Kyselina hyalurónová – krém, tabletky aj injekcie z lekárne. Aké má účinky?

„Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší na tejto zemi?“ Ak si často kladiete túto otázku a dúfate, že vaša krása a mladosť nikdy nepominie, mali by ste vedieť niečo viac o kyseline hyalurónovej.

Starostlivosť o pokožku

Práve tá je zodpovedná za náš nestarnúci výraz. Čo to vlastne je a ako v našom tele pôsobí, ako ju do tela dostať a využiť vo svoj prospech vám prezradíme v našom článku.

Obľúbené produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová (HA) je polysacharidová molekula, ktorá absorbuje vodu. Práve vďaka tomu je neprekonateľným bojovníkom proti starnutiu. Nachádza sa v celom našom tele v hmotnosti asi 15 g, z toho vyše polovica kyseliny hyalurónovej sa nachádza v koži. Ďalšími miestami, kde môžeme vo väčšom množstve nájsť kyselinu hyalurónovú sú pupočná šnúra alebo sklovec oka.

Hyaluronan má vysokú viskoelastickú schopnosť. Vytvára gél, ktorý je viskózny a dokáže tak pohltiť veľké množstvo vody. Je dôležitou súčasťou viacerých procesov v tele. Podieľa sa napríklad na šírení bakteriálnej infekcie, umožňuje rast nádorov, ale aj prestup spermie cez stenu vajíčka. Čiže svojím spôsobom typická minca s dvomi stranami. Taktiež sa využíva v medicíne na zvýšenie prestupnosti tkanív. Najväčšie uplatnenie však nepochybne zaujal hyaluronan v kozmetickom priemysle.

Ako funguje kyselina hyalurónová?

Telo si kyselinu hyalurónovú dokáže vytvárať samo. Jej úlohou je absorbovať čo najviac vody a vytvoriť tak gélovitú štruktúru. Funguje ako zásobáreň vody, z ktorej si tkanivá berú vlhkosť. Ak jej máme v tele nedostatok, tkanivo nemá z čoho sať vodu a tým pádom dochádza k rôznym poškodeniam (ako napríklad poškodenie chrupavky) a ochabnutiam (kože).

Staršia žena s peknou pleťou a vráskami

Pomáha odstrániť odpad z bunky, do ktorej sa už nedostáva krv a zároveň vytvára nové bunky. Časom sa podiel kyseliny hyalurónovej v tele znižuje. Okolo 40-teho roku života telo dokáže vytvoriť len polovicu kyseliny hyalurónovej. Preto by sme mali dbať o optimálne množstvo tejto látky v tele, aby sme predišli možným komplikáciám, ktoré nastávajú jej nedostatkom.

Účinky kyseliny hylaurónovej

 • Hydratuje pokožku
 • Regeneruje pokožku
 • Chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi
 • Udržuje jej pevnosť a pružnosť
 • Vyhladzuje vrásky a dodáva mladistvý vzhľad
 • Spomaľuje starnutie
 • Zabraňuje vzniku strií
 • Urýchľuje hojenie rán
 • Bráni vzniku jaziev
 • Vyživuje vlasy a nechty
 • Dodáva im pružnosť a pevnosť
 • Regeneruje chrupavku
 • Obnovuje bunky

Kyselina hylaurónová sa môže využiť v týchto terapeutických oblastiach:

 • V reumatológii, kedy kyselina HA pomáha zlepšovať kvalitu chrupavky a tým napomáha k lepšej hybnosti, predchádza zápalom a bráni opotrebovaniu chrupavky.
 • V dermatológii, kedy spolu s kolagénom vypĺňa vrásky, vyživuje a spevňuje pokožku, čím jej dodáva mladistvý vzhľad.
 • Zmierňuje príznaky alergie.
 • V urológii, kde sa používa pri bolestivej intersticiálnej cistíde. Kyselina HA obnoví sliznice močového mechúra, čím zmierňuje bolesť.
 • V stomatológií sa kyselina HA používa pri zmierňovaní zápalov spôsobených paradentózou.
 • Pomáha pri bolestiach ušno-nosno-krčných zápaloch tým, že zvlhčuje sliznice.

Prípravky s obsahom kyseliny hyalurónovej

Súčasný kozmetický priemysel uvádza na trh množstvo produktov s obsahom kyseliny hyalurónovej. Máte na výber z radov krémov, gélov, ampuliek, sér, kapsúl a procedúr. Produkty sú dostupné v lekárňach a na internetových stránkach lekární. Výber je na vás, my vám však ponúkame pár produktov a prikladáme aj ich krátky opis, ktorým sa môžete nechať inšpirovať.

Medzi jednoduchšie a lacnejšie alternatívy patria krémy. V súčasnosti sú však obľúbené injekčné procedúry, ktoré ponúkajú kozmetické centrá. Sú drahšie, ale efekt je dlhotrvajúci. Skúste sa inšpirovať rôznymi portálmi na internete a vyberte si pre vás vhodné a dostupné riešenia.

Výplň vrások kyselinou hyalurónovou – ide o kozmetický zákrok, pri ktorom sa pomocou ihly vpichuje pod kožu kyselina hyalurónová. Využíva sa na vyhladenie vejárovitých vrások okolo očí, nasolabiálnych vrások a vrások na čele. Procedúra trvá okolo 30 – 40 minút. Na tvár je najskôr nanesené lokálne anestetikum v podobe krému, vďaka čomu je procedúra takmer bezbolestná. Testy na alergiu nie sú nutné, keďže sa do tela vpichuje látka telu vlastná. Cena je síce omnoho vyššia ako pri iných produktoch, ale nie je nutné procedúru opakovať. 

Kyselina hyalurónová a kolagén

Ich spojenie je zlatým kľúčom ku krásnemu mladistvému vzhľadu. Kolagén má na starosti pevnosť pleti a vďaka kyseline hyalurónovej je pleť vyplnená. Kyselina hyalurónová zadrží vodu a kolagén je následne vlhký a elastický. Tým dochádza k redukcii vrások.

Naše telo po 40-tom roku produkuje len polovicu kyseliny kyalurónovej, po 60-tom roku je jej v našom tele len 10 % z pôvodného množstva. Existujú rôzne prípravky, ktorými môžete do tela navrátiť kyselinu hyalurónovú. Aplikáciou kozmetických prípravkov na pleť voľne preniká pokožkou spolu s účinnými látkami. Postupne vyhladzujú vrásky, regenerujú pleť a dodávajú jej mladistvý vzhľad.

Kyselina hyalurónová a kĺby

Naše kĺby si vyžadujú tiež svoju starostlivosť. S vekom je hybnosť našich kĺbov ťažšia a aj bolestivejšia. V tomto prípade je kyselina hyalurónová niečo ako pomocná stavebná jednotka a spolu s kolagénom tvoria chrupavku. Chrupavka je hladké priesvitné tkanivo, ktoré nám slúži ako vankúšik. Tlmí otrasy a chráni kosti pred poškodením.

Kosti a kĺby

Pre zdravie chrupavky je potrebné dostatočné množstvo kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Ich nedostatkom vznikajú ochorenia, zápaly a vedú k opotrebovaniu chrupavky, ktorá už nie je schopná regenerácie (najmä vo vyššom veku). Keď sa kyselina hyalurónová dostane do kĺbov v spojení s tekutinami vytvára zaručenú ochranu povrchu chrupavky a tiež prispieva k jej pružnosti.

Skúsenosti s kyselinou hyalurónovou

Na internetových fórach si ľudia vymieňajú svoje skúsenosti a rady aj ohľadom kyseliny hyalurónovej. Všetky rady a odporúčania sme pre vás zosumarizovali.

Mnohé ženy si dali odstrániť mimické vrásky a vrásky okolo očí pomocou vpichovania kyseliny hyalurónovej. Efekt to malo veľmi dobrý, vrásky sa pominuli a tvár mala svieži nádych. Tento efekt však trvá maximálne rok. Potom sa tvár vráti do „starých koľají“. Samozrejme, ide aj o to, akú procedúru podstúpite a aké veľké vrásky sú.

Čo sa týka krémov, tak ako ktorý naozaj funguje. Na Pharma HYALURON denný krém sme našli veľmi dobré recenzie. Krém pomaly ale isto vyhladzuje vrásky, dobre sa rozotiera aj vstrebáva, nenecháva mastnú pokožku a je cenovo dostupný.

Eucerin Hyaluron-Filler CC krém svetlý je skôr korektor ako krém na vrásky. Síce pekne vonia a dobre sa nanáša, žiaľ, jeho účinky na vrásky sú minimálne.

Recenzie na Hyalurmed Číra kyselina hyalurónová sú pozitívne, zmiernili sa bolesti kĺbov, ktoré postupne odozneli, hybnosť je vyššia a zároveň sa zlepšila aj pleť. Je vypnutá a vrásky sú minimalizované.

Pokiaľ sa chcete pri pohľade do zrkadla usmievať a nevidieť pri tom žiadne vrásky, je nutné mať v tele dostatok kyseliny hyalurónovej, ktorá sa postará o krásny vzhľad, svieži pohyb, zdravé ďasná a celkový dobrý zdravotný stav. V tipoch sme vám uviedli najlepšie hodnotené produkty a produkty im podobné. Sú cenovo dostupné, vo viacerých formách a, samozrejme, overené používateľmi.

Z recenzií na produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej:

Recenzie na prípravky s obsahom kyseliny hyaluronovej na heureke

Prirodzené nadobudnutie kyseliny hyalurónovej

Nie je hneď nutné navštevovať lekáreň. Skúste prírodné cesty:

 • Stačí, ak dodržíte pitný režim, pretože kyselina hyalurónová absorbuje veľké množstvo vody na to, aby sa rozvinula.
 • Vývary z mäsa s kožou sú veľmi dobrým zdrojom kyseliny hyalurónovej.
 • Vitamíny a minerály ako horčík, fytoestrogén a zinok, ktoré prijímame v pestrej strave, telo dokáže premeniť na kyselinu hyaluronovú.
 • Vyhýbajte sa slnku, pretože sa tým spomaľuje proces tvorby kyseliny hyalurónovej. Pokožka okolo očí je veľmi náchylná na tvorbu vrások. Preto je potrebné sa chrániť krémami a okuliarmi.

Obľúbené produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

Jaro 23. Sep. 2019
Zdravím.
Môžem kvapky teda menej priamo do infúzie k vit C?
Ďakujem.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutieEpsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

 Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa" .  Jej účinky sú však oveľa bohatšie. Prečítajte si náš článok o epsomskej soli a dozviete...

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvárOpaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Ak vás trápia pigmentové škvrny, siahnite po správnom opaľovacom kréme. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?