogénov a to maternicu, vagínu, vulvu a prsníkové žľazy. U všetkých týchto častí dochádza kzníženému prekrveniu a prejavujú sa vegetatívne zmeny, čiže zmeny v oblasti nervového systému. Vegetatívny nervový systém (autonómny) nepodlieha vedomej kontrole. Reguluje životné funkcie ako je dýchanie, trávenie, látková výmena,... 

Vegetatívny syndróm je určovaný zvýšenou dráždivosťou nervového systému urýchľujúceho krvný obeh a očividne je vyvolávaný výpadkom tvorby estrogénov. Estrogény majú spomaľovací vplyv na vegetatívny nervový systém. Kvôli ich poklesu sa môžu prejavovať rôzne poruchy a ťažkosti. Súčasne s klesajúcou hladinou estrogénov sa zvyšuje stimulácia hypofýzy k tvorbe FSH (folikuly stimulujúceho hormónu). Je to hormón, ktorý je produkovaný hypofýzou a dočasne sa zvyšuje jeho hladina každý mesiac kvôli stimulácii vaječníkov. Keď žena vstúpi do klimaktéria a vaječníky prestanú pracovať, folikuly stimulujúci hormón zvýši svoju hladinu oveľa výraznejšie. 

4 fázy klimaktéria

 • Premenopauza – štádium pred menopauzou 
 • Menopauza – obdobie poslednej menštruácie 
 • Perimenopauza – prechádza menopauzou, rátame aj rok po nej 
 • Postmenopauza – obdobie 12 mesiacov po poslednej menštruácii 

Obdobie menopauzy je u žien vnímané veľmi negatívne, keďže až 80% z nich má počas tohto obdobia určité problémy. Už počas premenopauzy sa začne telo ženy pripravovať na prechod k menopauze, čo značí zníženú produkciu hormónov vo vaječníkoch. Menštruačný cyklus sa môže stať nepravidelný a žena môže pociťovať návaly tepla, potenie alebo závraty. Súhrnne ich nazývame klimakterický syndróm. Tieto príznaky neohrozujú zdravie ženy, majú však vplyv na kvalitu života. U väčšiny žien ustupujú do 2 rokov, no v niektorých prípadoch môžu trvať aj dlhšie ako 5 rokov. 

Žena v menopauze a jej príznaky

Klimakterický syndróm

Rozdeľujeme ho na 2 typy príznakov:

 • Fyzické – návaly tepla, nevoľnosť, búšenie srdca, nadmerné potenie, bolesti hlavy a závraty 
 • Psychologické – zmeny nálad, úzkosť, nespavosť, zhoršenie pamäti, plačlivosť, ťažšia koncentrácia a rozhodovanie sa 

Žena, ktorá sa rozhodne vyhľadať odborníka podstúpi dôkladné vyšetrenia. Patrí sem gynekologické vyšetrenie, vyšetrenie prsníkov, cytologické vyšetrenie vaginálneho tkaniva a krvné vyšetrenie, ktoré zistí hladinu ženských pohlavných hormónov. Zvolená terapia môže byť hormonálna alebo nehormonálna.

Ide o podávanie preparátov obsahujúcich pohlavné hormóny, čím sa má zabezpečiť nedostatok estrogénov. Ich užívaním sa výrazne znižuje sila aj frekvencia príznakov, čím sa môže predísť trvalému a nezvratnému  poškodeniu organizmu ženy. Osvedčené sú  orálne hormóny v podobe tabliet a prípravky, ktoré sú injekčne vstrekované každých 6 až 8 týždňov.

Depotné systémy liekov sa využívajú na pohodlnú aplikáciu liečiva. Používajú sa pri dlhodobo podávaných liekoch, pričom sa dodržuje správny časový odstup medzi jednotlivými dávkami. Depotné systémy existujú ako pri tabletkách, tak aj v injekčnej forme, kedy sa liečivo často viaže na látku vysoko lipofilnú, ktorá sa viaže na tukové tkanivo a tým sa zabezpečí dlhodobé uvoľňovanie do organizmu. Hormonálna liečba je aj dobré preventívne opatrenie pred ostoporózou.

Dlhodobá liečba estrogénmi sa odporúča len pri zvýšenom odbúraní kostného tkaniva a pri dodatočných rizikových faktoroch. Dôležité je, aby bola žena na tieto možné prejavy pripravená a začínajúcu menopauzu nepotláčala. Naopak, je potrebné ju včas identifikovať a vnímať ju ako nové usporiadanie života.  Hormonálnej liečbe by sa mali vyhnúť ženy, ktoré predpokladajú, že by mohli byť tehotné, majú problémy s vaginálnym krvácaním, mali akúkoľvek rakovinu, prekonali mozgovú porážku alebo infarkt, trpia na zápaly žíl alebo majú chorú pečeň. Je uskutočnená prostredníctvom fytoestrogénov ako odporúčaná alternatíva hormonálnej liečby. Sú to rastlinné látky s funkciou a štruktúrou veľmi podobnou estradiolu (jeden z estrogénov). Jedná sa o veľmi slabé estrogény s aktivitou oveľa nižšou ako účinok estradiolu. 

Fytoestrogény sa nachádzajú napríklad v sójových bôboch, v strukovinách, v ľane, ďateline lúčnej... Štúdie dokázali, že ženy, ktoré majú celoživotne zvýšený príjem fytoestrogénov, majú až 20-krát nižší výskyt nádorových ochorení. Hlavne na vaječníkoch, prsníkoch a maternici. Pri každej liečbe je nevyhnutné dodržiavať presné dávkovanie a rovnako dať pozor na dobu užívania. Odporúča sa aj primeraná fyzická aktivita (joga, chôdza, plávanie) a správna životospráva. Netreba zabúdať pravidelne absolvovať vyšetrenia krvi, moču, zraku, mamografické a gynekologické. Všetky choroby, ktoré sa vyskytujú v čase klimaktéria a sú včas objavené, sa dajú ľahšie riešiť.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie menopauza

Domáci test na menopauzu

Odhaliť nastávajúcu menopauzu môžete aj prostredníctvom domáceho testu. V súčasnosti sú na trhu k dispozícii jedno a dvojkrokové testy, ktoré identifikujú začínajúcu menopauzu na základe detekcie koncentrácie FSH. Presnejšiu a zároveň spoľahlivejšiu detekciu dosiahnete s dvojkrokovým testom, ktorý začínajúce klimaktérium potvrdí až pri pozitívnom výsledku oboch testov. Testy vykonávate s týždenným odstupom v pohodlí svojho domova.

Z recenzií testu...

Recenzie na domáci test na menopauzu

Ak test preukážu pozitívny výsledok, môžete sa s touto správou vyrovnať najskôr v súkromí. Predtým, ako navštívite lekára môžete si preňho pripraviť otázky. 

Priemerná žena má pri narodení viac ako 2 milióny vajíčok. Pri pohlavnom dospievaní začína menštruovať. Tento cyklus  sa u ženy zopakuje asi 500-krát za život. Pri období klimaktéria je počet vajíčok už zhruba iba 10 – 15-tisíc.

Klimaktérium nie je choroba, iba obdobie, ktorým žena prechádza. Menopauza je posledné menštruačné krvácanie, ktoré je riadené vaječníkmi. Predlžujúcim sa vekom života žien sa predlžuje aj obdobie postmenopauzy. Ženy, ktoré začali menštruovať skôr majú obvykle posunutý vek menopauzy na neskôr a naopak, neskorší vek prvej menštruácie je zvyčajne spojený so skorším nástupom menopauzy. Klimaktérium predstavuje celú prechodovú fázu. V tejto fáze je obzvlášť dôležitá správna životospráva: pravidelný režim, pestrá strava, aktívny pohyb a optimistický prístup k životu. 

Liečba myómov

Hysterektómia je chirurgický zákrok, ktorý prináša výhody aj riziká. Hysterektómia má vlyv na hormonálnu rovnováhu. Lekári ju indikujú pri tvorbe nezhubných nádorov – myómov, ktoré nie je možné odstrániť jednotlivo. Myómy zväčša spôsobujú silné nepravidelné krvácanie, ktoré nereaguje na liečbu. Existujú 3 typy hysteroktómie:

 • Subtotálna – odstráni sa maternica, ale krčok sa ponechá 
 • Celková – úplné odstránenie maternice a krčka, vaječníky nemusia byť odstránené 
 • Radikálna – pri tomto druhu operácie sa odstráni celá maternica, krčok, pošva a závesný aparát maternice 

Hysterektómia sa využíva aj vtedy, ak trpíte nasledujúcimi zdravotnými problémami:

 • Prednádorové zmeny, počiatočné štádium rakoviny
 • Endometrióza
 • Zrasty v maternici
 • Ochorenie sliznice maternice (polypy)
 • Zhubný nádor maternice
 • Skoré štádium rakoviny krčka maternice
 • Poranenie maternice
 • Neustávajúce krvácanie po pôrode
 • Vrastená placenta
 • Chronická panvová bolesť

Hysterektómia je radikálne riešenie závažných zdravotných problémov, po ktorom viac žena nemôže mať dieťa. Pomôže jej však zbaviť sa silného krvácania a bolestí, rovnako aj stresu, ktorý jej myómy spôsobovali. Po zahojení a odpočinku však môže naďalej žiť aj užívať si intímny život. 

Ako si toto obdobie uľahčiť

Ponúkame niekoľko dobrých rád, vďaka ktorým sa toto náročné obdobie v živote ženy dá ľahšie zvládnuť:

 • Uvedomte si, že klimaktérium je nevyhnutné obdobie vo vašom živote. Rovnako, ako bola napríklad puberta. Prechádzajú si ním všetky ženy. 
 • Zdôverte sa lekárovi o svojich ťažkostiach a nezanedbávajte preventívne prehliadky
 • Nefajčite, správne sa stravujte a pravidelne vykonávajte fyzickú aktivitu. 
 • Kontrolujte si cholesterol, cukor v krvi a tlak. Ak ste začali s nejakým typom liečby, dodržiavajte ju. 
 • Klimaktérium je strata plodnosti, nie života. Robte to, čo vás baví. Poprípade vyskúšajte veci, o ktorých ste vždy iba snívali. Nájdite samu seba. 
 • Odstráňte si zo života všetko, čo vás stresuje a privádza do zlej nálady. 
 • Lieky nie sú jediná možnosť. Existujú mnohé čaje a bylinky, ktoré si viete pripraviť aj sama doma. Vyskúšajte šalviu, ďatelinu lúčnu, ploštičník strapcovitý alebo ľanové semienka. 
 • Zdôverte sa so svojimi ťažkosťami. Nie ste v tom sama a je dôležité to vedieť. Rozprávajte sa s priateľkami, partnerom alebo navštívte psychologickú ambulanciu. 
 • Mesačný cyklus už nebude obmedzovať váš sexuálny život. Žiadna menštruácia, žiadne obavy z neželaného tehotenstva. Bola by škoda to nevyužiť.

Nestresujete sa niečím, čo nemôžete zmeniť. Prijmite sa taká, aká ste. Užívajte si život a s prípadnými ťažkosťami a nepríjemnosťami sa popasujte so zdvihnutou hlavou. Iba na vás záleží, aké bude toto obdobie vášho života.

Obľúbené produkty na pomoc s príznakmi menopauzy


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodná strava počas dojčenia: aké ovocie a zeleninu jesť, je vhodné kravské mlieko či mak?Vhodná strava počas dojčenia: aké ovocie a zeleninu jesť, je vhodné kravské mlieko či mak?

Počas dojčenia je potrebné prijímať zo stravy viac energie a zamerať sa aj na to, aby bol jedálniček kvalitný a bohatý na živiny. Pnúkame vám niekoľko tipov a informácií, ako na...

Najlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzieNajlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzie

Prečo je intímna hygiena dôležitá? Ako sa o intímne partie starať? Prezradíme vám, čo je najúčinnejšie.

Organika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenostiOrganika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenosti

TrioHerb podporí tvorbu materského mlieka okamžite a bez toho, aby uškodil mamičke či bábätku. Počuli ste už o ňom?