O tele i duši – onkologické ochorenie a psychologické poradenstvo

Akékoľvek závažnejšie ochorenie sa nedotýka len tela, ale aj duše. Chorý človek sa často nemá o svoje strachy a obavy s kým podeliť, prípadne sa ich bojí čo i len vysloviť. Obzvlášť dôležité je psychologické poradenstvo v prípade rakoviny. Onkologické ochorenie totiž zasahuje pacienta celého, nielen jeho telesné zdravie, ale aj myseľ – komplexná onkologická liečba by sa teda mala zameriavať na pacienta ako celok, na jeho telo aj vnútorný svet.

Psychologické poradenstvo je v prípade rakoviny obzvlášť dôležité

Psychoonkológia ako súčasť onkologickej liečby nie je na Slovensku štandardom, a to aj napriek tomu, že súčasťou telesného zdravia je duševná i sociálna oblasť pacienta. Dosiahnuť úspešnú liečbu a návrat do života je možné len vtedy, ak bude proces uzdravovania zameraný na všetky tri oblasti.

Onkopacient.sk

Už 11 rokov medzeru v zdravotnej starostlivosti ohľadom psychoonkológie aspoň sčasti supluje internetový portál onkopacient.sk. Autorsky ho spracúva psychologička Mária Andrášiová, ktorá má v tejto oblasti už 24-ročnú prax. Vo svojej aktivite zúročuje svoje skúsenosti s onkologickými pacientmi, ich strachmi z ochorenia, liečby i blížiaceho sa konca. Internetový portál sa zameriava nielen na to, akým spôsobom rakovina ovplyvňuje psychiku pacienta, ale aj na to, ako mení životy jeho blízkych. Ponúka psychologickú pomoc onkologickým pacientom i ich rodinám, pomáha im nájsť spôsob, ako sa s ochorením a novými existenciálnymi okolnosťami vyrovnať.

Pre pacientov i rodinných príslušníkov

Portál ponúka rady pre pacientov aj ich blízkych, radí, ako zvládnuť psychické ťažkosti spojené s ochorením a liečbou, ako zabojovať so strachom a smútkom či ako aktívne pristupovať k liečbe. Pacienti a ich blízki majú možnosť získať všetky potrebné informácie. Stránka má v súčasnosti čisto informatívny charakter. Pôvodne na nej fungoval aj chat, ktorý je však kvôli pridávaniu nežiaduceho obsahu zo strany obchodníkov so zdravím zrušený.

Portál onkopacient.sk je určený nielen pre onkologických pacientov, ale aj pre ich blízkych

Na stránke sa nachádzajú informácie, ktoré pacientom pomôžu sa zorientovať v ich náročnom životnom období, odpovede na otázky týkajúce sa života s rakovinou. Ťažkú kapitolu života pacientom pomáhajú prekonať rady a odporúčania šité na mieru.

Poradňa onkopsychológa

Psychoonkológia sa zaoberá skúmaním vzťahov a mechanizmov účinku medzi psychosociálnymi faktormi a vznikom i progresom onkologického ochorenia – reakciami pacienta na ochorenie, hľadaním vhodných spôsobov a stratégií zvládania záťažových situácií a vyrovnávania sa so stresom, ktorý choroba a liečba pacientovi prinášajú. Na stránke je k dispozícii Poradňa onkopsychológa, kde pacienti zistia odpovede na časté otázky. Konkrétne ide o odpovede na viac než 100 rôznych otázok pacientov a príbuzných. 

Vybrané onkologické diagnózy

Na portáli venovanom psychologickej pomoci onkologickým pacientom a ich rodinám sa nachádzajú aj rozsiahle informácie ohľadom psychologických aspektov prežívania vybraných diagnóz. Zatiaľ sa v sekcii Vybrané onkologické diagnózy nachádzajú tri diagnózy – rakovina prsníka, rakovina pľúc a rakovina hrubého čreva. Keďže každé onkologické ochorenie má svoje špecifiká, rozhodli sa tvorcovia stránky venovať psychickým aspektom prežívania práve aj vybraných druhov rakoviny.


Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Komentáre

Tamara 28. Apr. 2020
Úžasné, že sa niekto tomu venuje. V nemocnici na človeka často nemajú čas, v podstate ani nemá kto odpovedať na to množstvo otázok, ktoré sa človeku honia hlavou. Držím palce v ďalšom fungovaní.

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Vznik a symptómy rakoviny: poškodenie buniek, najčastejšie príznakyVznik a symptómy rakoviny: poškodenie buniek, najčastejšie príznaky

Rakovina je označenie pre mnohé rozličné nádorové ochorenia, ktoré majú jedného spoločného menovateľa. V článku si povieme viac o tom, prečo a ako rakovina vzniká a ako rozpoznať jej...

Graviola má účinky na rakovinu aj pri chemoterapii – fakt alebo mýtus?Graviola má účinky na rakovinu aj pri chemoterapii – fakt alebo mýtus?

Z času na čas sa objaví správa o objave nejakej látky či rastliny, ktorej sa pripisujú silné, ba až zázračné liečivé účinky. Jednou z nich je aj graviola. Pozreli sme sa na jej využitie,...