Ako sa brániť proti chrípke a nachladnutiu

Chrípku a nachladnutie mnoho ľudí nerozlišuje. Ide jednoducho o ochorenie, ktoré je typické pre chladnejšie mesiace. Bolesť hrdla a kĺbov, teplota, kašeľ sú síce príznakmi oboch ochorení, v skutočnosti však ide o dva rozdielne zdravotné problémy. To značí, že aj boj s nimi sa líši.

Chrípka vs nachladnutie – ako sa proti nim brániť?

Čo sa nelíši, je prevencia. Proti chrípke a prechladnutiu sa dá brániť a obom ochoreniam sa dá aj predchádzať.

Chrípka alebo nachladnutie?

Na prvý pohľad ich nie každý vie rozoznať, tieto ochorenia sa však líšia nástupom, priebehom a aj spôsobom liečby. Príznaky nachladnutia sa objavujú postupne, chrípka nastupuje okamžite. Typickými príznakmi nachladnutia sú nádcha, bolesť hrdla, svalov, ale aj rúk, nôh a chrbta. Nezriedka sa pridruží zvýšená teplota (do 38 ˚C) a vlhký kašeľ. Pokiaľ sa nachladnutie nelieči, môže dochádzať k bolestiam kĺbov. Typickým sprievodným javom je výtok z nosa a očí, najprv je číry, potom hlienovitý.

Chrípka sa prejavuje bolesťou hlavy, bolesťou svalov a kĺbov, ale taktiež hrdla, pričom prítomný môže byť suchý kašeľ a nádcha. Horúčka je typickým príznakom nielen u detí, teploty nad 38 ˚C bývajú sprevádzané zimnicou.

Príznaky prechladnutia odznejú v priebehu týždňa, celková slabosť z chrípky sa môže prejavovať ešte tri týždne po „prejdení“ choroby.

Čo pomáha na chrípku a nachladnutie?

Pokoj na lôžku je dôležitý pri oboch ochoreniach. Nachladnutia sa zbavíte o niečo ľahšie. Potrebný je prísun teplých tekutín (napr. bylinný čaj s medom), vitamíny podporujúce imunitu (C, D, A) a bojujúce proti únave a slabosti (B). Lieky na zmiernenie ochorenia, najmä bolesti a teploty či sirup na vlhký kašeľ. Úľavu pri nachladnutí aj chrípke môže priniesť horúci nápoj, napr. Coldrex.

Horúčka u detí je typickým príznakom chrípky

Boj s chrípkou je o niečo náročnejší. Je potrebné zvýšiť príjem teplých tekutín aj vitamínov, najlepšie v prírodnej forme. Miestnosť by nemala byť prekúrená, treba ju často vetrať a zvlhčovať vzduch. Dôležité je stlmiť horúčku, či už liekmi alebo prírodnou cestou (nápomocná je škorica s medom a citrónom i studené obklady). Často dochádza k strate chute do jedla, najlepším liekom v tomto prípade je vývar. Po odznení príznakov sa treba aspoň dva týždne vyhýbať miestam so zvýšeným výskytom ľudí.

Ako sa brániť proti chrípke a nachladnutiu

Prevencia chrípky a, samozrejme, aj nachladnutia je najlepším spôsobom, ako s týmito ochoreniami bojovať. Oslabená imunita nedokáže telo dostatočne chrániť pred rôznymi baktériami a vírusmi, čoho následkom sú rôzne choroby. Najmä vírusy chrípky predstavujú hrozbu pre ľudí s oslabenou imunitou.

Preto by ste mali podporiť a posilniť svoju imunitu. Proti chrípke sa môžete dať očkovať, ale najlepšou obranou je prevencia. Nápomocné sú vitamíny a minerály na podporu imunity (napr. doplnky stravy vo forme sirupu alebo kapsulí Imunoglukan), horčík aj zinok. Kvalitné doplnky stravy treba spojiť so zdravou stravou. Ovoce, zelenina, ryby, chudé mäso a prírodné probiotiká by mali byť súčasťou každodennej stravy. Obzvlásť treba dbať na podporu imunity u detí.

Netreba zabúdať na zvýšenú hygienu (umývanie rúk, kýchanie a kašľanie s rukou pred nosom a ústami) a otužovanie, ktoré pomáha vyrovnať sa so zmenami počasia. Nápomocné je aj vyhýbanie sa uzavretým miestnostiam s veľkou koncentráciou ľudí a vhodné oblečenie, najmä v sychravom počasí.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Natiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečbaNatiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečba

Základom natiahnutia či pretrhnutia svalu je preťaženie svalu alebo dlhodobé opakované používanie rovnakej svalovej partie. Tieto zranenia však nie sú identické.

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...