Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

Určite sa vám už stalo, že ste od svojich blízkych dostali do daru tzv. "soľ do kúpeľa". Niektorých to poteší a niektorých to poriadne vyvedie z miery a soľ skôr či neskôr poputuje do koša.

Epsomská soľ do kúpeľa i na vnútorné použitie

Možno ani netušíte, že v tomto prípade, koľkokrát vyhodíte niečo naozaj dobré a zdraviu prospešné, môže totiž ísť o "zázračnú" Epsomskú soľ. 

Čo je to Epsomská soľ?

Epsomská soľ je druh soli, ktorá vzniká zlúčeninou horčíka, síry a kyslíka. Nazýva sa aj síran horečnatý. Nachádza sa aj v mori, ale jej názov je odvodený od anglického mesta Epsom, kde bola prvýkrát objavená. Od stolovej soli sa chemicky a chuťovo výrazne odlišuje, ale vzhľadom ju pripomína. Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa".  Využíva sa však aj inak.

Účinky

Epsomská soľ sa po pridaní do vody rozpúšťa a zároveň sa do vody uvoľňujú aj horečnaté a síranové ióny. Tieto časti sa dokážu dostať do tela nielen prostredníctvom vnútorného použitia, ale aj vonkajšieho, cez pokožku. Mnoho lekárov tvrdí, že Epsomská soľ má terapeutické vlastnosti a používa sa ako alternatíva alebo ako doplnková liečba rôznych chorôb.

Medzi účinky Epsomskej soli patrí:

 • telo zbavuje starej koži,
 • má antimikrobiálne účinky, vďaka ktorým čistí pleť pred nepríjemným akné,
 • očisťuje vlasovú pokožku,
 • vlasom dodáva objem,
 • odstraňuje prebytočnú mastnotu z pokožky hlavy,
 • urýchľuje hojenie rán,
 • zmierňuje opuchy,
 • zmierňuje spálenú pokožku po opalovaní,
 • udržuje zdravé srdce,
 • odstraňuje bolesť hlavy,
 • uvoľňuje svalový tonus,
 • tíši bolesť kĺbov a svalov,
 • je prevenciou vzniku cukrovky,
 • prispieva k pokojnému spánku,
 • zbavuje zápchy.

Látky, ktoré obsahuje

Horčík

Horčík alebo magnézium je minerál, ktorý je v tele človeka najviac využiteľným. V normálnom stave, v pokoji, sa podieľa na viac ako 325 biochemických reakciách len pre zdravé srdce a správne fungovanie nervového systému. Dnes nedostatkom magnézia trpí takmer celá populácia, preto je nutné ho umelo dopĺňať cez prírodné zdroje alebo doplnky výživy. Jeho nedostatok môže mať fatálne následky (depresia, úzkosť, búšenie srdca), vďaka Epsomskej soli však budete dostatočne zásobení horčíkom, a tak ho nemusíte dopĺňať liekmi.

Síran

Sírany alebo sulfáty sú soli, ktoré vykazujú isté vlastnosti, ako je kryštalickosť a bezfarebnosť, dobre sa rozpúšťajú vo vode. Prirodzene sa vyskytujú v prírode v nerastoch, ale dajú sa aj vyrobiť. Existuje mnoho síranov, napr. síran vápenatý, meďnatý a pod., ktoré sa využívajú ako dezinfekcia, hnojivo... Konkrétne síran horečnatý (epsomská soľ) sa používa na výrobu soľných prísad do kúpeľa, ako preháňadlo, na výrobu horčíka.

Epsomská soľ - použitie

Hoci ju väčšina ľudí skutočne pridáva len do kúpeľov, niekto sa ňou aj lieči tak, že ju pije. Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí vedia o jej vnútornom využití, viete, že má horkú a nestabilnú chuť, preto sa nevyužíva ako korenie. Najčastejšie sa využíva ako prísada do kúpeľov, teda na vonkajšie použitie.

Epsomská soľ do kúpeľa, na vlasy či ako preháňadlo

Epsomská soľ a kúpeľ

K účinnému soľnému kúpeľu budete potrebovať 2 šálky soli Epsom, ktoré vysypete do horúceho kúpeľa a zotrváte v ňom minimálne 15 minút. Pre lepšiu a rýchlejšiu rozpustnosť, umiestnite soľ pod tečúcu vodu. Táto terapia vás príjemne zrelaxuje, unaví a počas obdobia chrípok a nachladnutí z vás "vyženie bacilov" resp. očistí vaše telo nielen zvonka, ale aj zvnútra.

Epsomská soľ na vlasy a na akné

Soľ môžete využiť aj ako prírodnú kozmetiku na pokožku a vlasy a to nasledovne. Soľ v nejakej nádobke alebo rovno v rukách navlhčíte tak, aby vznikla kašička a prstami ju vmasírujte do pokožky hlavy. S takto pripravenou zmesou si môžete umyť aj tvár, pretože pomáha čistiť pleť, zabraňuje tvorbe pórov, dezinfikuje. Zmiešajte polku čajovej lyžičky s telovým krémom a pomasírujte si telo, príjemne vás zahreje a upokojí, alebo pridajte soľ do kondicionéra a nechajte 20 min. pôsobiť na vlasoch.

Bio preháňadlo

Epsomskú soľ môžete využiť aj ako detox v podobe zdravšej verzii preháňadla pretože má laxatívne účinky a na rozdiel od tých z lekárne neobsahuje žiadne chemikálie. Nielen, že je zdravšie, ale aj lacnejšie a jeho príprava je jednoduchá a rýchla. Do vody rozpustite 2-6 lyžičiek soli a vypite. U detí sa odporúča 1-2. Je dôležité po užití takéhoto roztoku, vypiť veľké množstvo vody, aby sa zabránilo nadúvaniu a žalúdočným problémom. Táto soľ je aj súčasťou minerálnych vôd ako je Šaratica alebo Zajačia voda, Sulinka a pod.

Dávkovanie

To, v akom množstve užívať soľ Epson vo väčšine prípadov nájdete na obale týchto solí. Vo všeobecnosti sa odporúča používať ju 2 maximálne 3-krát za týždeň. Ak ju chcete užívať aj vnútorne, uistite sa, že soľ, ktorú sa chystáte použiť je na to aj určená. V prípade relaxačného kúpeľa nemusíte šetriť a pokojne do neho môžete prisypať až 2 šálky.

Pri bolestiach s nohami, na odstránenie zápachu nôh a na zjemnenie pokožky pridajte polovicu šálky do nádoby s teplou vodou a vymočte si v nej nohy.

Epsomská soľ na nohy pomôže pri ich bolestiach

Ak používate soľ ako preháňadlo, dávkuje sa postupne. Začína sa na 2 lyžičkách až sa dostanete na 6. Možno však celý čas budú stačiť len 2. Lyžičky soli rozpusťte vo vode alebo ich zjedzte a zapite veľkým množstvom vody. U detí sa odporúča užívať 1, maximálne 2 lyžičky.

Neprehliadnite!

Soľ používajte a dávkujte podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku alebo na obale. Na vnútorné použitie využívajte len potravinársku Epsomskú soľ. Užívať ju začnite postupne. Zo začiatku vypite alebo skonzumujte 1-2 čajové lyžičky a postupne zvyšujte. Pred samotným užívaním sa uistite, že používate čistú a pravú Epsomskú soľ bez pridanej arómy a sfarbenia.

Epsomská soľ a tehotenstvo

Hoci sa mnoho budúcich mamičiek Epsomskej soli vyhýba pretože sa boja, že to ohrozí ich bábätko, nemusí to tak byť. Tehotným ženám sa soľ odporúča používať hlavne na vonkajšie použite, pretože zmierňuje opuch zápästí a nôh ako to u tehotných ženách často býva.

Vnútorné použitie je v tomto prípade dosť diskutabilné. Síran horečnatý sa podáva gravidným ženám intravenózne pri liečbe vysokého krvného tlaku a ako zdroj horčíka, ktorý bráni predčasnému pôrodu či potratu. Má však aj laxatívne účinky. Laxácia môže vyvolať aj nepríjemné a bolestivé črevné kŕče, ktoré môžu ohroziť bábätko, preto sa neodporúča užívať ho bez dohľadu lekára. Poraďte sa však o tom so svojim gynekológom.

Vedľajšie účinky

Vo všeobecnosti je vonkajšie aj vnútorné používanie Epsomskej soli bezpečné, ale ak ju používate nesprávne, môžu sa objaviť negatívne účinky. Môže dôjsť k otrave síranom horečnatým. Tento problém súvisí len s vnútorným nadmerným použitím. Neprimeranou konzumáciou môže spôsobovať hnačku, nadúvanie, plynatosť a žalúdočné ťažkosti.

Niektorí ľudia sa prostredníctvom tejto soli predávkovali horčíkom. Medzi takého príznaky patrí nevoľnosť, bolesť hlavy a točenie hlavy, začervenaná koža. Ťažké štádium predávkovania horčíkom vedie k problémom so srdcom, kóme, ochrnutiu až k smrti. Neplašte sa, je to vysoko nepravdepodobné, ak dodržiavate bezpečné dávkovanie soli, pokyny na obaloch a odporúčania lekára.

Skúsenosti

Málo ľudí pozná účinky Epsomskej soli. Tí ktorí ju poznajú, s ňou majú pozitívne skúsenosti. Vraj je to výborný prostriedok ako sa zrelaxovať. Používate ju aj pri nachladnutí a chrípke, kedy v horúcom slanom kúpeli pobudnete 20 min. Dobre sa vypotíte, uvoľnia sa vám dýchacie cesty a budete dobre spať.

Recenzie a skúsenosti s používaním Epsomskej soli

Dočítali sme sa, že niektorí športovci a mladé dievčatá používajú epsomskú soľ na chudnutie a to ako preháňadlo, ale aj ako horúci slaný kúpeľ, ktorý vás odvodní. Toto však neodporúčame, je to nebezpečné. Čo je však zaujímavé, soľ sa používa aj v záhrade na hubenie škodcov. Soľ sa nasype okolo rastlín, ktoré chcete ochrániť alebo si vyrobte domáci postrek: nasypte 2 PL soli do 5 l teplej vody.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvárOpaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Ak vás trápia pigmentové škvrny, siahnite po správnom opaľovacom kréme. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?

Vichy Minéral 89 Hyaluron Booster – recenzia, skúsenosti, výsledkyVichy Minéral 89 Hyaluron Booster – recenzia, skúsenosti, výsledky

termálna voda od Vichy, ktorá vďaka Kyseline hyalurónovej pôsobí na pleť hydratujúco a predstavuje účinnú ochranu pred stresom a znečistením prostredia. Prečítajte si našu recenziu.