Doprava z certifikovanej lekárne zadarmo Ukázať podmienky

zavrieť

Gastroskopia aj cez nos a v narkóze. Potrebná je príprava

Gastroskopia, ezofago-gastro-duodenoskopia, endoskopia či transnazálna gastroskopia, to všetko sú názvy označujúce vyšetrenie žalúdka. Konkrétne ide o vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja ukončeného minikamerou, tzv. gastrofibroskopu.

Vyšetrenie gastroskopia - ako prebieha?

V podstate ide o dlhú flexibilnú trubicu, ktorá je okrem spomínanej kamerky vybavená i osvetlením, a tak dokáže preniesť obraz hornej časti tráviaceho traktu na monitor. Na základe toho lekár diagnostikuje alebo vylúči ochorenie, možný zápal. Prístroj je zároveň prispôsobený na odobratie vzoriek sliznice, čím získate i histologické vyšetrenie.

Gastroskopia a príprava. Čo treba dodržiavať?

Príprava na gastroskopiu spočíva najmä v úprave stravy a príjmu tekutín. Keďže je nutnosťou, aby bol žalúdok vyprázdnený kvôli správnemu výhľadu minikamerky, pred vyšetrením sa nesmie jesť a piť šesť hodín.

Čo sa týka príjmu vody, malé množstvo je niekedy povolené, no maximálne dve hodiny pred vyšetrením. V každom prípade je vhodné skonzultovať prípravu s lekárom, rovnako ako užívanie liekov. Napríklad, ak užívate lieky na zredukovanie kyselín vo vašom žalúdku, odporúča sa ich vysadenie dva týždne pred gastroskopiou. Iný postup nastane, ak je vyšetrenie len kontrolné, napríklad na zistenie dobre sa hojacich vredov.

Gastroskopia a narkóza. S injekciou alebo lokálnym anestetikom?

Môžete si vybrať sedatíva alebo znecitlivenie hrdla lokálnym anestetikom v spreji. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, budú vám podané prostredníctvom kanyly do žily na ruke. Zostávate pri vedomí, no ste malátni. Sedatíva majú upokojujúci účinok, a preto ani niekoľko hodín po gastroskopii, nebudete môcť riadiť motorové vozidlo, piť alkohol, vykonávať manuálnu prácu. Budete potrebovať niekoho, kto vás bude v daný deň sprevádzať domov i doma.

Lokálne znecitlivenie hrdla pred gastrofibroskopiou

Metóda lokálneho znecitlivenia hrdla je čoraz vyhľadávanejšia, keďže vďaka moderným technológiám je endoskop tenší a ohybnejší ako kedysi. Mohli by sme ju napríklad prirovnať k injekcii u dentálneho lekára. Efekt je okamžitý, ihneď pocítite znecitlivenie jazyka a hrdla. Ste však pri plnom vedomí a po gastroskopii môžete pokojne odísť bez dozoru, i na aute.

Ak sa rozhodnete pre injekciu alebo narkózu, zistite si najskôr, či ju poisťovňa prepláca. Často sa totiž stretnete s tým, že si jej cenu budete musieť uhradiť sami alebo vám bude preplatená iba časť finančnej čiastky.

Ako prebieha gastroenterologické vyšetrenie?

Dôvodom na vyšetrenie môže byť niekoľko príznakov. Patrí sem predovšetkým pokazený žalúdok, problémy s prehĺtaním, zvracanie krvi, anémia, výskyt čiernej stolice a podobne. Čo sa týka samotného priebehu vyšetrenia, obavy a strach z gastroskopie bývajú zvyčajne prehnané.

Po podaní sedatív alebo po lokálnom znecitlivení anestetickým sprejom vám bude do úst umiestnená násadka, ktorá zabraňuje prípadnému rozhrýznutiu gastroskopu. Pacient je v polohe ležmo na ľavom boku, pričom mu lekár pomaly zavádza gastroskop do hrdla, následne do žalúdka a monitoruje pritom prostredie tráviaceho traktu.

Dá sa to aj cez nos! Gastroskopia nosom je komfortnejšia

Transnazálna gastroskopia sa líši v spôsobe a mieste zavádzania endoskopu. Vstupuje do žalúdka cez nosnú dutinu a rovnako ponúka i možnosti odobratia vzoriek sliznice. Trvá zvyčajne dve minúty. Bežné gastroenterologické vyšetrenie trvá tri až päť minút, predĺžiť sa môže v prípade, že sa odoberajú i vzorky tkaniva.

Transnazálna gastroskopia

Rozdiel spočíva i v priemere hadičky gastroskopu. Štandardná sonda má priemer väčší o cca 3 mm ako tá transnazálna. Navyše, pacient môže pri zákroku i komunikovať. Mnohí pacienti, ktorí majú problémy so žalúdkom a absolvovali štandardnú gastroskopiu i tú cez nos, by klasické vyšetrenie tráviaceho traktu viac nevyhľadali. Možno povedať, že vyšetrenie nosom je nepochybne príjemnejšou metódou, pretože menej dráždi hltaciu trubicu vďaka svojej malej hrúbke a nevyžaduje ani lokálne znecitlivenie krku.

Lekár aplikuje špeciálne nosové kvapky a gél uľahčujúci priechod endoskopu. Po vyšetrení tak môžete pokojne jesť a piť. Gastroskopia nie je bolestivá metóda vyšetrenia. Je pravda, že zavádzanie prístroja nie je práve pohodlnou záležitosťou, no trvá pomerne krátko, pričom dokáže odhaliť príčinu zdravotných ťažkostí. Transnazálna je pre mnohých neporovnateľne príjemnejšia, no ponúkajú ju len niektoré kliniky na Slovensku.Publikované dňa: 28.02.2018
Hodnotenie článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie

Švédske kvapky sú špeciálnym bylinným prípravkom na lepšie trávenie, účinkov na zdravie však majú viac. O ich plusoch a mínusoch či dávkovaní sa dozviete v článku.

Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok Probio-fix - recenzia na probiotický výživový doplnok

Probiotické baktérie majú priaznivé účinky na ľudské zdravie. Prípravok Probio-Fix obsahuje 4 miliardy životaschopných baktérií v 1 kapsule. Aké probiotické kmene sa v Probio-fixe...

Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia Crohnova choroba - symptómy, diagnostika a liečba ochorenia

Pretrvávajúce bolesti brucha? Problémy s častým chodením na veľkú potrebu a komplikácie s úbytkom hmotnosti? Aj tieto príznaky môžu byť prejavom ochorenia nazývaného ako Crohova choroba.