Alpecin, Reparex alebo Šedistop? Ktorý je najlepší proti šediveniu vlasov

Šedivé vlasy si nevyberajú medzi ženským a mužským pohlavím, často nezohľadňujú ani samotný vek. Aj keď ten je v prípade šedivenia smerodajným činiteľom, nie vždy je tomu tak.

Šedivenie u mladej ženy

Všeobecne platí, že belosi začnú pomaly šedivieť okolo tridsiatky, aziati tesne pred štyridsiatkou a černosi približne pred dosiahnutím štyridsať päťky. Ide pritom o postupnú zmenu „šedivého prelivu“, a teda niekoľko rokov trvá, kým zbelie celá hlava.

Aké sú príčiny šedivých vlasov? Ktoré faktory ich ovplyvňujú? Dá sa im nejako predísť? Existujú prípravky proti šediveniu, ktoré zaručia vašu spokojnosť?

Obľúbené prípravky na krytie šedín

Príčina výskytu šedivých vlasov

Podľa doterajších výskumov má šedivenie na svedomí peroxid vodíka. Dočinenia s ním majú najmä ženy, pri farbení vlasov. Avšak, nachádza sa i v ľudskom tele, okrem iného, tiež vo vlasových folikuloch. Je produktom metabolizmu, ktorý ho tvorí v malých množstvách. O udržiavanie jeho hladiny sa stará enzým kataláza. Aktivita katalázy ale s pribúdajúcim vekom klesá, dôsledkom čoho je hromadenie peroxidu vodíka. Dochádza i k oxidácii tyrozinázy, a teda enzýmu, ktorý je zodpovedný za tvorbu melanínu. Melanínu je stále menej, šedivých vlasov naopak pribúda. Vznik šedín ovplyvňuje:

  • Genetická predispozícia – ak začali vaši rodičia šedivieť predčasne, je pravdepodobné, že sa prvé šedivé vlasy objavia v mladom veku aj u vás
  • Faktory podporujúce vznik peroxidu vodíka, ako napríklad oxidačný stres – ten vzniká, keď organizmus nedokáže v potrebnom množstve odbúravať produkciu voľných radikálov. Zdrojom je napríklad fajčenie, ultrafialové žiarenie, smog, zápalové ochorenia a pod.
  • Ochorenia – zápalové, niektoré autoimunitné
  • Niektoré druhy liekov – šediny sa môžu a nemusia objaviť v súvislosti s užívaním liekov, ako napríklad lítium, metotrexát, antimalariká a pod.

Prípravky na šedivé vlasy – lieky alebo kozmetika?

V súčasnosti už nie je nutnosťou, aby ste v rámci zamaskovania šedín siahli po farbe na vlasy. Existujú totiž i prípravky, ktoré eliminujú šediny zvnútra a nie zvonku. Reč je o špeciálnych kozmetických produktoch v podobe vlasovej vody alebo šampónu, ktoré sľubujú obnovenie pôvodného prirodzeného sfarbenia vlasov. Zvyčajne fungujú na princípe redukovania oxidovaného melanínu prítomného vo vlasoch pomocou enzýmu reduktáza. Ak však skončíte s ich používaním, šediny sa opäť objavia. Čo sa týka liekov, existuje niekoľko výživových doplnkov, ktoré by mali potláčať šedivenie, no v podstate sú stále predmetom skúmania.

Šedivé vlasy v mladom veku

Ak si vytrhnete jeden šedivý vlas, nemusíte sa obávať, že vám narastú ďalšie tri. Je to mýtus. To však nemôžeme tvrdiť o tzv. predčasnom šedivení. O predčasnom šedivení hovoríme vtedy, ak k strate vlasového farbiva melanínu dochádza ešte pred dvadsiatym rokom života. Hlavnú úlohu tu majú predovšetkým gény, no svoj podiel môžu mať v malej miere i ďalšie faktory, ako napríklad intenzívne fajčenie.

Prvé šediny mladého muža

Skoré šediny tak nemusia byť dôvodom na znepokojovanie. Iný prípad nastáva vtedy, ak dochádza k viditeľnej zmene farby vlasov predčasne a rýchlo (v priebehu niekoľkých mesiacov). Vtedy je pravdepodobná spätosť s nejakým ochorením. Do úvahy pripadajú najmä zdravotné problémy s funkciou štítnej žľazy, zníženie funkcie adrenálnych žliaz, chudokrvnosť (anémia z nedostatku vitamínu B12), predčasné zlyhanie vaječníkov, niekedy i celiakia a pod.

Ako predchádzať šedivým vlasom? Vitamínmi a stravou!

Samotný proces šedivenia nezmeníme. Zmeniť môžeme iba vzhľad vlasov, ktorým dodáme farebnosť zvonka alebo zvnútra. Za zmienku však stojí i niekoľko metód, ktoré sa s vysokou pravdepodobnosťou postarajú o oddialenie šedivej koruny krásy (pokiaľ nejde o dedičnosť). Spôsoby, ktorými predĺžite životnosť vašich vlasov bez šedín:

  • dostatok pohybu aj meditácia znižuje tvorbu peroxidových radikálov, čím sa zároveň spomaľuje proces šedivenia
  • doprajte si stravu bohatú na antioxidanty, čím predídete oxidačnému stresu, a tým aj šediveniu či množstvu zdravotných problémov
  • zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na katalázu, zvýšite nimi odbúravanie peroxidu vodíka (napríklad hovädzia pečeň, zemiaky, surová mrkva, cibuľa)
  • povedzte áno vitamínom, predovšetkým tým zo skupiny B (najmä B12, B9) a tiež zinku, vápniku a medi
  • alternatívou môžu byť i tzv. babské recepty, ako napríklad šťava z cibule, ktorú používali už dávno v minulosti – zápach však môže veľa ľudí od tejto metódy odrádzať (aj keď si vlasy následne umyjete kozmetickými prípravkami, pri pravidelnej kúre môže byť citeľný, a to najmä vo vlhkom počasí)

Čo na šedivé vlasy? Alternatívne produkty na šediny

V súčasnosti sa stále viac rozmáhajú prípravky v podobe sprejov na šedivé vlasy. Využívajú ich muži, no obľube sa tešia najmä u žien, ktoré si ich pochvaľujú nielen medzi jednotlivými farbeniami, ale tiež pri prirodzene šedivých vlasoch, ktoré sa snažia zamaskovať. Spreje sú dostupné v pomerne veľkom množstve odtieňov, v závislosti od výrobcov a konkrétnej značky výrobku. Ich výhodou je okamžité prekrytie šedín, nevýhodou, že vydržia len do doby umytia.

Obľúbené spreje na krytie šedín

Henna na šedivé vlasy?

Aj to je jedna z možností. Ak sa chcete vyhnúť farbeniu na chemickej báze, siahnite po tomto farbive prírodného pôvodu. Áno, okrem tetovania je vhodná aj na tieto účely. Henna prekryje nielen šediny, ale zároveň sa postará o lepšiu kvalitu a hustotu vlasov.

To však platí vtedy, ak ide o produkt 100% prírodný, a preto nakupujte len u overených predajcov. Čo vás môže odradiť je dĺžka pôsobenia farby, ktorá trvá v priemere tri hodiny, pri tmavších odtieňoch i dlhšie. Čakať musíte i po poslednom odfarbovaní, a to minimálne štyri týždne.

Miešanie odtieňov môže byť problematické, ale ak vychytáte všetky muchy, výsledok bude stáť za to. Otázkou je, či pri tejto metóde prevažujú plusy alebo mínusy...Publikované dňa: 29.05.2018
Hodnotenie článku:
(88.6%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Parusan šampón a tonikum pre ženy aj mužov - recenzia Parusan šampón a tonikum pre ženy aj mužov - recenzia

Parusan šampón a tonikum proti vypadávaniu vlasov sú prostriedky, ktoré môžu vypadávanie vlasov zmierniť a obmedziť. Aké je ich zloženie a účinky?

Najlepší šampón proti lupinám z lekárne? Poradí test a recenzie Najlepší šampón proti lupinám z lekárne? Poradí test a recenzie

V našom článku sa zameriame sa na šampóny z lekárne, ktoré pomáhajú riešiť problém s lupinami, a pozornosť budeme venovať aj domácim receptom. Čítajte a dozviete sa viac.

Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému

Detské vši sú cudzopasníkmi oboch pohlaví. „Bodnutie“ vylučuje do pokožky hlavy sekrét, ktorý hostiteľovi spôsobuje nepríjemné svrbenie. Ako sa ich zbaviť? Dozviete sa v našom článku!