Tabletky, bylinky a čaje na zníženie hladiny cukru v krvi

Príjem cukru, glukózy, je pre telo nevyhnutný z hľadiska energetických zásob. Hladinu glukózy v krvi udržuje v optimálnom množstve hormón inzulín. 

Zvýšený cukor v krvi

Ten sa tvorí v pankrease a stará sa o to, aby sa cukor prijatý v potrave premenil na energiu. Ak je hladina inzulínu z nejakého dôvodu nižšia, hladina cukru v krvi sa naopak zvyšuje.

Optimálne hodnoty cukru v krvi

Optimálna hodnota glykémie sa u zdravých ľudí pohybuje v rozmedzí 4,0 – 6,0 mmol/l. Merania sa robia vždy ráno, nalačno. Ak je hodnota medzi 5,6 – 7,0 mmol/l, ide o zvýšenú hladinu cukru, ktorá v tomto štádiu nemusí byť nebezpečná. Sú však potrebné ďalšie vyšetrenia, ktoré zistia, či ide o dlhodobý alebo len krátkodobý stav vysokého cukru v krvi. Cukrovku signalizuje viac ako:

 • 7,0 mmol/l nalačno
 • 11,1 mmol/l počas dňa

Na určenie hladiny cukru v krvi sa používajú tzv. glukomery. Ide o prístroj, ktorý sa obsluhuje naozaj jednoducho a ktorý kúpite aj v ✅ online lekárni Pilulka.

Vysoká hladina cukru v krvi – zníženie je nevyhnutnosťou

Ak sa vysoká hladina cukru (hyperglykémia), ale aj nízka hladina cukru (hypoglykémia) nachádza v tele dlhodobo, znamená to, že organizmus glukózu nevyužíva efektívne. Výsledkom je tzv. diabetes, ľudovo nazývaný cukrovka. Dochádza pri ňom buď k nízkej sekrécii inzulínu, alebo k odolnosti buniek voči inzulínu.

Hladina cukru v krvi
 

Hladina cukru v krvi: vľavo hypoglykémia, normálna hladina a hyperglykémia (vpravo)

Veľmi vysoké množstvo glukózy môže pri dlhej trvácnosti poškodiť oči, obličky, cievy, či nervové zakončenia, a tiež spôsobiť pomalé hojenie rán a problémy s erekciou. Je teda potrebné rozlišovať medzi zvýšenou hladinou cukru, tzv. prediabetes, s ktorou sa spája väčšinou iba úprava stravy a zvýšený pohyb, a rizikovou vysokou hladinou cukru, tzv. diabetes mellitus, pri ktorej je nasadená špeciálna liečba.

Hyperglykémia a jej príznaky

Vysoké množstvo cukru v krvi sprevádzajú symptómy, ktoré však môžu byť aj individuálnymi príznakmi. Väčšinou sa kvôli nim podozrenie na diabetes potvrdí, aj keď nie vždy značia prítomnosť cukrovky. Najčastejšie sú nimi:

 • intenzívny smäd – ak človek nevypije dostatočné množstvo tekutín, môže dôjsť k dehydratácii
 • pociťovanie hladu – po prísune jedla môže dôjsť aj k problémom s trávením
 • nadmerné močenie – cez deň, no predovšetkým v noci
 • únava, fyzická slabosť, malátnosť až nevoľnosť
 • nízky tlak
 • zrýchlený pulz a dýchanie, búšenie srdca
 • poruchy zraku, rozostrený zrak
 • acetónový zápach z úst

Tabletky na zníženie hladiny cukru v krvi

Je potrebné poznamenať, že diabetes môžeme kategorizovať na dva základné typy cukrovky, podľa ktorých lekári stanovia konkrétny druh liečby a lieky. Pri diabetes typu 1, prezývanom tiež detská cukrovka, pankreas neprodukuje dostatočné množstvo inzulínu. Ten si musia pacienti dopriať v pravidelných dávkach injekčne, pomocou tzv. čerpadla či inou metódou.

Pichanie inzulínu pri cukrovke

Ide o zdedené ochorenie, na ktoré trpí približne 10% pacientov. Zvyšok môžeme priradiť cukrovke dospelých, diabetes typu 2. Tá vzniká najmä kvôli nadváhe, a preto je vhodným spôsobom liečby predovšetkým cvičenie a zníženie telesnej hmotnosti. Inzulínu má v tomto prípade telo dostatok, avšak bunky sú naň rezistentné, čo spôsobuje, že sa do nich nedostane dostatok glukózy a tá narastá v krvi. Medikamentóznu liečbu stanovuje lekár.

Ak chcete užívať aj výživové doplnky, rovnako platí, že by ste sa mali poradiť s odborníkom. Pre diabetikov sú vhodné napríklad niacín, chróm, antokyán, inozitol, zinok, železo, horčík, vitamín B1, B2, C, E.

Nápoje a čaje na zníženie cukru v krvi

 • Zelený čaj je vyhľadávaný pre rôzne pozitívne účinky, okrem iného funguje ako stabilizátor hladiny glukózy v krvi (dávkujte počas dňa, nie pred spaním).
 • Čaj Lapacho, ktorý sa získava z vnútornej kôry stromu Lapacho Tecoma obsahuje množstvo prospešných látok pre organizmus, ktoré pomáhajú aj pri diabetes ochorení.
 • Fermentovaná papája je prírodný produkt, ktorý napomáha k znižovaniu hladiny cukru v krvi. Ide o nápoj vyrobený fermentáciou plodov a listov papáje, granátového jablka a zeleného čaju.
 • Dia Drinko je prírodný organický nápoj bez pridania chemických a konzervačných látok. Jeho zloženie pozostáva zo šťavy z kyslej kapusty, zo zázvoru a je doplnené o vybrané koreniny.
 • Niektorí dokonca odporúčajú pitie červeného vína (nie však viac ako 2 dcl denne), kvôli obsahu polyfenolov.

Rastliny a bylinky na zníženie cukru v krvi

Koreniny a bylinky či extrakty z nich sa vo veľkej miere podieľajú na znižovaní hladiny glukózy v krvi. Čo sa však týka ich dávkovania, vyžaduje si skúsené rady bylinkárok alebo odborníkov na bio výživu. Vďaka nim získate účinný domáci recept a vyvarujete sa prípadným zdravotným ťažkostiam. Overenými sú:

Potraviny na zníženie cukru v krvi

Či ide o zvýšenú hladinu cukru v krvi alebo vysokú, úprava stravy vás neminie. Cukrovkári by si mali kontrolovať aj tzv. glykemický index potravín. Do svojho jedálnička je vhodné zaradiť aj stravu, ktorá je pripravená najmä na pare a vo vode (vyprážané jedlá eliminujte).

Konzumácia tých správnych potravín dokáže s telom zázraky. Čo konkrétne pomáha na zníženie cukru v krvi?

 • Listová zelenina, ako napríklad kapusta (aj kyslá), ľadový šalát, špenát, petržlenová vňať (všetky môžete konzumovať v surovom aj varenom stave). Zo zeleniny sa odporúča tiež uhorka, baklažán, tekvica, cuketa.
 • Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny zvyšujú „dobrý cholesterol“. Doprajte si preto slede, sardinky, makrelu, tuniaka, lososa, pstruha, tresku či ustrice.
 • Strukoviny, a to najmä cícer, hrach, fazuľa, šošovica. Doprajte si ich v akejkoľvek gastro podobe.
 • Ovocie, predovšetkým citrusy, ale aj jahody, slivky, bobuľové ovocie a odrody červených jabĺk.
 • Ovsené vločky vďaka veľkému množstvu vlákniny spomaľujúce príjem glukózy.
 • Horká čokoláda, ktorá má obsah kakaa nad 70%.
 • Jablčný ocotľanové semienka.
 • Celozrnné potraviny namiesto bieleho pečiva, hnedá ryža ako náhrada za bielu.
 • Stévia alebo kokosový cukor namiesto bieleho.
 • Morčacie mäso alebo kvalitné hovädzie uprednostnite pred bravčovým mäsom.

Top 3 výrobky na zníženie cukru v krvi


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si správne zmerať krvný tlak + najlepšie tlakomery na domaAko si správne zmerať krvný tlak + najlepšie tlakomery na doma

V článku sa dozviete, ako si vybrať najpresnejší tlakomer a prečo je vôbec pravidelné meranie s presnými výsledkami dôležité pre váš zdravotný stav.

Meda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cenaMeda Pharma ArmoLipid Plus na zníženie cholesterolu – recenzia, skúsenosti, zloženie, cena

Vplyvom vysokého cholesterolu vám môže vypovedať srdce. Čo s tým môžete urobiť? Pravidelne chodievajte na preventívne prehliadky, zdravo jedzte, športujte a užívajte ArmoLipid Pus,...

Ako znížiť cholesterol? Lieky a strava pre dobré hodnotyAko znížiť cholesterol? Lieky a strava pre dobré hodnoty

Cholesterol je tuková látka, nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. To sa odvíja práve od jeho optimálnej hladiny 5,0 mmol/l. V našom článku sa dozviete ako ho v prípade potreby...