Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.

Karpálny tunel – príznaky

Aké má prejavy, ako sa lieči i to, ako mu možno predísť, sa dozviete v tomto článku.

Čo je karpálny tunel

Karpálny tunel je syndróm, ktorý sa často prejavuje u ľudí pracujúcich s klávesnicou alebo nástrojmi, pri používaní ktorých je zápästie ohnuté v rovnakej pozícii po dlhšiu dobu. Toto dlhodobé ohnutie spôsobuje tlak na karpálny tunel, konkrétne na stredový nerv, ktorý sa v ňom nachádza. Stredový nerv slúži na prenos impulzov z mozgu do rúk, no dlhodobý tlak spôsobuje, že sa tento nerv podráždi a zapáli. Zápal sa prejavuje bolesťami ruky a zápästia, mravenčením až necitlivosťou. Jemná práca s prstami a rukami sa tak stáva náročnejšia, úchop je slabší a zhoršuje sa citlivosť rúk. Súbor týchto príznakov a zápal stredového nervu nazývame ako syndróm karpálneho tunela.

Koho postihuje najčastejšie

Syndróm karpálneho tunela najviac postihuje ženy, a to až 3-krát viac než mužov. Z vekového hľadiska sú to najmä ľudia vo veku 30 až 60 rokov. Rizikovým faktorom je aj povolanie a iné ochorenia. Ide najmä o tieto skupiny:

 • ľudia so sedavým zamestnaním
 • povolania vyžadujúce si častú prácu s klávesnicou
 • klaviristi, gitaristi, hudobníci so strunovými hudobnými nástrojmi
 • krajčíri, kuchári, záhradkári
 • športovci, kulturisti
 • robotníci, stavebníci pracujúci s vŕtačkou, zbíjačkou, motorovou pílou
 • ľudia pracujúci za pásom
 • diabetici
 • ľudia s vysokým krvným tlakom
 • ľudia s vysokým BMI
 • ľudia so zápalovými ochoreniami
 • ľudia s autoimúnnymi ochoreniami (reumatická artritída)
 • ľudia s ochoreniami štítnej žľazy

V rámci syndrómu sú však aj ďalšie rizikové skupiny. Ohrození sú ľudia, ktorí mali zlomené zápästie alebo trpia artritídou, kvôli čomu môže byť pozmenený tvar karpálneho tunela a spôsobovať tlak na stredový nerv. Syndrómom môžu trpieť aj tí, ktorí majú prirodzene karpálny tunel menší a tlak sa tým zvyšuje. Obezita, užívanie niektorých liekov, hormonálne zmeny, tehotenstvo či menopauza dokážu rovnako prispieť k vzniku tohto syndrómu.

Príznaky

Syndróm karpálneho tunela začína miernymi príznakmi, ktoré sa pri skorom podchytení dajú pomerne jednoducho a úspešne liečiť. Pri neliečení tieto príznaky gradujú a môžu vážne zasahovať do kvality života. Neliečenie tohto symptómu môže spôsobiť doživotné poškodenie nervu, svalstva a pridružiť sa môžu aj ďalšie ochorenia, ako je reumatická horúčka.

Syndróm karpálneho tunela sa prejavuje napr. stuhnutosťou svalstva

Počiatočné príznaky sa zvyknú prejavovať najprv na dominantnej ruke, je možné spozorovať najmä mravčenie či bolesť palca, prípadne ukazováka, a tieto symptómy ďalej postupujú na prostredník a prstenník, nie však malíček. Postupom času môže bolesť prejsť do kĺbov, zápästia aj ďalej do ramena. Zápästie bolí v pokoji, no bolesť sa stupňuje, ak pacient drží predmet, pridržiava sa napríklad v MHD, pri písaní na klávesnici či šoférovaní. Medzi ďalšie symptómy patrí opuch, stuhnutosť svalstva, najmä ráno, zhoršená pohyblivosť prstov na rukách či bolesť vystreľujúca do prstov i hore do ramena.

Neskôr možno bolesť pociťovať aj v noci, pacient sa zobudí na bolesť rúk, mravenčenie či necitlivosť a má potrebu ruku rozmasírovať. Takáto bolesť výrazne vplýva na kvalitu života, pretože znemožňuje pacientovi vyspať sa a načerpať energiu. Prsty strácajú citlivosť, úchop už nie je taký silný, dokonca sa môže stať, že pri uchopení predmetu ruka ako keby vypla a predmet vypadne z ruky. Pacienti majú problém s jemnou motorikou, zapnúť si gombík, zips, uchopiť predmet, zovrieť dlaň.

Diagnostika

Skorá diagnostika je základom úspešnej liečby syndrómu karpálneho tunela. Ak patríte do rizikovej skupiny, skúste sledovať, či nepozorujete niektoré zo skorých príznakov, najmä mravenčenie v prstoch, necitlivosť či bolesť. Diagnózu stanovuje lekár na základe popísania príznakov, fyziologického vyšetrenia a pozorovania citlivosti prstov či ohybnosti zápästia. Diagnózu možno potvrdiť aj EMG vyšetrením, prostredníctvom ktorého je možno zaznamenať činnosť nervov a svalov, a tým aj tlak a útlm stredového nervu.

Ďalším spôsobom, akým si lekár môže overiť diagnózu, sú rôzne cvičenia, ktoré majú za úlohu vyprovokovať reakciu nervu. Napríklad spojením opakov dlaní, ktoré smerujú dole, predlaktia sú vodorovne, zápästie ohnuté smerom dole. Takýto tlak na stredový nerv v karpálnom tuneli vyvolá reakciu, ak je nerv podráždený alebo zapálený. Zdravý nerv nevyvolá bolesť, pálenie ani brnenie. Alternatívou je zložiť si ruky podobne, len s dlaňami smerujúcimi hore (pripomína modlenie). Zápästia sú tak opäť ohnuté, čo vyvoláva tlak a pri zapálenom nerve aj mravčenie, necitlivosť a bolesť.

Liečba

Liečba syndrómu karpálneho tunela sa odvíja od závažnosti stavu. V ľahších a miernych prípadoch sa odporúča najmä fyzioterapia, medikamentózna liečba a ďalšie terapie, ťažšie stavy si vyžadujú operáciu. V počiatočných štádiách je liečba jednoduchšia a spočíva v častých prestávkach pri práci by si zápästie mohlo odpočinúť. Na zmiernenie opuchu je možné prikladať studené obklady. Pacient má obmedzovať aktivity, ktoré zaťažujú nerv, najmä písanie na klávesnici, používanie myšky a ďalších nástrojov.

Diagnostika karpálneho tunela

Dôležité je vyhnúť sa polohám, v ktorých je zápästie príliš ohnuté a tlačí na nerv. Na tento účel slúžia aj dlahy na zápästie. Tie držia zápästie rovné, v neutrálnej pozícii, bez zbytočného zaťaženia, čo je dôležité najmä v noci. K liečbe je možné pridať aj lieky na tíšenie bolesti a protizápalové lieky, ktoré pôsobia na zápal stredového nervu. V rámci medikamentóznej liečby môže lekár pichnúť kortikosteroidy, ktoré pôsobia na zápal aj opuch, čím sa uľaví od tlaku nervu.

Pri liečbe sa využíva aj magnetoterapia, pri ktorej sa aplikujú magnetické impulzy pomocou elektromagnetického prístroja. Týmto spôsobom sa liečia aj chronické bolesti a zápaly, napríklad po úrazoch. Využíva sa aj biolampa a tepelná terapia, pri ktorej sa aplikujú teplé obklady, ktoré uvoľňujú stuhnuté svalstvo a tlmia bolesť. Ďalšie metódy zahŕňajú ultrazvuk, elektrické prúdy či laseroterapiu. Cieľom je zmierniť opuch a znížiť tak tlak nervu, tlmiť bolesť a odstrániť príznaky. Potrebná je však aj fyzioterapia. Cvičenie a osvojenie si správnych návykov pri práci s klávesnicou alebo nástrojmi je veľmi dôležité pre ďalší vývoj syndrómu – môžete tak predísť ďalším komplikáciám a prípadnej operácii.

Operácia sa vykonáva len v ťažkých prípadoch, ak predchádzajúca liečba nebola úspešná. Môže sa vykonať endoskopicky alebo ako otvorená operácia. Cieľom je odstrániť tlak stredového väzu tak, že sa odstráni väz tlačiaci na nerv. Endoskopická operácia je menej invazívna a môže viezť ku kratšiemu a menej bolestivému zotavovaniu.

Prevencia

Prevencia by mala byť na prvom mieste. Syndróm karpálneho tunela vzniká vtedy, ak je zápästie dlhodobo ohnuté a držané v neprirodzenej polohe. Cieľom prevencie je vyhnúť sa dlhodobému tlaku na stredový nerv. Spočíva v celkovej zmene životného štýlu:

 • Snažte sa tráviť menej času pri počítači, ak je to pri vašom povolaní možné.
 • Pri práci s počítačom si robte časté prestávky, každých 15 – 20 minút si zápästia a ruky precvičte.
 • Keď držíte myšku alebo píšete na klávesnici, snažte sa mať zápästia čo najviac v neutrálnej polohe, aby neboli ohnuté smerom nadol ani vytočené do strany.
 • Všimnite si, ako držíte myšku – pri dlhej práci bez prestávky je zlozvyk kŕčovitého držania.
 • Dôležité je aj celkové držanie tela. Nesprávne držanie tela vedie k hrbeniu, ramená sú zaguľatené, tvár vysunutá vpredu – vtedy je aj držanie myšky a spôsob písania na klávesnici nesprávny.
 • Ak patríte do rizikovej skupiny kvôli ochoreniu ako je cukrovka, hypertenzia, ochorenia štítnej žľazy a podobne, je dôležité ich liečbu nepodceňovať a nezanedbávať.
 • Upravte životosprávu – ak trpíte nadváhou alebo obezitou, zmeňte jedálniček a venujte sa viac fyzickej aktivite.
 • Ak pracujete v chladnom prostredí, noste pri práci rukavice. Teplo dokáže uvoľniť napätie a stuhnutosť svalov.

Cviky na karpálny tunel

Skvelým spôsobom, akým predchádzať a liečiť ľahké a mierne príznaky karpálneho tunela, sú jednoduché cviky pre ruky a zápästia, ktoré môžete vykonávať kedykoľvek, aj pri práci počas pravidelných prestávok. Týchto 7 cvikov vám zaručene pomôže zmierniť symptómy:

 1. Predpažte ruky, prsty na pravej ruke smerujú hore, zápästie je ohnuté. Ľavou rukou mierne zatlačte prsty pravej ruky smerom k sebe. V polohe zotrvajte 15 – 20 sekúnd, následne ruky vymeňte. V tej istej polohe potom natiahnite ruky opačne, tak, že prsty smerujú dole a druhá ruka mierne tlačí opak dlane oproti vám.
 2. Ruky zatnite v päsť, päsť pomaly vytáčajte doprava – doľava. Zopakujte niekoľkokrát na každú ruku.
 3. Spojte prsty ľavej a pravej ruky tak, že špička palca ľavej ruky sa dotýka špičky palca pravej ruky, ukazovák ľavej ruky ukazováka pravej ruky a podobne. Dlane následne stláčajte k sebe a odsúvajte od seba.
 4. Vystrite dlaň, narovnajte prsty. Prsty následne skrčte a opäť vystrite. Zopakujte 10-krát na každej ruke.
 5. Ruku držte v neutrálnej pozícii, prsty mierne vystreté. Zápästie mierne zakloňte a podržte približne 15 sekúnd.
 6. Vezmite do ruky antistresovú loptičku a zľahka ju cca 10-krát stlačte. Potom cvik zopakujte s druhou rukou.
 7. Vytraste obe ruky, ako keby ste sa chceli zbaviť kvapôčok vody po umytí. Je to veľmi jednoduché, no účinné cvičenie, ktoré pomáha uvoľniť svalové kŕče.

Cviky na karpálny tunel na liečbu ľahkých a miernych príznakov

Čo ešte môže pomôcť

 • Joga a pilates dokážu pomôcť docieliť správne držanie tela, a tým aj vhodné držanie myšky a písanie na klávesnici. Tieto druhy cvičení sú tiež dobré na celkové posilnenie svalov, ich natiahnutie a podporujú zdravie kĺbov. Cvičením jogy a pilatesu môžete zmierniť bolesť a posilniť svoj úchop.
 • Ak máte sedavé zamestnanie alebo ste pri práci vždy v rovnakej polohe, doprajte si pravidelný strečing, ktorým nielen prekrvíte končatiny, ale aj posilníte svaly a tým aj celkové držanie tela.
 • Pre podporu správneho držania je dobré dať si na noc na zápästie dlahu, ktorá však nie je pritesná, ale pohodlná a v spánku vám neprekáža. Dlahu na zápästie môžete zakúpiť bežne v lekárni.
 • Pri spánku sa vyhnite polohe, pri ktorej by ste si mohli priľahnúť zápästia. Ak ležíte na bruchu alebo na boku, ľahnite si tak, aby boli vaše ruky voľne vedľa tela a aby sa vám pri spánku neohýbalo zápästie.
 • V niektorých prípadoch pomáha aj vykladať si ruky a zápästia do vyvýšenej polohy, napríklad na operadlo sedačky večer po práci. Toto vykladanie rúk je nápomocné vtedy, ak syndróm karpálneho tunela spôsobilo zadržiavanie vody v tehotenstve a pri menopauze.
 • Pracovisko si upravte tak, aby bolo ergonomické a vyhovovalo vašim potrebám. Nastavte si správnu výšku stoličky, klávesnica by mala byť priamo pred vami, nie niekde na strane, aby ste sa nemuseli vytáčať. Ak môžete, investujte do ergonomickej klávesnice a stoličky.
 • V rámci stravy je vhodné užívať vitamíny skupiny B a horčík, ktoré prospievajú zdraviu nervovej sústavy, horčík uvoľňuje kŕče a je potrebný pre zdravé svalstvo.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vhodné a nevhodné potraviny pre diabetikov. Čo (ne)môžu jesť diabetici?Vhodné a nevhodné potraviny pre diabetikov. Čo (ne)môžu jesť diabetici?

Strava diabetika musí byť vyvážená tak, aby výrazne nenarúšala hladinu cukru v krvi. Naučiť sa rozlišovať potraviny, ako a kedy jesť je preto kľúčové a potrebné si osvojiť čo najskôr.

Akú veľkosť fitlopty na sedenie, pre tehotné, deti, na cvičenie? Správna výška fitlopty, nosnosť, cvikyAkú veľkosť fitlopty na sedenie, pre tehotné, deti, na cvičenie? Správna výška fitlopty, nosnosť, cviky

Fitlopta sa dá využiť pri strečingu a rozcvičení, pri posilňovaní i v kardiu, ale aj pri uvoľňovacích cvičeniach. Jej pozitívne účinky na zdravie sú nepochybné.

Starostlivosť o mliečne zuby: ako dieťaťu umyť zuby, zubná kefka pre deti od 1 rokaStarostlivosť o mliečne zuby: ako dieťaťu umyť zuby, zubná kefka pre deti od 1 roka

Správna starostlivosť už o prvý chrup má významný dopad na zdravie zubov aj v neskoršom veku. Ako postupovať?