Ako správne merať telesnú teplotu pod pazuchou, v ústach či konečníku?

Telesnú teplotu môžete merať na rôznych častiach tela, pričom pre každé miesto merania je horná hranica normálnej teploty mierne odlišná. V podpazuší je to 36,9 ºC, na čele 37,1 º C, na ušnom bubienku 37,3 ºC, v ústach 37,4 ºC, v konečníku 37,7 ºC. Tieto čísla sa môžu v závislosti od faktorov okolia či druhu teplomera líšiť. Ako potom správne zmerať teplotu?

Ako správne zmerať telesnú teplotu?

Ak chcete zistiť, či máte vy alebo vaše dieťa zvýšenú teplotu, môžete si vybrať z pomerne širokej ponuky teplomerov. V súčasnosti sa osvedčilo predovšetkým meranie teploty bezdotykovým teplomerom, pretože okrem pohodlného a rýchleho merania poskytuje aj veľmi presné výsledky. Na akom princípe funguje? Aké ďalšie druhy teplomerov poznáme?

Obľúbené teplomery na meranie telesnej teploty

Aký je správny postup pri meraní teploty?

Neexistuje jeden správny postup, ale viacero návodov, ktoré prislúchajú jednotlivým teplomerom. Je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu v príbalovom letáku, pretože tie sa môžu v závislosti od značky a druhu líšiť. Stáva sa, že človek pri kúpe nového teplomera tento krok obíde v domnení, že „nemá čo pokaziť“.

Meranie teploty s digitálnym teplomerom

Informácie o vybranom produkte pacienta oboznamujú, na aké miesta na tele sa má teplomer používať, v akom časovom intervale, pre koho je alebo nie je vhodný, či je potrebné vopred vykonať nejaké nastavenia (teplota vo vnútri tela a na jeho povrchu je iná), čo signalizujú zvukové upozornenia, s akou presnosťou meria a pod. Ich neznalosť je potom dôvodom, prečo si niektorí ľudia myslia, že na digitálne teplomery sa nedá spoľahnúť ako na "ortuťovú klasiku".

Aké pravidlá treba dodržať, resp. čoho sa vyvarovať?

Pri meraní telesnej teploty sa často stáva, že samotný výsledok je nepresný, a to aj pri zhoršenom zdravotnom stave pacienta, alebo sa výsledok opakovaného merania až veľmi líši od toho predchádzajúceho. Je to preto, že neboli dodržané základné pravidlá merania a tieto odchýlky spôsobili rôzne fyziologické faktory.

Výsledky merania môže skresliť:

 • zmena izbovej teploty počas merania – čerstvo vyvetraná alebo prekúrená miestnosť,
 • zahriate telo – viacero vrstiev oblečenia, konzumácia teplých/ studených nápojov, jedál,
 • meranie v rôznych miestnostiach, prostredí, a tiež na inom mieste na tele,
 • meranie v krátkom časovom odstupe po vyvinutí väčšej fyzickej aktivity,
 • nedôkladná dezinfekcia dotykového teplomera po predchádzajúcom meraní.

Meranie teploty u detí

U dojčiat, ale aj bábätiek do 3 rokov je meranie teploty v konečníku odporúčaným spôsobom na zisťovanie horúčky. Niektoré mamičky uprednostňujú meranie teploty v uchu alebo meranie teploty na spánkoch, avšak podľa mnohých pediatrov je tieto lepšie uskutočniť až vtedy, ak dieťa dosiahne vek minimálne 6 mesiacov.

Meranie teploty v uchu sa odporúča až od 6 mesiacov veku dieťaťa

Ako merať teplotu batoľaťu? Cumlíkový teplomer je pohodlnou, rýchlou, bezpečnou, ale aj presnou alternatívou „klasických“ teplomerov. Telesnú teplotu zmeria za cca 90 sekúnd, pričom na čas ste upozornení zvukovou signalizáciou. Nevýhodou tohto ústneho teplomera je, že jeho batéria sa nedá vymeniť. Vydrží však až cca 1 000 meraní, v závislosti od konkrétneho typu produktu.

Meranie teploty pod pazuchou u detí je zvyčajne náročnejšie na čas aj na presnosť, keďže väčšina detí nevydrží bez pohybu požadovaných 7 – 10 minút. To však môže byť minulosťou vďaka bezdrôtovým teplomerom. Príkladom je napr. iThermonitor, ktorý nalepíte dieťaťu do podpazušia v podobe špeciálnej náplasti. Výsledky vrátane vývoja a priebehu teploty sa pomocou bluetooth zobrazia na vašom smartfóne alebo tablete v stiahnutej mobilnej aplikácii.

Aké teplomery sú k dispozícii?

Teplomery na meranie telesnej teploty človeka rozdeľujeme na 2 základné kategórie:

 1. podľa materiálu:
 • digitálne – pri dotykových teplotu meria hrot sondy teplomera, pri bezdotykových infračervené žiarenie, novinkou sú tzv. smart teplomery,
 • sklenené – ortuťové sú ešte stále obľúbené, no ich predaj je u nás už zakázaný a ich náhradu predstavujú ekologické teplomery s gáliom, indiom a zinkom.

Ústne meranie teploty digitálnym teplomerom

 1. podľa miesta merania:
 • ušné – určené predovšetkým na meranie u detí a s vysokou presnosťou,
 • čelové – predstavujú najpohodlnejší spôsob merania, výsledok viete okamžite,
 • ústne – merajú pri líci alebo pod jazykom, sklenené sa tentoraz neodporúčajú,
 • axilárne – meranie v podpazuší trvá dlhšie, ideálne 8 minút bez ohľadu na typ,
 • rektálne – teplomer do konečníka sa zavádza najmä bábätkám a malým deťom,
 • vaginálne – bazálny teplomer je vhodný na určenie plodných a neplodných dní.

Často kladené otázky

Nasledovné odporúčania majú všeobecný charakter a je potrebné mať na pamäti, že pri každom meraní má pacient vychádzať z postupu, ktorý uvádza k danému produktu výrobca.

Ako správne merať teplotu na čele?

Jeden infračervený snímač na teplomeri detekuje najvyššiu nameranú hodnotu na čele pacienta, druhý meria teplotu okolia. Výsledný rozdiel medzi nimi sa ukáže na displeji bezdotykového teplomera a predstavuje hodnotu o aktuálnej telesnej teplote človeka. Teplomer sa prikladá na spánky, následne aj na stred čela. Zvyčajne sa odporúča vykonať aspoň 2 opakované merania. Pri meraní teploty v uchu sa tento teplomer prikladá k ušnému bubienku. Vtedy je lepšie vypnúť zvukové signály kvôli citlivosti sluchu.

Meranie teploty na čele u malého dieťaťa

Ako sa meria teplota v ústach?

Pripravíme si vyčistený teplomer (sklenený sa do úst neodporúča kvôli bezpečnosti). Jeho špičku vložíme pod jazyk, pridržíme ju zatvorenými ústami, nie zubami. Nemalo by dôjsť k dýchaniu cez ústa či k pohybu teplomera v ústach. Ak ste konzumovali jedlo alebo nápoje, meranie by ste mali uskutočniť aspoň 15 minút po. Táto metóda nie je veľmi vhodná pre deti do 3 rokov.

Ako sa meria teplota v podpazuší?

Ak vložíme teplomer do podpazušia a pripažíme, prvú minútu sa iba prispôsobí novej teplote prostredia, pretože v podpazuší je sucho a cievy sú hlboko. Preto je na relevantný výsledok potrebné čakať aspoň 7 – 10 minút. Niektoré digitálne teplomery vás síce upozornia zvukovým signálom o novej nameranej teplote, avšak odporúča sa ponechať ich na mieste merania na uvedený čas.

Ako sa meria teplota v konečníku?

Dieťatko položíme na chrbátik, jednou rukou mu zdvihneme obe nožičky a teplomer pomaly vložíme do konečníka, približne 1,5 cm hlboko. Teplomer nikdy nasilu nezatláčame, ideálne je, ak nejakým spôsobom odvedieme pozornosť dieťatka, pretože vtedy sa uvoľní. Od výslednej teploty zistenej pri meraní je potrebné odpočítať 0,5 ºC a teplomer dezinfikovať. Teplota v konečníku u dospelých sa zvyčajne nezisťuje, uprednostňujú sa iné metódy merania.


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Komentáre

18/06/2020 20:35
Lea

Aj u nás doma máme najradšej infračervený teplomer (hlavne nekupujte orava LY-168) malému tak zmeriam teplotu za sekundu a nemusím ho kvôli tomu budiť - super voľba

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?

Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?

Pravidelná manikúra má množstvo výhod pre vaše nechty a vôbec nemusí ísť o časovo ani finančne náročnú záležitosť.