Probiotiká na trávenie a žalúdok pre deti a ženy v tehotenstve

Probiotiká sú, zjednodušene povedané, priateľské baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v črevnej mikroflóre. Sú dôležité nielen pre správne fungovanie trávenia, ale aj celého organizmu. Pomáhajú pri zdravotných ťažkostiach a problémoch s imunitou, no zároveň slúžia ako prevencia, keďže posilňujú obranyschopnosť.

Probiotiká pre deti

Probiotiká udržiavajú správne zloženie črevnej mikroflóry, čím zabezpečujú ochranu proti širokému spektru črevných patogénov. Tým, že usmrtia nežiaduce baktérie či eliminujú ich rast sa zároveň podieľajú na správnom fungovaní celého imunitného systému. Až v sedemdesiatich percentách je zastúpený práve v čreve. Stretnúť sa môžete i s veľmi podobným termínom, s tzv. prebiotikami. Ide o nestrávené zložky jedla, niektoré druhy oligosacharidov a vlákniny. Rozdielom je, že slúžia ako potrava pre probiotické baktérie. Tým zároveň umožňujú ich prežívanie, množenie a rast.

Bohatú ponuku probiotík pre deti i dospelých nájdete v ✅ online lekárni Pilulka!

Prečo povedať áno probiotikám na trávenie?

Pozitívne účinky probiotík sú dokázané. Dajú sa pozorovať po niekoľkých dňoch, týždňoch či mesiacoch, v závislosti na závažnosti ochorenia. Najčastejšie sú spájané s poruchami trávenia, no majú rozsiahlejší charakter. Medzi najznámejšie patria laktobacily a bifidobaktérie. Prečo ich užívať? Aké sú výhody probiotík?

 • zneškodňujú toxíny patogénnych baktérií
 • zabraňujú cudzorodým baktériám uchytiť sa v čreve hostiteľa a v prípade ich prítomnosti eliminujú ich množenie
 • pomáhajú tráveniu, pretože produkujú enzýmy potrebné na ťažšie stráviteľné jedlá
 • potláčajú črevné ťažkosti a infekcie
 • znižujú hladinu cholesterolu v krvi a riziko vzniku alergií u detí
 • odstraňujú problémy s vaginálnymi kvasinkovými infekciami
 • produkujú tiež rôzne vitamíny a zlepšujú ich vstrebávanie, čím napomáhajú k posilneniu imunitného systému

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s Probio24 na heureke

Probiotiká pre deti

Deti získavajú probiotické baktérie od matky po pôrode, a tak je ich črevná mikroflóra veľmi podobná, no v tomto veku ešte minimálna. V prípade pôrodu cisárskym rezom k takémuto stretu nedochádza, a preto je pravdepodobná nižšia obranyschopnosť dieťaťa krátko po narodení. Prísun priateľských baktérií prebieha ďalej pri dojčení.

Materské mlieko, okrem iného, obsahuje bifidobaktérie, prebiotiká, kyselinu mliečnu, antiinfekčné látky a nízky obsah proteínov. Ich kombináciou dochádza k udržiavaniu kyslého pH, čo má za následok budovanie zdravej črevnej mikroflóry. Aj preto je dojčenie dôležitou súčasťou vytvárania imunity dieťaťa a celkového zdravia.

Materské mlieko s probiotikami pre dieťa

Ak sú deti staršie a počas choroby liečené antibiotikami, probiotiká by mali tvoriť neoddeliteľnú súčasť liečby. Inak môže hroziť brušný diskomfort, hnačky či oslabenie imunity. Vhodné probiotikum pre dieťa už od jeho narodenia sú kúpite vo forme kvapiek.

Najobľúbenejšie probiotiká pre bábätká

Tieto produkty obsahujú probiotické kmene, ktoré pomáhajú zvyšovať imunitu a bojovať proti patogénom. Obnovujú mikroflóru, zlepšujú zvládanie brušných kolík, nadmernú plynatosť, bolesti brucha, normalizujú stolicu.

Probiotiká pre ženy

Urogenitálny trakt zdravých žien je pokrytý akýmsi bakteriálnym filmom, v ktorom dominujú priateľské baktérie laktobacily. Ich množstvo sa mení v priebehu menštruačného cyklu a ovplyvňujú ho i hormóny či užívanie niektorých liekov.

Ak sa bakteriálny film pod vplyvom rôznych faktorov naruší, začnú sa tvoriť patogénne mikroorganizmy, ktoré boli predtým prítomné v pošve iba v malom množstve. Vzniká kvasinková alebo bakteriálna infekcia. Probiotiká sa podávajú pri liečbe, ale tiež po nej, ako prevencia voči návratu, a to perorálne alebo vaginálne.

Osvedčenými antimikróbne pôsobiacimi kmeňmi sú napríklad:

 • Lactobacillus fermentum
 • Lactobacillus acidophillus
 • Lactobacillus gasseri
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Lactobacillus brevis
 • Lactobacillus reuteri

Najlepšie prírodné probiotiká (aj v tehotenstve)

Probiotickú bombu si môžete dopriať aj bez návštevy lekárne. Mliečne výrobky, ako napríklad jogurty, jogurtové nápoje, syry, tvaroh, acidofilné mlieko, kefír či domáca bryndza, sú totiž ideálnym riešením na zlepšenie trávenia. Predovšetkým by malo ísť o potraviny z nepasterizovaného mlieka.

Prírodné probiotiká - kvasená kapusta, uhorky, mliečne výrobky

Rovnako odporúčané sú i niektoré druhy suchej salámy, napríklad uherská saláma. Kvasená zelenina v podobe kyslej kapusty a uhorky taktiež zvýši odolnosť voči nežiaducim baktériám.Je však dôležité siahnuť po produktoch, ktoré sú bez farbív a stabilizátorov chuti.

Kvalitné probiotiká v podobe tabliet

Probiotiká, ktoré sú obsiahnuté v tabletách, kapsulách, kvapkách či práškoch vyžadujú pozornosť pri počte probiotických kmeňov a probiotických baktérií  (CFU skratka uvádzajúca množstvo kolónie). Aby spĺňali prívlastok kvalitné, a tým aj účinné, musia disponovať schopnosťou prežitia v tráviacej sústave, keďže kyslé prostredie žalúdka je nehostinné. Tieto ochranné obaly taktiež musia zabezpečiť uvoľnenie probiotík na správnom mieste tráviaceho traktu, čím dôjde k priľnutiu k črevu a následnému osídleniu v ňom.

Dávky, ktoré dokážu vyvolať pozitívny efekt a želaný výsledok sa pohybujú v rozmedzí 10⁸ - 10¹¹ životaschopných jednotiek konkrétneho kmeňa alebo kmeňov.

Platí teda, že čím je počet probiotických baktérií v jednej tabletke väčší, tým lepšie. Ak je táto hodnota menšia ako miliarda, účinok sa minimalizuje. V prípade viacerých druhov baktérií v jednom probiotiku sledujte, či z ich celkového podielu tvorí aspoň 50% jeden bakteriálny druh. Nezabudnite na uskladnenie v chladničke.

3 najlepšie probiotiká na trhu

Český Štátny zdravotný úrad v roku 2013 zverejnil výsledky testu probiotík, v ktorom kontroloval počet deklarovaných a reálne zistených probiotických baktérií. Podľa tohto testu najlepšie obstáli tieto výrobky:

Kedy a ako užívať probiotiká?

Aj keď sa probiotiká môžu užívať v podstate kedykoľvek počas dňa, všeobecným odporúčaním je kombinovať ich s jedlom. Iným prípadom je, ak zároveň beriete antibiotiká. Časový interval medzi nimi by mal byť minimálne dve hodiny. Najlepšie je zapiť ich čistou vodou, žiadnymi ochutenými či teplými nápojmi, ktoré môžu zmeniť pH žalúdka.

Vždy je nutné oboznámiť sa s pokynmi uvedenými na obale. Technika výroby a pomocné látky sa u jednotlivých druhov probiotík líšia, a preto sa niektoré užívajú nalačno, iné zase po jedle. Pozor aj na ich kombinovanie. Prírodné probiotické baktérie prítomné v mliečnych výrobkoch sa s tými v tabletách môžu ovplyvňovať v neprospech vytvárania vhodných podmienok pre ich súčasné fungovanie.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmusRecenzia: MycoSlim Mycomedica – čínske huby (aj) na chudnutie a metabolizmus

MycoSlim Mycomedica je zmes liečivých čínskych húb, ktorá podporuje metabolizmus, trávenie a zároveň pomáha udržať si optimálnu telesnú hmostnosť. To, či doplnok pomohol našej...

Recenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosťRecenzia: Moringa Caribbean ANTI-HISTAMIN. Osobná skúsenosť

Svoju imunitu posilňujem aj doplnkami výživy. V minulosti som už mal dobrú skúsenosť s doplnkami, ktoré obsahovali výťažky z rastliny moringa olejodárna. Aká je moja skúsenosť s doplnkom...

Recenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intoleranciiRecenzia: Revicolin – pri dráždivom čreve a histamínovej intolerancii

Dlhodobo striedam probiotiká, ktoré mi s mojimi ťažkosťami pomáhajú. Aj napriek tomu sa u mňa z času na čas objavia nepríjemné ťažkosti s trávením. Ako mi pomohol Revicolin?