Chemický peeling na akné aj jazvy. Aké sú skúsenosti a recenzie?

Chemický peeling je lekárska i kozmetická metóda ošetrenia pleti v jednom. Ide o neinvazívnu formu omladenia a revitalizácie pokožky.

Chemický peeling na tvár

Liečebný proces spočíva v kombinácii obrúsenia kože vďaka účinkom ovocných kyselín. Tieto chemické látky narušia kožu do požadovanej hĺbky a po odlúčení jej jednotlivých povrchových vrstiev tak môže dôjsť k jej regenerácii.

Preukázateľné účinky chemického peelingu

Napriek tomu, že chemický peeling vyznieva ako pomerne zložitý spôsob získania esteticky príťažlivého vzhľadu pokožky, spočíva v nenáročnej, približne dvadsať minútovej procedúre. O niečo dlhší časový interval si vyžaduje „hojenie“. Začervenanie, ktoré vznikne po tomto bezpečnom zákroku totiž doznieva zvyčajne dva až tri. Avšak v porovnaní s vynikajúcimi výsledkami ide len o malú obetu, ak sa to dá vôbec tak nazvať.

 • zlepšenie aknóznej pokožky, zníženie premasťovania pleti
 • zmenšenie hĺbky jaziev, tzv. sploštenie
 • zmenšenie pórov a ich eliminovanie
 • zblednutie pigmentových škvŕn a farebné zjednotenie pleti
 • vyhľadenie jemných vrások, omladenie
 • lepšia hydratácia pokožky a tým aj jej pružnosť
 • jasná a žiarivá pokožka, jemná na dotyk

Ako funguje chemický peeling tváre? Ovocné kyseliny sú základ

Korektívna dermatológia prostredníctvom ovocných kyselín pomáha uzdraviť problematickú pleť, a taktiež spomaľovať proces starnutia. Za tento úspech vďačí AHA, PHA a TCA kyselinám.

Medzi najznámejšie alfahydroxykyseliny patria kyselina mliečna, citrónová a glykolová. Do skupiny polyhydroxykyselín zaraďujeme napríklad kyselinu laktobionovú alebo glukonovú, TCA je skratka pre kyselinu trichlóroctovú, ktorá je využívaná pri hĺbkovom peelingu.

Pleť po aplikácií chemického peelingu

Na tvár, dekolt, prípadne chrbát, stehná, predlaktia a pod. sa aplikuje niekoľko percentná koncentrácia niektorej z kyselín. Výber je podmienený, okrem iného, typom chemického peelingu (povrchový alebo hĺbkový), a tiež tým, kto ho vykonáva. Po nanesení roztoku priamo na pokožku dochádza k postupnému oddeľovaniu kože, ktorá sa akoby zlúpe. Pleť musí byť po narušení pokožky neutralizovaná a v závere ošetrená protizápalovým krémom alebo maskou.

Chemický peeling u kozmečky pred a po. Aj príprava a starostlivosť zaváži

Pred samotným ošetrením môže a nemusí byť vyžadované niekoľkodňové potieranie vybraných miest zjemňujúcou emulziou. Platí i vyhýbanie sa opaľovaniu, iným druhom peelingov, farbeniu vlasov chemickými prípravkami, užívaniu retinoidu Roaccutane (vysaďte ho pol roka pred peelingom). Po „kyselinovom peelingu“ nastáva proces bunkového obnovovania pokožky.

Pred dosiahnutím požadovaného estetického cieľa sa v priebehu niekoľkých dní (individuálne) pleť mierne alebo výrazne začervená, prípadne sa na nej môžu objaviť pľuzgieriky či lúpanie. Nestačí len absolvovať samotnú „chemickú procedúru“. Po peelingu je dôležité okamžite začať so starostlivosťou o pokožku.

Krémovanie po chemickom peelingu

Jej prvý a nutný krok spočíva v tzv. fotoprotekcii, a teda ochrane pred UV žiarením (ideálne sú prípravky s minerálnymi filtrami a faktorom aspoň SPF 50). Opaľovanie neprichádza do úvahy minimálne dva týždne po aplikácii kyselín, zabudnite aj na saunovanie, intenzívne športovanie a nanášanie make-upu prvé tri dni po ošetrení. Samozrejme, pre udržanie revitalizovanej pleti je potrebné používať špeciálne kozmetické prípravky, ako sú napríklad hydratačné krémy, oleje, séra a pod. Chemický peeling, pozostávajúci z viacerých sedení, je vhodné realizovať predovšetkým v mesiacoch október až marec. Ich počet závisí od viacerých faktorov, ale najmä od dosiahnutia želaného výsledku. Priemerná kúra má štyri až päť sedení v približne desaťdňových intervaloch. Určená je rovnako pre ženy i mužov a odporúča sa jedenkrát do roka.

Chemický peeling na doma

Ak je vaším nepriateľom akné, už vás viac nebaví pohľad na jazvy alebo chcete vašej unavenej koži zo slnka či solária dopriať znovuzrodenie, chemický peeling bude správnou voľbou. Existuje aj v podobe domácej verzie, ktorá si však vyžaduje extra zvýšenú opatrnosť a obozretnosť. Nesprávna aplikácia by totiž mohla spôsobiť i popáleniny. V rámci chemického peelingu sú dostupné rôzne typy tejto procedúry, rozmanité kombinácie kyselín a ďalších potrebných látok, ako aj odlišná doba pôsobenia.

Dodržiavaním všetkých informácií návodu na použitie môžete docieliť požadovaný výsledok aj doma. Pravdou však zostáva, že pre problematickú pleť je správny výber konkrétneho typu kľúčový. Opäť sa tak dostávame k tomu, že najvhodnejšie bude toto dermatologické ošetrenie zveriť do rúk špecialistov.

Chemický peeling a skúsenosti

Klasický peeling a chemický peeling majú spoločného menovateľa. Je ním zbavenie pleti nečistôt, odumretých buniek a farebná jednotnosť. Zatiaľ čo „peelingová klasika“ sa postará len o povrchové ošetrenie, chemický peeling sľubuje procedúru, vďaka ktorej bude pleť vyzerať zdravšie a mladšie. Aj keď to tak prvé tri dni nevyzerá, výsledky sú naozaj zaručené, o čom svedčia aj pozitívne skúsenosti ľudí.

Samozrejme, že ide o individuálnu záležitosť. Niekomu stačí absolvovať pár sedení, iný bude potrebovať aj osem peelingových kúr. Výsledok totiž ovplyvňuje množstvo faktorov, medzi inými vek, typ pleti (mastná, suchá, zmiešaná), konkrétny problém (zbavenie sa akné, jaziev alebo túžba po mladšie vyzerajúcej pleti napriek tomu, že pokožka človeka nie je nijak zvlášť problematická) a podobne.

Pleť po ošetrení chemickým peelingom

Zaváži i to, kde a kto vám chemické ošetrenie pleti vykonáva. Vyžaduje si totiž odborné znalosti, ako aj prípravky, bez ktorých by sa požadovaný efekt nemusel dostaviť. Zverte sa preto iba do rúk odborníkov, ktorí majú s touto špeciálnou metódou bohaté skúsenosti. Pomôcť vám môžu i odporúčania na internete a pozitívne hodnotenia v rámci rôznych diskusií.

Loviť môžete priamo v oblasti medicíny alebo v rôznych estetických inštitútoch krásy. Tak získate o možnostiach chemického peelingu potrebné informácie priamo pre vašu pleť a oboznámite sa s možnými rizikami, ak ich práve váš typ pleti pripúšťa. V podstate sa prostredníctvom diagnostiky dozviete, či ste vhodným kandidátom na tento spôsob ozdravenia a skrášlenia pleti.

Problémy totiž robí napríklad herpes, bradavice, tvorba hypertrofických jaziev, diabetes ochorenie a pod.). Opatrnosť sa vyplatí pri domácich kozmetických salónoch, ktoré síce charakterizuje spokojnosť zákazníkov, no v danej oblasti sú nováčikom. Navyše, kozmetičky používajú 20 – 30% koncentrácie kyselín, zatiaľ čo lekári až 70%.

Chemický peeling na akné, jazvy a mladšie vyzerajúcu pleť

 • efektívna, takmer bezbolestná procedúra
 • trvá iba niekoľko minút
 • pleť je štandardne obnovená do štyroch dní (záleží od typu peelingu, hojenie po hĺbkovom peelingu môže trvať aj dva týždne)
 • v rukách skúsených odborníkov výborné výsledky
 • viditeľný rozdiel už po prvej aplikácii
 • vhodné pre pleť v puberte, zrelú ženskú i mužskú pokožku
 • pleť, ktorá vďaka účinkom ovocných kyselín neprezrádza skutočný vek

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

18/02/2019 15:29
klaudia

skusala som chemicky peeling od mary kay a velmi sa mi pozdaval (az na tu cenu), vie mi niekto poradit, ake su ucinky u kozmeticky? je to lepsie, horsie alebo rovnake ako pri pouzivani produktov na doma? a kolko stoji jedna aplikacia u kozmeticky? pomaha to aj na vrasky? dakujem za odpovede!

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...

Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?Starostlivosť o tetovanie: Pomôže indulona, kokosový olej alebo fólia na hojenie tetovania?

S tetovaním sa nenesie len radosť, ale aj starostlivosť. O tetovanie sa musíte adekvátne starať a to okamžite od ukončenia práce tetovača, najlepšie až do konca života.