Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Bolesť pankreasu – Príčiny, príznaky, prejavy a liečba

Podžalúdková žľaza alebo slinivka brušná predstavuje synonymické označenie pre pankreas. Ide o žľazovitý orgán tráviacej sústavy človeka.

Príčiny bolesti pankreasu

Anatomicky sa delí na tri časti, a to hlavu telo a chvost. V závislosti na tom je uložený v zadnej časti brušnej dutiny a veľkostne siaha od dvanástnika po slezinu. Pankreas vykonáva v ľudskom tele dve základné funkcie. Endokrinnú, ktorá produkuje inzulín, a exokrinnú, ktorá vďaka obsahu rôznych enzýmov a pankreatickej šťavy napomáha tráveniu.

Čo sa týka možných chorôb platí, že ak je nimi postihnutá endokrinná časť, vzniká diabetes mellitus, a teda cukrovka. Chorobné procesy v exokrinnej časti spôsobujú pankreatitídu.

Symptómy a príčiny bolesti pankreasu

Vznik bolesti pankreasu sa spája s niekoľkými faktormi. Medzi najčastejšie príčiny zaraďujeme alkohol a žlčové kamene. Možným rizikom sú tiež infekčné choroby, brušné úrazy a poruchy súvisiace s látkovou premenou tukov.

Na základe uvedeného môžeme pankreatitídu rozdeliť do dvoch základných skupín podľa symptómov.  Akútna pankreatitída je akútny zápal pankreasu vyvolaný podráždením, napríklad v podobe alkoholu, žlčníkového kameňa, ale aj prejedaním sa či liekmi. Dochádza k poškodeniu alebo rozkladu tkaniva podžalúdkovej žľazy. Bolesť je citeľná okolo pupka a v nadbrušku, pričom smeruje až k chrbtu. Pri ležaní je často intenzívnejšia. Nevoľnosť a vracanie sú ďalšie sprievodné príznaky.

Chronická pankreatitída je rovnako zápal pankreasu, ale chronický. V tomto prípade môže dôjsť k tvoreniu jaziev, ktoré sa postupne premieňajú na nefunkčné tkanivo, čím vzniká fibróza pankreasu. Príčinami bolesti sú nadmerné konzumovanie alkoholu, uzavretie pankreatického vývodu, dlhodobý príjem stravy s príliš malým alebo veľkým obsahom bielkovín. Bolesti sú striedavé, no nárazové, typická je strata hmotnosti, nadúvanie, hnačky.

Ako sa zbaviť bolesti?

Utíšenie bolesti pri kŕčovitom zvieraní v brušnej dutine je tento raz ťažším orieškom. Ak naozaj ide o pankreatitídu, zdravotné komplikácie vyriešite jedine s pomocou lekárov. Špeciálnej diéte a liekom sa nevyhnete. Bolesti sa niekedy zmiernia pri sedení s ohnutým trupom.

Zakázané jedlá pri bolesti pankreasu

Zaručene pomáha absolútne vylúčenie alkoholuvyprážaných, mastných a pikantných jedál. Veľké porcie by sa mali nahradiť menšími, s pravidelnejšou konzumáciou. Káva, smotana a čerstvé pečivo sú rovnako tabu.

Liečba pankreasu si vyžaduje odbornú starostlivosť

Základom je stanovenie diagnózy, ktorá okrem anamnézy závisí od laboratórnych testov, v prípade potreby od sonografického alebo CT vyšetrenia či magnetickej rezonancie. Podobné príznaky môžu totiž vykazovať aj žalúdočné problémy, a preto je nevyhnutná konzultácia s gastroenterologóm. Liečba si v prvom rade vyžaduje hospitalizovanie v nemocnici. Spočíva najmä v rehydratácii, a teda náhrade tekutín a minerálov.

Nutnosťou je prísna diéta, často realizovaná zavedením žalúdočnej sondy. Pri chronickom zápale sa nedostatočné fungovanie pankreasu nahrádza podávaním tráviacich enzýmov vo forme kapsúl.

Medikamentózna liečba, či už v podobe tabletiek alebo infúzií, je zameraná tiež na tlmenie bolesti, zníženie plynatosti, zlepšenie vyprázdňovania či potlačenie nadmernej tvorby žalúdkovej kyseliny. Pri nádoroch pankreasu je zvyčajne nutnosťou liečby chirurgická intervencia. Buď je odstránená časť podžalúdkovej žľazy, alebo celý orgán.

Existujú bylinky na pankreas?

Je dôležité poznamenať, že bylinky nedokážu vyliečiť choroby pankreasu. Môžu však slúžiť ako ich prevencia a podpora správneho fungovania podžalúdkovej žľazy. Čaje sú na to vhodným adeptom, no i tinktúry a oleje stoja za zmienku.

Upriamiť pozornosť by ste mali napríklad aj na prasličku roľnú, nechtík lekársky, púpavu lekársku, imelo biele, horec žltý, voduľku kanadskú, haritaki, sladké drievko, oregano či borievky. Prispejete nimi k posilneniu zdravia pankreasu, pretože dodržiavanie správnej stravy je v tomto prípade alfou a omegou.

Prečítajte si účinné babské rady a recepty na liečbu pankreasu!

Švedske kvapky na pankreas

Účinným riešením bolesti pankreasu je aj obklad zo švédskych kvapiek, ktorý sa aplikuje na celé brucho. Pôsobiť by mal 4 hodiny. Ako na to?

  • veľký kus vaty poriadne navhlčite švédskymi kvapkami
  • roztiahnite ho a priložte na brucho
  • preložte ho ďalšou vrstvou (suchej) vaty, zaistite aj vrstvou plastovej fólie
  • brucho obaľte teplou tkaninou alebo šatkou

Pred použitím obkladu sa odporúčam natrieť brucho ✅ nechtíkovou masťou, ktorá zabráni vysušeniu pokožky. Pri svrbení pokožky po odstránení zábalu pomôže obyčajný detský púder.Publikované dňa: 08.02.2018
Hodnotenie článku:
(87%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie

Švédske kvapky sú špeciálnym bylinným prípravkom na lepšie trávenie, účinkov na zdravie však majú viac. O ich plusoch a mínusoch či dávkovaní sa dozviete v článku.

Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok

Probiotické baktérie majú priaznivé účinky na ľudské zdravie. Prípravok Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných baktérií v 1 kapsule. Aké probiotické kmene sa v Probio-fixe...

Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia

Pretrvávajúce bolesti brucha? Problémy s častým chodením na veľkú potrebu a komplikácie s úbytkom hmotnosti? Aj tieto príznaky môžu byť prejavom ochorenia nazývaného ako Crohova choroba.