5 tipov, ako správne behať v chladnom počasí

Beh v chladnom počasí je úplne iný ako v lete. Zatiaľ čo v príjemných teplotách je to bezstarostná aktivita, v zime potrebujete svoj beh podrobne naplánovať. Musíte brať ohľad na zamrznuté cesty, tmu či chlad. V zimných mesiacoch môže byť navyše náročnejšie nájsť motiváciu a ostať disciplinovaný.

Ako správne behať v zimnom počasí? Zdroj: Pexels.com

Prečítajte si niekoľko tipov, s ktorými sa budete tešiť aj na zimný beh.

Správne vrstvenie

Každý človek je iný, preto si najskôr vyskúšajte, koľko vrstiev oblečenia potrebujete. Pamätajte, že radšej si jednu vrstvu dáte dole a zaviažete ju okolo pása, akoby ste mali mrznúť. Bežecký outfit na zimu by mal okrem základných vecí obsahovať aj čiapku, rukavice a nepremokavé ponožky. Pre rýchlu tmu nezabudnite ani na reflexné prvky na oblečení. Tie môžu mať vaše bežecké topánky, bunda alebo nohavice.

Tip pri výbere oblečenia

Ešte pred samotným behom sa rozhodnite, aké tempo zvolíte a potom si vyberte svoj outfit. Pri rýchlom tempe zvoľte menej vrstiev, pretože sa vaše telo dostatočne zahreje. Ak sa však rozhodnete pre pomalé tempo, vaše telo nevytvorí dostatok tepla a môže vám byť chladno, preto sa radšej oblečte teplejšie.

Základom je dobrý plán trasy

Predtým, než vyrazíte, naplánujte si trasu. Počas behu v chladnom počasí nemusíte prekonávať samého seba. Ide skôr o udržiavanie kondície, preto nezvoľte trasu príliš dlhú. Vyberte si takú, ktorú fyzicky zvládnete. Zvoľte skôr známe cestičky, ktoré poznáte, napríklad blízko domu a nebežte mimo civilizáciu. Pred behom si so sebou zoberte telefón a upozornite člena rodiny alebo priateľa, kam idete, a kedy sa približne vrátite.

Rozcvička pred behom

Ako pred každým tréningom, aj pri behu v zime je dôležité, aby ste sa poriadne rozcvičili. Svaly sú totiž stuhnuté a trvá im dlhšie, kým sa zohrejú. Pre organizmus je navyše šok, keď vyjdete von z vyhriateho domu do zimy.

Pred behom v chladnom počasí je dôležitá rozcvička. Zdroj: pexels.com

Pred behom vám stačí krátky desaťminútový strečing. Skúsiť môžete drepy, skákanie na mieste alebo rýchlu chôdzu. Ideálna na rozcvičenie je aj bežecká abeceda. Budete tak pripravení na osviežujúci zimný beh.

Sledujte počasie

Zimné počasie je nevyspytateľné, preto si pred každým behom skontrolujte predpoveď počasia. Pozor si dajte na vietor, ktorý vám môže beh poriadne znepríjemniť. Pocitová teplota pri studenom vetre je často nižšia, ako teplomer ukazuje.

Ak vás neodradí ani silnejší vietor, premyslite si svoju trasu. Je rozdiel behať po otvorenej lúke, kde nie ste ničím chránení a v lese, kde vás pred silným vetrom chránia stromy.

Nezabudnite si tiež vopred skontrolovať, či nie sú klzké chodníky. Počkajte radšej, kým ich slnko zohreje a ľad na nich sa roztopí. Hoci behať môžete kedykoľvek počas dňa, cez zimu je však ideálne behať dopoludnia. Vtedy je najvyššia teplota a stále máte dostatok svetla.

Čo robiť po behu?

Potom, ako ukončíte aktivitu, odporúčame vám päťminútovú chôdzu, aby sa váš tep vrátil do normálu. Doprajte svojmu telu mierny strečing. Keď sa dostanete domov, hneď sa prezlečte. Ak po behu ešte cestujete autom, zvážte, či si so sebou nevezmete radšej veci na prezlečenie.

Nezabudnite tiež na sprchu a hydratáciu. Horúca sprcha, teplý čaj a veľa vody je presne to, za čo sa vám po ťažkom výkone vaše telo odvďačí.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.