Čierne uhlie ako liek na chudnutie aj proti hnačke

Ak máte problémy s trávením, vedzte, že nie ste sami. Pravidelné nafukovanie, pocit plnosti či hnačky trápia až tretinu populácie. Pomyselnú pomocnú ruku vám pri takýchto problémoch podá tzv. aktívne uhlie.

Aktívne uhlie - tablety a prášok

V článku vám prezradíme, v ktorých situáciách vám pomôže, aké má účinky a aká je jeho dostupnosť a cena.

Obľúbené produkty

Príčinou sú spravidla zlé stravovacie návyky

Za problémy s trávením môže byť zodpovedné nejaké ochorenie alebo napr. aj pôsobenie liekov. Mnohí ľudia si však za problematické trávenie môžu sami, a to nesprávnymi stravovacími návykmi, ktoré sú zväčša výsledkom „rýchleho“ životného štýlu.

Ten je charakteristický napr. nepravidelným jedením v podobe vynechaných raňajok, niekoľkých hodín hladu a následného prejedania na obed či večer, prejedaním pred spaním, konzumáciou „fast foodu“ či vysokokalorických potravín s obsahom rôznych umelých príchutí, sladidiel, farbív a konzervantov, ktoré sú pre ľudský organizmus neprirodzenou súčasťou potravy.

Okrem toho, nadúvanie môže spôsobiť aj konverzácia počas jedenia (vtedy prehĺtate vzduch), veľmi rýchle jedenie alebo zapíjanie jedla šumivými, studenými či sladkými nápojmi. Samozrejme, za problematické trávenie sú zodpovedné aj niektoré ťažšie stráviteľné potraviny – napr. tie s vysokým obsahom tuku, ale aj strukoviny či iné druhy zeleniny, ktoré spôsobujú nadúvanie.

Pomôže tzv. aktívne uhlie

Zlepšiť tráviace procesy vám pomôže úprava stravovacích návykov, dostatočné zastúpenie vlákniny v dennom jedálničku a konzumácia probiotických kultúr (napr. v jogurtoch či v probiotických výživových doplnkoch).

Riešením na akútne problémy s trávením je aj tzv. čierne uhlie, nazývané aj aktívne uhlie. Poznáme ho už desaťročia – predtým sa však nazývalo živočíšne uhlie, keďže bolo vyrábané zuhoľnatením zvieracích kostí.

Domáca maska z čierneho uhlia

V dnešnej dobe sa aktívne uhlie vyrába zuhoľnatením kokosovej škrupiny, rašeliny či dreva. Tým vznikajú na jeho povrchu póry, vďaka ktorým získava mimoriadne adsorpčné schopnosti (funguje podobne ako špongia). Veľkosť týchto pórov sa pri výrobe prispôsobuje účelu, na ktorý bude uhlie používané.

Účinky aktívneho uhlia

Pozitívny účinok čierneho uhlia na trávenie poznali už v starovekom Grécku. Svojím pôsobením zastavuje hnačku a predchádza nadúvaniu. Potláča príznaky otravy potravinami ako vracanie, hnačka či bolesť brucha. Ak ho užijete pred jedlom, dokáže zamedziť vzniku plynatosti.

Ďalšie účinky a využitie čierneho uhlia:

  • Je prospešné aj v ústnej dutine – Chráni zuby a ďasná pred pôsobením baktérií a neutralizuje zápach z úst. Okrem toho sa vďaka svojim bieliacim účinkom využíva aj na bielenie zubov.
  • Pomôže pri otravách – Vďaka svojim adsorpčným schopnostiam sa používa v medicíne ako prvá pomoc pri otravách jedlom, liekmi a jedmi.
  • Očistí váš organizmus – Aktívne uhlie pomáha z tela odplavovať močovinu, toxíny a odpadové látky, ktoré škodia bunkám a spôsobujú starnutie organizmu. Zároveň pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
  • Aktívne čierne uhlie na pleť – Domáca maska z čierneho uhlia na seba naviaže nečistoty a mastnotu z upchatých pórov na vašej tvári a zanechá ju príjemne čistú a hebkú. Populárna je napr. maska z čierneho uhlia a želatíny.
  • Čierne uhlie na vlasy – Nečistoty, mastnota a toxíny taktiež upchávajú póry na vašej vlasovej pokožke. Aktívne uhlie na vlasy vyčistí vlasové folikuly, čoho výsledkom budú lesklé a hodvábne vlasy.
  • Čierne uhlie na chudnutie – Problémy s trávením môžu spomaliť procesy metabolizmu, čo má zásadný vplyv na redukciu hmotnosti.
  • Čierne uhlie v kozmetike – Je obľúbenou prísadou rôznych mydiel či čistiacich gélov. Kozmetika z čierneho uhlia má mimoriadne intenzívny účinok a navyše je ekologická a šetrnejšia k vášmu zdraviu než bežné chemické výrobky.

Dávkovanie, vedľajšie účinky a upozornenia

Aktívne uhlie je vhodné pre mužov, ženy i deti od 3 rokov veku. Ak trpíte zápalom sliznice žalúdka, žalúdočnými vredmi či hnačkou vyvolanou dlhotrvajúcim ochorením, poraďte sa o užívaní uhlia s lekárom (to platí aj pre tehotné a dojčiace ženy).

Pozor – vďaka silnej adsorpčnej schopnosti dokáže aktívne uhlie zabrániť vstrebávaniu účinných látok z liekov, užívajte ho teda najskôr 2 hodiny po užití iných liekov. Aktívne uhlie taktiež znižuje účinok antikoncepčných prípravkov. Bez konzultácie s lekárom užívajte aktívne uhlie najviac 2 dni.

Čierne uhlie vo forme prášku

Čierne uhlie ako liek na tráviace ťažkosti nájdete vo forme tabliet a kapsúl. Dávkovanie sa líši podľa toho, aký problém vás trápi. Pri nafukovaní užite 30 minút pred jedlom 5 tabliet a následne ďalších 5 tabliet po jedle. Pri črevných infekciách a problémom s dráždivým tračníkom užite 2 – 4 tablety, a to 3 – 4-krát za deň. Akútnu hnačku alebo otravu jedlom môžete zmierniť 10 – 12 tabletami 3 – 4-krát denne, pre deti od 3 rokov dávku obmedzte na 4 – 5 tabliet 3 – 4-krát denne. Pri kapsuliach sa dávkovanie môže líšiť.

Tablety užívajte celé a zapíjajte vodou, ak máte vy alebo vaše deti problémy s ich prehltnutím, môžete ich rozpustiť v malom množstve vody či čaju. Pri predávkovaní môže aktívne uhlie vyvolať zápchu, zvracanie či spôsobiť nepriechodnosť čriev. Počas užívania aktívneho uhlia nepite alkoholické nápoje.

Čierne uhlie – cena a skúsenosti užívateľov

20 ks balenie kapsúl či tabliet s aktívnym uhlím zoženiete v e-shope s liekmi alebo výživovými doplnkami za cenu do 2,50 eur.

Užívatelia aktívneho čierneho uhlia majú zväčša pozitívne skúsenosti. Pochvaľujú si predovšetkým rýchly nástup jeho účinku pri hnačke, no mnohí ho užívajú aj v prípadoch, ak zjedia niečo ťažšie a jedlo im „nesadne“. Mnohým tiež prekáža nepríjemná chuť tabliet a ich veľkosť – mávajú problémy ich prehltnúť. Deti uhlie kvôli jeho chuti spravidla odmietajú úplne (v takom prípade siahnite radšej po kapsuliach).

Z recenzií čierneho uhlia:

Recenzie na čierne uhlie na heureke

Alternatívy aktívneho uhlia

V súčasnosti je v e-shopoch dostupných mnoho prípravkov na problémy s trávením. Negatívne vlastnosti aktívneho uhlia ako nepríjemná chuť, tlmenie účinkov liekov, riziko zápchy či max. doba užívania 2 dni u nich nenájdete, tieto prípravky sú však spravidla o dosť drahšie.

Ide najmä o kapsuly Endiex na liečbu infekčnej či cestovateľskej hnačky s rýchlym účinkom, kapsuly Imodium na liečbu akútnej i chronickej hnačky či Smecta prášok, ktorý okrem hnačky pomôže aj so symptómami ochorení žalúdka, pažeráka, dvanástnika či čriev.

Záverečné zhodnotenie

Aktívne uhlie poznali už naše mamy a staré mamy ako rýchleho pomocníka pri problémoch s trávením.

Vďaka svojim nežiadúcim účinkom pri dlhodobom užívaní sa ale hodí iba na pomoc pri akútnych problémoch a nie pri dlhodobých ťažkostiach spojených s trávením.

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

12/03/2019 20:02
Tereza

Cierne uhlie si bravame s manzelom na kazdu dovolenku. Nakolko lubime spoznavat lokalne jedla, nie vzdy to nasim slovenskym zaludkom ulahodi a skonci to hnackou. Uz par krat nam zachranil neprijemnosti na dovolenke. Dokonca aj raz pred odletom som si ho musela dat lebo tie lietadlove weecka, no ani pomysliet ...

14/03/2019 20:04
Lenka

@Tereza - no presne :D :D Minule sme sa akurat s kamaratmi bavili ze uz sme ako dochodci, ze berieme viac liekov ako alkoholu na dovolenku :D

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Celiakia – varovné príznaky, prejavy, diétaCeliakia – varovné príznaky, prejavy, diéta

Celiakia je závažné autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje 1 % populácie, a vedie k poškodeniu tenkého čreva. Aké sú varovné signály celiakie, dá sa toto ochorenie liečiť a ako vyzerá...

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?