Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Najlepšie prírodné dezodoranty? Obľúbené sú značky Ponio, Dulcia, Soaphoria či Mylo

Potenie je prirodzené pre každého človeka. Je to proces, ktorým sa ľudské telo ✅  termoreguluje. Potenie vzniká buď ako forma automatickej detoxikácie, alebo z dôvodu prežívaných emócií, prípadne fyzickej záťaže. A, samozrejme, za predpokladu, ak sa človek chce cítiť fajn a nechce smrdieť, tak zvolí dezodorant. Čo však vlastne ten pot je a čo na ňom smrdí? Potenie samo osebe nesmrdí ani nezapácha. Zapáchajú baktérie, ktoré naše telo potením vylučuje.

Prírodné dezodoranty

Asi každému sú známe všetky možné dezodoranty, ktoré sú neustále v reklamách. Sľubujú ochranu od 24 až po 72 hodín. Je toto však pre telo prirodzené? Prirodzené pre telo je potiť sa a nie tomu brániť.

Práve tieto dezodoranty z reklamy obsahujú veľké množstvo hliníkových solí, ktoré potláčajú potenie. Navyše sa vstrebávajú do tela, a tým sú pre telo jedovaté. V určitých zdrojoch sa spomína, že môžu dokonca spôsobovať Alzheimerovu chorobu alebo rakovinu prsníka. Dáta na jednoznačné tvrdenie sa však zbierajú veľmi ťažko, ale aj tak nie je dobré riskovať. Preto si treba radšej uvedomiť, že telo sa bude potiť tak či tak a je lepšie pristúpiť k dezodorantu, ktorý neškodí, ale pomáha tak, ako má.

Obľúbené prírodné dezodoranty

Ako funguje prírodný dezodorant?

Na trhu je veľmi veľa ozaj kvalitných značiek ako napríklad Ponio, Mylo, Soaphoria, Dulcia, Navia, ale aj veľa ďalších. Fungujú na princípe toho, že látky v nich obsiahnuté ničia baktérie spôsobujúce zápach. A hlavne neobsahujú pre telo škodlivý hliník (konkrétne sa táto látka nazýva aluminium hydrochlorid). Dezodoranty sú pre mužov aj ženy. Majú takisto rôznu formu, resp. skupenstvo. Pot sa vylučovať síce bude (čo aj pri chemických dezodorantoch), ale nebude smrdieť. A hlavne nebude škodiť nášmu telu. 

Prírodný dezodorant Dulcia (grapefruit - šalvia)

Prírodný dezodorant od Dulcia Natural

Prírodné kryštálové dezodoranty navyše obsahujú éterické oleje, ktoré zabezpečia peknú a prirodzenú vôňu. Tieto éterické oleje sú fixované do špeciálneho škrobu a k pozvoľnému uvoľňovaniu dochádza pri potení. Obsahujú takisto ochranné a vyživujúce oleje. Mierny antiperspiračný účinok je zase zväčša vďaka pridanému oxidu zinočnatému a bentonitového ílu. Tieto zložky nájdete napríklad v prírodných dezodorantoch Soaphoria.

Aké sú škodlivé zložky dezodorantu

Okrem škodlivého hliníka obsahujú dezodoranty aj konzervanty ako triclosan a parabény, parfémy, alkohol, propelanty a triklosan, ktoré obsahujú škodlivé látky nielen pre ľudí, ale aj pre životné prostredie. Parabény sa v kozmetike bežne používajú. Ich zlou vlastnosťou je to, že napodobňujú ženský hormón estrogén. A tým môžu rozvracať hormonálnu rovnováhu v tele človeka. Nehovoriac o ženách, ktoré si dezodorant aplikujú v hornej časti podpazušia do blízkosti prsníkov.

Aplikácia klasického dezodorantu

A práve toto je zdrojom veľa štúdií, ktoré hovoria o tom, že práve dezodoranty môžu spôsobovať aj rakovinu prsníkov. Štúdie však na toto len nepriamo poukazujú a nebola ešte dokázaná priama súvislosť. V konečnom dôsledku je však aj tak najlepšie používať dezodorant bez hliníka a parabénov.

Pre koho sú vhodné prírodné dezodoranty

Prírodné minerálne dezodoranty sú vhodné pre každého. Pre ženy, mužov a dokonca aj pre deti. Pri prechode z chemického dezodorantu na prírodný je však dôležité spomenúť, že telo si nejakú dobu musí zvyknúť. Čiže výsledok sa dostaví, len treba byť trpezlivý. Takisto treba vyskúšať viacero typov a nájdete určite ten správny pre seba. Eko dezodoranty sa neodporúčajú používať na poranenú pokožku. Niektoré silice v dezodorantoch sa zase neodporúčajú používať v tehotenstve a počas dojčenia – tu si treba vyberať jemnejšie vône a nie korenisté (najoptimálnejšie je poradiť sa s lekárom). 

Krémový prírodný dezodorant Dulcia

Zloženie prírodného dezodorantu Dulcia

Bio deodoranty sú vhodné aj pre vegánov. A pridanou hodnotou môže byť, že napríklad značka dezodorantov Ponio je z recyklovateľného obalu, do ktorého sa dá kúpiť aj náplň.

Typy dezodorantov

Na trhu je viacero typov dezodorantov. Môžete vyskúšať prírodný kryštalický, krémovy alebo tuhý. Dezodoranty môžu byť hypoalergénne (a väčšinou aj sú), s prísadou mastenca (ak sa veľmi potíte, napr, značka Soaphoria) ale aj také, ktoré neobsahujú sódu bikarbónu, na ktorú sú niektorí ľudia citliví (napr. značka Mylo).

Prírodné dezodoranty značky Mylo sú napríklad navyše aj antibakteriálne a zabraňujú mastnému pocitu po nanesení. Dezodoranty značky Dulcia síce obsahujú aj jedlú sódu, no v ponuke sú tiež balenia pre mužov. Značka Navia ponúka opäť dezodoranty bez sódy a v ponuke sú ako krémové, tak aj tuhé dezodoranty.

Dezodorant z kamenca

Iným variantom je dezodorant z kamenca. Je to prírodný dezodorant vyrobený z pevného kusa kamenca, ktorý sa získava ťažbou. Sú to kryštálové dezodoranty, ktoré fungujú na princípe čistej prírodnej ochrany. Po aplikácii zanechávajú jemnú vrstvu soli. Tento typ bol používaný po stáročia. Typický je aj tým, že je to prírodný dezodorant bez parfumu.

Je dôležité spomenúť, že najčastejšími typmi sú krémové prírodné dezodoranty, ktoré sa nanášajú rukou. Spôsob nanášania je však len otázkou zvyku, pozitívum je, že takýto spôsob zabraňuje šíreniu baktérií.

Najobľúbenejšie prírodné dezodoranty

Skúsenosti s prírodnými dezodorantmi

Vo všeobecnosti sú na prírodné dezodoranty dobré hodnotenia. Ľudia majú niekedy problém zvyknúť si, ale keď nájdu ten svoj, tak si ho nevedia vynachváliť. Spočiatku je veľa ľudí skeptických, no po vyskúšaní si chváli ako vôňu, tak aj účinok. Jediné vyčítané negatívum je cena, keďže cena prírodných dezodorantov je o trošku vyššia ako cena chemických. Kvalitný prírodný dezodorant však kúpite v priemere už za 6-7 eur, čo nie je až taký rozdiel.

Z recenzií prírodných dezodorantov:

Prírodný dezodorant Soaphoria recenzie ne heureke

Salt of the Earth prírodný dezodorant recenzie na heureke

Prírodný dezodorant vyrobený doma

Prírodný dezodorant sa dá pomerne jednoducho vyrobiť aj doma. Na internete existuje veľa návodov. Základom je sóda bikarbónová, marantový škrob (prípadne kukuričný), kokosový olej a éterický olej. Postup spočíva v zmiešaní ingrediencií spolu. Pozor si treba dať na sódu bikarbónu, ktorá môže spôsobiť alergickú reakciu. 

Výroba prírodného dezodorantu

Ak nepatríte k odvážlivcom, ktorí chcú skúšať majstrovať sami, tak skúste niektorý z odporúčaných dezodorantov na trhu bez sódy.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

11/04/2019 14:49
andrea

skusila som viacere (dulcia, ponio a aj ten krystal) a najlepsie mi zafungovalo ponio, ktore je zaroven aj najekologickejsou volbou

14/04/2019 06:21
Zuzka Durdyho

Tiež som skúšala viaceré bio deodoranty/organické deodoranty.

Nemám dobrú skúsenosť s rok-on typmi, ktoré sú akože bez hliníku, parabénu a pod.

Ponio Pazúch je vynikajúci, čo sa účinku týka, ale vône sú dosť zvláštne, s tým ešte majú čo robiť. A super je, že ho netreba nanášať rukami.

Ďalej sú úžasné Soaphoria. Od tejto značky sa dajú vybrať pekné vône. A najdôležitejšie je, že funguje. Dokonca majú aj malé testovacie balenia. Ja mám Nevinnosť - krásne sviežo vonia, ale je trošku masnejší a osobne mi nevyhovuje, viac sa mi potí. A ešte mám Benátsku noc. - je tuhšie a s ním som spokojná.
Muž mi ofrfľal nanášanie rukami.

14/05/2019 13:09
sansa

vyskusala som viacere znacky, ktore tu spominate, ale uplne najviac sa mi pozdava rada Botanica Slavica od Soaphorie - maju 3 kremove dezodoranty so super sviezou vonou, mne osobne sa najviac pozdava kombinacia aloe - zeleny caj - biely il :)

21/07/2019 13:43
Mima

U mňa jednoznačne vyhrávajú dezodoranty Dulcia, môžem sa na ne 100 percentne spoľahnúť aj v stresujucich pracovných situáciách.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prírodná ružová voda je najlepšia na pleť, akné, vrásky aj aknéPrírodná ružová voda je najlepšia na pleť, akné, vrásky aj akné

Ružová voda je vedľajší produkt, ktorý vzniká pri destilovaní esenciálneho oleja z ruže damascénskej (Rosa damascena). Je vhodný na rôzne typy pleti od aknóznej cez suchú až po normálnu....

Hydratačné pleťové sérum kolagén Dulcia – recenzia a skúsenostiHydratačné pleťové sérum kolagén Dulcia – recenzia a skúsenosti

Dulcia Natural je mladá slovenská značka, ktorá vyrába výbornú prírodnú kozmetiku. Dnes vám predstavím hydratačné kolagénové sérum, ktoré som si obľúbila hneď po prvom použití.

Šampúchy Ponio nielen na mastné vlasy – recenzia a vaše skúsenostiŠampúchy Ponio nielen na mastné vlasy – recenzia a vaše skúsenosti

Prezradíme vám prečo vymeniť klasický šampón za tuhý prírodný šampón Ponio. Aké sú jeho výhody a nevýhody? Koľko stoja, kde sa dajú kúpiť a koľko vydržia? Čítajte a dozviete sa všetko...