Uhorka a jej účinky na pleť, vlasy, zrak. Vitamíny a minerály vhodné takmer pre každého

Uhorka nie je len skvelou surovinou v zeleninových šalátoch, no predstavuje aj zdroj vitamínov a prospešných látok. Obsahuje množstvo vody a veľmi málo kalórií, preto je obľúbenou súčasťou diét. Svoje miesto si však našla aj v kozmetike a jej všestranné blahodarné účinky na ľudský organizmus vás určite prekvapia.

Uhorka obsahuje množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok

Uhorka je v našich končinách rozšírenou zeleninou a aj keď z botanického hľadiska sa radí k ovociu, v kuchyni ju využívame skôr v zeleninových než ovocných šalátoch. Jej chuť nie je príliš výrazná, no je známa svojou príjemnou vôňou a šťavnatosťou. V rastlinnej ríši sa radí k čeľadi tekvicovité, kam patrí aj tekvica či melón. Uhorka pôvodne pochádza z južnej Ázie, no v súčasnosti ju už ľudia poznajú po celom svete. Základne druhy uhoriek u nás sú uhorka šalátová, ktorá je väčšia a väčšinou sa konzumuje čerstvá, a uhorka poľná, ktorá je menšia a používa sa na zaváranie.

Obľúbené produkty s uhorkou v rôznych formách

Vitamíny a minerály v uhorke

Uhorka pozostáva prevažne z vody, preto nemá taký vysoký obsah vitamínov a minerálov, ako niektoré iné druhy ovocia a zeleniny. Látky, ktoré obsahuje, sú však významnými antioxidantmi.

 • Vitamín K – je dôležitý pre zdravie kostí a ako prevencia osteoporózy; vplýva aj na kognitívne funkcie, prispieva k zdravej hladine krvného tlaku a je potrebný pre zdravie srdca,
 • molybdén – je potrebný pre správnu funkciu metabolizmu, zabezpečuje štiepenie a premeny dôležitých látok, je súčasťou enzýmov a má antioxidačné vlastnosti,
 • kyselina pantoténová (vitamín B5) – významný pre psychické zdravie človeka, podporuje premenu energie, odbúrava únavu a vyčerpanie a je dôležitá pre metabolizmus makroživín,
 • meď – ovplyvňuje zdravie pokožky, tvorbu kolagénu a elasticitu, je dôležitá pre kosti a kĺby, ale aj imunitu, srdce, cievy a metabolizmus dôležitých látok,
 • fosfor – minerál potrebný pre zdravé kosti, kĺby, zuby a chrupavky, ovplyvňuje funkciu pohybového aparátu, ale aj metabolizmus bielkovín, tukov a iných minerálov,
 • vitamín C – je dôležitý antioxidant, ktorý podporuje imunitný systém a schopnosť regenerácie organizmu, je potrebný pri zvýšenej záťaži a podporuje činnosť srdca,
 • biotín (vitamín B7) – vitamín podieľajúci sa na kráse a zdraví vlasov, pokožky, nechtov, ale aj zdravých slizníc a ciev; jeho nedostatok sa prejavuje únavou, kožnými problémami i vypadávaním vlasov,
 • vitamín B1 – minerál potrebný pre tvorbu energie, premieňa cukry na energiu, podporuje psychiku, schopnosť zvládať stres a odolnosť kardiovaskulárneho systému,
 • draslík – potrebný pre psychické zdravie človeka, ovplyvňuje zdravie kĺbov, chrupaviek a pohybového aparátu, je dôležitý pre srdce a kardiovaskulárnu sústavu,
 • magnézium – priaznivo pôsobí na svaly, hlavne pri vyššej záťaži a športe, je dôležitý pre nervovú sústavu, srdce, cievy a zdravú hladinu krvného tlaku,
 • mangán – tento minerál je potrebný pre udržiavanie zdravia kostí, kĺbov, chrupaviek a srdca, pomáha regulovať hladinu krvného tlaku a cholesterolu.

Okrem vitamínov a minerálov obsahuje uhorka aj flavonoidy, lignany a triterpeny. Flavonoidy sú rastlinné látky, ktoré pôsobia preventívne pred vznikom niektorých civilizačných chorôb, majú antioxidačné účinky, potláčajú zápaly a tvorbu karcinogénov, podporujú hormonálnu rovnováhu a pôsobia priaznivo pri liečbe a kontrolovaní chronických ochorení. Lignany sú takisto rastlinné látky, ktoré sú známe svojimi protirakovinovými účinkami. Majú schopnosť znížiť výskyt rakoviny, pôsobia antioxidačne a vyrovnávajú hormonálne nerovnováhu. Triterpeny sa podobne nachádzajú v rastlinách, majú protizápalové účinky, posilňujú imunitný systém a pomáhajú organizmu pri regenerácii.

12 zdravotných benefitov uhoriek

 • Dodatočná hydratácia. Najmenej 90 % uhorky tvorí voda. To z nej robí ideálne jedlo počas horúcich letných dní, vďaka ktorému nezaženiete iba hlad, ale doplníte aj dostatok vody. Hydratácia je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho traktu, obličiek, ako prevencia obličkových kameňov a zápchy.
 • Antioxidačné vlastnosti. Uhorka má skvelé využitie pri detoxe – množstvo antioxidačných látok vás zbaví toxínov a ochráni telo pred oxidačným stresom. Antioxidanty chránia bunky pred známkami predčasného starnutia a udržiavajú pleť a oči zdravé.
 • Pomoc pri chudnutí. Nízkym obsahom kalórií a vysokým obsahom vody je uhorka top potravinou pri chudnutí. Hodí sa do šalátov alebo len tak samotná. Zaberie miesto v žalúdku, uspokojí maškrtné chute, no neodrazí sa nepriaznivo na váhe.
 • Zdravé kosti. Uhorka obsahuje niekoľko minerálov a vitamínov, ktoré podporujú zdravé kosti, predovšetkým však vitamín K, ale aj fosfor, meď, mangán či draslík. Vitamín K navyše pomáha vstrebávaniu vápnika, ktorý je pre pevné kosti kľúčový.
 • Bezproblémové trávenie. Vysoké množstvo vlákniny v uhorke pomáha pri pravidelnom vyprázdňovaní, podporuje peristaltiku čriev a predchádza zápche. Uhorka navyše obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú štiepiť bielkoviny a lepšie tak tráviť potravu a odľahčiť žalúdok.
 • Ostrý zrak. Množstvo antioxidantov a protizápalových látok pôsobí priaznivo aj na zdravie očí. Antioxidanty posilňujú očné nervy a chránia ich pred poškodením oxidačným stresom. Látky nachádzajúce sa v uhorke môžu pomôcť zlepšiť a zostriť zrak.

Uhorka pôsobí priaznivo napr. na oči a pokožku okolo očí

 • Zdravé srdce a cievy. Konzumácia uhorky môže mať pozitívny vplyv na zdravie kardiovaskulárnej sústavy. Množstvo vlákniny pomáha udržiavať cholesterol pod kontrolou a minerály ako draslík a magnézium sú pre zdravie srdca a ciev veľmi prospešné.
 • Prevencia proti rakovine. Uhorku v žiadnom prípade nemožno vnímať ako nejaký zázračný liek proti rakovine – faktom však je, že obsahuje látky ako flavonoidy, lignany a triterpeny (najmä cucurbitacín), ktoré sú známe svojimi schopnosťami potláčať rast a delenie rakovinotvorných buniek.
 • Krásna a napnutá pokožka. Biotín, ďalšie vitamíny skupiny B a minerály obsiahnuté v uhorke majú priaznivý vplyv na zdravú, krásnu a vypnutú pokožku, ale aj pevné vlasy a nechty. Uhorka navyše poskytuje hydratáciu, čo je pre pokožku rovnako dôležité.
 • Prevencia cukrovky. Uhorka má nízky glykemický index, čo znamená, že nespôsobuje zvýšenie glukózy v krvi. Cucurbitacín, ktorý obsahuje, dokáže regulovať a spracovávať cukor v krvi. Nápomocné v boji s týmto ochorením sú aj antioxidanty a vláknina.
 • Znižuje zápaly v tele. Uhorka patrí k tým potravinám, ktoré dokážu znižovať zápaly v tele. Tie vznikajú pri mnohých chronických ochoreniach, cukrovke, ochoreniach srdca, rakovine, depresii a mnohých autoimúnnych ochoreniach.
 • Posilňuje imunitu. V neposlednom rade má uhorka vplyv aj na našu obranyschopnosť. Pravidelným dodávaním vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok si budujeme odolnosť voči vírusom a baktériám. Uhorky s vysokým množstvom antioxidantov sú na to ideálne.

Vyberáme z nášho katalógu

Uhorka pre krásu

V kozmetickom priemysle sa uhorka používa už oddávna. Jej hydratujúce účinky dokážu spevniť a vyživiť pleť, preto sa často používa v rôznych tvarových maskách a zábaloch. S ďalšími ingredienciami, ako napríklad kávové zrnká, sa používa aj pri peelingu. Chcete si dopriať deň ako v salóne krásy? Máme pre vás tipy, ako uhorku využiť pre vaše zdravšie a krajšie ja:

 • Hydratácia pleti – pleť môžete hydratovať jednoducho s použitím šťavy z uhorky. Uhorku stačí postrúhať a vyžmýkať šťavu. Šťavu môžete na pleť naniesť samotnú alebo pridaj inú prírodnú hydratujúcu zložku, napríklad med. Na hydratáciu môžete použiť aj tenké plátky uhorky, ktoré aplikujete na tvár.
 • Spálená pokožka – podobný postup môžete využiť aj pri spálenej pokožke. Vtedy je pokožka suchá a štruktúra buniek narušená. Uhorka má tak dvojakú silu – jednak účinne hydratuje, no množstvo antioxidantov pomáha oddialiť vrásky a predčasné starnutie pokožky.

Šťavu z uhoriek môžete použiť na hydratáciu pleti

 • Tmavé kruhy pod očami – staré známe krúžky uhoriek, ktoré si dámy prikladali na oči, sa aplikovali presne za účelom hydratácie očných vačkom a tým aj zmierneniu kruhov pod očami. Pol hodinka s uhorkou na očiach dokáže zázraky.
 • Vyhladenie vrások – hydratačné a antioxidačné vlastnosti uhoriek využívajú mnohé kozmetické produkty, ktoré do svojho zloženia použili práve uhorku. Pomôcť si môžete aj sami doma – stačí šťavu z uhorky zmiešať s bielym jogurtom alebo smotanou, naniesť na tvár a nechať 15 – 20 minút pôsobiť.
 • Nepríjemné vyrážky – antibakteriálne účinky uhorky si dokážu poradiť aj s vyrážkami. Uhorku stačí postrúhať, odšťaviť a do uhorkovej šťavy primiešať kvapky citróna. Šťavu môžete následne pomocou vatového tampónika naniesť na problematickú pokožku, nechať pôsobiť a umyť.
 • Silné a lesklé vlasy – pre posilnenie vlasov môžete uhorku aplikovať zvnútra aj zvonka. Konzumáciou uhorky získate potrebné živiny a maskou alebo zábalom vyživíte vlasy zvonka. Uhorkovú šťavu stačí zmiešať s bielkom, prípadne lyžičkou medu, naniesť na vlhké vlasy a po 15 minútach opláchnuť.

Má uhorka aj negatíva?

Uhorka patrí medzi najbežnejšie potraviny, ktoré sa často vyskytujú v domácnostiach. Kým väčšina ľudí s ich konzumáciou nemá problém, niektorým môže spôsobiť určité ťažkosti. Medzi možné ťažkosti patria:

 • Problémy s trávením – niektorým ľuďom je po konzumácii uhorky ťažko na žalúdku. Pomôcť môže, ak sa vyhnete konzumácii šupky.
 • Alergia – v ojedinelých prípadoch sa nájdu ľudia alergickí na uhorku. Príznaky môžu byť svrbenie, začervenanie, opuch, zimnica a ťažkosti s dýchaním.
 • Krvné zrazeniny – výskyt krvných zrazením by teoreticky mohol nastať u ľudí, ktorí potrebujú užívať lieky na riedenie krvi, a nadmerne konzumujú uhorku, v ktorej sa nachádza vitamín K. Ten v zvýšenom množstve môže spôsobovať krvné zrazeniny.
 • Otrava – uhorka obsahuje cucurbaticíny, horké rastlinné látky, ktoré v zvýšenom množstve môžu byť toxické. Pri konzumácii bežného množstva uhorky by však žiaden problém s otravou nemal nastať.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.