Mykóza nechtov – ako sa zbaviť plesne na nohách?

Hubovitá infekcia onychomykóza najčastejšie postihuje nechty na nohách, i keď zriedkavo sa môže vyskytnúť aj na nechtoch horných končatín.

Mykóza nechtov a aplikácia krému

Na jej rozšírenie sú náchylní muži i ženy, pričom u oboch pohlaví môže byť mykóza charakteristická aj nepríjemným zápachom, nezriedkavo i bolesťou.

Pomocníci pri liečbe nechtovej mykózy

Príčiny vzniku mykózy

Výskyt mykózy ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • vek
 • choroby (u diabetikov je riziko nákazy trojnásobne vyššie)
 • zamestnanie
 • osobná hygiena
 • druh obuvi
 • záľuby

Nie vždy je potrebná pomoc dermatológa, no pravidelná starostlivosť a trpezlivosť áno. Liečba sa realizuje v závislosti od intenzity rozšírenia mykózy. Niekedy postačia prípravky na prírodnej báze, inokedy je nutné aj užívanie medikamentov.

Mykóza nechtov a príznaky

Ako sme už naznačili, zápach je sprievodným javom mykózy. Jej vznik charakterizuje tiež výrazné svrbenie kože na nohách. Ak nie je poskytnutá liečba v začiatočnej fáze, pleseň prechádza aj na nechty. Dôležitou poznámkou je, že v tomto prípade už prípravky určené na liečenie plesne na nohách nebudú dostačujúce aj na efektívne vyliečenie mykózy nechtov.

Plesňové ochorenie na nohách

Zabudnite na krém Lamisil, Canesten či Fungicidin - tie sú vhodné len pri kožnej plesni nôh

Naopak, pri prvých príznakoch mykózy vám pomôžu špeciálne prípravky, ktoré sú určené výhradne na nechty. Tá sa začne prejavovať bielymi alebo žltkastými škvrnami v ich hornej časti. V ďalšom štádiu nechty hrubnúlámu sa a menia svoj tvar. Zvyčajne dôjde i k rozšíreniu na zvyšné nechty. V závažnejších prípadoch sa dokonca môžu oddeliť od lôžka.

Z recenzií produktu:

Recenzie a skúsenosti s Canespor na nechty

Na mykózu nechtov na nohách aj prevenciou

Nejde len o nepríjemné a bolestivé ochorenie, ale tiež o estetický problém. Najmä pre ženy je mykóza chúlostivou záležitosťou, keďže v letných mesiacoch môžu v spoločnosti na obuv s otvorenou špičkou zabudnúť. Aj muži sa týmto nevábivým vizuálom trápia, a to najmä na kúpaliskách. Tu však hovoríme aj o zodpovednosti. Ich návštevou by ochorenie mohli šíriť ďalej.

Nechtová mykóza mení tvar a farbu nechtov

Prevencia by mala byť samozrejmosťou nielen pri návšteve prostredia, kde prevažuje vlhkosť. Nezabúdajte na zopár praktických rád:

 • používajte vlastné uteráky
 • na plaváreň si noste prezúvky
 • nechoďte naboso ani v soláriách a posilňovniach
 • uprednostnite bavlnené ponožky, pokojne aj napustené aloe vera
 • noste suché topánky
 • nezabúdajte na ich dezinfekciu
 • ošetrujte si nechty pilníkom a nožničkami, ktoré používate iba vy

Mykóza nechtov - lieky a prípravky

Zachytiť mykózu nechtov v jej počiatočnom štádiu je základom úspešnej liečby. Tá spočíva v správnom výbere prípravku, ktorý prenikne do nechtov a bojuje proti mikroskopickým hubám. Pomôcť dokážu voľnopredajné lieky, ktoré pri pravidelnej aplikácii zaručia efektívny výsledok. Stačí už len počkať na odrastenie postihnutého nechtu.

Hľadajte prípravky s obsahom kombinácie antimykotík a zmäkčujúcej látky urey. Preniknú až do vnútra nechtov a zabránia ďalšiemu šíreniu mykózy na ich zdravé plochy.

Pomôcť môžu aj tieto prípravky z lekárne:

Ak nezaberá lokálna či kombinovaná antimykotická liečba, pri silnej deformácii nechtov môže byť riešením aj chirurgické odstránenie nechtovej platničky. Počítajte s prítomnosťou bolesti.Ak je infekcia prítomná na nechtovej ploche v tridsiatich percentách a viac, návštevu lekára by ste nemali odkladať. Zmenu vzhľadu nechtov súvisiacu s hubovým pôvodom je potrebné overiť mykologickým mikroskopickým vyšetrením, na základe ktorého sa stanoví proces liečby.

Preferovanejšími spôsobmi zbavenia sa mykózy je chemické odstránenie infikovaného nechtu pomocou keratinolytických prípravkov alebo laserová liečba. Tá je úspešná, no závislá na raste nechtov (priemerne desať mesiacov). Pri pokročilej onychomykóze si vyžaduje tri sedenia v mesačných intervaloch.

Mykóza nechtov a prírodná liečba

Domáca liečba je pre mnohých pacientov trpiacich mykózou jediným možným riešením. Aj keď je pravdou, že babské rady a ľudové liečiteľstvo dokážu robiť zázraky, alternatívne metódy odstránenia nechtovej mykózy zaberajú skôr v počiatočných fázach. Ak je pleseň vašich nechtov v tomto štádiu, vyskúšať môžete niekoľko receptov:

 • Zmiešajte ocot s teplou vodou v pomere 1:2. V prípade použitia jablčného octu vytvorte roztok jedna ku jednej. Denne v ňom namáčajte postihnuté miesta na približne dvadsať minút a kúru opakujte, až kým sa necht nezahojí, respektíve celý neodrastie. Nezabudnite po každom kúpeli nohy opláchnuť čistou vodou a dosucha vyutierať.
 • Ďalším tipom je vytvorenie cesnakového zábalu. Čerstvo pretlačený cesnak rozotrite na gázu a priložte ju na nechty v trvaní niekoľkých hodín. Stretnete sa tiež s odporúčaním primiešania niekoľkých kvapiek citrónu. Po kúre nohy umyte a vysušte.
 • Čajovníkový olej je výborným liečivom na mnohé ochorenia, medzi nimi aj mykotické infekcie kože a nechtov. Je určený na vonkajšie použitie a v prípade veľmi citlivej pokožky ho môžete zriediť s trochou olivového oleja. Nanášajte ho na nechty dvakrát denne, ale ošetrené miesta neprelepujte.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.