Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Vyskúšali ste už množstvo krémov, masiek a procedúr, no nič dlhodobo nezabralo? Nezúfajte, pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel.

Tvárová gymnastika na vrásky okolo očí i úst

Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže tvárová gymnastika.

Čo je tvárová gymnastika?

Tak, ako cvičením rúk, brucha či nôh môžete spevniť svaly tela a dosiahnuť krásne vyformovanú postavu, môžete podobne pracovať so svalmi tváre. Na tvári sa nachádza až 57 svalov a pravidelným precvičovaním týchto svalov môžete dosiahnuť ich pružnosť, vyplniť prepadnuté časti tváre, ovisnuté viečka, eliminovať vrásky či dokonca zlepšiť kvalitu pokožky.

Čo je to teda tá tvárová gymnastika? Ide o cielenú prácu so svalmi tváre, ktoré sťahujeme, držíme vo svalovom napätí a následne uvoľňujeme. Zaujímavosťou je, že tieto cvičenia pôvodne vznikli ako pomoc pri rehabilitácií pacientom s ochrnutím tváre, napríklad po mozgovej porážke. Tieto cvičenia pomohli pacientom opäť získať kontrolu nad svalmi tváre, no priniesli aj menej očakávaný efekt – mladší vzhľad a pružnejšiu pokožku. A tak sa tvárová gymnastika dostala ďalej, do oblasti estetickej kozmetiky.

Tvárová gymnastika zahŕňa široké spektrum cvikov. Sú zamerané na rôzne oblasti tváre, problematické partie či pre rôzne vekové kategórie. Mnohé sa vám budú zdať vtipné a určite sa pri cvičení zabavíte. Raz sa budete usmievať, inokedy rozdávať pusinky, neskôr mračiť a robiť kadejaké grimasy. Všetky tieto cvičenia majú za úlohu rozhýbať a posilniť svaly, prekrviť tvár a obnoviť vrstvy pokožky.

Kedy a ako často praktizovať tvárovú gymnastiku?

Tvárovú gymnastiku najčastejšie vyhľadávajú dámy v zrelom veku, ktoré si už vyskúšali nejeden krém proti vráskam či na ovisnuté očné viečka, no neúspešne. Tvárová gymnastika je tu pre všetky dámy (aj pánov), ktoré chcú mladistvý vzhľad tváre zachovať čo najdlhšie, no pod skalpel sa nechystajú. Najvhodnejší vek, kedy začať, je medzi 25. a 30. rokom. Práve v 25 začína pokožka a svaly postupne starnúť – a to nielen na tvári, ale na celom tele. Tento proces prináša neželané prejavy ako vrásky, ovisnutú pokožku, stratu elasticity, ochabnuté svalstvo a podobne.

Tvárová gymnastika – cviky proti vráskam

Tvárová gymnastika vám nezaberie veľa času, no tak, ako pri cvičení, je dôležitá pravidelnosť. Platí, že čím horší je stav tváre, tým častejšie by ste mali cvičenia praktizovať, minimálne však 3x do týždňa, no s pribúdajúcim vekom zvýšte intenzitu na 5 – 6x. Najlepšie je svaly tváre precvičovať približne 10 – 20 minút, pričom je potrebné venovať sa celej tvári. Z cvičenia si vytvorte rutinu a každý deň si vyhraďte pár minút pre seba. Vaša pleť sa vám odvďačí a o pár mesiacov spozorujete prvé výsledky.

Význam tvárovej gymnastiky

Podobne ako svaly a pokožka na iných častiach nášho tela starnú, rovnaký proces sa deje aj s tvárou. V 25. roku života sa výrazne znižuje tvorba kolagénu a 57 svalov tváre začína postupne ochabovať. Bez tvárovej gymnastiky dostáva tento proces voľný priebeh. Ovplyvňuje ho naša genetika, vplyv prostredia, stres, naša strava, množstvo prijatého cukru, kozmetické prípravky a mnoho ďalších faktorov, ktoré stav našej tváre buď zhoršia, alebo zlepšia.

Známky starnutia sa môžeme pokúsiť odstrániť kozmetickými prípravkami či zákrokmi, no tvárová gymnastika poskytuje trvácnejšie, prirodzenejšie a neinvazívne riešenie. V rámci tvarovej gymnastiky pracujeme jednak so svalmi tvár a jednak s pokožkou. Svaly sa prostredníctvom cvičenia spevňujú, stávajú sa pružnejšími, pevnejšími a vyplnenejšími. To môžeme pozorovať napríklad na lícach – vekom môžu ovísať alebo nadobudnúť prepadnutý vzhľad. Cvičením svalov líca zaguľatejú a vyplnia prepadnuté miesta.

Okrem toho dokážeme cvičením uvoľňovať akékoľvek napätia z tváre – napríklad ak sa počas dňa často mračíme, zamyslením nám vzniká čiara na čele, smiechom vrásky okolo úst alebo naopak, emóciami ovisnuté kútiky. Precvičovaním svalov sa tohto napätia zbavíme a svaly sa uvoľnia z kŕčovitého napätia, ktoré si často ani neuvedomujeme.

Práca svalov vedie aj k zlepšeniu pokožky. Cvičenia sú vedené tak, že sa počas nich pokožka dokáže viac prekrviť, vďaka čomu dochádza k rýchlejšej obnove starých a odumretých buniek za nové. Zároveň sa naštartuje tvorba kolagénu, čo pleti dodá požadovanú pružnosť. Cvičením sa pokožka pravidelne masíruje, čím je viac okysličená, rozžiarená a čistejšia.

Čo môžeme tvárovou gymnastikou dosiahnuť?

 • Eliminovať vrásky v okolí očí, úst a na čele,
 • vyplniť prepadnuté líca,
 • spevniť ochabnutú pokožku, napríklad ovisnuté viečka alebo líca,
 • dosiahnuť krajší úsmev – plnšie pery a eliminovať ovisnuté ústne kútiky,
 • dosiahnuť užšiu tvár a zbaviť sa dvojitej brady,
 • zlepšiť cirkuláciu krvi a prekrvenie pokožky,
 • zlepšiť tvorbu kolagénu a tak dosiahnuť pružnejšiu pokožku,
 • spevniť kontúry tváre a dosiahnuť mladší vzhľad,
 • posilniť všetky svaly tváre.

5 cvikov na každý deň

 • Zbavte sa dvojitej brady: Sadnite si vzpriamene a zakloňte hlavu – mali by ste cítiť, ako sa vám svaly na krku natiahli. V tejto pozícii budete striedať 2 cvičenia. Najprv našpúľte pery do bozku, podržte 5 sekúnd a uvoľnite. Druhým cvičením je vystrkovanie jazyka, tiež po dobu 5 sekúnd. Cvičenia alternujte a vykonajte 5 opakovaní.

Tvárová gymnastika na podbradok/dvojitú bradu

 • Spevnite ovisnuté líca: Ovisnuté líca spevníte tak, že pery našpúlite do bozku a následne potiahnete na ľavú stranu tváre. V pravom líci budete cítiť tiahnutie. V pozícii vydržte 10 sekúnd, následne uvoľnite a cvik zopakujte na druhú stranu. Denne vykonajte 5 opakovaní.
 • Vyplňte pery a eliminujte vrásky v okolí úst: Tento cvik je veľmi jednoduchý a môžete ho robiť naozaj kdekoľvek. Stačí, ak našpúlite pery do bozku a v tejto polohe zostanete po dobu 5 sekúnd. Cvik zopakuje 5x ráno a 5x večer, napríklad v aute cestou do práce a večer doma pri telke.
 • Zdvihnite spadnuté viečka: Očné viečka postupne padajú a ovisajú vekom – to však neznamená, že také musia zostať. Zdvihnite pravú ruku a ponad hlavou dočiahnite na ľavé obočie. Hlavu pritom mierne nakloňte doprava. Prstami zachyťte kút obočia a pokožku mierne napnite smerom nahor. V napätí vydržte 5 sekúnd, potom pokožku uvoľnite. Na každú stranu zopakujte 5x.
 • Vyhlaďte vrásky na čele: Skôr, než začnete uvažovať nad botoxom, skúste tento účinný cvik. Obe ruky zovrite v päsť, priložte si ich na čelo – do stredu čela, a mierne pritlačte. Tento mierny tlak zachovajte a postupne kĺzavým pohybom presúvajte päste do strán. Toto cvičenie zopakujte 5x.

Tipy pre začiatočníkov

Aj keď začiatočníkom sa odporúča, aby spočiatku navštívili jeden z kurzov tvárovej gymnastiky (dnes sú už dostupné snáď v každom okrese, no zúčastniť sa ich môžete aj online), nemusí to tak byť. Aj keď inštruktor vás možno môže na cvik lepšie naviesť, skontrolovať, ako ho vykonávate, či upozorniť na časté chyby, poradíte si aj s dobrou knihou, kvalitnými návodmi z internetu či videami na Youtube.

Na čo však netreba zabudnúť, je dodržiavanie niekoľkých jednoduchých zásad:

 • Na cvičenie si vyhraďte spočiatku pol hodinu času – aby ste mali dostatok času cvičenie naštudovať a správne predviesť. Nenechajte sa nikým rušiť, ani zapnutým televízorom. Venujte plnú pozornosť sebe.
 • Pred cvičením by ste mali mať čistú pokožku. Narábať budete so svojimi rukami, preto ich pred vykonávaním cvikov umyte.
 • Nezabudnite na pravidelnosť. Nový zvyk si najlepšie osvojíte, ak ho budete vykonávať vždy v rovnakom čase. Napríklad ráno, pred odchodom do práce.
 • Ak chcete efekt zintenzívniť, môžete spočiatku cvičiť každý deň, neskôr každý druhý deň a po polroku podľa svojho veku. Ak máte 30, cvičke 3x denne, ak 50, tak 5x denne. S pribúdajúcim vekom by frekvencia mala stúpať.
 • Nezameriavajte sa len na jednu problematickú partiu, ale precvičujte celú tvár. Len komplexným cvičením dosiahnete celkový mladistvý vzhľad a zlepšenie stavu pokožky.
 • Ku svojej pokožke buďte jemní a pri naťahovacích cvičeniach ju napnite tak, aby ste síce cítili ťah, no neťahali ju príliš nasilu a nepoškodili ju.
 • S prichádzajúcim letom si nezabudnite chrániť pokožku pred slnečným žiarením. UV lúče poškodzujú bunky pokožky, prispievajú k vráskam a známkam starnutia. Preto nezabudnite na krém s ochranným faktorom SPF 50+.
 • Nezúfajte, ak výsledky nezbadáte hneď po týždni. Chce to čas. Prvé výsledky sa dostavia až po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia. No ak vydržíte, už o polroka privítate svoje mladšie a krajšie ja.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.