Linex a Linex Forte probiotiká – recenzia, skúsenosti, účinky

V prvom roku života je tráviaci trakt dieťaťa kolonizovaný veľkým množstvom baktérií, pričom dominantný podiel predstavujú bifidobaktérie. Zohrávajú úlohu vo fungovaní tráviaceho a imunitného systému. Užívanie probiotík pozitívne ovplyvňuje oba systémy aj u dospelej populácie, a to aj pri liečbe antibiotikami či pri zlom stravovaní a stresových stavoch.

Linex a Linex Forte na trávenie

Účinky probiotík sú dokázané, dajú sa pozorovať už v priebehu niekoľkých dní, ale aj mesiacov. Závisí to od druhu zdravotných problémov. Medzi najznámejšie a najlepšie prírodné probiotiká patria bifidobaktérie a laktobacily. Probiotiká Linex od firmy Sandoz sú o ne obohatené a vďaka liekovej forme kapsúl je ich užívanie jednoduché aj pre najmenších.

Obľúbené probiotiká Linex nájdete v ✅ lekárni Pilulka.sk.

Zloženie

Rozdiel medzi Santoz Linex kapsulami a Linex Forte Santoz je najmä v zložení. To následne ovplyvňuje jeho účinky, ako aj určenie, pre koho sú a nie sú vhodné. Linex kapsuly obsahujú 3 druhy lyofilizovaných baktérií mliečneho kvasenia, Linex Forte kapsuly obsahujú dva druhy týchto baktérií plus prebiotiká. Tie slúžia, zjednodušene povedané, ako potrava pre probiotiká, čím zabezpečujú ich prežívanie, množenie a rast.

Santoz Linex kapsuly

Komplexné zloženie Linex: V jednej kapsule sa nachádza 1,2 x 10⁷ Lactobacillus acidophilus (sp. L. gasseri), Bifidobacterium infantis, Enterococus faecium. Ďalšími zložkami sú dextrín, laktóza, magnéziumstearát, zemiakový škrob, želatína, oxid titaničitý E171, metylparabén E218, propylparabén E216.

Komplexné zloženie Linex Forte: V jednej kapsule sa nachádza najmenej 1 x 10⁹ Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium animalis subsp.lactis. Je obohatená aj o prebiotiká inulín s oligofruktózou. Ďalšie zložky nie sú na stránkach adc.sk uvedené.

Účinky

Kvalitné probiotikum môže organizmu zabezpečiť viaceré prospešné účinky, v závislosti od konkrétneho probiotického kmeňa. V prípade Linex a Linex Forte ide o nasledovné:

 • regulácia a udržiavanie črevnej mikroflóry,
 • pomoc pri trávení, produkcia enzýmov na ľahšie strávenie jedla,
 • potláčanie črevných ťažkostí – hnačiek, nadúvania a iných porúch trávenia,
 • zabraňovanie cudzorodým baktériám a vírusom, aby sa uchytili alebo ďalej rozmnožovali v čreve hostiteľa,
 • pri Linex kapsulách podpora liečby pri užívaní širokospektrálnych antibiotík, chemoterapeutík, ožarovaní orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine,
 • pri Linex forte kapsulách podpora liečby pri užívaní širokospektrálnych antibiotík, stresových stavoch, zlom stravovaní.

Cena

Probiotiká nie sú najlacnejšou záležitosťou. Pri niekoľkomesačnom podávaní týchto výživových doplnkov to môže pocítiť aj vaša peňaženka. Vzhľadom na druh tráviacich problémov v prípade hnačky je pri Linex a Linex Forte užívanie krátkodobé. Jedno balenie by tak malo byť postačujúcim riešením na optimalizovanie črevnej mikroflóry.

Probiotiká Linex Forte sa užívajú krátkodobo

Ak ich potrebujete užívať kvôli úprave trávenia, ktorá súvisí napríklad s nafúknutým bruchom, nadúvaním, pravidelnosťou stolice a podobne, je pravdepodobné, že svoj nákup budete musieť zdvojnásobiť. Aj preto je pri produktoch Linex cena často považovaná za nevýhodu probiotík. Pohybuje sa okolo 8 eur.

Linex, Linex forte a variácie produktov

Skúsenosti

V internetových lekárňach, diskusiách a fórach sú hodnotenia probiotík od spoločnosti Sandoz jednoznačne pozitívne. Užívatelia sa zhodujú, že ide o kvalitný produkt, ktorý normalizuje činnosť tráviaceho systému. To je hlavný dôvod, prečo by po ňom opätovne siahli aj v budúcnosti. V porovnaní s inými probiotikami, ako ProbioFlora, Lactomax, Lactoseven, sú skúsenosti výrazne lepšie.

Recenzie Linex a Linex Forte sa týkali aj ich užívania pri antibiotickej liečbe. Vďaka nim nedošlo k podráždeniu tráviacej sústavy, žiadnym poruchám s trávením či nežiaducim účinkom. Za plus je považované i dávkovanie, ktoré je bezproblémové aj u detí. Mínusom je cena, no viacerí sa vyjadrili, že kvôli kvalite výživového doplnku sú ju ochotní zaplatiť.

Recenzie a skúsenosti s Linex Forte heureka.sk

Skúsenosti s Linex kapsulami

Vedľajšie účinky a upozornenia

Nežiaduce účinky po užití baktérií mliečneho kvasenia sú veľmi zriedkavé, to znamená, že môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb. Tie doposiaľ spozorované sa týkali reakcie z precitlivenosti na niektorú zo zložiek výživového doplnku. Prípady predávkovania neboli hlásené, rovnako ani liekové interakcie.

Probiotiká na žalúdok a ich opatrenia pri užívaní:

 • poraďte sa s lekárom, ak máte teplotu nad 38 ºC, hnačku viac ako 2 dni, silnú hnačku s dehydratáciou alebo veľkými bolesťami v brušnej dutine, krv alebo hlien v stolici,
 • pri súbežnom užívaní s antibiotikami alebo chemoterapeutikami užite kapsuly aspoň 3 hodiny po podaní uvedených liekov (ideálne Linex po jedle, Linex Forte s jedlom),
 • konzultujte užívanie s lekárom, ak máte chronické ochorenia alebo imunodeficienciu, precitlivenosť na laktózu, ste tehotná alebo dojčíte,
 • hnačka u detí mladších ako 3 roky sa musí liečiť pod dohľadom lekára, pričom v domácom prostredí je potrebné dopĺňať straty tekutín a elektrolytov,
 • aj keď príbalový leták výrobcu uvádza, že doplnok výživy sa má skladovať do 25 ºC (a nie je to iba prípad probiotík od Sandoz), všeobecne sa odporúča uchovávanie v chladničke, keďže živým kultúram prospievajú minimálne teploty.

Linex Baby kvapky

Záverečné zhodnotenie

Narušená črevná mikroflóra môže spôsobiť nemalé množstvo zdravotných komplikácií. Ak sa u vás niektoré z nich objavili alebo im chcete predísť, siahnite po probiotikách Linex. Pomôžu vám aj s akútnymi ťažkosťami, akými sú hnačka, zápcha, funkčné črevné poruchy, bolesti brucha infekčného charakteru, poruchy biorytmu a trávenia spôsobené cestovaním.

Zdravé trávenie a fyziologickú rovnováhu črevnej mikroflóry udržia aj pri liečbe antibiotikami či liekmi podávanými pri chemoterapii. Pôsobenie probiotických kultúr a ich účinky tým majú vplyv tiež na podporu imunity a obranyschopnosti organizmu. Výhodou je, že ich môže užívať celá rodina, keďže sú indikované pre dojčatá, deti i dospelých. Podrobnejšie informácie získate, ak do internetového vyhľadávača zadáte Linex ADC.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 10.07.2019
Hodnotenie článku:
(90.4%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

15/07/2019 15:56
Lucka

najlepsie probiotika na trhu, vyskusala som viacero znaciek a tieto su absolutne TOP!

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo pomôže proti zápche u detí aj v tehotenstve? Preháňadlo, lieky, nápoje Čo pomôže proti zápche u detí aj v tehotenstve? Preháňadlo, lieky, nápoje

O zdraví človeka vypovedá aj pravidelná návšteva toalety. Ak v tele človeka, obzvlášť v systéme čriev niečo hapruje, často sa to prejaví v podobe zápchy. Čo je to zápcha, čo ju spôsobuje...

Diéta pri hnačke a zvracaní u detí aj v tehotenstve Diéta pri hnačke a zvracaní u detí aj v tehotenstve

Hnačky, zápchy či iné problémy s trávením trápia čoraz viac ľudí. Ak hnačka nie je vyvolená nejakým vážnejším ochorením, najrýchlejšie sa jej zbavíte vhodnou diétou. Ako by taká diéta...

Črevná chrípka často aj v tehotenstve. Prejavy, príčiny, liečba Črevná chrípka často aj v tehotenstve. Prejavy, príčiny, liečba

Trápi vás hnačka, zvracanie alebo zvýšená teplota či dokonca zimnica? To všetko sú príznaky črevnej chrípky. Pripravili sme si pre vás komplexné informácie o črevných virózach.