Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Horúce letné počasie a pobyt na slnku jednoducho patria k sebe. Kým však jedni chytajú bronz, iným slnečné lúče zanechávajú na pokožke nepekné tmavé fľaky. Vplyv slnka na pigmentové škvrny je zjavný, pretože ze ne zväčša môže UV žiarenie.

Aký opaľovací prípravok pre pokožku s pigmentovými škvrnami?

Tomuto problému pomáhajú predchádzať krémy na opaľovanie proti pigmentovým škvrnám s vysokým ochranným faktorom. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?

Prečo vznikajú pigmentové škvrny

Pri opaľovaní je naša pokožka vystavená UV žiareniu, na ktoré reaguje pigment melanín. Ten zhnedne a vzniká opálenie. Nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom ale aj genetická predispozícia spôsobuje, že sa pigment ukladá nepravidelne a vznikajú tak nepríjemné pigmentové škvrny.

Ich vznik môžu podnietiť aj niektoré lieky ako antibiotiká, bylinky ako ľubovník bodkovaný, ale aj kozmetika a parfumy. Tento problém trápi aj ženy, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami, tehotné ženy, ženy v prechode a ženy užívajúce antikoncepciu.

Ako sa opaľovať s pigmentovými škvrnami

Ako sa teda opaľovať, ak už pigmentové škvrny mám alebo je pravdepodobné, že mi opaľovaním tieto škvrny vzniknú? Alfou a omegou by v tomto prípade malo byť vyhýbať sa UV žiareniu v slnečných lúčoch, a to používaním ochranných prostriedkov, teda opaľovacieho krému s dostatočne vysokým ochranným faktorom, slnečných okuliarov a klobúku alebo iného tienidla.

Pomôcť môže aj vyvážená strava, vitamíny C a E, vitamín A vo forme betakaroténu, dostatok ovocia a zeleniny, ktoré poskytnú organizmu potrebné antioxidanty na boj s voľnými radikálmi. Niektoré škvrny môžu byť spôsobené aj dermatitídou a ekzémami, preto je vhodné aj používanie telových mliek a krémov s protizápalovým účinkom. Samozrejmosťou by však malo byť používanie prípravkov, ktoré vašu pleť vyživujú, hydratujú a regenerujú pred aj po opaľovaní.

Prečo sú krémy proti pigmentovým škvrnám účinné?

Keďže hlavným dôvodom vzniku škvŕn je pôsobenie UV žiarenia na melanín v pokožke, základom kvalitného opaľovacieho krému proti pigmentovým škvrnám je vysoký ochranný faktor, minimálne SPF 30+. Predídete tak nielen neestetickým fľakom, ale aj vráskam a príznakom starnutia pleti. Treba však podotknúť, že na to, aby bol krém naozaj účinný, je potrebné si ho natrieť minimálne 20 minúť pred pobytom na slnku a natierať ho v dostatočných vrstvách a pravidelne, aspoň v dvojhodinových intervaloch.

Opaľovací krém proti pigmentovým škvrnám

Tieto protipigmentové krémy sú však často vybavené aj inými zložkami, napríklad vitamínmi C a E, ktoré nielen pôsobia regeneračne a vyživujúco, ale zároveň oslabujú melanín a pôsobia preventívne proti vzniku pigmentových škvŕn. Beta glucan v krémoch zase vyživuje a posilňuje pokožku, predchádza infekciám a je skvelou prvou pomocou pri spálenej pokožke. Krémy s výťažkami kyseliny salicylovej môžu pigmentové škvrny dokonca vybieliť.

Okrem preventívneho účinku a vyživujúcich látok, ktoré pleť regenerujú a hydratujú, môžu mať tieto krémy aj krycie a tónovacie vlastnosti, čím pokožku zjednotia a pigmentové škvrny zamaskujú. Ich hlavnou úlohou je ale pigmentové škvrny zmierňovať, zosvetľovať a zjednocovať vzhľad pokožky.

Pre koho sú tieto krémy určené

Pigmentové škvrny sú väčšinou len estetický problém. Vyskytujú sa najmä u ľudí so svetlou pokožkou, starších ľudí, u žien o čosi častejšie než u mužov a samozrejme u tých, ktorí sú nadmerne vystavovaní slnečným lúčom. Najprv sa objavia na tvári, dekolte, pleciach a na rukách. Tieto krémy sú preto vhodné pre ľudí, u ktorých sa už pigmentové začali vyskytovať, no sú ešte rozsahovo menšie, a pre ľudí, ktorí patria k rizikovým skupinám, napríklad so svetlou a citlivou pleťou, no chcú tomuto problému predísť.

Ďalšie prípravky proti pigmentovým škvrnám

V rámci prípravkov proti pigmentovým škvrnám sú v prvom rade nezastupiteľné opaľovacie krémy s vysokým faktorom, vďaka ktorým možno problému účinne predchádzať. Pre dámy, ktoré trápia pigmentové škvrny na tvári, sú zaujímavou voľbou aj make-upy, ktoré obsahujú UV filter. Ak takýto make-up nevlastníte, určite začnite podkladovou vrstvou opaľovacieho krému s minimálne SPF 30+.

V noci môžete proti škvrnám bojovať nočnými sérami s vitamínom C, ktoré korigujú vzniknuté pigmentové škvrny a dodávajú pokožke potrebnú výživu. Okrem opaľovacích krémov určených skôr na prevenciu jestvuje aj množstvo ďalších prípravkov ako sú denné a nočné krémy, oleje, séra a gély, ktoré aktívne bojujú proti už vzniknutým tmavým škvrnám.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutieEpsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

 Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa" .  Jej účinky sú však oveľa bohatšie. Prečítajte si náš článok o epsomskej soli a dozviete...

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Vichy Minéral 89 Hyaluron Booster  – recenzia, skúsenosti, výsledkyVichy Minéral 89 Hyaluron Booster – recenzia, skúsenosti, výsledky

termálna voda od Vichy, ktorá vďaka Kyseline hyalurónovej pôsobí na pleť hydratujúco a predstavuje účinnú ochranu pred stresom a znečistením prostredia. Prečítajte si našu recenziu.