Čistička vzduchu do bytu – recenzie chvália s HEPA filtrom, UV lampou, ionizátorom

Zhlboka sa dnes nadýchnuť čerstvého a kvalitného vzduchu je čoraz viac vzácnejšie. Vo vzduchu je množstvo mikroorganizmov, baktérií, roztočov alebo alergénov, ktoré nám znepríjemňujú život. Stoja za vznikom civilizačných chorôb. Ak vás kvalita vzduchu u vás doma trápi, možno by vám mohla pomôcť nová čistička vzduchu.

Ako vybrať novú čističku vzduchu?

Alergie radíme medzi civilizačné choroby a veru, že ich je požehnane. Ide o reakciu nášho tela, resp. imunitného systému na alergény (baktérie, roztože, prach, preľ) rozptýlené vo vzduchu. Ich inhaláciou sa dostavia príznaky spomínanej alergie, ktoré sa môžu prejavovať nevoľnosťou, kašlaním, slzením očí, opuchom, lokálnym začervenaným alebo zvracaním. V extrémnom prípade, keď ide o silnú alergiu, sa môže dostaviť anafylaktický šok (zlyhávanie krvného obehu, sťažené dýchanie).

Čistička vzduchu do domácnosti môže prispieť vo viacerých ohľadoch. Jej prítomnosť v byte alergici pocítia okamžite. Kvalita vzduchu sa zvýši a človeku s alergiou sa okamžite dýcha ľahšie.

Účel čističky vzduchu

Hlavným účelom čističky vzduchu do bytu je, aby zvýšila kvalitu vzduchu, ktorý doma dýchate. Prečistiť vzduch a zbaviť ho alergénov je presne to, čo od čističky môžete očakávať. Kvalita čističky vzduchu sa vo väčšine prípadov odvíja od ceny výrobku. Platí, že čím je prístroj drahší, tým efektívnejšia filtrácia vzduchu je použitá. Zároveň drahšie čističky majú vyšší výkon a nižšiu hlučnosť.

Čistička vzduchu je určená na dlhodobé používanie, preto je potrebné sa zamyslieť nad tým, do čoho chcete investovať. Za hlavné parametre môžeme označiť filtráciu, výkon, hlučnosť a následné ďalšie prídavné funkcie a technológie, ako zvlhčovanie vzduchu, regulácia výkonu, ionizátor vzduchu a pod.

Najlepšie čističky vzduchu do domácnosti

Najdôležitejšia je filtrácia

Filtrácia je mozgom samotnej čističky vzduchu. Filter je práve prvkom, cez ktorý prechádza vzduch a zachytáva škodlivé čiastočky. Výber filtra je preto veľmi dôležitý. Ponuka je skutočne štedrá a ako už býva zvykom, každý zo spôsobov filtrácie má svoje pre a proti. Dnes sa dostávajú do popredia čističky, ktoré kombinujú viac filtrov súčasne. Nie každý filter, ale dokáže odfiltrovať roztoče alebo napríklad dym. Ktorý filter, a ktorá čistička vzduchu pre fajčiarov tá najlepšia?

  • HEPA filter - známy svoju účinnosťou, ktorá dosahuje až 99,5 % úspešnosť pri likvidácii škodlivých častíc. Netreba však zabúdať, že HEPA filter je potrebné v určitých intervaloch vymieňať. Existuje viac druhov HEPA filtrov, ktorých cena je tiež rôzna. Pred kúpou sa teda informujte aj na dostupnosť náhradných filtrov.
  • Elektrostatický filter – využívaný v množstve čističiek vzduchu. Odstraňuje až 99 % škodlivín. Funguje na princípe výbojov statickej elektriny. Cez samotný filter neprechádza veľké množstvo vzduchu. Elektrostatický filter priťahuje totiž drobné čiastočky vo vzduchu. Jeho údržba je jednoduchá. Stačí ho umyť a vložiť späť. Je však menej účinný voči dymu alebo rôznym pachom. Zároveň je veľmi tichý, pretože nie je vybavený ventilátorom.
  • Fotokatalytický filter – pod vplyvom UV žiarenia filter vyvoláva chemické reakcie s čiastočkami vzduchu a funguje ako katalyzátor. Eliminuje veľké množstvo toxínov, prchavých plynov, zápachov ale i roztočov. Nevýhodou je produkcia malého percenta ozónu. Odporúča sa preto tento druh čističiek využívať vo väčších priestoroch.
  • Uhlíkový filter – je účinným voči dusivým alebo zapáchajúcim plynom a výparom. Napríklad dym, zápach kanalizácie či kuchynských výparov.
  • Čistička vzduchu s UV lampou – taktiež jeden zo spôsobov likvidácie škodlivých častíc vo vzduchu. Efektívne ničí vírusy, baktérie, plesne, roztoče či kvasinky. Menej účinná je však pri menších čiastočkách prachu či peľu. UV lampa svojim teplom a energiou baktérie doslova spaľuje bez vedľajších produktov.

Výkon čističky vzduchu

Tento údaj nám hovorí o objeme vzduchu v metroch kubických, ktorý je čistička vzduchu schopná prefiltrovať za jednu hodinu. Ak viete aký je celkový objem vzduchu v miestnosti, presne viete, čo potrebujete.

Platí, že v bežnej domácnosti čistička musí zvládnuť prečerpať všetko vzduch dvakrát za hodinu. V prípade, že je čistička vzduchu pre fajčiarov a chcete sa zbaviť zápachu alebo máte doma silného alergika, výkon by mal byť minimálne dvojnásobne väčší, ako je objem miestnosti.

Čím je teda výkon väčší, tým lepšie. Moderné čističky disponujú možnosťou regulácie výkonu, a preto je možné objem filtrovaného vzduchu plynulo regulovať. V jarnom období, kedy je v vzduchu vysoká koncentrácia alergénov sa oplatí výkon určite zvýšiť. V jesennom období naopak postačí výkon menší.

TIP: Ak chcete vypočítať, aký objem vzduchu sa nachádza vo vašej domácnosti, vynásobte v metroch štvorcových plochu podlahy s výškou stropu v metroch a výsledné číslo ešte krát 2,5 (v prípade alergika, silného zápachu násobte krát 4). Dostanete výsledok, a teda potrebný výkon čističky vzduchu do domácnosti v metroch kubických za hodinu.

Hlučnosť zariadenia

Mnohí označujú hlučnosť čističiek vzduchu za najväčšiu slabinu. Je pravdou, že v prípade prvých modelov to tak bolo. Pri vyššom výkone boli jednoducho hlučné. Dnes môže byť čistička zapnutá väčšinu času a ani si to nevšimnete. Parameter sa udáva v decibeloch.

Mnoho závisí od typu filtrácie a samotného výkonu čističky vzduchu v byte. Najtichšie sú čističky s elektrostatickým filtrom, ktoré prakticky nepočuť, nepotrebujú ani ventilátor, pretože vzduch nenasávajú. Čističky, ktoré ventilátor majú, vytvárajú hluk vyšší. V priemere ide o hodnotu okolo 30 dB a pri maximálnom výkone až do 50 dB. Optimálny hluk je do do 30 dB. Vyššie hodnoty už budete vnímať intenzívnejšie.

Údržba čističiek vzduchu

Tá nie je nijak náročná. Opäť sa však líši druhom filtrácie. Náklady na údržbu nie sú nijak špeciálne vysoké. Mnohé inteligentné čističky vzduchu majú zabudované indikátory stavu filtra. Ak je filter zanesený, zariadenie vás upozorní, no zhoršenú kvalitu vzduchu začnete badať aj vy sami.

Výmena filtra v čističke vzduchu pre domácnosť

Niektoré filtre stačí umyť, iné je potrebné vymeniť. To je typické pre prístroje s HEPA filtrom, ktoré sú účinné, no použitý filter musíte vyhodiť a nahradiť úplne novým. Pokusy s umývaním sú skôr márne ako úspešné. Hoci zainvestujete do nového filtra, máte istotu kvalitne filtrovaného vzduchu. Náklady na chod čističky vzduchu by ročne nemali prekročiť niekoľko desiatok eur vrátane spotreby elektrickej energie.

Ďalšie funkcie a technológie

  • Regulácia výkonu - Odstupňovanie výkonnosti čističky vzduchu je už pomerne bežné, no pri lacných modeloch sa môžete stretnúť aj s klasickým on/off systémom. Regulácia výkonu však má svoje výhody. Jednak šetríte energiu a takisto ovplyvňujete i hlučnosť prístroja.
  • Časovač - Prístroj sa zapne vtedy a vypne vtedy, kedy to určíte vy. Všetko toto môžete nastaviť za pomoci časovača. Dobu prevádzky jednoducho nastavíte na časový interval, keď nebudete doma a vypne sa, keď prídete domov.
  • Ionizácia vzduchu - Ionizovať čistý vzduch je veľmi praktická vlastnosť čističky vzduchu. Inozácia zabezpečuje, že molekuly, ktoré šíria zápach či dym sa zhlukujú a čistička vzduchu ich následne efektívnejšie prefiltruje. Proces ionizácie však vytvára vo vzduchu špecifický pach ako by po búrke. Niektorým ľudom to môže prekážať.

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena

Potrebujete zlepšiť svoju imunitu a udržiavať sa vo forme? Vyskúšajte Sibírsku čagu v 100%-tnom stave v produkte od Superionherbs. V recenzii sa dozviete o jej účinkoch i dávkovaní.

Oscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cenaOscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cena

Oscillococcinum je homeopatický liek, ktorý je vhodný na liečbu nachladnutia a chrípky. Ľahko sa dávkuje, je možné ho podávať deťom aj tehotným. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť pred...

Imunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cenaImunax Advance tabletky na imunitu – recenzia, skúsenosti, zloženie, účinky, cena

Ak máte oslabenú imunitu, obyčajná choroba u vás pretrváva oveľa dlhšie. Ako si pomôcť? Vyskúšajte Imunax, ktorý má pozitívne účinky na imunitu a obranyschopnosť.