Ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose?

Mnoho žien i mužov trápia nepríjemné čierne bodky na nose. Nespôsobujú ich nečistoty, ale upchaté póry kvôli vysokej produkcii mazu.

Ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose?

Maz vyrábajú mazové žľazy v pokožke, ktoré ju týmto udržujú v pružnom stave, vlastne ju premasťujú. Zároveň sa takto odstraňujú odumreté bunky. Určite ale s nami súhlasíte, že je potrebné bodky odstrániť, pretože nie sú príjemné a zrážajú naše sebavedomie. Ako však na to?

Obľúbené prípravky proti čiernym bodkám

Keď kefka nepomôže

Opisované čierne, ale aj biele bodky na nose totiž spôsobujú upchaté póry. Ak si ale myslíte, že na odstránenie čiernych a bielych bodiek pomôže drhnutie nosa mydlom a kefkou, veľmi sa mýlite. Takéto praktiky nepomôžu ani trochu. Naopak povedú len k ďalšiemu vysychaniu pokožky, ktoré bude mať za následok novú, a ešte silnejšiu tvorbu mazu. Na rozšírené a upchaté póry na nose sa skrátka musí ísť trochu inak.

Nezaneste si infekciu

Príliš vhodné nie je ani vytláčanie čiernych bodiek. Ak by ste sa o niečo podobné pokúšali, potom jedine čistými, veľmi dobre umytými a vydezinfikovanými rukami.

Vytláčanie vyrážok a čiernych bodiek

Inak totiž riskujete, že si pórov zanesiete ešte ďalšiu infekciu a nastanú ešte väčšie problémy. Predtým, ako navštívite drogériu alebo lekáreň a budete sa zaujímať o pomoc s čiernymi bodkami, môžete vyskúšať niektoré domáce recepty. Nemali by ste to však skúšať častejšie, ako cca 2 - 3 krát týždenne, pretože inak pokožka tiež trpí.

Babské rady alebo pomôže aj zubná pasta

Jednoduchým ľudovým receptom je zubná pasta na čierne bodky. Áno, obyčajná mentolová zubná pasta vytiahne uhry, vysuší pokožku. Je pomerne účinná, ale nevýhodou je, že to nie je natrvalo. Aby bol efekt ešte väčší, zmieša sa so soľou. Pre lepšie výsledky možno pastu po aplikácií na nos jemne premasírovať novou zubnou kefkou.

Zubná pasta na čierne bodky

Ďalej sa používa bentonitový íl rozmiešaný vo vode alebo v jablčnom octe. Táto látka je účinným kožným liekom.

  • Dobrou babskú radou je aj maska z vaječných bielkov, ktorá sa nanášajú na pokožku. Sťahuje póry a čistí ich, zároveň vyživuje pokožku.
  • Podobne funguje aj maska z rozohriateho medu s mliekom, alebo škorica s medom či cukrová maska. Niekedy pomôže aj citrónová šťava, ľudia s citlivou pokožkou by ju ale rozhodne mali miešať s vodou.
  • Jedlá sóda bikarbóna s vodou tiež efektívne čistí pleť, ale pozor, zároveň ju aj vysušuje, takže to s ňou nepreháňajte.

Čo však robiť, keď babské rady nepomôžu?

Maska môže dráždiť pokožku

Veľmi obľúbená a odporúčaná je čierna maska na čierne bodky. Aký má efekt? Nanáša sa na nos a líca, prípadne ak chcete aj na celú tvár a následne po uschnutí sa zlupuje.

Čierna maska na čierne bodky obsahuje aktívne uhlie z bambusu, ktoré má silné čistiace vlastnosti, baktericídne a adstringentné a zanecháva pokožku hladkú a čistú. Po zlupnutí môžete mať začervenanú pokožku, môže vás štípať. Opisovaná maska na čierne bodky so sebou strhne odumreté kožné bunky.

Zľupovacia čierna maska na tvár

Ako ju hodnotia užívateľky? Zatiaľ čo niektoré ju odporúčajú, iné sa k nej stavajú z rezervou. Často upozorňujú, že zlupovanie je veľmi nepríjemné a môže trochu bolieť. Ošemetné a nekomfortné je, samozrejme, aj následné podráždenie pleti. Podľa nášho názoru čiernu masku na čierne bodky stojí za to vyskúšať, a potom sa riadiť vlastnou skúsenosťou. Pre niektorých je doslova dobrodením, iní nemusia pociťovať žiadne výrazné zlepšenie.

Pomôžu aj pásky alebo odstraňovač čiernych bodiek

Mnoho ľudí volí radšej odstraňovač čiernych bodiek ako masku. Jeho výhodou je cena, dostanete ho kúpiť pomerne lacno. Používa sa obvykle po horúcom kúpeli, kedy dôjde k otvoreniu pórov a pritlačí sa očkom na čiernu bodku alebo vyrážku. Potom je pleť vhodné ošetriť tonikom, tým predídete možným infekciám.

Kozmetické očko na čierne bodky

Vyskúšať môžete aj Nivea pásky na čierne bodky, ktoré sa na trhu objavili ako prvé už pred niekoľkými rokmi. Z pleti odstránia nadbytočný olej, mastnotu a samozrejme odumreté kožné bunky.

Pásky na čierne bodky na nose

Ide o lepiace pásky používané na oblasť pleti, kde máte výrazný výskyt čiernych bodiek. Na podobnom princípe fungujú tiež Balea pásky na čierne bodky. Pásky vytiahnu čierne bodky, teda nahromadený maz z otvorených pórov.

Obľúbené prípravky proti čiernym bodkám

Prípravu nemožno podceniť

Nesmiete ale podceniť prípravu pokožky na aplikáciu pásikov. Teda vykonať jemný peeling a dať si horúcu sprchu, ktorá vám otvorí póry. Prípadne si pokožku tváre napariť nad horúčou vodou, do ktorej ste priadli mätu. Jedine potom je aplikácia efektívna.

Musíte počítať s tým, že úplne všetky bodky sa pravdepodobne odstrániť nepodarí, pásiky na čierne bodky nezvládnu všetko. Z ďalších možností odstraňovania bodiek sa ponúka napríklad pleťová voda proti komedónom pure skin. Nanesiete ju na vatový tampón  a čistíte ním pokožku. Redukuje rozšírené póry. Peelingový gél Bioderma Sébium je taktiež pomocníkom na vyhladenie pokožky a odstránenie nečistôt a patentovaný komplex má ovplyvňovať aj kvalitu mazu.

Prevencia pomáha

Dôležitá je tiež prevencia vzniku čiernych bodiek. To znamená snažiť sa miesto pravidelne čistiť. Podstatná je hydratácia, teda oplachovanie miesta teplou vodou a používanie kvalitného hydratačného krému. Takisto pravidelný peeling odstráni staré kožné bunky a prečistí póry.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

02/11/2019 14:20
EW

SYNOVI POMOHLA ZLUPOVACIA CIERNA MASKA Z NOTINA A PO PAR APLIKOVANIACH - ZDA SA MI ZE TROCH VIDIETLNE POKLESLO MNOZSTVO CIERNYCH BODIEK

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.

Ako si správne holiť nohy a starostlivosť o nohy po holeníAko si správne holiť nohy a starostlivosť o nohy po holení

Leto je pomaly za dverami a nosíme odhalenejšie oblečenie, holenie nôh je preto nevyhnutnou súčasťou. Pri akomkoľvek type holenia by ste ale mali poznať postup správnej starostlivosti o...