Suché a popraskané päty – príčiny a liečba

Aj chodidlá nôh môžu byť dehydratované. Suchá, drsná, či dokonca popraskaná koža nielenže vyzerá odpudivo, v niektorých prípadoch ju sprevádza aj bolesť a pálenie na päte.

Suché a popraskané päty

Ak sa jej chcete vyhnúť, pravidelná starostlivosť bude najlepšou prevenciou voči rozšíreniu trhliniek do hrubších kožných vrstiev. Navyše, nezaberie veľa času.

Príčin popraskania existuje niekoľko. Aj keď sa spočiatku javia ako kozmetický problém, ich ignorovanie môže vyústiť do zdravotných komplikácií. Malé ranky vzniknuté popraskaním suchej pokožky majú tendenciu zväčšovania, a tak sa stanú citlivými. Nezahojené bolestivé miesta môžu, dokonca, vyvolať zápal.

Osvedčené krémy na päty

Popraskané päty - príčina zvyčajne nie je iba jedna

U niektorých ľudí má pokožka tendenciu rohovatieť rýchlejšie. Stupeň rohovatenia pritom ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • dôsledok zvýšenej mechanickej námahy (napríklad pri povolaní, ktoré si vyžaduje dlhé státie)
 • nevhodná obuv
 • genetické predispozície
 • nadváha a obezita
 • žiadna alebo nesprávna starostlivosť
 • kožné ochorenia, ekzémy, psoriáza a podobne
 • dlhý čas trávený na slnku a chodenie naboso
 • prašné a klimatizované prostredie
 • vek – koža prirodzene stráca na vlhkosti

Starostlivosť o popraskané päty v pohodlí domova

Pravidelné odstraňovanie odumretého tkaniva a následná hydratácia pokožky je základ. K starostlivosti poslúžia pomocníci v podobe pemzy, pilníka (výborný je napríklad sklený), pílingu a krémov určených na chodidlá. Posledné zmienené sa používajú najmä pred spaním, kedy sa vmasírujú do pokožky a nechajú pôsobiť počas celej noci.

K účelu prevencie i liečby slúžia prípravky s obsahom emolientov, a teda zmäkčujúcich látok, akými sú napríklad prírodné vosky a oleje (✅ makadamový olej, silice zo šalvie a pod.). Medzi účinné hydratačné zložky patria najmä glycerín, urea, panthenol, ✅ bambucké maslo. Ak ste starostlivosť zanedbali, zhrubnutú vrstvu kože nemusíte odstrániť len mechanicky.

Vhodným riešením je tiež použitie tzv. ovocných kyselín, organických hydrokyselín. Predovšetkým kyselina glykolová je v praxi overená a výrazne sa podieľa na rozpustení zrohovatenej vrchnej vrstvy kože. Po aplikácii často stačí umytie s jemnou kefkou a výsledný efekt je zaručený.

Masť a krém na popraskané päty – liečba overenou klasikou

Pred aplikáciou masti či krému musia byť nohy čisté a osušené. Odporúča sa naniesť ich hrubšia vrstva s použitím špeciálnych ponožiek. Alternatívou môže byť aj igelitové vrecúško, na ktoré natiahnete klasické ponožky. Počas noci sa chodidlá hydratujú a pravidelným krémovaním zjemnia.

Osvedčené krémy na päty

Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, na dosiahnutie želaného výsledku je nutné jeho pravidelné používanie.

Recept na popraskané päty – ako ich liečiť pomocou babských rád?

 • Kúpeľ zo sódy bikarbóny odstráni nielen suchú pokožku, ale tiež niektoré typy kožných ochorení či mykóz. Stačí, ak do lavóra nalejete teplú vodu v objeme cca troch litrov a pridáte do nej tri polievkové lyžice sódy bikarbóny. Po jej rozpustení si máčajte nohy dvadsať minút a následne pemzou odstráňte odumretú kožu.
 • Nohy opláchnite, osušte a natrite hydratačným krémom. Opakujte počas celého týždňa, po viditeľných výsledkoch stačí mesačne štyrikrát.

Močenie tvrdej pokožky na pätách

 • Domáca masť na päty z ľahko dostupných ingrediencií má regeneračné i zmäkčujúce účinky. Jej výroba spočíva v lúhovaní celého vajca so škrupinou v šálke octu počas týždňa (na tmavom mieste). Keď sa škrupina rozpustí, opatrne vyberte vajce (vďaka octu bude držať svoj tvar) a dajte ho do šálky s novým octom. Pridajte dvesto gramov masla, rozmiešajte na pastu a natierajte počas celého týždňa, neskôr v nepravidelných intervaloch.
 • Masť si vyrobíte i z tvarohu alebo sadla.
 • Za vyskúšanie stojí tiež účinný trik v podobe voskovej kúry, na ktorú potrebujete sviečku a horčicový olej. Ten zohrejte a zmiešajte s roztopeným voskom. Teplú zmes naneste na chodidlá a nechajte pôsobiť pokým nestvrdne a sama neodpadne. Aplikujte pravidelne a po zlepšení aspoň sporadicky.

Suché a popraskané päty do krvi? Domáca starostlivosť nestačí!

Suché a popraskané päty sú taktiež náchylné na infekciu. Baktérie a kvasinky v nich totiž nachádzajú ideálne prostredie na život. Pôsobia zápalovo, čím vyvolávajú väčšiu bolesť a bránia hojeniu praskliniek.

U niektorých pacientov sa menia z malých na hlboké praskliny, tzv. ragády. Vyžadujú si špeciálnu pozornosť, pretože ak ich napadnú spomínané patogény, prejavia sa mykotickými ochoreniami, ktoré budú mať za následok šúpanie kože, svrbenie, pálenie, červené fľaky či vodnaté vriedky.

Hlboké praskliny na pätách

Keďže ragády zasahujú do hlbších vrstiev kože, otvárajú cestu choroboplodným zárodkom a spôsobujú intenzívnu bolesť, porovnateľnú s chodením po skle či ihlách.

Nadmerne zhrubnutá a popraskaná koža si preto vyžaduje pravidelné návštevy tzv. medicinálnej pedikúry, ktorá je kombinovaná s domácou starostlivosťou. Aj návšteva dermatológa bude dobrou voľbou.

Medicinálna (liečebná) pedikúra je v podstate zložitejšie ošetrenie nohy (zahŕňa zarastajúce nechty, otlaky, kurie oká a podobne). Môže byť klasická, a teda mokrá, alebo prístrojová, nazývaná tiež suchá. Používa sa aj ich kombinácia. Mnohí odporúčajú práve suchý typ tohto ošetrenia za pomoci špeciálnych prístrojov, pretože na chodidle zostáva jemná vrstva kože a nová sa tak netvorí v zvýšenej miere.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

29/09/2019 18:31
Eva

ja mavam obcas hrozne suche miesta tam kde byva atopicky ekzem, ale po potreti protopanom sa pokozka spamatava a je vyzivovana (: a zbavila som sa s nim ekzemu na cele dva roky uz (:

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.