Švédske kvapky - bylinné extrakty na vnútorné aj vonkajšie použitie

Účinok švédskych kvapiek je známy už od 15. storočia, keď tento špeciálny bylinný prípravok na lepšie trávenie vytvoril známy lekár Phillipus Paracelsus. Jeho recept však upadol do zabudnutia, kým ho v 18. storočí neoživil lekár Claus Samst. V jeho kvapkách bolo 19 bylinných zložiek. O ich účinkoch svedčí to, že doktor sa dožil 104 rokov, zomrel po nešťastnom páde z koňa.

Švédske kvapky

Švédske kvapky sa dostali do povedomia verejnosti opäť v 20. storočí, keď ich spopularizovala rakúska ľudová liečiteľka Maria Treben, ktorá recept Dr. Samsta ešte upravila. Dnes je na trhu dostupných viacero prírodných švédskych kvapiek, ktoré však nemusia mať totožné zloženie.

Obľúbené švédske kvapky

Zloženie švédskych kvapiek

Väčšina výrobcov sa snaží priblížiť receptu Marie Treben, ktoré sama nazvala Malé švédske horké, recept Clausa Samsta označila zas ako Veľké švédske horké.

V jej kvapkách sa nachádzali bylinné extrakty aloe ozbrojenej, myrhovníka abesínskeho, šafranu siateho, kasie úzkolistej, gáfrovníka lekárskeho, rebarbory lekárskej, kurkumy zedoárovej, manny, theriaku veneziánskeho, krasovlasu bezbyľového a archangeliky lekárskej.

Bylinné extrakty

Aloe má laxatívne účinky, pomáha hojiť rany a popáleniny, myrhovník sa vyznačuje antimikrobiálnym účinkom, podporuje tvorbu bielych krviniek, kasia je mierne preháňadlo, šafran stimuluje chuť do jedla a pomáha pri trávení. Gáfrovník upokojuje nervy a podporuje dýchací systém, rebarbora čistí tráviaci trakt, kurkuma chráni pred kožnými chorobami a čistí krv, manna je mierne preháňadlo. Zloženie dopĺňa theriak, ktorý pôsobí proti jedovatým uhryznutiam, krasovlas, diuretikum, tonikum a antibiotikum, a archangelika lekárska, pôsobiaca protizápalovo, lieči kašeľ a horúčky.

Kvapky, ktoré nájdete na trhu obsahuju zvyčajne extrak bylín s podobnými účinkami na zdravie, niekedy je ich viac, niekedy zas menej.

Účinky švédskych kvapiek

Kvapky môžete použiť na rôzne zdravotné neduhy, sú vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie. V prípade vnútorného užívania ide o perorálny roztok, v prípade vonkajšieho užívania zas o dermálny roztok. Neužíva sa vo veľkých objemoch, pretože zvyčajne obsahuje viac ako 35 % alkoholu. Pri pravidelnom užívaní sa však čoskoro prejavia priaznivé účinky kvapiek:

  • priaznivo vplývajú na trávenie a zvyšujú chuť do jedla,
  • zlepšujú činnosť čriev,
  • sú vhodné na reumatické, svalové či šľachové bolesti,
  • na bolesti ucha či zubov,
  • používajú sa na obklady, jazvy a akné,
  • pri bodnutí hmyzom,
  • na hemoroidy.

Kedysi sa kvapky používali aj na bolesti hlavy a závraty, na kiahne, bradavice, chrasty, na žlčník, obličky, pľuzgiere, kurie oká, omrzliny, reumatické problémy, depresie a nespavosť, na trasenie rúk a nôh či ako prvá pomoc „po opici“. Dajú sa použiť aj ako kloktadlo, pričom dokážu zmierniť infekcie v krku.

Pre koho sú určené a aké je dávkovanie?

Použitie švédskych kvapiek je teda široké, vhodné sú pre dospelých ľudí bez ohľadu na pohlavie a vek, ktorí majú problémy s častou žalúdočnou nevoľnosťou, zápchou, prípadne nedostatočnou peristaltikou čriev. Deti do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy by sa im však mali vyhnúť. Kvapky nie sú vhodné na užívanie ani pri epilepsii, poškodeniach mozgu a ochoreniach pečene, žalúdočných a dvanástnikových vredoch či pri zauzlení čriev.

Žena trpiaca žalúdočnými nevoľnosťami

Maximálna denná dávka je zvyčajne 1 až 2 polievkové lyžice kvapiek. Najlepšie je užívanie ráno a večer. Pokiaľ chcete brať kvapky ako prevenciu, postačí vám aj jedna kávová lyžička denne. Pri vonkajšom použití treba kvapkami postihnuté miesta navlhčiť, potierať či tinktúru vmasírovať.

Ktoré švédske kvapky sú najlepšie?

Kvalitné švédske kvapky sa vyznačujú horkou chuťou a typickou vôňou. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov. V ponuke sú napríklad Naturland Veľké švédske kvapky (obsahuje rumanček kamilkový, mätu priepornú, repík lekársky a ďumbier), Dr. Theiss Schweden Bitter (dôraz na obsah Archangeliky lekárskej), Hanus Švédske kvapky (z 23 bylín), ale napríklad aj Maurer´s Švédské kapky (z 32 bylín).

Cena švédskych kvapiek

S ohľadom na všestranné účinky švédskych kvapiek je ich cena pomerne lacná. Kvapky sa predávajú v troch rôznych baleniach – v objeme 100 ml, 250 ml a 500 ml. 100ml balenie si zakúpite za cca 3 eura, 250ml za cca 6 eur a najväčšie balenie je k dispozícii od cca 10 eur vyššie.

Závisí to, samozrejme, aj od konkrétnej značky. Aj napriek tomu však nejde o drahú záležitosť. Za pár eur tak môžete mať doma pomocníka na množstvo zdravotných neduhov.

Skúsenosti so švédskymi kvapkami

S ohľadom na výborné účinky na zdravie asi nikoho neprekvapí, že užívatelia majú so švédskymi kvapkami výborné skúsenosti. Na portáli heureka.sk vyjadrili svoj názor na kvapky od rôznych výrobcov. Ide podľa nich o niečo, čo treba mať vždy po ruke, všeliek, ktorý sa dá použiť na všetky možné bolesti.

Najčastejšie si ho kupujú ľudia, ktorí potrebujú pomoc so žalúdočnými problémami, ale aj takí, ktorí potrebujú pomocníka na rôzne neduhy.

Z recenzií na švédske kvapky:

Hanus Švédske kvapky recenzie na heureke

Dr. Theiss Švédske kvapky recenzie na heureke

Ďalšie recenzie švédskych kvapiek

Plusy a mínusy švédskych kvapiek

Švédske kvapky majú prírodné zloženie, pričom obsahujú výťažky z rôznych liečivých bylín. Známe sú ako prvá pomoc pri žalúdočných problémoch, alle vhodné sú aj na ďalšie zdravotné problémy. Dajú sa použiť aj na rany, jazvy či problémovú pleť.

Žiadne mínusy sme u švédskych kvapiek neobjavili. Pred ich užívaním si však treba uvedomiť, že obsahujú alkohol.

Pripravte si domáce švédske kvapky

Ak sa nechcete spoliehať na zdravie z lekárne, môžete si kvapky pripraviť pokojne aj sami doma. Potrebovať budete len zmes bylín (inšpirovať sa môžete kvapkami Marie Treben, prípadne si vytvoriť vlastnú verziu alebo zakúpiť zmes, ktorú ponúka slovenský výrobca Hanus), alkohol (najvhodnejší je obilný či ovocný 47% alkohol) a uzatvárateľnú sklenenú nádobu. Výhodou je, že si môžete takto pripraviť toľko švédskych kvapiek, koľko potrebujete.

Na 0,75 l alkoholu potrebujete 121 g zmesi. Zmes treba v alkohole macerovať pri izbovej teplote 14 dní,potrebné je ju premiešať aspoň dvakrát denne. Následne treba tekutinu zliať, bylinky dôkladne vylisovať a kvapalinu pridať k zliatej tekutine. Tinktúru treba ešte prefiltrovať. Na zmiernenie jej horkej chuti (ak ju budete používať vnútorne) môžete pridať max. 40 g cukru na l. Aby sa tinktúra neznehodnocovala, dajte ju do tmavej uzatvárateľnej nádoby a udržujte pri izbovej teplote mimo slnečného žiarenia.

Obľúbené švédske kvapkyPublikované dňa: 12.02.2019
Hodnotenie článku:
(90.8%)

Autor článku

Janka Kršiaková

Všetko, čo ma bytostne charakterizuje a vystihuje, sa odráža aj v mojom písaní. Ako vyštudovaná estetička som presvedčená o tom, že aj neumelecký...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Masticha Vena na cholesterol – recenzia, zloženie, skúsenosti, cena Masticha Vena na cholesterol – recenzia, zloženie, skúsenosti, cena

Ochorenia spojené s vysokým krvným tlakom a cholesterolom a srdcovocievne ochorenia nie sú v dnešnej dobe zriedkavé. S ich liečbou môže pomôcť aj prírodný liek Masticha Vena!

Detské koliky a bolesti bruška u novorodencov  – kvapky a krémy ako riešenie Detské koliky a bolesti bruška u novorodencov – kvapky a krémy ako riešenie

Čo spôsobuje bolestivé bruško u novorodenca a aké kvapky alebo sirupy na boľavé bruško pomôžu? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku!

Linex a Linex Forte probiotiká – recenzia, skúsenosti, účinky Linex a Linex Forte probiotiká – recenzia, skúsenosti, účinky

Účinky probiotík sú dokázané, dajú sa pozorovať už v priebehu niekoľkých dní, ale aj mesiacov. Medzi najznámejšie a najlepšie prírodné probiotiká patria bifidobaktérie a laktobacily....