Alpecin, Reparex alebo Šedistop? Ktorý je najlepší proti šediveniu vlasov

Šedivé vlasy si nevyberajú medzi ženským a mužským pohlavím, často nezohľadňujú ani samotný vek. Aj keď ten je v prípade šedivenia smerodajným činiteľom, nie vždy je tomu tak.

Šedivenie u mladej ženy

Všeobecne platí, že belosi začnú pomaly šedivieť okolo tridsiatky, aziati tesne pred štyridsiatkou a černosi približne pred dosiahnutím štyridsať päťky.

Ide pritom o postupnú zmenu „šedivého prelivu“, a teda niekoľko rokov trvá, kým zbelie celá hlava. Aké sú príčiny šedivých vlasov? Ktoré faktory ich ovplyvňujú? Dá sa im nejako predísť? Existujú prípravky proti šediveniu, ktoré zaručia vašu spokojnosť?

Šedivé vlasy v mladom veku

Ak si vytrhnete jeden šedivý vlas, nemusíte sa obávať, že vám narastú ďalšie tri. Je to mýtus. To však nemôžeme tvrdiť o tzv. predčasnom šedivení.

predčasnom šedivení hovoríme vtedy, ak k strate vlasového farbiva melanínu dochádza ešte pred dvadsiatym rokom života. Hlavnú úlohu tu majú predovšetkým gény, no svoj podiel môžu mať v malej miere i ďalšie faktory, ako napríklad intenzívne fajčenie. Skoré šediny tak nemusia byť dôvodom na znepokojovanie.

Iný prípad nastáva vtedy, ak dochádza k viditeľnej zmene farby vlasov predčasne a rýchlo (v priebehu niekoľkých mesiacov). Vtedy je pravdepodobná spätosť s nejakým ochorením. Do úvahy pripadajú najmä zdravotné problémy s funkciou štítnej žľazy, zníženie funkcie adrenálnych žliaz, chudokrvnosť (anémia z nedostatku vitamínu B12), predčasné zlyhanie vaječníkov, niekedy i celiakia a pod.

Prvé šediny mladého muža

Príčina výskytu šedivých vlasov

Podľa doterajších výskumov má šedivenie na svedomí peroxid vodíka. Dočinenia s ním majú najmä ženy, pri farbení vlasov. Avšak, nachádza sa i v ľudskom tele, okrem iného, tiež vo vlasových folikuloch. Je produktom metabolizmu, ktorý ho tvorí v malých množstvách. O udržiavanie jeho hladiny sa stará enzým kataláza.

Aktivita katalázy ale s pribúdajúcim vekom klesá, dôsledkom čoho je hromadenie peroxidu vodíka. Dochádza i k oxidácii tyrozinázy, a teda enzýmu, ktorý je zodpovedný za tvorbu melanínu. Melanínu je stále menej, šedivých vlasov naopak pribúda.

Vznik šedín ovplyvňuje:

  • Genetická predispozícia – ak začali vaši rodičia šedivieť predčasne, je pravdepodobné, že sa prvé šedivé vlasy objavia v mladom veku aj u vás
  • Faktory podporujúce vznik peroxidu vodíka, ako napríklad oxidačný stres – ten vzniká, keď organizmus nedokáže v potrebnom množstve odbúravať produkciu voľných radikálov. Zdrojom je napríklad fajčenie, ultrafialové žiarenie, smog, zápalové ochorenia a pod.
  • Ochorenia – zápalové, niektoré autoimunitné
  • Niektoré druhy liekov – šediny sa môžu a nemusia objaviť v súvislosti s užívaním liekov, ako napríklad lítium, metotrexát, antimalariká a pod.

Prípravky na šedivé vlasy – lieky alebo kozmetika?

V súčasnosti už nie je nutnosťou, aby ste v rámci zamaskovania šedín siahli po farbe na vlasy. Existujú totiž i prípravky, ktoré eliminujú šediny zvnútra a nie zvonku. Reč je o špeciálnych kozmetických produktoch v podobe vlasovej vody alebo šampónu, ktoré sľubujú obnovenie pôvodného prirodzeného sfarbenia vlasov. Zvyčajne fungujú na princípe redukovania oxidovaného melanínu prítomného vo vlasoch pomocou enzýmu reduktáza. Ak však skončíte s ich používaním, šediny sa opäť objavia. Čo sa týka liekov, existuje niekoľko výživových doplnkov, ktoré by mali potláčať šedivenie, no v podstate sú stále predmetom skúmania.

Alpecin Tuning Shampoo je šampón, ktorý tónuje vlasy do prirodzeného odtieňa. Potláča šedivenie a zároveň vlasy vyživuje.

ALPECIN Tuning Shampoo tónovací šampón na prvé šedivé vlasy

Zistiť viac

Nie je však vhodný pre tých, ktorých prirodzený farebný odtieň je svetlý a blond. Cieľovou skupinou sú hnedé a čierne vlasy. Očakávané účinky sa dostavia približne po štyroch týždňoch používania. Kofeínový prípravok nanesiete na mokré vlasy, necháte pôsobiť cca tri minúty a opláchnete. Ak vo vašich vlasoch prevažuje šedá farba, Alpecin nebude pre vás najlepším riešením. Avšak pre mužov, ktorí chcú zakryť postupne sa objavujúce šediny bude správnou voľbou.

Reparex na rozdiel od Alpecinu sľubuje prekrytie, respektíve vnútorné sfarbenie vlasov, ktoré sú i kompletne šedivé.

Reparex proti šedinám pre ženy
Zistiť viac

Dostupný je v troch variantoch, a to ako Reparex na šedivé vlasy pre ženy, pre mužov a zvlášť na bradu a fúzy. Ich zloženie sa mierne líši, no základom je obsah tzv. alfa-reduktázy, čo je enzým, pomocou ktorého dochádza k odobraniu kyslíka z melanínu. Ten vďaka tomu začína meniť šediny na pôvodnú farbu vlasov. U mnohých sú viditeľné prvé výsledky už v rámci jedného týždňa. Tento prípravok nie je vhodné aplikovať na farbené vlasy. Tie by totiž nadobudli červenkastý nádych, rovnako ako v prípade, že to preženiete s jeho množstvom.

Grey out – Šedistop je prírodný enzymatický prípravok vhodný pre všetky typy vlasov, no predovšetkým pre mužov.

Šedistop Grey out vlasová voda na šedivé vlasy
Zistiť viac

Jeho každodenné používanie (po cca mesiaci stačí väčšinou nanášanie dvakrát alebo raz týždenne, podľa potreby) si vyžaduje umývanie vlasov vždy po aplikácii, no najskôr dvanásť hodín po nej. To eliminuje mierne žltkastý alebo gaštanový odtieň, ktorý sa môže na začiatku objaviť u výrazne prešedivelých ľudí. Funguje podobne ako Reparex, a teda účinné látky v tejto vlasovej vode spôsobia redukciu oxidovaného bezfarebného melanínu a vlasy zvnútra nadobudnú pôvodné sfarbenie.

Ako predchádzať šedivým vlasom? Vitamínmi a stravou!

Samotný proces šedivenia nezmeníme. Zmeniť môžeme iba vzhľad vlasov, ktorým dodáme farebnosť zvonka alebo zvnútra. Za zmienku však stojí i niekoľko metód, ktoré sa s vysokou pravdepodobnosťou postarajú o oddialenie šedivej koruny krásy (pokiaľ nejde o dedičnosť).

Spôsoby, ktorými predĺžite životnosť vašich vlasov bez šedín:

  • dostatok pohybu aj meditácia znižuje tvorbu peroxidových radikálov, čím sa zároveň spomaľuje proces šedivenia
  • doprajte si stravu bohatú na antioxidanty, čím predídete oxidačnému stresu, a tým aj šediveniu či množstvu zdravotných problémov
  • zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na katalázu, zvýšite nimi odbúravanie peroxidu vodíka (napríklad hovädzia pečeň, zemiaky, surová mrkva, cibuľa)
  • povedzte áno vitamínom, predovšetkým tým zo skupiny B (najmä B12, B9) a tiež zinku, vápniku a medi
  • alternatívou môžu byť i tzv. babské recepty, ako napríklad šťava z cibule, ktorú používali už dávno v minulosti – zápach však môže veľa ľudí od tejto metódy odrádzať (aj keď si vlasy následne umyjete kozmetickými prípravkami, pri pravidelnej kúre môže byť citeľný, a to najmä vo vlhkom počasí)

Čo na šedivé vlasy? Alternatívne produkty na šediny

TOUCHBACK Hair Marker je fixka na šedivé vlasy, ktorá vystupuje v úlohe korektora. Vďaka ponuke rozmanitých odtieňov zjednotí šediny do požadovanej farby. Aspoň tak to sľubujú výrobcovia. Pri tomto type prípravkov je vždy najlepšie presvedčiť sa o ich kvalite prostredníctvom recenzií a skúseností zákazníkov či diskusií na internete. Pravdou však je, že jeho aplikátor spĺňa jednoduchosť a praktickosť v jednom. Navyše, tento produkt získal i prestížne ocenenia v súťažiach Allure Best of Beauty alebo Fitness Beauty Awards.

TouchBack hair marker Vlasový korektor šedín a odrastov

Zistiť viac

V súčasnosti sa stále viac rozmáhajú prípravky v podobe sprejov na šedivé vlasy. Využívajú ich muži, no obľube sa tešia najmä u žien, ktoré si ich pochvaľujú nielen medzi jednotlivými farbeniami, ale tiež pri prirodzene šedivých vlasoch, ktoré sa snažia zamaskovať. Spreje sú dostupné v pomerne veľkom množstve odtieňov, v závislosti od výrobcov a konkrétnej značky výrobku. Ich výhodou je okamžité prekrytie šedín, nevýhodou, že vydržia len do doby umytia. Za zmienku stoja napríklad spreje:

Henna na šedivé vlasy? Aj to je jedna z možností. Ak sa chcete vyhnúť farbeniu na chemickej báze, siahnite po tomto farbive prírodného pôvodu. Áno, okrem tetovania je vhodná aj na tieto účely. Henna prekryje nielen šediny, ale zároveň sa postará o lepšiu kvalitu a hustotu vlasov. To však platí vtedy, ak ide o produkt 100% prírodný, a preto nakupujte len u overených predajcov. Čo vás môže odradiť je dĺžka pôsobenia farby, ktorá trvá v priemere tri hodiny, pri tmavších odtieňoch i dlhšie. Čakať musíte i po poslednom odfarbovaní, a to minimálne štyri týždne. Miešanie odtieňov môže byť problematické, ale ak vychytáte všetky muchy, výsledok bude stáť za to. Otázkou je, či pri tejto metóde prevažujú plusy alebo mínusy…

Alpecin, Reparex alebo Šedistop? Ktorý je najlepší proti šediveniu vlasov
5 (100%) 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *