Reflux pažeráka u detí a dospelých – príznaky a liečba liekmi

Gastroezofágový reflux je ochorenie pažeráka, ktoré sprevádza inak bežný jav, pálenie záhy - pyróza. V prípade refluxu však ide o chronický zápal, vred alebo zúženie pažeráka.

Reflux ochorenie žalúdka

I keď sú ich príznaky navzájom podobné, liečba realizovaná rovnakou metódou by mohla mať negatívne účinky. Reflux totiž potrebuje množstvo kyseliny eliminovať, pyróza znásobiť.

Obľúbené antacidá na zníženie kyslosti žalúdka

Čo je refluxná choroba pažeráka? Pálenie záhy verzus reflux

Občasné pálenie záhy je bežným sprievodným javom pri rýchlej konzumácii potravín, nezdravom stravovaní či uloženia sa do horizontálnej polohy po jedení. Kyselina chlorovodíková, ktorá v žalúdku napomáha tráveniu, nestíha všetok jeho obsah spracovať, a tak začína tzv. proces kvasenia. Pri ňom vzniká pena, ktorá sa dostáva spätne do pažeráka a vytvára nepríjemné pocity kyslosti.

V podstate to znamená, že žalúdkovej kyseliny je nedostatok, nie nadbytok, ako si to mnohí myslia. I to malé množstvo však spôsobuje pálenie, pretože žalúdok je pred kyselinou chránený sliznicou, zatiaľ čo pažerák nie. Na pyrózu postačí úprava stravy.

Reflux pažeráka u dospelých

Reflux vzniká kvôli oslabeniu alebo zlyhaniu sfinktera, svalu, ktorý je zvieračom medzi pažerákom a žalúdkom. Ak nefunguje správne, obsah žalúdka i s HCL prenikne do pažeráka. Môže vzniknúť iba prirodzený reflux, a teda spomínané pálenie záhy, alebo chronický zápal v podobe refluxnej choroby.

Aké sú príznaky refluxu?

Hlavným príznakom je pravidelné pociťovanie pálenia záhy po jedle i niekoľkokrát počas týždňa. Ak sa navyše prejavuje aj pred jeho konzumáciou, je to ďalší varovný signál. Spočiatku sú príznaky ojedinelé, no postupne sa zvyšujú a kyslú, či dokonca horkastú chuť môžete neskôr vnímať i v noci. Intenzita pálenia v pažeráku sa taktiež stupňuje. Niekedy vyústi aj do bolestivého prehĺtania jedál, neskôr tiež tekutín.

Nezabúdajte, že pocit pálenia záhy sa občas prejaví u drvivej väčšiny ľudí. Avšak, ak sa začína prejavovať opakovane, riziko vzniku chronického refluxu sa znásobuje. Zvýšená kazivosť zubov rovnako nabáda zbystriť pozornosť.

Reflux u detí – ako ho zistiť?

Reflux u novorodencov a dojčiat je v podstate prirodzený. Samotný zvierač pažeráka totiž ešte nie je dostatočne silný a môže sa tak dostaviť zvracanie. Preto je dôležité, aby si dieťa po kojení ľudovo povedané odgrglo. Až potom ho pokojne môžete uložiť na spánok.

Reflux u detí a novorodencov

Ak reflux pretrváva aj po osemnástom mesiaci po narodení a dieťa prestane priberať, prípadne nastane úbytok hmotnosti, návštevu pediatra neodkladajte. Príznakom u bábätiek môže byť aj veľké zvracanie (nie typické „grckanie“), ktoré začína mať pravidelné intervaly a tiež citlivé bruško. U starších detí je to často opakovaný zápal priedušiek.

Máte podozrenie na reflux u dieťaťa? Skúste mierne podložiť matrac pod hlavičkou (nepodkladajte vankúš priamo pod ňu). Dieťa kŕmte častejšie a v menších množstvách. Reflux môže byť dedičný, no to neznamená, že ho vaše dieťa naozaj zdedí. Ak tento stav aj nastane, pokročilé štádium sa pri správnej liečbe nedostaví.

Reflux a kašeľ – čo znamená tento symptóm?

Suchý kašeľ je považovaný za sprievodný jav refluxnej choroby. Môže však nadobudnúť aj inú podobu. K refluxu sa totiž niekedy pridružia tiež iné typy chorôb. Medzi najčastejšie patrí tzv. syndróm dráždivého kašľa, prípadne chronická bronchitída.

Kašeľ u dieťaťa - symptóm refluxu pažeráka

Je nutné poznamenať, že i refluxná ezofagitída (zápal sliznice pažeráka) má dobrú prognózu liečenia, dokonca v jej vyšších štádiách. Faktom ale zostáva, že život pacienta môže výraznejšie znepríjemňovať. Včasným zachytením choroby dokážu lekári zabrániť zúženiu pažeráka, ktoré si vyžaduje už spomínané endoskopické procedúry.

Reflux liečba liekmi

Diagnostika sa fyzikálnym vyšetrením zistiť nedá. Okrem potrebnej anamnézy je nutnosťou realizácia invazívneho vyšetrenia. Tým môže byť napríklad gastroskopia, histologické vyšetrenie vzorky pažeráka, manometria pažeráka a podobne. Röntgen predstavuje skôr doplnkové vyšetrenie, presná diagnóza sa ním stanoviť nedá. Lieky, ktoré sa podieľajú na procese liečby refluxu sú predpísané, ale i voľne predajné. Ich použitie sa odvíja od stupňa štádia, v ktorom sa choroba nachádza. Nie všetky dokážu reflux vyliečiť. Mnohé sa podieľajú len na zmierňovaní bolesti.

Všeobecne sa používajú nasledovné:

 • antacidá – znižujú kyslosť obsahu žalúdka
 • inhibítory protónovej pumpy a antagonisty H2 receptorov – znižujú tvorbu kyseliny v žalúdku
 • prokinetiká – podporujú činnosť opätovného samočistenia pažeráka (lieky na predpis)

Obľúbené antacidá na zníženie kyslosti žalúdka

Ako zastaviť refluxnú chorobu?

Liečba refluxnej choroby využíva rôzne metódy a spôsoby na zlepšenie zdravotného stavu. Dôležitým faktorom je stanovenie štádia refluxu. Ak ide o ľahké štádium, liečenie prebieha formou diéty a úpravy stravy. Dôraz je kladený na obnovenie samočistiacej schopnosti pažeráka, zníženie kyslosti alebo zásaditosti obsahu žalúdka, ktorý sa opätovne vracia do pažeráka, a tiež na posilnenie pažerákového zvierača.

Pokročilé štádium refluxu spočíva v endoskopickej liečbe. Jednoducho povedané ide o to, aby sa zúžený úsek pažeráka roztiahol, či už tzv. dilatátormi, laserom alebo vložením trubice. Ak nie je možné z nejakých príčin realizovať endoskopiu, zúžený úsek sa musí odstrániť chirurgicky. Vtedy sa musí operačne nahradí umelou protézou, prípadne časťou tenkého čreva. Ak je úsek krátky, môže sa naň rovno našiť žalúdok.

Reflux strava - nevhodné potraviny a prevencia

 • zabudnite na dvíhanie čohokoľvek, čo disponuje vyššou hmotnosťou
 • mierny sklon hlavy počas spánku vám uľaví, no s množstvom vankúšov to nepreháňajte
 • vyvarujte sa horizontálnej polohy po najedení, predkláňanie sa rovnako neodporúča
 • základom je najmä úprava životosprávy, prísun lekárom odporúčaných jedál a nápojov
 • príjem potravy pred spaním by mal presiahnuť dobu štyroch hodín
 • konzumovanie jedla má svoje pravidlá – pomalé prehĺtanie, menšie, ale častejšie porcie
 • zabudnite na mastné jedlá, čokoládu, kysnuté cesto, niektoré mliečne výrobky, surovú cibuľu, cesnak, paradajky či papriku
 • z príjmu tekutín je nutné vylúčiť alkohol, čiernu kávu a bublinkové nápoje
 • škodlivé je i fajčenie

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

21/09/2019 04:13
Silvia

Dobrý deň,chcem sa opýtať,resp.sa poradiť,už skoro rok užívam dereflin tbl,na endoskopii
mi zistili GERD a erozie na pažeráku.chcem sa opýtať,ako dlho tento liek môžem užívať,lebo akonáhle ho vysadím,´ťažkosti sa začnú odznova. Ďakujem

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Celiakia – varovné príznaky, prejavy, diétaCeliakia – varovné príznaky, prejavy, diéta

Celiakia je závažné autoimúnne ochorenie, ktoré postihuje 1 % populácie, a vedie k poškodeniu tenkého čreva. Aké sú varovné signály celiakie, dá sa toto ochorenie liečiť a ako vyzerá...

Na čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenostiNa čo sa používa probiotikum Hylak forte? Cena, dávkovanie, recenzia, skúsenosti

Vedeli ste, že stav vašej pokožky závisí do veľkej miery od toho, v akom stave sú vaše črevá? probiotiká Hylak forte vám pomôžu pri rozličných gastroenterologických ťažkostiach.

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?