Krémy na pigmentové škvrny na tvári ako účinná liečba. Pomáha aj citrón.

Pigmentové škvrny sa síce ľudovo nazývajú starecké, no neobjavujú sa len u ľudí v pokročilom veku. Pravdou však zostáva, že v priemere postihujú oveľa viac ženské pohlavie.

Pigmentové škvrny na tvári

Súvisí to jednak s výraznými hormonálnymi zmenami, napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy, ale tiež s nadmernou tvorbou melanínu. Ďalšími faktormi podieľajúcimi sa na vzniku pigmentových škvŕn sú genetické predispozície či slnečné žiarenie, vďaka ktorému síce získavame atraktívne opálenie, ale tiež zvyšujúcu sa pravdepodobnosť ich výskytu kvôli nadprodukcii melanínu. Striedmosť určite stojí za zváženie, rovnako ako používanie krémov s vyšším UV faktorom.

Osvedčené prípravky proti pigmentovým škvrnám

Pigmentové škvrny na tvári – aké sú príčiny?

Melanín je typ kožného farbiva, ktorý sa vo veľkej miere podieľa na výslednom odtieni pokožky, ktorú zároveň chráni od prítomnosti škodlivých faktorov, akými sú napríklad UV lúče. Vyskytuje sa v dvoch základných formách, ktorých pomer namieša prirodzené telové sfarbenie. Pravý melanín (eumelanín) je čierny alebo hnedý, červený melanín (phaomelanín) sa stará o odtiene bielej. Okrem svetlých odtieňov pleti sa vyskytuje u ľudí s ryšavými vlasmi. Ak je narušená vzájomná pigmentácia medzi týmito druhmi, objavia sa škvrny. Tie môžu byť lokálne alebo tzv. mapovité.

Liečba pigmentových škvŕn – odstránenie závisí od druhu škvŕn

Ak sa na vašej pokožke objavila hyperpigmentácia, riešením nemusí byť len liečba prostredníctvom krémov. Neodkladajte návštevu dermatológa. Ten posúdi, či sú pigmentové škvrny dočasné alebo predstavujú určité riziko. Liečba je stanovená na základe druhu pigmentácie, lokalizácie, hĺbky a rozsahu uloženia.

Do úvahy pripadá napríklad odstránenie pomocou chemického pílingu alebo laserovej terapie, ktorá však tento raz nesie riziko podráždenia pokožky. IPL metóda pulzného svetla je k nej ohľaduplnejšia.

Odstraňovanie pigmentových škvŕn pomocou IPL

Dôležité je aj regulovanie hyperpigmentácie, ktoré prebieha zosvetľovaním pokožky na základe spomaľovania tvorby melanínu. To sa realizuje prostredníctvom prípravkov obsahujúcich napríklad kyselinu glykolovú, deriváty vitamínu C či extrakt žeruchy. O zmiernenie vzniku škvŕn, ako aj ich ďalšiu tvorbu sa postarajú retinoidy, pri ktorých však môže dôjsť k väčšej citlivosti pokožky na slnko. Rady odborníkov sú preto viac ako cenné!

Z recenzií výrobku:

 Recenzie a skúsenosti s Pigmentoceutical na pigmentové škvrny

Krém na pigmentové škvrny nad hornou perou aj na čele

Liečba pomocou krémov a gélov má zmysel v prípade, že sa pigment uložil v povrchových vrstvách kože. Vtedy majú prípravky s bieliacim účinkom opodstatnenie. Ak sa však počas ich aplikácie a v procese eliminovania vystavujete slnečným lúčom, riskujete ich návrat.

Preto je liečenie ideálne realizovať počas zimných mesiacov. Je potrebné poznamenať i to, že ak nie je správne zvolený spôsob liečby, môže dôjsť na niektorých miestach aj k trvalej strate pigmentu a k opačnému efektu – namiesto hnedých škvŕn sa na tvári objavia biele fľaky.

Vyberať si kvalitné a overené krémy je určitou formou prevencie.

Ďalšie osvedčené prípravky proti pigmentovým škvrnám

Za zmienku stoja i výrobky značky Neutrogena, Rilastil alebo La Roche Posay.

Pigmentové škvrny - domáce recepty a prírodná liečba

  • Píling z citrónovej šťavy a hnedého cukru vám prinesie belšiu pokožku. Robte si ho raz týždenne počas dvoch mesiacov alebo v závislosti od toho, aké sú prejavy domácej liečby.
  • Šípkový olej je výborným prírodným liekom na odstránenie pigmentových škvŕn, ale aj ďalších defektov kože (strie, poškodenie UV žiarením / výborné po lete/, jazvy po operáciách, akné, ekzémy, psoriáza, vrásky, predčasné starnutie pleti, popáleniny)
  • Sóda bikarbóna vytvárajúca s vodou hustú zmes sa zase odporúča použiť na konkrétny tvar škvrny. Po približne pätnástich minútach ju môžete odstrániť umytím.
  • Kyselina citrónová je vďačnou surovinou na bielenie pigmentových škvŕn. Citrón nakrájaný na plátky však musíte prikladať pravidelne a dlhodobo, inak sa požadovaný efekt nedostaví. Dobrou správou je, že tento liečebný postup nenesie v sebe také riziká ako niektoré krémy a ani vystavenie sa slnečným lúčom v malom množstve nemá negatívny vplyv.

Kyselina citrónová a citróny proti pigmentovým škvrnám

  • Citrónovú šťavu môžete zmiešať aj s kurkumou. Získate hustú pastu, ktorú sa odporúča aplikovať jemným masírovaním a následne zmyť.
  • Babským receptom je tiež extrakt vytvorený z kombinácie najemno nastrúhaného chrenu a vínneho octu, v ktorom ho necháme týždeň lúhovať. Potom scedíme a denne natierame na fľakmi postihnutú pokožku.
  • K citrónu sa ešte vrátime. Uvarte 200 ml vody a pridajte do nej dve polievkové lyžice nakrájanej petržlenovej vňate. Varte ďalších cca dvanásť minút a nechajte vychladnúť. Potom pridajte čajovú lyžičku citrónovej šťavy, zmiešajte a prelejte do sklenenej nádoby. Uchovávajte v chlade a aplikujte ráno a večer aspoň počas jedného mesiaca.
  • Stretnúť sa môžete tiež s odporúčaním zmiešania citrónu a medu alebo pridaním šťavy z citróna do prírodného krému. Aj v prípade alternatívnej domácej liečby sa odporúča najskôr naniesť vytvorený prípravok iba na časť pokožky a počkať, či nedôjde k neželanej reakcii vyvolávajúcej dráždenie.

Vyberáme z nášho katalógu


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

01/09/2019 19:32
Evelyna

SKUSILA SOM AJ TEN DEMRACOL, ALE TERAZ SOM SI AN NOTINE NASLA ESTEE RE NUTRIV A TEN JE ROZHODNE LEPSI

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.