Detské koliky a bolesti bruška u novorodencov – kvapky a krémy ako riešenie

Nafúknuté bruško, neutíchajúci plač, zaťaté pästičky. S detskou kolikou má skúsenosti nejeden rodič. Aj keď kolika časom úplne ustúpi, záchvatu plaču a nepokoj potrápi nielen dieťatko, ale aj rodičov.

Detské koliky - príčiny a liečba

Čo spôsobuje bolestivé bruško u novorodenca a aké kvapky alebo sirupy na boľavé bruško pomôžu?

Čo sú detské koliky a ako sa prejavujú

Detské koliky sú jedným z najbežnejších zdravotných problémov u bábätiek do 6 mesiacov. Tak, ako približne v 2. týždni života dieťatka prídu, tak do šiesteho mesiaca aj ustúpia. Objavujú sa ako u dievčatiek, tak aj u chlapčekov a rovnako u dojčených detí ako u detí kŕmených umelým mliekom. Najtypickejším príznakom koliky sú záchvaty plaču. Ako sa teda koliky prejavujú?

  • neutíchajúci plač niekoľko minút po jedle, trvajúci aj 3 hodiny v rovnakej časti dňa, zvyčajne večer
  • plač sa opakuje pravidelne, minimálne 3 dní v týždni a trvá niekoľko týždňov
  • plač nemá zjavnú príčinu ako hlad a podobne
  • plač je hlasnejší než zvyčajne
  • dieťatko je nepokojné, krúti sa, napína, kope
  • dieťatku sčervená tvárička a zoviera pästičky
  • bruško dieťatka je nafúknuté, nožičky si priťahuje k brušku

Ako uľaviť od symptómov detskej koliky

Predtým, než začnete koliku liečiť, je potrebné vylúčiť, že ide o akékoľvek iné ochorenie. Ak dieťatko často plače a spozorujete aj iné príznaky ako napríklad horúčka či zvracanie, neodkladajte návštevu u lekára. Ten môže potvrdiť alebo vylúčiť pochybnosti o iných ťažkostiach dieťatka.

Dieťatko má často nerovnovážnu črevnú mikroflóru a užívanie probiotík napomáha tráveniu a odstráneniu plynatosti. S plynatosťou pomôžu aj prípravky z lekárne, sirupy, kvapky a suspenzie, ktoré pomáhajú odstraňovať nahromadenú penu v brušku a v črevách, a tak lepšie vstrebať nahromadený plyn. Podávanie prípravkov z lekárne však vždy konzultuje s lekárom. 

Pri kolike pomôžu masáže bruška, ktoré zmiernia nafúknutie a pôsobia upokojujúcu. Dieťa by malo byť uložené v pohodlnej polohe, v klbku alebo na predlaktí rodiča. Pomáha aj nosenie dieťaťa na rukách, ktoré mu môže pomôcť nielen s trávením, ale aj pocitom pohodlia a bezpečia. Práve pocit blízkosti rodiča môže dieťa upokojiť.

Stimulovať funkciu čriev pomôže aj mierny pohyb, pohladenie, kolísanie bábätka. Boľavému brušku uľaví aj teplý obklad alebo kúpeľ, ktorý zmierni bolesť a uvoľní nafúknuté bruško. Rovnako dobre poslúži aj zabalenie dieťatka do perinky alebo do dečky, kedy vzniká nielen teplo, ale aj pocit pokoja a pohody. Upokojiť dieťatko je naozaj dôležité a môže sa vám to podariť aj za pomoci bieleho hluku – zvukov vysávača, auta, ventilátora a podobne, ktoré môžete nájsť v rôznych aplikáciách.

Čo pomáha pri detských kolikách? Sirupy aj bylinky

Ak je príčinou koliky reflux, treba zaviesť antirefluxné opatrenia a časté kŕmenie. Treba si dávať pozor aj na stravu dojčiacej matky. Mala by sa vyhýbať zelenine, ktorá nadúva, napríklad kapusta, strukoviny, cesnak, cibuľa, ale aj ťažkým jednám, údeninám, majonéze a alergénom ako sú orechy, vajíčka, jahody či paradajky.

V akútnych prípadoch, kedy bolesť nepoľavuje, sa môže použiť rektálna rúrka, ktorá sa zavedie do zadočku bábätka následkom čoho sa plyny v brušku uvoľnia. Z babičkiných rád sa osvedčili feniklové, rascové a anýzové čajíky, ale aj bylinky ako harmanček a medovka, ktoré dokážu účinne uľaviť pri kolike a dieťatko upokojiť.

Príčiny vzniku kolík

Príčiny vzniku kolík nie sú úplne zrejmé. Medzi najčastejšie príčiny patrí gastroezofageálny reflux, teda návrat žalúdočných štiav do pažeráka po najedení. Ak dieťatko je veľa a hltavo, môže prehltnúť veľké množstvo vzduchu, ktoré sa potom hromadí v brušku, to je nafúknuté a bolí. Množstvo vzduchu dieťa prehltáva aj pri dlhom neutíchajúcom plači, čím sa opäť plyn v brušku hromadí.

Ďalšou možnou príčinou je aj alergia alebo intolerancia na laktózu (bielkovinu nachádzajúcu sa v kravskom mlieku), alebo na iné zložky potravy. V takom prípade je potrebné zistiť, čo nepohodu dieťatka spôsobuje a následne upraviť stravu. Koliku môže spôsobiť aj nerovnováha črevnej mikroflóry, čomu sa dá napomôcť užívaním probiotík vhodných pre deti.

Dieťatko môže byť citlivejšie kvôli ešte nedostatočne vyvinutému nervovému a tráviacemu systému, čím je preň ťažké spracovať vonkajšie stimuly a tráviaci systém môže mať ťažkosti s trávením potravy. Problémom môže byť aj fajčenie rodičov a zdržiavanie sa v priestoroch, v ktorých sa fajčí. Cigaretový dym totiž môže privodiť podráždenie a bolesti bruška.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?

Smecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cenaSmecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cena

Smecta je účinná zbraň proti hnačke, zvracaniu a na bolesť pokazených brušiek. Aké je jej zloženie, kedy je vhodné ju užívať a pre koho je určená? V recenzii sa všetko dozviete.