Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Presne tak.

Rady, ako prať športové funkčné oblečenie

Piktogramy na ceduľkách tam vôbec nie sú náhodou a pred tým, ako hodíte svoj obľúbený kúsok do práčky, si ich poriadne naštudujte.

Bundy a nohavice s membránou

Aj vy patrite medzi ľudí, ktorí majú strach prať svoje drahé značkové bundy, aby im náhodou neuškodili? Robíte chybu. Pranie nie je tá vec, ktorá ich nenávratne poškodzuje. Je ňou práve špina, ktorá upcháva póry membrán. To však neznamená, že si nemáte dávať pri praní pozor. Dbať by ste pritom mali hlavne na správny postup. Membránu totiž môžete veľmi jednoducho mechanicky poškodiť, preto pred praním nezabudnite prezrieť všetky vrecká, pozapínať zipsy a prevrátiť ju naruby. Najviac znečistené miesta pritom pokojne môžete aj predprať mokrou handričkou, odev však vopred rozhodne nenamáčajte. V práčke si navoľte skôr kratší program vhodný na jemnú bielizeň, 30 stupňov by mohlo stačiť.

Najdôležitejšou časťou je samotné plákanie, tento program môžete pokojne zapnúť aj dvakrát po sebe. Oblečenie s membránou sa však rozhodne neodporúča žmýkať v rukách a vhodnou voľbou nie je ani sušička. Pri praní siahajte po špeciálnych pracích prostriedkoch, o ktorých je známe, že nenarúšajú impregnáciu. Obľúbenou značkou mnohých športovcov je preto práve značka Perwoll. Jej prací gél Perwoll Sport chráni vlákna, hravo odstráni všetky nečistoty a navyše neutralizuje zápach.

Používanie aviváže by malo byť pre vás absolútne tabu.

Pri praní športového oblečenia v práčke sa riaďte piktogramami na ceduľkách

Termobielizeň

Pranie syntetickej bielizne je pomerne jednoduché, aj keď to na prvý pohľad tak nemusí vyzerať. Jej častému praniu sa však rozhodne nevyhnete. Takéto oblečenie totiž začne po prepotení pomerne rýchlo zapáchať, dôsledkom čoho stráca na kvalite. Spozorovať to môžete najmä pri lacnejších odevoch, z ktorých nemusí zmiznúť zápach ani po vypraní. Takéto oblečenie môžete bez výčitiek vložiť do vašej práčky, pričom siahajte po šetrnejšom a kratšom programe. Na rozdiel od oblečenia s membránou, zvládne tento typ oblečenia aj žmýkanie. Aj tu však platí pravidlo, že oblečenie treba prevrátiť naruby a poriadne pozapínať. Tento druh látky je totiž extrémne náchylný na odieranie.

Čo sa týka pracieho prášku, pokojne si vystačíte s bežným tekutým pracím prostriedkom, dôležité však je, aby neobsahoval bielidlo. Aj v tomto prípade však rozhodne zabudnite na aviváž, ktorá upcháva kanáliky, ktoré slúžia na odvádzanie vlhkosti od pokožky. Pokiaľ ide o sušičku, tú použiť môžete, teda aspoň v prípade, že vám to ceduľka na oblečení nezakazuje.

Vlna

Asi nepovieme žiadnu novinku, keď prehlásime, že vlna patrí k tým najcitlivejším materiálom. Výhodou je, že má skvelé samočistiace schopnosti, vďaka čomu ju nie je potrebné prať často. Ak je však jej čistenie nevyhnutné, aj tu venujte svoju pozornosť ceduľke. Niektoré druhy oblečenia totiž pokojne môžete vložiť do práčky, pri iných je to výslovne zakázané a môžete ich prať iba ručne. Pri praní však nezabúdajte na pracie prášky, ktoré sú určené na vlnu, v opačnom prípade by tento typ oblečenia mohol stratiť svoje unikátne vlastnosti. Odevy z vlny pritom nikdy nežmýkajte a rozhodne sa neodporúča ani použitie sušičky. Ak chcete daný kúsok vysušiť, robte to iba vo vodorovnej polohe, napríklad na rozloženom uteráku.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.