Príčiny vypadávania vlasov u žien nielen po pôrode. Čo spôsobuje rednutie vlasov?

Vlasy hrajú nielen v živote žien dôležitú úlohu. Predstavujú prvok atraktívnosti, a preto ich zvýšené vypadávanie, odborne nazývané alopécia, môže negatívne vplývať na sociálne i psychické prežívanie. Ak opomenieme sezónny úbytok vlasov na hlave, rednutie môže mať niekoľko menej závažných i závažnejších príčin.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Netreba hneď panikáriť, i keď množstvo vlasov na hrebeni, v odtoku či na vankúši predstavuje varovný signál. Existujú dve základné formy alopécie. Dedičnú vám pomôže eliminovať lekár, dočasnú zvládnete vyriešiť v pohodlí domova.

Prípravky proti padaniu vlasov

Prečo vypadávajú vlasy?

Treba poznamenať, že vlasy človeku vypadávajú denne, a to v priemere sto kusov. Tento počet je optimálny, nakoľko sa ich celkové množstvo na hlave odhaduje na 100 000 až 200 000. Zvýšiť sa môže pri umývaní. Vlas štandardne rastie tri až päť rokov. Potom nasleduje niekoľkotýždňová fáza pokoja a vypadnutie.

Rastový cyklus vlasu

V priebehu života je tento rastový cyklus opakovaný niekoľkokrát, zvyčajne desať až dvadsať. Rast ovplyvňuje viacero faktorov, okrem veku a pohlavia sú to aj jednotlivé ročné obdobia. Leto v tomto prípade predstavuje ideál, zatiaľ čo zima a jeseň jeho opak. Vypadávanie vlasov preto nevyžaduje zvýšenú pozornosť, pokiaľ nemá prívlastok nadmerné.

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov u žien?

Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Na rozdiel od mužov, alopécia u žien zvyčajne signalizuje nejaké ochorenie. To môže byť spojené s fungovaním štítnej žľazy či špecifickými poruchami výživy a príjmu potravy. Najbežnejšími príčinami vypadávania vlasov sú hormonálne zmeny súvisiace s vysadením antikoncepcie, tehotenstvom, pôrodom alebo menopauzou. Zaváži i užívanie liekov, stres, úbytok hmotnosti, diabetes, nedostatok spánku, železa, pokročilý vek, zlý krvný obeh, extrémne namáhanie vlasov, dedičnosť, nadbytok vitamínu A či selénu.

Z recenzií produktu: 

Recenzie a skúsenosti s užívaním Donna Hair

Niektorým ženám môže uškodiť i farbenie vlasov. Pri farbení totiž dráždivo pôsobia na vlasové folikuly chemicky agresívne zložky. Pozor aj na tupírovanie. To zdraviu vlasov rovnako neprospieva. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si trvalo namáhajú zrak a nenosia okuliare i keď by mali, môžete to považovať za možnú príčinu rednutia vlasov.

Vypadávanie vlasov po pôrode i počas tehotenstva

Ako sme už naznačili, hormonálne zmeny sa výrazne podieľajú aj na vypadávaní vlasov. Súvisia napríklad s estrogénom a jeho kolísajúcou hladinou. Keď sa po pôrode opäť dostáva do normálu, proces má dočasne problematický charakter. Vlas sa totiž z fázy rastu oveľa rýchlejšie dostáva do fázy pokoja a následného vypadnutia.

V praxi to znamená, že vlasy rastú kratšiu dobu a rýchlejšie vypadnú. Preto sa na určité obdobie môžu na ženských hlavách objaviť i tzv. kúty. Ide však o krátkodobú záležitosť a koruna krásy sa opäť obnoví. Intenzita rednutia je pritom individuálna.

Pomôžu vlasové aktivátory!

Extrémne vypadávanie vlasov a hormóny v menopauze

I v období menopauzy majú ženy problémy s alopéciou. Vinníkom je nízka hladina estrogénu. Hormonálna nerovnováha nemusí znamenať nočnú moru. Štandardne sa upraví v priebehu piatich mesiacov.

Vypadávanie vlasov počas menopauzy

Dočasné vypadávanie vlasov, ktoré je spôsobené širokou škálou zdravotných, hormonálnych či duševných zmien, môžete ovplyvniť. Skombinujte zdravú stravu, pohybovú aktivitu, správnu starostlivosť o vlasy, dostatok relaxu, odpočinku a pozitívny výsledok spozorujete čoskoro.

Nadmerné vypadávanie vlasov - príčiny v dedičnosti, strese či namáhaní

  • Androgénna alopécia je dedičná plešatosť. Nepostihuje iba mužskú časť populácie. Aj u žien môže dôjsť k rednutiu vlasov v prednej časti hlavy a na jej temene. Vlasové folikuly sa začnú zmenšovať, skráti sa celkový cyklus a tým aj ďalšie dorastanie. Priamy súvis odkazuje na pravdepodobne na hormón androgén, ktorý mužský, no v menších množstvách sa nachádza aj u žien.
  • Telogénne effluvium je difúzny (rovnomerný) typ vypadávania vlasov, ktorý súvisí s už spomínanými príčinami rednutia vlasovej pokrývky hlavy alebo s konkrétnou stresovou situáciou. Môže ísť o prekonanie choroby, zotavovanie sa z havárie či úrazu, emočný stres, užívanie antidepresív, ale tiež chronické zápalové ochorenia.
  • Trakčná alopécia postihuje najmä ženy, ktoré majú dlhé vlasy a pravidelne nosia vrkoče, rôzne stiahnuté účesy, ťažké spony alebo čelenky. Neustálym sťahovaním sa oslabujú vlasové korienky a vlasy majú tendenciu vypadávať. Zložité účesy a veľké množstvo fixačných prípravkov taktiež prispievajú k poškodzovaniu.
  • Areátna alopécia sa síce týka hlavne mužov, no stratou vlasov na určitom mieste, z lokálnych ložísk, trpia i ženy. Na hlave vznikajú tzv. lysé ostrovčeky v inak ovlasenej časti hlavy. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré nemá jednoznačnú patofyziológiu, a preto je nutná konzultácia s lekárom.

Prípravky proti padaniu vlasov


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

01/04/2020 08:48
Lea

v mojom pripade nedostatok zeleza v tehotenstve - poriesila som to s doplnkom captafer pre zlepsenie vstrebavania zeleza z potravy a stravou bohatou na zelezo

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasyAko sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasy

Viete, akú starostlivosť vyžadujú farbené vlasy? Prezradíme vám, na čo nezabudnúť, po akých vlasových produktoch siahnuť, aby vaše vlasy vydržali zdravé.

Neocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový letákNeocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový leták

Farbenie vlasov v tehotenstve a počas dojčeniaFarbenie vlasov v tehotenstve a počas dojčenia

Je vhodné farbiť si vlasy počas tehotenstva? V tomto článku sa dočítate, či chemikálie z farieb ovplyvňujú vývin dieťaťa alebo či po tehotenstve môžete začať používať farby, počas toho...