Graviola má účinky na rakovinu aj pri chemoterapii – fakt alebo mýtus?

Z času na čas sa objaví správa o objave nejakej látky či rastliny, ktorej sa pripisujú silné, ba až zázračné liečivé účinky. Jednou z nich je aj graviola, ktorá našla využitie pri liečbe nádorových ochorení.

Graviola sa okrem iného používa na podporu liečby nádorových ochorení

Pozreli sme sa na jej využitie, účinky a na skúsenosti ostatných užívateľov s ňou. Všetky informácie vám prinášame v ucelenej recenzii.

Obľúbené produkty s obsahom gravioly

Viac než 70 rokov výskumov

Graviola je hovorový názov pre plody alebo aj celú rastlinu s oficiálnym názvom anona mäkoostnatá (lat. Annona muricata). Ide v podstate o bohato rozvetvený strom, ktorý dorastá do výšky 3 – 8 m. Jeho domovinou je Karibik, Stredná Amerika a severná časť Južnej Ameriky. Nájdete ho aj Afrike, Ázii či Oceánii.

Domorodí obyvatelia Strednej a Južnej Ameriky graviolu používajú na liečbu psychických problémov (nervozita, úzkosť, depresívne stavy), pri astme, cukrovke, vysokom krvnom tlaku, poruchách pečene či hnačke. Graviola taktiež podporuje tvorbu materského mlieka. Jej rozdrvené semená sú silnou zbraňou proti vonkajším parazitom, všiam či červom.

Strom anona mäkoostnatá

Graviola nie je žiadnou trendovou novinkou, vedci ju začali skúmať už v 40. rokoch 20. storočia.V laboratórnych podmienkach boli preukázané jej pozitívne účinky pri liečbe nádorov na pľúcach, pankrease a prostate. Niektorí ľudia preto graviolu používajú na podporu bežnej liečby nádorových ochorení. Graviola totiž nemá interakcie s inými druhmi liečby, vedľajšie účinky, ani nevyvoláva alergické reakcie.

Účinnou látkou sú acetogeníny

Acetogeníny obsiahnuté v graviole likvidujú rakovinové bunky bez toho, aby poškodili tie zdravé. Nemajú také vedľajšie účinky ako chemoterapia (t. j. nevoľnosť, vypadávanie vlasov a pod.). Acetogeníny tiež posilňujú imunitný systém.

Graviola má okrem protirakovinových aj antibakteriálne a protizápalové účinky, je dobrým antipyretikom (znižuje horúčku) a je taktiež sedatívom. Svojím účinkom rozširuje cievy, čím znižuje krvný tlak. Je účinná aj proti svalovým kŕčom. Pomáha tiež pri liečbe pľúc, pečene, obličiek, pankreasu, žalúdka a hrubého čreva.

V porovnávacích štúdiách vedci porovnávali účinok gravioly s adriamycínom, čo je liek často používaný na chemoterapiu. V týchto výskumoch sa ukázalo, že acetogeníny majú niekoľko tisíckrát silnejší účinok než adriamycín.

Protirakovinové účinky objavili vedci už v r. 1976, následný výskum na americkom inštitúte National Cancer Institute preukázal účinok acetogenínov na rakovinu hrubého čreva a prostaty. Účinok gravioly a adriamycínu na rakovinu pľúc zasa porovnávali na lekárskej fakulte Juhokórejskej katolíckej univerzity.

Treba však podotknúť, že protirakovinové účinky gravioly neboli dosiaľ z vedeckého hľadiska jednoznačne preukázané v rozsiahlejšej vedeckej štúdii.

Semená a korene neužívajte

Domorodci v Amerike používajú všetky časti gravioly. V semenách a koreňoch gravioly sa nachádza alkaloid annonacín, ktorý je neurotoxický. Tieto časti stromu teda neužívajte vnútorne.

Graviola je dostupná vo forme kapsúl, džúsu či sušených listov na prípravu čaju

K čerstvým častiam gravioly sa pravdpodobne aj tak nedostanete a budete sa musieť uspokojiť s najdostupnejšou formou, a to s výživovými doplnkami s extraktom z gravioly. Na druhej strane, u nich máte istotu, že sú zdravotne neškodné. Tieto výživové doplnky sú predávané najčastejšie vo forme tabliet či kapsúl, stretnete sa ale napr. aj s podrvenými listami gravioly, ktoré sú určené na prípravu čaju.

Samotná graviola nemá vedľajšie účinky, avšak záleží od konkrétneho doplnku, ktorý môže obsahovať aj ďalšie účinné, resp. pomocné látky.

Vyberáme z nášho katalógu

Medika Pharm Graviola Annona Muricata

Výživový doplnok s výťažkom z plodov z gravioly – konkrétne 375 mg v 1 kapsule. Okrem toho kapsuly obsahujú už iba pomocné látky ako stearan horečnatý, oxid kremičitý a mikrokryštalická celulóza.

Medika Pharm Graviola Annona Muricata je podporným prostriedkom pri liečbe onkologických ochorení, no zároveň má aj antibakteriálne a protizápalové účinky. Taktiež má priaznivý vplyv na srdcovo-cievnu sústavu, znižuje krvný tlak, podporuje funkciu nervového a imunitného systému a zmierňuje problémy s trávením. Dokáže tiež podporiť vašu celkovú vitalitu a pomôcť pri bolestiach pohybového aparátu.

Doplnok je vhodný pre mužov i ženy, no nielen tých s onkologickým ochorením. Naopak, doplnok nie je vhodný pre deti, ani pre tehotné či dojčiace ženy. Doplnok nemá žiadne pozorované vedľajšie účinky, u niektorých ľudí sa však môže vyskytnúť alergická reakcia na niektorú z jeho zložiek. V takom prípade doplnok prestaňte užívať.

Výrobca odporúča užívať 2 – 3 kapsuly denne pred jedlom, ktoré by ste mali zapiť dostatočným množstvom tekutiny.

Doplnok sa predáva v troch variantoch – 120-kapsulové balenie zoženiete za cenu tesne pod 30 eur, menšie, 60-kapsulové balenie vás vyjde na cca 23 eur a občas je v predaji aj akciové balenie 120 + 60 kapsúl za cca 43 eur.

Skúsenosti užívateľov

V recenziách má doplnok Medika Pharm Graviola Annona Muricata prevažne pozitívne hodnotenia. Užívatelia si chvália jeho pozitívne účinky pri onkologickom ochorení, pociťujú viac vitality a energie aj po liečbe chemoterapiou. Niektorí udávajú dokonca pokles hodnôt onkomarkerov. Nájdu sa aj užívatelia, ktorí doplnok užívajú na pomoc s bolesťami kĺbov.

Problémy s užívaním alebo vedľajšie účinky užívatelia neudávajú, pričom starší ľudia pozitívne hodnotia aj fakt, že kapsuly sa im pohodlne prehĺtajú.

Hlavnou nevýhodou doplnku je podľa užívateľov pomerne vysoká cena.

Recenzie a skúsenosti s prípravkom Medika Pharm Graviola Annona Muricata heureka.sk

Graviola Advance

Výživový doplnok vo forme tabliet s obsahom extraktu z plodov gravioly (300 mg na tabletu). Tablety sú v koncentrácii 4:1, čo znamená, že v doplnku ich nájdete 4-krát väčšie množstvo ako v plodoch gravioly. Okrem extraktu nájdete v doplnku Graviola Advance už len pomocné látky – želatínu a inulín (druh vlákniny).

Výrobca odporúča doplnok nielen onkologickým pacientom, ale aj ako každodenný doplnok zdravého jedálnička. Je to vďaka bohatému obsahu vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré robia z gravioly tzv. superpotravinu s pozitívnym vplyvom na celý organizmus.

Doplnok Graviola Advance je vhodný pre mužov i ženy, neodporúča sa ale podávať deťom do 3 rokov, tehotným či dojčiacim ženám. Doplnok nemá žiadne známe vedľajšie účinky. Ak sa u vás vyskytne alergická reakcia, prípadne ste precitlivený na niektorú zložku doplnku, prestaňte ho užívať.

Výrobca odporúča doplnok dávkovať v množstve 1 – 2 tablety denne. Tablety zapite dostatočným množstvom vody.

Graviola Advance sa predáva iba v 1 variante, a to v 90-tabletovom balení, ktoré kúpite za cenu cca 13 eur.

Skúsenosti užívateľov

Užívatelia si v recenziách chvália pôsobenie doplnku Graviola Advance nielen ako doplnku pri liečbe onkologických ochorení, ale tiež ako výživového doplnku na každodenné použitie. Mnohým pomáha napr. pri bolestiach kĺbov a svalov.

Spokojní sú aj s veľkosťou tabliet, ktoré sa ľahko prehĺtajú, a tiež s cenou prípravku, ktorá je nižšia ako pri niektorých konkurenčných doplnkoch s obsahom gravioly.

Natural Medicaments Graviola anona (Annona muricata)

Kapsuly s výťažkom z gravioly v množstve 50 mg na 1 kapsulu. Výťažok je v koncentrácii 10:1, takže výrobca udáva, že toto množstvo v skutočnosti zodpovedá až 500 mg účinnej látky. Okrem toho obsahujú kapsuly pomocné látky ako mikrokryštalická celulóza a stearan horečnatý.

Natural Medicaments Graviola anona je doplnok stravy, ktorý priaznivo pôsobí na celý organizmus. Výrobca ho odporúča užívať pri oslabenej imunite a slabej vitalite organizmu (napr. pri onkologických pacientoch po chemoterapii).

Doplnok je vhodný pre mužov i ženy, a tiež pre deti od 12 rokov. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Nemá žiadne pozorované vedľajšie účinky, no v prípade alergickej reakcie ho prestaňte užívať.

Balenie obsahuje 90 kapsúl a kúpite ho za cca 15 eur. Výrobca odporúča užívať 1 kapsulu 3-krát denne počas jedla (nezabudnite ju zapiť dostatočným množstvom vody). Jedno balenie vám tak vystačí na 1 mesiac užívania. Po tomto mesiaci výrobca odporúča prestávku v užívaní.

Skúsenosti užívateľov

Užívatelia majú na doplnok Natural Medicaments Graviola anona v recenziách prevažne pozitívne názory. Mnohí udávajú zlepšenie vitality, posilnenie imunity a niektorí dokonca zlepšenie stavu onkologického ochorenia (i keď nemožno dokázať, či na to mala vplyv iba graviola). Niektorým užívateľom pomohol doplnok tiež zlepšiť trávenie.

Niektorí užívatelia radšej siahajú po prípravkoch s vyšším obsahom účinnej látky a zopár užívateľov udáva aj výskyt vedľajších účinkov v podobe zhoršenia stolice.

Skúsenosti s prípravkom Natural Medicaments Graviola anona (Annona muricata)


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vznik a symptómy rakoviny: poškodenie buniek, najčastejšie príznakyVznik a symptómy rakoviny: poškodenie buniek, najčastejšie príznaky

Rakovina je označenie pre mnohé rozličné nádorové ochorenia, ktoré majú jedného spoločného menovateľa. V článku si povieme viac o tom, prečo a ako rakovina vzniká a ako rozpoznať jej...

O tele i duši – onkologické ochorenie a psychologické poradenstvoO tele i duši – onkologické ochorenie a psychologické poradenstvo

Akékoľvek závažnejšie ochorenie sa nedotýka len tela, ale aj duše. Obzvlášť dôležité je psychologické poradenstvo v prípade rakoviny. Internetový portál onkopacient.sk poskytuje...