Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?

S domácim násilím na ženách sa ešte stále spája množstvo predsudkov. Aj kvôli nim týrané ženy nedokážu o probléme hovoriť a požiadať o pomoc. Násilie páchané v domácnosti nie je súkromnou záležitosťou rodiny, ktorú treba skrývať.

Domáce násilie na ženách - čo robiť?

Takisto to nie je len záležitosťou chudobnejších a sociálne slabších vrstiev, ale môže sa týkať každej ženy. Čo je však dôležité si uvedomiť je, že domáce násilie je trestný čin, preto ho v žiadnom prípade netreba tolerovať alebo zľahčovať.

Čo je domáce násilie a aké druhy násilia poznáme?

Domáce násilie na ženách má viacero podôb. Násilníkom je prevažne muž, manžel alebo partner, ktorý týra svoju manželku, partnerku, no často aj deti. Násilník najčastejšie svoju obeť týra fyzicky, psychicky, sexuálne alebo ekonomicky s cieľom získať nad ženou (a deťmi) kontrolu.

  • Fyzické násilie – akákoľvek forma ubližovania na zdraví, sácanie, fackovanie, udieranie, kopanie, ťahanie vlasov, popálenie a podobne. Fyzické násilie sa často stupňuje, opakuje sa stále častejšie a útoky sú stále intenzívnejšie.
  • Psychické násilie – kritizovanie, urážky, nadávky, obmedzovanie styku obete s rodinou a priateľmi, zastrašovanie, vyhrážanie sa ublížením, zabitím alebo samovraždou a podobne.
  • Sexuálne násilie – sexuálne obťažovanie, nútenie k sexu a rôznym sexuálnym praktikám.
  • Ekonomické násilie – finančné neprispievanie na deti a domácnosť, nútenie k odovzdaniu peňazí, braniu úverov a pôžičiek, ničenie majetku a podobne.

Za násilie sa dá považovať akýkoľvek skutok, ktorým násilník prinúti obeť robiť niečo, čo nechce, alebo naopak – bráni jej robiť to, čo chce, a vyvoláva v nej strach. Najčastejšími formami násilia na ženách sú fyzické násilie spojené s psychickým, vyvolávanie strachu, obťažovanie a získavanie kontroly nad obeťou, vyhrážanie, izolovanie obete od príbuzných a známych, kontrola nad finančnými prostriedkami domácnosti a sexuálne násilie.

Domáce násilie je trestný čin

Pred násilím si často zatvárame oči a hľadáme výhovorky, ako ho ospravedlniť, napríklad domnienkami ako:

  • Veď je to len hádka, každý sa predsa niekedy háda.
  • Nebudem sa miešať do ich rodinných záležitostí, oni si to medzi sebou vyriešia.
  • Neverím, že by sa X niekedy mohol k nej takto správať. Určite si vymýšľa, aby mala pri rozvode výhodu.
  • Takého partnera si vybrala, tak jej to asi takto vyhovuje.

Pre násilie neexistuje žiadne ospravedlnenie. Život vo vzťahu a v domácnosti s násilníkom je pre jeho obeť veľmi vyčerpávajúci a čím dlhšie obeť v takomto v prostredí žije, tým ťažšie je sa od násilníka oslobodiť. Častokrát sú obete odkázané samé na seba (násilník ich mohol izolovať od rodiny a známych), nevedia, čo urobiť, na koho sa obrátiť a boja sa, čo sa stane, ak ich násilník pri úteku pristihne. Práve vtedy môže pomôcť všímavé okolie.

Ako pomôcť žene, ktorú týra partner alebo manžel

Možno aj vy poznáte vo svojom okolí ženu, o ktorej viete alebo aspoň tušíte, že by mohla byť obeťou domáceho násilia. Ale čo v takej situácii urobiť? V prvom rade si svoje konanie dôkladne premyslite. Nerozvážnym rýchlym konaním môžete celú situáciu zhoršiť. Ak si nie ste istý, že ide o domáce násilie, skúste ženu podporiť v tom, aby o situácii rozprávala. Je kľúčové vybudovať si dôveru, dať žene istotu, že ste diskrétni a že s vami o probléme môže rozprávať. Situáciu nezľahčujte a nespochybňujte to, o čom rozpráva.

Nahlásenie domáceho násilia

Obete násilia často hádžu vinu na seba, no pokúste sa im vysvetliť, že za domáce násilie je vždy zodpovedný len násilník – žiadne správanie či provokácia nie je ospravedlnením pre násilie. Obeť ubezpečte, že v tom nie je sama a že existujú možnosti, ako jej pomôcť. Do žiadnych rozhodnutí ju však nenúťte, ona sama sa musí rozhodnúť.

Pre obeť je dôležité, aby vedela, že ak od násilníka utečie, bude mať bezpečné miesto, kde ju nenájde a kde bude môcť (v niektorých prípadoch aj s deťmi) zostať. Obeť potrebuje podporu a pomoc, teda právnu aj finančnú pomoc, pomoc s deťmi, ubytovaním alebo zabezpečením práce. Práca s obeťou musí byť predovšetkým o trpezlivosti. Aj keď vašu pomoc neprijme hneď, mala by vedieť, že sa na vás môže obrátiť.

Ako nahlásiť domáce násilie

Domáce násilie je trestný čin a pri podozrení, že niekto z vášho okolia týmto prechádza, môžete podať trestné oznámenie aj vy, nie len samotná obeť. Násilie môžete nahlásiť na polícii na čísle 158 alebo 112. Polícia môže zasiahnuť okamžite, najmä ak ide o vážne podozrenie, že sú ohrozené zdravie a život obete. Polícia môže taktiež zaistiť násilníka, ak svojím konaním bezprostredne ohrozuje život a zdravie obete alebo majetok.

Pomoc obetiam domáceho násilia - kde nahlásiť násilie?

Pre ženy, ktoré sú obeťami domáceho násilia, bola zriadená nonstop linka na čísle 0800 212 212, ktorá je úplne bezplatná. Je bezpečným priestorom pre všetky ženy zažívajúce násilie a jej pracovníci sú pripravení poskytnúť pomoc a podporu obetiam násilia. Poradkyne takisto poskytnú informácie o tom, aké sú možnosti právnej pomoci a ďalšej pomoci pre ženy v regiónoch, z ktorých pochádzajú.

Domáce násilie na ženách sa týka nás všetkých. Každý z nás môže prispieť k riešeniu tohto celospoločenského problému. Dôležité je o násilí nemlčať, nebyť ľahostajní a nezľahčovať ho, pretože pre domáce násilie páchané na ženách neexistuje žiadne ospravedlnenie.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzieNajlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzie

Prečo je intímna hygiena dôležitá? Ako sa o intímne partie starať? Prezradíme vám, čo je najúčinnejšie.

Organika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenostiOrganika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenosti

TrioHerb podporí tvorbu materského mlieka okamžite a bez toho, aby uškodil mamičke či bábätku. Počuli ste už o ňom?

Weleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanieWeleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanie

Strie najčastejšie vznikajú počas tehotenstva, pretože koža nie je schopná sa tak rýchlo vyrovnať s veľkými zmenami. Tehotenský olej na strie od Weledy je v boji so striami veľmi...