Bolesť pankreasu – Príčiny, príznaky, prejavy a liečba

Podžalúdková žľaza alebo slinivka brušná predstavuje synonymické označenie pre pankreas. Ide o žľazovitý orgán tráviacej sústavy človeka.

Príčiny bolesti pankreasu

Anatomicky sa delí na tri časti, a to hlavu telo a chvost. V závislosti na tom je uložený v zadnej časti brušnej dutiny a veľkostne siaha od dvanástnika po slezinu. Pankreas vykonáva v ľudskom tele dve základné funkcie. Endokrinnú, ktorá produkuje inzulín, a exokrinnú, ktorá vďaka obsahu rôznych enzýmov a pankreatickej šťavy napomáha tráveniu.

Čo sa týka možných chorôb platí, že ak je nimi postihnutá endokrinná časť, vzniká diabetes mellitus, a teda cukrovka. Chorobné procesy v exokrinnej časti spôsobujú pankreatitídu.

Symptómy a príčiny bolesti pankreasu

Vznik bolesti pankreasu sa spája s niekoľkými faktormi. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme alkohol a žlčové kamene. Možným rizikom sú tiež infekčné choroby, brušné úrazy a poruchy súvisiace s látkovou premenou tukov.

Na základe uvedeného môžeme pankreatitídu rozdeliť do dvoch základných skupín podľa symptómov.  Akútna pankreatitída je akútny zápal pankreasu vyvolaný podráždením, napríklad v podobe alkoholu, žlčníkového kameňa, ale aj prejedaním sa či liekmi. Dochádza k poškodeniu alebo rozkladu tkaniva podžalúdkovej žľazy. Bolesť je citeľná okolo pupka a v nadbrušku, pričom smeruje až k chrbtu. Pri ležaní je často intenzívnejšia. Nevoľnosť a vracanie sú ďalšie sprievodné príznaky.

Chronická pankreatitída je rovnako zápal pankreasu, ale chronický. V tomto prípade môže dôjsť k tvoreniu jaziev, ktoré sa postupne premieňajú na nefunkčné tkanivo, čím vzniká fibróza pankreasu. Príčinami bolesti sú nadmerné konzumovanie alkoholu, uzavretie pankreatického vývodu, dlhodobý príjem stravy s príliš malým alebo veľkým obsahom bielkovín. Bolesti sú striedavé, no nárazové, typická je strata hmotnosti, nadúvanie, hnačky.

Ako sa zbaviť bolesti?

Utíšenie bolesti pri kŕčovitom zvieraní v brušnej dutine je tento raz ťažším orieškom. Ak naozaj ide o pankreatitídu, zdravotné komplikácie vyriešite jedine s pomocou lekárov. Špeciálnej diéte a liekom sa nevyhnete. Bolesti sa niekedy zmiernia pri sedení s ohnutým trupom.

Zakázané jedlá pri bolesti pankreasu

Zaručene pomáha absolútne vylúčenie alkoholuvyprážaných, mastných a pikantných jedál. Veľké porcie by sa mali nahradiť menšími, s pravidelnejšou konzumáciou. Káva, smotana a čerstvé pečivo sú rovnako tabu.

Liečba pankreasu si vyžaduje odbornú starostlivosť

Základom je stanovenie diagnózy, ktorá okrem anamnézy závisí od laboratórnych testov, v prípade potreby od sonografického alebo CT vyšetrenia či magnetickej rezonancie. Podobné príznaky môžu totiž vykazovať aj žalúdočné problémy, a preto je nevyhnutná konzultácia s gastroenterologóm. Liečba si v prvom rade vyžaduje hospitalizovanie v nemocnici. Spočíva najmä v rehydratácii, a teda náhrade tekutín a minerálov.

Nutnosťou je prísna diéta, často realizovaná zavedením žalúdočnej sondy. Pri chronickom zápale sa nedostatočné fungovanie pankreasu nahrádza podávaním tráviacich enzýmov vo forme kapsúl.

Medikamentózna liečba, či už v podobe tabletiek alebo infúzií, je zameraná tiež na tlmenie bolesti, zníženie plynatosti, zlepšenie vyprázdňovania či potlačenie nadmernej tvorby žalúdkovej kyseliny. Pri nádoroch pankreasu je zvyčajne nutnosťou liečby chirurgická intervencia. Buď je odstránená časť podžalúdkovej žľazy, alebo celý orgán.

Existujú bylinky na pankreas?

Je dôležité poznamenať, že bylinky nedokážu vyliečiť choroby pankreasu. Môžu však slúžiť ako ich prevencia a podpora správneho fungovania podžalúdkovej žľazy. Čaje sú na to vhodným adeptom, no i tinktúry a oleje stoja za zmienku.

Upriamiť pozornosť by ste mali napríklad aj na prasličku roľnú, nechtík lekársky, púpavu lekársku, imelo biele, horec žltý, voduľku kanadskú, haritaki, sladké drievko, oregano či borievky. Prispejete nimi k posilneniu zdravia pankreasu, pretože dodržiavanie správnej stravy je v tomto prípade alfou a omegou.

Prečítajte si účinné babské rady a recepty na liečbu pankreasu!

Švedske kvapky na pankreas

Účinným riešením bolesti pankreasu je aj obklad zo švédskych kvapiek, ktorý sa aplikuje na celé brucho. Pôsobiť by mal 4 hodiny. Ako na to?

  • veľký kus vaty poriadne navhlčite švédskymi kvapkami
  • roztiahnite ho a priložte na brucho
  • preložte ho ďalšou vrstvou (suchej) vaty, zaistite aj vrstvou plastovej fólie
  • brucho obaľte teplou tkaninou alebo šatkou

Pred použitím obkladu sa odporúčam natrieť brucho ✅ nechtíkovou masťou, ktorá zabráni vysušeniu pokožky. Pri svrbení pokožky po odstránení zábalu pomôže obyčajný detský púder.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

05/07/2019 19:46
Jozef

Nadúvanie nepríjemný pocit.Bolesť žiadna. Plynatosť a nadutosť.Bolesť chrbtice,vrážajúca sa do nôh.
Ako na to ?

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Celiakia – varovné príznaky, prejavy, diétaCeliakia – varovné príznaky, prejavy, diéta

Celiakia je závažné autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje 1 % populácie, a vedie k poškodeniu tenkého čreva. Aké sú varovné signály celiakie, dá sa toto ochorenie liečiť a ako vyzerá...

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?