Ovulácia a ovulačné testy aj zo slín

Hľadáte možnosti ako zvýšiť šance na otehotnenie? Ste na dobrom mieste. Prispieť k počatiu môžu ženy prostredníctvom sledovania ovulačných dní.

Pomocou sledovania ovulačných dní môžu ženy ľahšie otehotnieť

Čo je to ovulácia, kedy nastávajú ovulačné dni, ako ich vypočítať, ako aj o dostupných prostriedkoch na presnejšie zistenie ovulácie zistíte po prečítaní tohto článku.

Veľký výber ovulačných testoch má ✅ online lekáreň Dr. Max.

Čo je to ovulácia?

Ovulácia nastáva v momente, keď je z vaječníkov uvoľnené zrelé vajíčko do vajcovodov, kde je pripravené na oplodnenie a čaká na spermie. V tomto čase sa mení aj prostredie maternice, ktoré sa zahustí, čím tzv. ustelie oplodnenému vajíčku. Tento proces sa deje každý mesiac a je najpravdepodobnejším obdobím na úspešné počatie bábätka. Z tohto dôvodu sa ovulačné dni nazývajú aj plodnými dňami. V prípade, ak nedôjde k oplodneniu, maternica sa spolu s neoplodneným vajíčkom zbavuje zahustenej výstelky v podobe menštruácie.

Výpočet ovulácie

Dĺžka menštruačného cyklu by mala trvať 28 až 32 dní. Počíta sa od prvého dňa menštruácie až do prvého dňa začiatku ďalšej menštruácie. Ovulačné dni zväčša nastávajú kedykoľvek medzi 10. a 21. dňom. Obvykle je to 14. deň cyklu a trvá približne 5 až 6 dní. Hoci existujú aj rôzne kalkulačky na výpočet plodných dní, nie je možné určiť presný čas ovulácie len na základe tohto výpočtu. Presnejší obraz o ovulačnom období získate pomocou metódy sledovania vlastného tela a výtoku alebo prostredníctvom domácich testov ovulácie.

Žena rátajúca si plodné dni

Príznaky ovulácie

 • zvýšená bazálna teplota o 1/2 - 1 stupeň,
 • vyššia hladina lutenizačného hormónu, 
 • jasnejší, hustejší a pružný vaginálny výtok (podobný surovým vaječným bielkom),
 • citlivé prsníky, 
 • nafúknutosť, 
 • mierna bolesť a kŕče v oblasti podbrušku.

Vedeli ste, že?

Na trochu inú metódu výpočtu plodných dní prišiel slovenský doktor Eugen Jonáš v roku 1956. Bola to reakcia na uzákonenie potratov v Maďarsku. Nazval ju Metóda prirodzenej regulácia počatia. Cieľom tejto metódy bolo zabránenie zbytočným potratom a psychickej bolesti žien s tým spojenej. Táto metóda nevychádza z ovulačných dní, ale z astrologických výpočtov. Riadi sa podľa postavenia Slnka a Mesiaca. Podľa neho môže žena otehotnieť len vtedy, keď sú Slnko a Luna v podobnom postavení ako boli v čase narodenia ženy. Na internete nájdete kalkulačky, ktoré vám určia deň a hodinu, kedy môžete počať. Potrebujete k tomu len dátum, hodinu a miesto vášho narodenia a možno budete ďalšou vďačnou ženou za Jonášovu metódu počatia.

Ako dlho trvá ovulácia?

Domáce testy ovulácie

Na to, aby ste zistili presnejší obraz o svojich ovulačných dňoch, nepotrebujete utekať ku gynekológovi. Postačí vám domáci ovulačný test. Prediktor ovulácie alebo ovulačné testy zväčša fungujú na princípe merania prítomnosti hladiny LH (luteinizačný hormón) v ženskom moči. Ten sa zvyšuje približne 12 – 36 hodín pred začiatkom ovulácie. Vybrať si môžete z viacerých možností takýchto testov. Môžete si zvoliť test, ktorý zistí vašu ovuláciu zo slín alebo z moču, a to prúžkový, kazetový alebo digitálny.

Ako fungujú jednotlivé ovulačné testy? 

Princíp ovulačných testov je, s malými zmenami, v podstate u každého druhu rovnaký. Pri každom teste ide o odber testovacej vzorky moču alebo slín v čase, keď sa domnievate, že máte ovulačné dni. Testy obsahujú návod a pomôcky na viacero testovaní, pretože pre čo najlepšie identifikovanie ovulácie je potrebné test opakovať niekoľko po sebe nasledujúcich dní.

Dvojica pokúšajúca sa o otehotnenie

Ovulačný test zo slín

Zvláštnou metódou zistenie ovulačných dní je ovulačný test zo slinnej vzorky. Analyzuje zmenu hustoty slín, ktorá závisí od menštruačného cyklu. Test sa podobá rúžu, ale ide o ovulačný mikroskop, s ktorým dokážete sledovať štruktúru slín. Pred uvoľnením vajíčka (3-4 dni) sa štruktúra slín mení na kryštalickú, papraďovitú. Po skončení ovulácie sa táto štruktúra postupne stráca. Postup je jednoduchý. Hneď ráno po zobudení si vypláchnite ústa s vodou a naslinený prst priložte na testovacie sklíčko mikroskopu, počkajte 10 minút. Výhodou tohto testu je, že sa môže používať opakovane. Častá nevýhoda však je, že ženy sa nevedia orientovať v analýze štruktúry svojich slín. Za tento typ testu zaplatíte zhruba od 15 do 25 €.

Prúžkový test

Vzhľadom a postupom pripomína prúžkový test, klasický tehotenský test. Ide o testovací pásik, ktorý vložíte do vzorky moču na 10 sekúnd, vyberiete a položíte na suché miesto. O pár minút máte výsledok a ovuláciu máte práve vtedy, keď sa na pásiku objavia 2 prúžky. Výhodou tohto testu je nízka cena, približne od 2  do 13 €, napr.  Woman secret Right Time ovulačný test s 20 prúžkami.

Kazetový test

Na podobnom princípe ako prúžkový test funguje kazetový test. Namiesto prúžku obsahuje testovaciu kazetu a kvapkadlo. Prostredníctvom kvapkadla nakvapkáte presný počet kvapiek na testovaciu kazetu, počkáte pár minút a máte výsledok. Pozitívny výsledok testu nastáva v prípade, ak sa na kazete objavia 2 čiarky a negatívny, ak jedna alebo ani jedna. Kazetový test stojí približne rovnako ako prúžkový.

Digitálny test

Najpresnejším ovulačným testom je digitálny test. Pozostáva z tyčiniek a digitálneho prístroja (držiak testu) na zistenie ovulačných dní. Tyčinku vložíte do držiaka, namočíte do prúdu moču alebo do odobratého moču na 15 sekúnd. Následne test umiestnite do vodorovnej polohy alebo ho držte s tyčinkou nasmerovanou nadol a po 3 minútach máte výsledok. Výhodou testu je že sa môže použiť opakovane, na displeji poskytuje informácie o testovaní ako aj o chybách testovania. Nevýhodou je cena, za tento test zaplatíte približne od 17 do 29 €.

Pomohol vám ovulačný test – skúsenosti

Najčastejšie skúsenosti majú ženy s prúžkovými a kazetovými ovulačnými testami. Niektorým ženám domáce testy pomohli a otehotneli hneď po prvej analýze. Väčšina žien si však pri určovaní ovulácie pomáhalo aj s meraním bazálnej teploty. Tým, ktorým sa nepodarilo otehotnieť ani pri sledovaní plodných dní, navštívili gynekológa, kde im presne na deň, určili deň najintenzívnejšej ovulácii a následne otehotneli.

Recenzie a skúsenosti s prúžkovým testom Woman secret Right Time heureka.sk

Skúsenosti s FertilControl Light heureka.sk

Najčastejšie otázky súvisiace s ovulačnými testami

 • Kedy je najlepšie sa testovať a ako ovplyvniť presnosť ovulačného testu?
 • Najpresnejšie stanovenie ovulačných dní zabezpečíte tak, že sa budete riadiť návodmi na príbalových letákoch testov. Všeobecne však platí, že najlepšie je sa testovať v rozmedzí od 10. do 20. hodiny, približne 11. deň po začatí menštruácie. Test by ste mali realizovať opakovane každý ďalší deň, približne 5-6 dní a to vždy v tú istú hodinu. Nikdy netestujte prvý ranný moč a pred testom nepite a nechoďte močiť 2 hodiny. 
 • Čo znamená slabá čiarka na ovulačnom teste?
 • Slabá čiarka nemusí znamenať nič. Z tohto dôvodu sa v testoch nachádzajú aj kontrolné prúžky, ktoré znázorňujú minimálnu intenzitu testovacej čiarky. Testovanie je teda potrebné robiť dovtedy, pokým vaša čiarka nebude rovnaká alebo silnejšia ako kontrolná. 
 • Ak mám stále negatívny ovulačný test, môžem byť tehotná?
 • V prípade, ak máte opätovne negatívny test, ešte raz dôkladne skontrolujte, či testovanie prebehlo správne. Ak ste si istá, že áno, je možné, že ste mali menštruačný cyklus bez ovulácie. Lekári tvrdia, že bez ovulácie nemôže dôjsť k tehotenstvu, ale existujú prípady, ktoré túto teóriu vyvracajú. Buďte však pokojná. Príčina negatívneho testu môže byť aj v tom, že tieto testy nie sú úplne presné. Ovulácia buď prebehla netypicky, alebo neskoro. Tento jav sa deje hlavne u žien, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu. 
 • Sú ovulačné testy spoľahlivé?
 • Hoci výrobcovia ovulačných testov garantujú 100-percentnú spoľahlivosť, sú asi také presné ako testy tehotenské. Dôležité je testovať sa presne podľa návodu a pokynov v príbalovom letáku. Táto metóda však nie je vždy najspoľahlivejšia.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Organika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenostiOrganika TrioHerb pre dojčiace matky – recenzia, skúsenosti

TrioHerb podporí tvorbu materského mlieka okamžite a bez toho, aby uškodil mamičke či bábätku. Počuli ste už o ňom?

Weleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanieWeleda Tehotenský telový olej na strie – recenzia, skúsenosti, cena, správne dávkovanie

Strie najčastejšie vznikajú počas tehotenstva, pretože koža nie je schopná sa tak rýchlo vyrovnať s veľkými zmenami. Tehotenský olej na strie od Weledy je v boji so striami veľmi...

Probiotiká Topnatur Candistop – recenzia, cena. Dávkovanie prezradí príbalový letákProbiotiká Topnatur Candistop – recenzia, cena. Dávkovanie prezradí príbalový leták

Za vaginálne kvasinkové infekcie môže premnoženie kvasiniek a nerovnováha vaginálnej mikroflóry. V boji s opakovaným návratom gynekologických problémov dokáže pomôcť Candistop.