Crohnova choroba – symptómy, diagnostika a liečba ochorenia

Pretrvávajúce bolesti brucha? Problémy s častým chodením na veľkú potrebu a komplikácie s úbytkom hmotnosti? Aj tieto príznaky môžu byť prejavom ochorenia nazývaného ako Crohova choroba. Je toto ochorenie dedičné? Aký je priebeh ochorenia? Aké sú jej symptómy, diagnostika a následná liečba sa dozviete v našom článku.

Muž trpiaci Crohnovu chorobu leží v bolestiach na gauči

Crohnova choroba získala pomenovanie po americkom lekárovi Dr. Burillovi Bernardovi Crohnovi, ktorý spolu s kolegami Robertom Oppenheimerom a Carlom Ginzburgom uskutočnili v roku 1932 výskum, v ktorom charakterizovali práve prejavy tohto ochorenia. Dnes je Crohnova choroba spájaná s uleceróznou kolitídou. Hoci sú obe ochorenia zápalové, súvisia s tráviacou sústavou a majú dosť podobné príznaky, je medzi nimi zásadný rozdiel.

Voľne predajné lieky na liečbu Crohnovej choroby

Čo je to Crohnova choroba?

Ide o nešpecifické zápalové ochorenie, ktoré na rozdiel od uleceróznej kolitídy môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho systému od ústnej dutiny až po konečník (tenké črevo, pažerák, žalúdok, hrubé črevo). Samotná ulecerózna kolitída sa vyskytuje výhradne v hrubom čreve alebo v konečníku. Pri Crohnovej chorobe platí to, že zápal nepostihuje iba časti tráviacej sústavy, ale takisto vplýva aj na iné orgány ako koža, ale aj kĺby, oči a problematická môže byť aj pečeň či žlčník.

Tým, že ide o nešpecifické zápalové ochorenie, nie je jasné, čo je príčinou jeho vzniku. Podľa mnohých odborníkov môže ísť o autoimunitné ochorenie. Výskumy totiž naznačujú, že chorobu spúšťa práve imunitný systém, ktorý ničí neškodné baktérie a tým vytvára prostredie pre tie škodlivé.

Črevo s Crohnovou chorobou

Zápalové ochorenia čriev nie sú dedičnými (ani Crohnova choroba). Iba u približne 15 až 20 percent prípadov bola zvýšená pravdepodobnosť ochorenia osôb, u ktorých sa toto ochorenie vyskytlo v rámci rodinných príslušníkov. Rovnako tak sú tieto ochorenia neinfekčné, teda nie sú nákazlivé.

Hlavné symptómy ochorenia

Kombinácia viacerých týchto príznakov poukazuje práve na počiatočné štádium tohto ochorenia. Keďže má podobné príznaky takisto ulecerózna kolitída, je niekedy ťažké stanoviť presnú diagnózu. Je potrebné podstúpiť špeciálne testy a vyšetrenia.

 • Časté bolesti brucha (niekedy silné kŕče)
 • Hnačky
 • Neprimeraný úbytok hmotnosti
 • Nechuť do jedla
 • Zvýšená teplota
 • Ľahké krvácanie z konečníka
 • Zvracanie
 • Oneskorený rast (u adolescentov a detí)

Výskyt tohto ochorenia sa v posledných 20 rokoch rapídne zvýšil najmä u mladých ľudí do 30 rokov. Bohužiaľ platí, že čím skôr sa ochorenie prejaví, tým sú jeho prejavy vážnejšie a liečebné procesy majú zvyčajne omnoho slabšiu účinnosť.

V krajných prípadoch môže chronické zápalové ochorenie čriev spôsobiť aj akútnu distenziu (rozšírenie) hrubého čreva alebo jeho perforáciu (prederavenie). Hoci sú tieto prípady ojedinelé, riešením je iba urgentná operácia. Omnoho častejšie je dôsledkom zúženie čreva alebo jeho krvácanie. Tento problém je nutné riešiť so špecialistom.

Diagnostika Crohnovej choroby

Pri určovaní diagnózy sa používa viacero vyšetrení. Prvotné príznaky totiž nemusia byť vždy príznakmi Crohnovej choroby, resp. príznakmi zápalových ochorení tráviacej sústavy. Všetko začína všeobecnou lekárskou prehliadkou. Krvné testy sú prvotným postupom pri zisťovaní diagnózy. Môžu naznačiť anémiu, čo môže byť dôsledkom krvácania. Rovnako tak krvné testy odhalia zápal v organizme. Dobre urobí lekár aj v tom prípade, ak vás okamžite pošle za gastroenterológom.

Ďalším krokom je vzorka stolice, ktorá môže opäť odhaliť krvácanie, ale aj vírusové ochorenia spôsobené infekciou. Práve vylúčenie vírusových ochorení je pri diagnostikovaní Crohnovej choroby veľmi dôležité.

Ak vznikne vážne podozrenie, že môže ísť o zápalové ochorenie čriev (hrubé črevo) potrebná je kolonoskopia alebo sigmoidoskopia, čo je optické vyšetrenie hrubého čreva a konečníka za pomoci pružnej či pevnej trubice. Vnútorná výstelka čreva dokáže lekárovi definitívne odhaliť či ide o Chronovu chorobu alebo iné ochorenie. Vyšetrenia i keď znejú hrozivo, nie sú bolestivé.

Pacient s Crohnovou chorobou na vyšetrení u lekára

Vykonať sa môže i RTG vyšetrenie, kedy pred podstúpením RTG vypijete báriový nápoj, ktorý pokryje sliznicu čreva povlakom a na RTG bude sliznica biela, časti sliznice, ktoré biele nie sú, budú s veľkou pravdepodobnosťou postihnuté.

Spomínané príznaky i diagnostikovanie Crohnovej choroby sa často prekrývajú s príznakmi uleceróznej kolitídy. Obe ochorenia patria do skupiny IBD – zápalové ochorenia čriev.

Zvýšený výskyt u detí a mládeže

Prejaviť sa môže v každom veku. Crohnova choroba u detí a mládeže môže napadnúť akúkoľvek časť tráviaceho traktu. Hoci je ochorenie typické skôr pre vekovú kategóriu 30 a viac rokov, dnes je často pozorovaná aj u detí a adolescentov. Najčastejším problémom je ignorancia príznakov ochorenia. Či je ochorenie u detí a mládeže, alebo dospelých, symptómy i postup ochorenia je rovnaký. Rozdiel je však v priebehu a spôsobe liečenia, ktoré stanoví lekár.

Odporúčame: Prečítajte si poučný článok o prírodnej liečbe Crohnovej choroby.

Vplyv ochorenia na bežný život

Ochorenie tohto druhu je celoživotné. Sprevádzané je pokojným priebehom a následne komplikáciami, ktoré výrazne ovplyvňujú fungovanie pacienta v bežnom živote. Vývoj ochorenia je nepredvídateľný. Prognózu nemožno určiť presne. Vždy ide o individuálne prípady. Striedať sa budú spomínané akútne stavy vzplanutia ochorenia a následne i keď bude ochorenie aktívne, nebudete o ňom ani vedieť a príznaky môžu ustúpiť.

Bolesť brucha pri Crohnovej chorobe

Včasná liečba môže do určitej miery držať zápalovú aktivitu v neutrálnej (stabilnej) miere. Keď sa zápalový proces zvýši (ťažko predvídateľné), zmení sa aj priebeh ochorenia a nastanú nežiadané komplikácie. Dlhodobé užívanie liekov tak bude na dennom poriadku. Neraz toto ochorenia narúša spoločenský, partnerský život. Obmedzovať vás môže ochorenia aj pri mnohých pohybových, no i sedavých aktivitách.

Životospráva pri diagnóze ochorenia

Diagnostikovanie tohto ochorenia so sebou prináša okrem komplikácií i následky v podobe toho, že značne obmedzí vašu životosprávu. Mnohých vecí sa musíte vzdať a naopak, mnohé veci je potrebné zmeniť či pridať, pretože inak bude liečba neúčinná a komplikácie sa budú prejavovať častejšie.

 • Skončiť s fajčením
 • Dodržiavať diétu
 • Obmedzenie fyzickej aktivity
 • Zníženie stresovej hladiny
 • Zvýšenie príjmu vitamínu D (opaľovanie)

Odoprieť si cigaretu je pre mnohých hračka, no pre drvivú väčšinu je fajčenie závislosťou, ktorej sa len ťažko zbavujú zo dňa na deň. Ide však o veľký rizikový faktor, ktorý spôsobuje akútne stavy Crohnovej choroby.

Stravovanie je v priebehu ochorenia veľmi podstatné. Stravovanie nie je v žiadnom prípade príčinou vzniku tohto ochorenia, no ak je Crohnova choroba prítomná, individuálny stravovací plán je nutnosťou. Diéta závisí od mnohých faktorov a od rozsahu ochorenia. Určite by sta však mali prijímať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov. Problematické bývajú živočíšne tuky a takisto výrobky s vysokým obsahom vlákniny, hlavne ovocie, ale aj zelenina, napr. kapusta, kel, šalát. Preto je určenie diéty na lekárovi, ktorý vie stravu určiť na základe toho, ktorá časť tráviaceho traktu je postihnutá. Diéta môže byť veľmi účinným liekom.

Zvýšenie vitamínu D má takisto priaznivý vplyv na kontrolu Crohnovej choroby. V období, kedy je možné sa ukázať na slnku, to nie je problém. V prípade, že vitamín D pacientovi chýba, je nutné ho pridať ako doplnok stravy (tabletky). V malom množstve sa nachádza aj v tele morských rýb.

Morské ryby s obsahom vitamínu D

Značne musíte obmedziť fyzickú aktivitu. Extrémna fyzická záťaž pôsobí na tráviaci trakt negatívne a má zlý vplyv na priepustnosť čriev. Určite sa vyhýbajte predovšetkým silovým cvikom, kde je telo vystavené vysokému zaťaženiu. Vyhýbať sa stresu je v skutku ťažké, no pre pacienta s týmto ochorením je podstatné sa vyhýbať distresu (zlý stres – dobrý stres poznáme ako eustres). Ten vzniká pri konfliktoch či strachu.

Liečba ochorenia

IBD ochorenia, bohužiaľ, nie sú medikamentózne vyliečiteľné. To znamená, že lieky vás tohto ochorenia nezbavia. Do určitej miery však včasná liečba dokáže potlačiť značné príznaky a dokonca minimalizovať i komplikácie. Lieky tak dokážu ochorenie držať pod kontrolou. Cieľom medikamentov je navodenie práve pokojovej fázy ochorenia. Prevencia voči takýmto ochoreniam neexistuje, pretože nie je jednoznačná príčina vzniku.

Liečba vždy prebieha individuálne, pretože v rámci Crohnovej choroby je diagnóza odlišná a stav ochorenia v inom štádiu. Mnohé lieky na liečbu tohto typu ochorenia sú dlhodobo známe a účinné. Iné boli objavené nedávno. Medikamenty možno rozdeliť do piatich kategórií.

 • Kortikosteroidy – liečivá ako budezonid, prednizolón, prednizon sú určené pre pokročilé štádium ochorenia. Podávajú sa orálne, rektálne alebo prostredníctvom injekcie do žily. Nie sú však odporúčané pre dlhodobú liečbu.
 • Aminosalicyláty – balzalazid, mesalazín, sulfasalazín, olsalazín určené pre mierne až závažné fázy Crohnovej choroby. Podávajú sa orálne alebo rektálne.
 • Imunomodulátory – 6-merkaptopurín, metotrexát, cyclosporín, azatioprín sa používajú, ak predošlé dva spôsoby liečiv neboli účinné. Sú náhradou za koritkosterodiy. Pomáhajú potlačiť pretrvávajúci zápal. Účinnosť prichádza približne po troch mesiacoch liečby.
 • Antibiotiká – sa používajú v prípade, že v rámci ochorenia sú sprievodné infekcie. Metronidazol, ciprofloxacín podávané sú injekčne alebo orálne.
 • Biologická liečba – infliximab určený pre ľudí s miernou závažnosťou ochorenia alebo adalimumab ako náhrada za steroidovú liečbu. Oba druhy medikamentov sa vpravujú injekčne do žily.

Voľne predajné lieky na liečbu Crohnovej choroby

Marihuana a Crohnova choroba

Časopis Clinical Gastroenterology and Heapatology uskutočnil štúdiu, kde skúmal vplyv konope na symptómy Crohnovej choroby. Štúdia zahŕňala 21 pacientov z toho trinásť mužov a osem žien. Všetci pacienti sa predtým liečili „klasickou“ liečbou.

Jednásť pacientov dostalo fajčiť dvakrát denne marihuanu, ktorá obsahovala 115 mg THC (účinnej látky konope). Zvyšok dostal to isté, no bez účinnej látky THC (placebo). Doba testovania trvala desať týždňov.

Výsledok prekvapil. U 5/11 pacientov konope s THC prispelo k prechodnému zmiznutiu akýchkoľvek príznakov. U 10/11 účastníkov výrazne poklesol index aktivity Crohnovej chorby. U 3/11 účastníkov THC nahradilo závislosť od steroidov. Všetci pacienti zároveň uviedli, že sa im zlepšil spánok a chuť do jedla. Dôvodom priaznivých účinkov ochorenia môže byť aj produkcia endokanabionoidov, ktoré pacienti Crohnovej choroby produkujú v malom množstve. Tým, že sa produkcia THC zvýšila, pomohla marihuana tlmiť zápal a ustúpili symptómy ochorenia.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?

Hladina cukru v krvi dokáže niekedy prekvapiť. Okrem úpravy stravovania je vhodné užívať výživové doplnky na zníženie cukru v krvi. Jedným z nich je aj Diaben Advance, ktorý vám dnes...

Recenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho tráveniaRecenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho trávenia

Dobre poznám značku Blendea a mala som už možnosť vyskúšať viaceré ich produkty. Preto som si v ich ponuke vyhliadla Ostropestrec s rakytníkom kvôli pomoci s trávením. Ako to dopadlo?...

Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?

Naše trávenie niekedy nepracuje úplne tak, ako by malo. A vtedy treba siahnuť po kvalitných probiotikách, ktoré vám pomôžu tento problém napraviť. Prečítajte si našu recenziu probiotík...