Recenzia: Powerlogy Organic MCT Oil (účinky a skúsenosti)

Priznám sa, že nie som práve osoba, ktorá sa zaryto venuje oblasti zdravej výživy a počíta si kalórie. Napriek tomu aktívne cvičím a stravujem sa relatívne zdravo. Áno, dalo by sa o tom polemizovať. V rámci svojich potrieb viem, čo mi na tanieri vyhovuje, a čo prekáža. Už niekoľkokrát som siahol po výrobkoch značky Powerlogy a doteraz ma nikdy nesklamali (káva, proteín).

Na tuky si pri jedle dávam pozor a už dlhšie obmedzujem príjem klasických olejov z repky, slnečnice a čiastočne aj ten olivový. Ako náhradu už niekoľko mesiacov používam MCT Oil Powerlogy. Prečítajte si, prečo považujem tento olej za dobrú náhradu.

Čo je to MCT olej a aké má výhody?

Pre ozrejmenie, nie som žiadny výživový poradca a vychádzam len z toho, čo som sa tejto tém dočítal na internete. MCT olej je olej, ktorý obsahuje stredne dlhé triglyceridy (označujú sa ako C8 a C10), čo sú tukové molekuly s kratšou dĺžkou reťazca. Ak tomu rozumiem správne, vďaka tomu je tento olej ľahšie stráviteľný v porovnaní s klasickým repkovým alebo slnečnicovým olejom, ktoré trávime dlhšie. Dočítate sa tiež to, že naše telo MCT oleje vstrebáva omnoho rýchlejšie. Že je skvelým zdrojom energie. Zistil som tiež, že je často používaný v diétach s nízkym obsahom sacharidov (alebo v niektorých druhoch ketogénnych a paleo diét ako zdroj rýchlej energie.

Ja som sa pred kúpou tohto oleja na žiadnu diétu nechystal, MCT olej Powerlogy ma skôr zaujal tým, že ho môžem používať ako bežnú súčasť stravy. Pritom sa vyhnem nezdravým tukom a nebudem zaťažovať svoj žalúdok. Tomu hovorím lepšia životospráva!

Pre tých, ktorí sa snažia obmedziť príjem štandardných živočíšnych alebo rastlinných tukov. Jeho používanie môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Pomáha aj športovcom pri znížení záťaže na metabolizmus a efektívnejšom spaľovaní tukov. Vhodný je aj ako súčasť bežnej stravy. Vhodný je pre vegánov i vegetariánov.

MCT olej Powerlogy (recenzia)

Zloženie a výživové hodnoty - MCT Olej Powerlogy

MCT olej do kávy, šalátu i na gril

Hoci si myslím, že používanie tohto oleja na dennej báze do všetkého je prehnané (aj finančne nákladné), našiel som si niekoľko spôsobov, kde ho používam úplne pravidelne. Za hlavnú pridanú hodnotu tohto oleja považujem absolútne čisté zloženie. Na fľaši nájdete, že obsahuje až 94,2 g nasýtených mastných kyselín z celkového množstva tuku 94,3g. Má 100 % kokosový základ, je bez konzervantov, aróm, palmového oleja, cukru či umelých sladidiel. Veľmi mi vyhovuje, že je bez zápachu a arómy - ak ho ochutnáte "len tak", zistíte, že jeho chuť je úplne neutrálna.

Preto ho používam do kávy namiesto mlieka, do miešaných zeleninových šalátov alebo pri opekaní mäsa v elektrickom grile, kde môžem teplotu presne regulovať. Olej som si pre tento účel prelial do rozprašovača. Pre istotu som si overil či môžem olej tepelne upravovať. Na stránke výrobcu je napísané, že je olej vhodný používať pri tepelnej úprave do 160 °C. Občas si ho primiešam aj do smoothie alebo do proteínového šejku. Našiel som aj recepty, kde ho ľudia používali do krémov, na pečenie koláčov a zákuskov alebo do čaju.

A keď sa ma niekto pýta, prečo utrácam toľko peňazí za „nejaký“ MCT olej, mám niekoľko overených dôvodov. V prvom rade mám cholesterol ako bábätko, čo mi povedal sám lekár. Samozrejme, nie je to len týmto olejom. No oproti bežným olejom mi ho tento nezvyšuje. Mojím zámerom bolo vylepšiť si životosprávu. To plním. Okrem toho pociťujem, že trávenie pracuje ako má. Zvlášť po pití kávy mám pocit, že žalúdok je omnoho menej zaťažený. To človeku pridá na pohode.

Dávkovanie a užívanie

Ja som olej tohto druhu nekonzumoval denne. Využíval som ho len pri určitých pokrmoch. Odporúčaná dávka je 10 až 15 ml. To by bolo približne 50 dávok, no mne olej pri nepravidlenom používaní vydrží takmer 2 mesiace. Do kávy si napríklad pridávam 2 až 3 čajové lyžičky. Mimochodom, MCT olej Powerlogy nemusíte skladovať ani po otvorení v chladničke. Síce menej podstatné, no sympatické. Páči sa mi praktické a dizajnové balenie produktu v sklenenej fľaši.

Cena

Za 0,5 litra MCT oleja Powerlogy som zaplatil 23,90 EUR. Keďže olej nekupujem tak často, nevyužil som možnosť si priamo u predajcu Powerlogy predplatiť mesačnú dodávku. Jedna fľaša stojí v takom prípade 19,12 EUR. To je úspora 4,78 EUR. Pri väčšej spotrebe určite mesačný odber odporúčam. Dokonca sa to vyplatí viac, ako keby si naraz zakúpite trojbalenie MCT oleja. To stojí 64,90 EUR. Mne sa MCT olej osvedčil. Nebojím sa ale povedať, že cena tohto oleja je vysoká. Konkurenčné MCT oleje kúpite za 9 – 15 EUR. V prípade Powerlogy však verím zloženiu.

Záverečné zhodnotenie

BIO MCT kokosový Olej Powerlogy využívam dodnes a bude to už nejaký ten mesiac. Osobne si aj napriek vyššej cene myslím, že Powerlogy je zárukou kvality. To potvrdzuje výrobca aj garanciou BIO zloženia. Olej pritom kupujem približne každé 2 mesiace, nepoužívam ho denne. Primárne mi slúži ako náhrada za mlieko do kávy alebo ako súčasť tréningových jedál.

Vďaka tomu, že nemá arómu ani chuť ho používam aj na prípravu mäsa v elektrickom grile. MCT olej Powerlogy určite odporúčam každému, kto chce odľahčiť trávenie a zároveň sa zbaviť nezdravých tukov.

MCT olej Powerlogy v káve

MCT olej Powerlogy a jeho dizajn


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

peto 29. Jan. 2024

o takomto oleji som este nikdy nepocul, ale vyzera to celkom zaujimavo

Odpovedať

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?Recenzia: Diaben Advance – pomáha naozaj diabetikom?

Hladina cukru v krvi dokáže niekedy prekvapiť. Okrem úpravy stravovania je vhodné užívať výživové doplnky na zníženie cukru v krvi. Jedným z nich je aj Diaben Advance, ktorý vám dnes...

Recenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho tráveniaRecenzia: Blendea ostropestrec + rakytník. Organická podpora pečene a správneho trávenia

Dobre poznám značku Blendea a mala som už možnosť vyskúšať viaceré ich produkty. Preto som si v ich ponuke vyhliadla Ostropestrec s rakytníkom kvôli pomoci s trávením. Ako to dopadlo?...

Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?Recenzia: Probio24 Advance – najlepšie probiotiká na žalúdok?

Naše trávenie niekedy nepracuje úplne tak, ako by malo. A vtedy treba siahnuť po kvalitných probiotikách, ktoré vám pomôžu tento problém napraviť. Prečítajte si našu recenziu probiotík...