Črevná chrípka často aj v tehotenstve. Prejavy, príčiny, liečba

Trápi vás hnačka, zvracanie alebo zvýšená teplota či dokonca zimnica? To všetko sú príznaky črevnej chrípky.

Črevná chrípka

Pripravili sme si pre vás komplexné informácie o črevných virózach – aké sú symptómy, aká je najúčinnejšia liečba a aká je najlepšia prevencia pred touto kvapôčkou infekciou.

Obľúbené produkty na liečbu príznakov črevnej chrípky

Ako vzniká črevná chrípka?

Črevná chrípka alebo črevná viróza sa prenáša rovnakým spôsobom ako bežná chrípka. Ide o kvapôčkovú infekciu, takže ak ste v blízkom kontakte s nakazeným, tak vírus môžete prijať vdýchnutím. Rovnako tak sa škodlivé látky do vášho tela dostanú, ak budete piť z pohára alebo fľaše, ktorú pred vami použil niekto s virózou.

Za vznikom črevnej virózy stoja tieto dve skupiny baktérií:

  • Norovírusy: Nachádzajú sa predovšetkým v kontaminovaných potravinách a vo vode, no nie je výlučený ani prenos z osoby na osobu. Postihujú deti i dospelých.
  • Rotavírusy: Na rotavírusy sú náchylné najmä malé deti, ktoré si do úst dávajú špinavé predmety, a tak sa vírus dostáva do tela. Prevenciou sú peronálne očkovania, ktoré vytvárajú slizničnú imunitu a zmierňujú príznaky pri prípadnom nakazení.

Symptómy črevnej chrípky

Spočiatku sa po nakazení črevným vírusom budete cítiť unavene, malátne a budete mať ten "klasický" pocit, keď viete, že na vás niečo lezie. Medzi bežné príznaky črevnej virózy patrí:

  • bolesť brucha a kŕče,
  • bolesť hlavy a svalov,
  • hnačka,
  • nevoľnosť a vracanie,
  • zvýšená teplota.

Inkubačná doba, čiže po akom čase od nakazenia sa choroba naplno prejaví, je 1 až 3 dni. Obvykle príznaky po dvoch dňoch odznejú.

Žena s črevnou chrípkou pred toaletou

Črevná chrípka počas tehotenstva

Črevné virózy sú počas tehotenstva pomerne bežnou záležitosťou a udáva sa, že až 1/3 žien sa s týmto problémom počas gravidity stretla. Príznaky sú rovnaké ako pri obyčajnej črevnej chrípke, no doba liečby trvá približne týždeň. Ak na virózu chcete nejaké lieky, tak to určite prediskutujte s lekárom alebo lekárnikom.

Rada: Pri črevnej chrípke, obzvlášť počas tehotenstva, prijímajte dostatok tekutín, keďže vám hrozí dehydrácia.

Kedy navštíviť doktora?

Črevná chrípka môže byť veľmi ľahko pomýlená s inými ochoreniami tráviaceho traktu - napríklad bakteriálnou hnačkou. Doktora by ste mali vyhľadať v týchto prípadoch:

  • Ak nedokážete v sebe udržať tekutiny. V takýchto prípadoch môžete byť rýchlo dehydrovaní, čo sa prejavuje suchou kožou, vysušenými perami, búšením srdca alebo nedostatočným močením. U detí to môže byť modrofialové sfarbenie pokožky, nafúknuté bruško alebo nepravidelné dýchanie.
  • Ak zvraciate krv alebo zvracanie po 2 dňoch neprestáva.
  • Pri vysokej teplote (nad 40°C), u detí nad 38,9°C.

Liečba črevnej chrípky

Liečba črevnej virózy ako takej v podstate neexistuje a liečia sa len symptómy – nezáležiac od druhu vírusu. Základom je rehydratácia, čiže prijímanie väčšieho množstva tekutín. Ak máte hnačku alebo zvraciate, tak vaše telo stráca veľa tekutín a k dehydrácii môže dojsť skutočne veľmi rýchlo.

Pitie nápojov cez slamku

Pri strate tekutín sa budete cítiť malátni a unavení a je dosť možné, že nebudete mať chuť a ani silu do tela dávať nejaké tekutiny. V takýchto prípadoch sa musíte prekonať, pretože môžete skončiť až v nemonici na infúziách. Pomôcť vám môže pitie cez slamku.

Ideálne je, ak budete piť čistú vodu, nesýtené minerálky a nápomocný je aj čierny čaj. Pre deti kupujte čaj bez kofeínu. Na trhu nájdete tiež mnohé rehydratačné nápoje. Medzi voľne dostupné a efektívne lieky patrí Smecta alebo aktívne uhlie.

Strava počas črevnej chrípky

Kojencom do 6 mesiacov pred kojením dajte ryžový odvar, deťom nad 6 mesiacov môžete dať mrkvový odvar. Objem odvaru je cca 50 - 100 ml.

Staršie deti a dospelí by mali jesť napríklad jahodovú alebo banánovú výživu a kombinovať to s ryžovou alebo zemiakovou kašou bez smotany. Dobrá je aj mixovaná ryža s mäsom alebo diétna zeleninová polievka. K pevnému jedlu sa vracajte len postupne a ak sa opäť dostaví pocit nevoľnosti, tak v konzumácii radšej nepokračujte.

Určite sa vyhýbajte korenistým a mastným jedlám a strave, ktorá by mohla byť na žalúdok ťažká. Neprijímajte mlieko, kofeín, alkohol alebo nikotín.

Prevencia a zhrnutie

Ak viete, že vo vašom okolí je rozšírená črevná chrípka, tak zvýšte dôraz na hygienu. Dôkladne si umývajte ruky najmä po kontaktoch s kľučkami od dverí, klávesnicou alebo mobilom. Preventívne môžete začať užívať probiotiká. Keď už sa nakazíte, tak sa prvé 3 dni snažte vyhýbať ľuďom, aby ste vírus nešírili.

Umývanie si rúk - dôkladná hygiena

Črevná chrípka nie je príliš závažné ochorenie, trvá krátko, no symptómy sú intenzívne. Hlavné je, aby ste pili dostatok vody, nejedli ťažké jedlá a oddychovali. Ak máte silnú hnačku alebo zvraciate krv, tak určite navštívte vášho doktora.

Obľúbené produkty na liečbu príznakov črevnej chrípky

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?

Hladina cukru v krvi dokáže niekedy prekvapiť. Okrem úpravy stravovania je vhodné užívať výživové doplnky na zníženie cukru v krvi. Jedným z nich je aj Diaben Advance, ktorý vám dnes...

Recenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho tráveniaRecenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho trávenia

Dobre poznám značku Blendea a mala som už možnosť vyskúšať viaceré ich produkty. Preto som si v ich ponuke vyhliadla Ostropestrec s rakytníkom kvôli pomoci s trávením. Ako to dopadlo?...

Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?

Naše trávenie niekedy nepracuje úplne tak, ako by malo. A vtedy treba siahnuť po kvalitných probiotikách, ktoré vám pomôžu tento problém napraviť. Prečítajte si našu recenziu probiotík...