Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Zdravotné problémy alebo problémy s pokožkou netreba vždy riešiť klasickou cestou, či už sú to lieky alebo klasické kozmetické produkty. Často za obe možnosti zaplatíte množstvo peňazí, zdravie si ešte viac poškodíte a problémy to nevyrieši. Skúšali ste riešenie nájsť v prírode? Účinných produktov je na výber hneď viacero. Jedným z nich sú aj oleje.

Marhuľový olej – účinky na zdravie

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Patrí medzi olejové klasiky, pretože jeho účinky sú naozaj široké. Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká. Obsahuje škálu vitamínov, hlavne skupiny B, ktoré majú protirakovinové účinky. Marhuľový olej sa lisuje z jadier marhule Prunus armeniaca. Je podobný mandľovému a broskyňovému oleju, ktoré sa tiež extrahujú z jadier príslušného ovocia. Je pomerne ľahký a vôňa je jemne orechová. Marhuľové jadrá sa len tak ľahko nekonzumujú a treba si pri nich dávať pozor na množstvo, pretože pri veľkých množstvách môžu byť až toxické. Už dlhodobo sú potvrdené pozitívne vlastnosti oleja, ale netreba to s jeho konzumáciou preháňať. Na čo všetko môžete marhuľový olej používať?

Marhuľové oleje na pleť i vlasy

Vitamíny v marhuľovom oleji

Marhuľový olej je veľmi zdravý, obsahuje množstvo kľúčových vitamínov a minerálov. Je dôležité dodať, že pri každom produkte môže byť konkrétne zloženie a aj množstvo látok iné. Záleží na podmienkach rastu plodov a ich spracovania. Klasický marhuľový olej zvyčajne obsahuje:

 • Vitamín B1 – je nevyhnutnou súčasťou až tridsiatich enzýmov, má významný vplyv na energetickú premenu v bunkách, je potrebný na správne fungovanie nervového systému, srdca, obličiek a tráviaceho systému.
 • Vitamín B2 – označovaný je aj ako rastový vitamín. Nachádza sa pri rozklade sacharidov, bielkovín a tukov. Podporuje zdravie pokožky, vlasov, nechtov a ich rast.
 • Vitamín B3 – alebo aj niacín, prispieva k psychickej pohode, zachovaniu zdravých slizníc, pokožky a znižuje vyčerpanie.
 • Vitamín B5 – je známy aj pod názvom kyselina pantoténová. Je súčasťou mnohých enzýmov (bielkovín riadiacich chemické reakcie) a aj koenzýmu A, ktorý sa zúčastňuje pri premene cukrov.
 • Vitamín B6 – pyridoxín je rozpustný vo vode. Jeho významným zdrojom je mäso, mliečne výrobky a banány. Je jedným z najdôležitejších vitamínov pri metabolizme proteínov a väčšinou je obsiahnutý v svaloch (až 90 %).
 • Vitamín B12 – známy aj pod menom cobalamín, ktorý bol objavený pred viac ako 100 rokmi. Je potrebný pri produkcii červených krviniek, pri syntéze RNA a DNA, je potrebný pre rast detí a bráni pred kumuláciou homocysteínu.
 • Vitamín B15 – kyselina pangamová je látka rozpustná vo vode a vplyvom tepla nestála. Pomôže vám v boji so stresom, má vplyv na spracovanie a využitie kyslíka v organizme, má aj antioxidačné vlastnosti a zabraňuje usádzaniu tukov na pečeni.
 • Vitamín B17 – amygdalín sa nachádza vo viacerých jadierkach, nielen marhuliach. Po rozklade dokáže tento vitamín zabíjať rakovinotvorné bunky a preto treba dodržiavať jeho dávkovanie.
 • Vitamín A – alebo aj retinol, je rozpustný v tukoch. Podporuje normálnu funkciu zraku, rast a správny vývoj buniek slizníc, kože, krvotvorby a imunity. Má vplyv aj na správnu funkciu a zdravý vzhľad pokožky.
 • Vitamín C – je to dôležitá antioxidačná látka, ktorá je ľahko rozpustná vo vode. Kvôli tomu sa vyplavuje z organizmu po pomerne krátkej dobe. Vitamín C prispieva k normálnej funkcií imunitného systému, zníženiu vyčerpania a normálnej tvorbe kolagénu.
 • Vitamín F – esenciálne mastné kyseliny sú pre život nevyhnutné. Telo si ho nevie vyrobiť samé, takže ho treba dopĺňať stravou. Je základom pre tvorbu a funkciu bunkových membrán, ovplyvňuje úroveň energie, stav vlasov, kože a nechtov. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu a podporuje imunitný systém.
 • Vápnik – patrí medzi biogénne prvky, pričom je nevyhnutné pre všetkých stavcov. Je stavebným prvkom kostí a zubov, je nenahraditeľný aj pre zrážanie krvi, prácu svalov a prenos nervových impulzov.
 • Draslík – najväčšia časť z celkového množstva draslíka ľudského tela sa skrýva v bunkách. Podieľa sa na stabilite vnútorného prostredia, vplývajú na správnu funkciu nervového systému, svalov a zohráva zásadnú úlohu pre správnu činnosť srdca.
 • Fosfor – základný minerál, ktorý je prirodzene prítomný v mnohých potravinách. Je základnou zložkou kostí, zubov, DNA a RNA. Hrá dôležitú úlohu v regulácií génov, aktivácií enzýmov a udržiavaniu optimálnej hladiny pH.
 • Železo – väčšinou sa nachádza v červených krvinkách. Medzi jeho zdravotné výhody patrí eliminácia únavy, hrá dôležitú úlohu vo funkcií imunitného systému, pri liečbe anémie a zvyšovaní hladiny hemoglobínu.
 • Kyselina listová – alebo aj vitamín B9, sa zúčastňuje na tvorbe DNA, červených krviniek a slúži aj ako prevencia anémie. Okrem marhuľového oleja sa nachádza aj v brokolici, citrusovom ovocí, fazuli a hlávkovej kapuste.
 • Antioxidanty – chránia organizmus pred vznikom chronických ochorení a môžu spomaliť starnutie buniek. Antioxidanty primárne zabraňujú negatívnemu pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov.
 • Kyselina kyanovodíková – je kombinácia neutralizovanej, nejedovatej kyseliny kyanovodíkovej. Mnohé štúdie dokonca potvrdili, že táto kyselina dokáže bojovať proti bunkám vytvárajúcim rakovinu

Marhuľový olej je plný vitamínov

Účinky na zdravie a benefity používania

Vďaa tomu, že je obsah tohto oleja taký pestrý, je jeho využitie široké. Marhuľový olej je vhodný na vnútorné aj vonkajšie použitie. Jeho textúra je ľahká a rýchlo sa vsiakne do pokožky. Toto sú účinky na zdravie a benefity používania bio marhuľového oleja. 

✅ Pomáha s liečbou ekzémov

Ak máte ekzém, tak asi viete, že je to veľmi nepríjemný kožný problém. Hlavne počas zimných mesiacov, kedy sa aj zdravá pokožka nadmerne vysušuje. Takto lokálne vám môže pomôcť marhuľový olej. Jeho zmäkčujúce vlastnosti dokážu odlupovať vysušenú a zvlhčovať novú vrstvu pokožky. Vodu vo vrstvách uzamkne a odstraňuje aj nepekné škvrny.

Okrem ekzému vám dokáže pomôcť aj pri ďalších kožných ochoreniach – ružienke alebo lupienke. Rovnako aj keď máte problém s pigmentovými škvrnami. Olej z marhúľ je aj plný antioxidantov, ktoré zabraňujú bunkovej mutácii a slúžia ako prevencia voči vzniku rakoviny kože.

✅ Bráni vzniku rakoviny

Kombinácia vitamínov obsiahnutých v marhuľovom oleji má veľkú výhodu, pretože slúžia ako prevencia voči vzniku rakoviny. Je to hlavne vďaka vitamínu B17 a vitamínu C, ktoré zabraňujú vzniku rakovinotvorných buniek, vrátane rakoviny kostí, krčka maternice, prostaty, prsníka a pľúc.

Navyše, marhuľový olej má v sebe aj vitamín B15, B17 a B19, ktoré žiadne iné panenské oleje neobsahujú. Tieto vitamíny majú tiež účinky proti vzniku rakoviny, likvidujú poškodené bunky a zdravé dokážu ochrániť. Tým pádom sa znižuje riziko tvorenia nádorov.

✅ Upokojuje bolesť pri artritíde

Artritída je nepríjemné ochorenie kĺbov. Môže byť infekčná alebo neinfekčná, má viacero foriem a každý typ má iné príčiny. Spoločným znakom je bolesť, opuch, obmedzená pohyblivosť a poškodenie kĺbov. Ak trpíte touto chorobou, tak asi viete, o čom hovoríme. Máme pre vás skvelý tip, ktorý vám pomôže od bolesti – lokálne si aplikujte marhuľový olej na boľavé miesto a pravidelne opakujte. Nielenže sa stíši bolesť, no zbavíte sa aj opuchu a začervenania.

Vyberáme z nášho katalógu

✅ Podporuje trávenie a imunitu

Máte dlhodobé problémy s trávením alebo ho máte rozhádzané, pre nezdravé stravovanie? Aj v tomto vám vie kvalitný marhuľový olej pomôcť. Obsahuje totiž vysoké množstvo vlákniny, ktorá je pre telo nevyhnutná a pomáha zažívaciemu systému správne fungovať. Užívaním marhuľového oleja sa môžete zbaviť hnačky, zápchy a ďalších tráviacich problémov.

Hlavne počas chrípkového obdobia je marhuľový olej ideálny na prevenciu pred nachladnutím a chrípkou. Väčšina z nás siaha po doplnkoch výživy, no marhuľový olej je oveľa komplexnejší. Je to vďaka vitamínu C a ďalším minerálom budujúcim obranyschopnosť.

✅ Odstraňuje toxíny

Olej zo semien marhule obsahuje vitamín E a A, spolu so širokou skupinou vitamínov B. Má silné antioxidačné účinky a pomáhajú udržiavať zdravie pokožky. Eliminujú voľné radikály, ktoré sú škodlivými vedľajšími produktami metabolických procesov súvisiacich s rakovinou a starnutím pokožky.

Udržuje zdravie očí

Marhuľový olej obsahuje vitamín betakarotén, ktorý sa nachádza napríklad aj v mrkve. Pôsobí ako antioxidant a slúži primárne na udržanie zdravého zraku. Ak máte v rodine časté ochorenia tohto typu alebo máte citlivé oči, odporúčame zamerať sa na vyšší príjem tohto vitamínu. Dokonca slúži ako prevencia voči šedému zákalu, makulárnej degenerácii aj ďalekozrakosti.

✅ Pomáha na zničené vlasy

Často si farbíte vlasy, vypadávajú vám alebo sú už od prírody lámavé a slabé? Ak riešite niektorý z týchto problémov, tak asi viete, že nie je jednoduché nájsť na to riešenie. Začnite pravidelne používať marhuľový olej na vlasy a pokožku hlavy. Prečo? Dokáže vyživovať slabé vlasové pramene a podporuje zdravie vlasových folikulov.

Spomalenie rastu vlasov a ich vypadávanie majú často na svedomí chemické látky (zo vzduchu, šampónov, vody...), ktoré sa menia na testosterón. Marhuľovým olejom sa zbavíte aj lupín a vysušenej pokožky.

Marhuľový olej na pleť

Marhuľový olej na pleť

Tento olej je vhodný pre každý typ pleti, preto ho môžete do svojej starostlivosti zaradiť aj vy. Je vhodné ho aplikovať na celú tvár, aj telo. V prípade, že vám nevyhovuje olejová konzistencia, môžete pár kvapiek marhuľového oleja pridať do denného krému alebo raz do týždňa do pleťovej masky. Toto sú všetky benefity používania marhuľového oleja na pleť:

 • udržiava vlhkosť v pleti, ktorú získavate z krémov a sér,
 • vyživuje suchú pokožku, hlavne počas zimných mesiacov,
 • pôsobí upokojujúco a protizápalovo,
 • vitamíny v marhuľovom oleji majú omladzujúce účinky a slúži ako prevencia pred vznikom vrások,
 • lieči kožné ochorenia,
 • zachráni vás aj v prípade podráždenej pokožky pri nadmernom opaľovaní a šúpaní spálenej kože.

Marhuľový olej pre novorodencov

Vedeli ste, že marhuľový olej má všestranné účinky aj pri starostlivosti o novorodencov a bábätká? Kôstky marhúľ majú v sebe až 50 % oleja. Má ľahkú a príjemnú konzistenciu, do pokožky sa vie rýchlo vsiaknuť. Vďaka tomu sa olej z bábätka nikde nepoodtláča. Mohli by ste mať potom problém s jeho odstránením. Je ideálny na masáž celého tela vášho dieťatka, aj pri bolestiach bruška alebo pri pohybových cvičeniach. Zároveň slúži rovnako ako výživný dospelácky kondicionér, ktorý zjemňuje a upokojuje pokožku.

Navyše, je jemný a prijateľný pre pokožku bábätka. Vyhnete sa nebezpečným chemikáliám a častým alergénom. Výborne hydratuje a znižuje únik vlahy. Hodí sa na všetky typy pokožky, od tej najmladšej až po zrelú, takže je vhodný na každodennú starostlivosť o pokožku.

Nákup, skladovanie a spotreba

Na trhu nájdete množstvo výrobcov marhuľového oleja, no treba si dať pozor na jeho kvalitu. Zistite si, z ktorej krajiny pochádzajú plody, z ktorej bol olej vyrábaný. Rovnako by ste mali kupovať len 100 % marhuľový olej lisovaný za studena vo fľaši z tmavého skla. Ak by bol olej v klasickom, bielom skle, časom by sa jeho kvalita znižovala.

Skladovať by ste ho mali pri izbovej teplote, na tmavom a suchom mieste. Ideálna je na to polička v kuchyni či v špajze. Nevystavujte ho slnečnému žiareniu, vlhkosti ani mrazu. Po otvorení už vyžaduje skladovanie pri nižšej teplote, takže mu nájdite miesto v chladničke. Spotrebovať ho treba do troch mesiacov od otvorenia (preto odporúčame radšej nákup menšieho balenia, ak ho nezvyknete používať tak často). Marhuľový olej sa môže používať na prípravu jedál alebo priamo aplikovať na pokožku. Dochutí aj jedlá v studenej kuchyni – jogurty, šaláty, dresing alebo tvaroh. Na marhuľovom oleji by ste nemali jedlo vyprážať, pretože vtedy stráca všetky výživové hodnoty a rýchlo sa prepaľuje.

Marhuľový olej je vhodný pre každého, nehľadiac na vek alebo pohlavie. Vďaka tomu, že sú jeho účinky také široké, sa vo vašej domácnosti určite nestratí. Využijete ho v teplej aj studenej kuchyni, pre zdravie a riešenie vonkajších aj vnútorných problémov. Prírodné zloženie je ideálne aj pre pokožku vášho bábätka. O marhuľovom oleji neboli zatiaľ zistené žiadne nežiaduce účinky. Aj preto vám marhuľový olej odporúčame všetkými desiatimi.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Jojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého olejaJojobový olej – účinky na vlasy, pleť, nechty. Vlastnosti, cena, použitie liečivého oleja

Jojobový olej je známy mnohými priaznivými účinkami, ako hydratujúcimi vlastnosťami, výživou a podporou regenerácie. Čím sa líši, aké je jeho zloženie a aké priaznivé účinky ponúka?

Orechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cenaOrechový olej na vlasy, pleť, na opaľovanie – účinky, dávkovanie, výroba, cena

Orieškové oleje patria k najzdravším druhom olejov s obsahom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín či vitamínu K. V článku sa dozviete o jeho zložení, účinkoch, možnostiach využitiach.

Olej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cenaOlej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cena

Olej z pšeničných klíčkov sa lisuje za studena, takže sa jeho výživné látky nezničia teplotou. Môžete ho konzumovať, ale tiež aplikovať na pokožku. Aké je zloženie oleja, s čím pomáha?