Herpes na perách? Zubná pasta ako účinná domáca liečba

Herpes (alebo tiež opar) je vírusové ochorenie, na ktoré si organizmus väčšiny ľudí vytvorí po prvej infekcii imunitu. Niektorým sa ale herpes neustále vracia s typickými prejavmi – najčastejšie na perách.

Opar na dolnej pere

Poradíme vám, ako sa najrýchlejšie zbaviť herpesu, ako mu predchádzať a dáme vám zopár tipov na voľnopredajné prípravky, ktoré vám príznaky tohto ochorenia pomôžu potlačiť.

Obľúbené produkty na liečbu oparov

Herpes nie je len vyrážka na pere

Herpes je skupina infekčných ochorení kože a slizníc, ktorú spôsobuje vírus Herpes simplex virus (skratka HSV). Rozoznávame dva druhy – herpes simplex typu 1 (HSV 1) najčastejšie tvorí pľuzgiere, vredy a neskôr chrasty na koži tváre či na perách. Prvá infekcia sa často prejaví aj vredmi na sliznici ústnej dutiny. Týmto typom trpia často najmä deti.

Herpes simplex typu 2 (HSV 2) má podobné príznaky – spôsobuje zápal kože, tvorbu pľuzgierov a neskôr chrást v genitálnej oblasti a v oblasti análneho otvoru u mužov i žien.

Odhaduje sa, že vírusom Herpes simplex je nakazených až 95 % ľudskej populácie. Jeho jediným prenášačom je človek – vírus sa prenáša kontaktom v podobe bozku či pohlavného styku, slinami alebo kvapôčkovou infekciou. Po prenose je inkubačná doba Herpes simplex 10 – 12 dní po prvé vonkajšie prejavy ochorenia. Vo väčšine prípadov však vírus ostane väčšinou neaktívny a „ukryje sa“ do oblasti pozdĺž nervových vlákien, kde čaká na vhodnú „príležitosť“.

Muž s oparom na hornej pere

Vznik herpesu je podmienený oslabením imunitného systému – napr. vplyvom nadmerného stresu, hormonálnych zmien, nedostatku spánku, zvýšenej telesnej teploty, v období menštruácie či pri silnom pôsobení UV žiarenia napr. pri pobyte na intenzívnom slnečnom žiarení alebo v soláriu. Dôvodom, prečo vzniká opar, môže byť aj obdobie náročného fyzického či emočného vypätia.

Ak sa u vás herpes objaví niekoľkokrát do roka, každý mesiac či dokonca každý týždeň, môže ísť o signál, že máte oslabenú imunitu – vtedy je namieste návšteva lekára.

Herpes v tehotenstve

Keďže herpes je infekčné prenosné ochorenie, nejedna budúca mamička sa obáva, že môže negatívne ovplyvniť tehotenstvo.

Herpes na pere v tehotenstve nepredstavuje pre vás ani pre vaše dieťa žiadne riziko. Horšie je to s Herpes simplex typu 2, teda genitálnym herpesom. Pri ňom sa môže objaviť aj horúčka, bolesti hlavy a svalov i opuchy lymfatických uzlín.

Prenos herpesu na dieťa počas tehotenstva je výnimočný, no riziko stúpa pri čerstvý herpetických léziách v genitálnej oblasti. Tehotné ženy s genitálnym herpesom teda musia byť sledované a lekári pri nich volia pôrod cisárskym rezom.

Žena s bolestivým herpesom na pere a v kútiku úst

Ak čakáte dieťa, nemali by ste na herpes používať antivirotické masti, prípadne sa o ich použití poraďte s lekárom.

Pľuzgier na pere u novorodenca sa môže objaviť aj spontánne a nemusí ísť o herpes – väčšinou je spôsobený intenzívnym saním pri dojčení.

Prevenciou je posilnenie imunity

Keďže vírus Herpes simplex využíva každý moment oslabenia organizmu, je najúčinnejšou prevenciou pred jeho prejavmi posilnenie celkovej imunity organizmu.

S tým vám pomôžu vitamíny skupiny B, a tiež vitamín C a často podceňovaný vitamín D, ktorý si telo tvorí vplyvom slnečného žiarenia v pokožke, no väčšina populácie ho má nedostatok. Taktiež vám pomôže, ak sa budete chrániť pred silným UV žiarením, vyhýbať sa nadmernému stresu a vyčerpaniu, a tiež dostatočne oddychovať.

Nemenej dôležité sú aj dostatočné hygienické návyky – aby ste obmedzili prenos herpesu, mali by ste napr. používať čistý príbor a nezamieňať si ho s inou osobou, nepiť z rovnakého pohára či fľaše ako iná osoba, nezdieľať uterák s inou osobou a používať osobitný uterák na miesto postihnuté ochorením. Po odznení príznakov herpesu si vymeňte zubnú kefku za novú.

Pomôžu voľnopredajné masti a náplasti

Pľuzgiere spôsobené herpesom nikdy nasilu mechanicky neodstraňujte ani neprepichujte. Nielenže to nepomôže, ale môžete infekciu rozniesť na ďalšie časti tela. Opar sa snažte udržiavať čistý a suchý.

Na herpes nájdete v lekárňach a eshopoch voľnopredajné antivirotiká vo forme mastí. Ide napr. o účinné látky acyklovir či pencyklovir, ktoré zabránia ďalšiemu množeniu vírusu. V niektorých mastiach nájdete aj kortikoidy na herpes so silným protizápalovým účinkom, ako napr. hydrokortizón. Vhodná je aj zinková masť na herpes, ktorá chladí a vysúša ložisko.

Na aplikáciu mastí používajte vždy čistú vatovú tyčinku – nikdy sa ho priamo nedotýkajte, pretože tým napomáhate šíreniu vírusu.

Mastička na herpes

Tieto masti sú najúčinnejšie, ak ich začnete aplikovať už pri prvých príznakoch ako napr. pálenie či svrbenie, kedy sa vírus množí. Môžete ich použiť aj na už vytvorené pľuzgiere – vtedy skracujú dobu liečby.

Ďalšou možnosťou, ako opary liečiť sú náplasti na opary. Zmierňujú svrbenie i bolesť a tým, že opar zakryjú, ochránia jeho ložisko pred nečistotami. Náplasť na opar je v podstate hydrokoloidný vankúšik, ktorý udržuje ložisko vlhké a pri jeho hojení tak nevznikajú jazvy ani chrasty. Tieto náplasti môžete nosiť celý deň. Druhým variantom sú nočné náplasti, ktoré, naopak, vďaka obsahu oxidu zinočnatého herpes vysúšajú. Nepomôžu vám síce zbaviť sa herpesu za noc, sú však zaujímavou alternatívou.

Vyberáme z nášho katalógu

Čo radia babské recepty

  • Zvýšte príjem lyzínu – Lyzín je aminokyselina s antivirotickým účinkom, ktorá spomaľuje šírenie herpetického vírusu. Telo si ju nevie vyrobiť samo, preto sme odkázaní na jej príjem z vonkajších zdrojov. Nájdete ho v mäse, rybách, kvasniciach, syroch, mlieku a v zemiakoch.
  • Obmedzte príjem arginínu – Aminokyselina, ktorá na rozdiel od lyzínu množenie vírusu herpes simplex podporuje. Pozor preto na potraviny s lyzínom, ktoré obsahujú aj arginín. Najviac arginínu nájdete vo vlašských, lieskových a kešu orechoch, arašidoch, pistáciách, v čokoláde a v aspiku.
  • Podporte imunitný systém –  Základom je vitamín C, no s vírusmi vám pomôže bojovať aj vitamín B2 (nazývaný aj riboflavín). Bohatým zdrojom riboflavínu je mlieko, kvasnice, mäšo, ryby, pečeň, srdce, obličky, tvaroh a orechy. Pasterizáciou mlieka sa riboflavín stráca, takže čím čerstvejšie mlieko, tým lepšie. S posilnením imunity vám pomôže tiež zinok a selén.
  • Skúste bylinné obklady – Medovka lekárska a harmanček zmierňujú pálenie a upokojujú pokožku. Z týchto byliniek si pripravte silný odvar a prikladajte priamo na miesto postihnuté oparom. Ložisko pomôže vyčistiť od nahromadených baktérií aj tekvicový a olivový olej.
  • Zapojte do hry cesnak – Ten je totiž prírodným antibiotikom, takže je vhodný na vnútornú konzumáciu, no aj na vonkajšie použitie. Surový cesnak môžete pomliaždiť a natierať ním ložisko herpesu niekoľko minút. Procedúru môžete niekoľkokrát denne opakovať, ale pozor – prikladanie cesnaku na dlhší čas môže okolitú pokožku podráždiť.
  • Studené obklady upokojujú – Na začiatku infekcie, keď vás postihnuté miesto páli a svrbí, vám uľavia od príznakov obklady s ľadom zabaleným v látke alebo igelitovom vrecku.

Top 4 prípravky na pomoc s herpesom


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

08/04/2019 11:14
Anička

S oparmi mám problém vždy, keď sa trochu ochladí. Skúšala som Herpesin, účinný veľmi nebol, keďže herpes som mala viac ako týždeň, preto som prešla na Thermal herpes krém. Hneď ako cítim, že sa mi začína herpes tvoriť, začnem krém používať a opar zmizne zakaždým do pár dní a bez jazvičiek.

11/04/2019 07:59
Máša

Zubnú pastu sme používali ešte na strednej škole, veľmi účinná teda nebola :-) Mne zo spomínaných produktov zaberá najviac Vectavir. Vždy, keď cítim na pere po zobudení (opary sa mi nikdy nerobia počas dňa, vždy v noci) svrbenie, krém na problematické miesto aplikujem. Do pár dní mám pokoj. :)

30/04/2019 14:20
peta

dobra masticka na opar je aj zovirax, pomaha kazdemu, komu ho odporucim

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotíkAko odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotík

Chronický zápal môže v tele pôsobiť roky bez toho, aby sme si jeho prítomnosť vôbec uvedomili. Je dôležité vedieť, ako odhaliť zápal v tele, aké má príznaky aj ako sa zápal lieči.

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.