Ako vybrať najlepšie kontaktné šošovky poradia recenzie. Prečítajte si, ako začať

Prekážajú vám okuliare, či už z estetických alebo z praktických dôvodov? Možno ste už uvažovali nad výmenou za kontaktné šošovky – tá je síce jednoduchá, no na trhu nájdete mnoho rôznych šošoviek líšiacich sa rôznymi parametrami.

Nasadzovanie kontaktných šošoviek

V článku vám poradíme, aké kontaktné šošovky si vybrať, a ktoré parametre by ste si pri výbere mali všímať.

Obľúbené kontaktné šošovky

Zakrivenie šošoviek určí porucha zraku

Základným kritériom, podľa ktorého sa šošovky rozlišujú, je tvar ich zakrivenia. To je vždy presne prispôsobené vašej poruche zraku.

Dioptrické kontaktné šošovky korigujú poruchy zraku. Existujú však aj farebné kontaktné šošovky, ktoré menia zafarbenie či tvar dúhovky. Tieto šošovky môžu byť nedioptrické (nekorigujú zrak – majú iba estetickú funkciu) alebo dioptrické.

Kontaktné šošovky podľa zakrivenia:

 • Sférické – najbežnejší typ šošoviek so zakrivením do guľata. Používajú sa na korekciu krátkozrakosti i ďalekozrakosti.
 • Asférické – používajú sa taktiež pri korekcii krátkozrakosti i ďalekozrakosti, na rozdiel od sférických šošoviek nie sú zakrivené do tvaru gule, ale po bokoch sú sploštené. Vďaka tomu majú o niečo lepšie optické vlastnosti – poskytujú ostrejšie videnie po bokoch v periférii. Dokážu korigovať aj slabší astigmatizmus.

Šošovky sa delia podľa zakrivenia

 • Torické – sú určené na korekciu poruchy zraku známej ako astigmatizmus. Oči s touto poruchou potrebujú špeciálne zakrivené kontaktné šošovky s cylindrom, ktoré nemajú typický tvar sférickej či asférickej šošovky. Výrobcovia pri torických šošovkách okrem dioptrií udávajú aj parameter s názvom cylinder (cyl) a os (axis).
 • Bifokálne a multifokálne – majú dve alebo viac zón s rôznym optickým zakrivením, cez ktoré môže oko plynule prechádzať a zaostrovať buď na diaľku, alebo na blízko. Vďaka tomu dokážu súčasne korigovať krátkozrakosť i ďalekozrakosť a pomáhajú pri presbyopii (neschopnosť zaostriť na blízko spôsobená starnutím oka). Niektorým ľuďom spôsobujú multifokálne kontaktné šošovky problémy pri šoférovaní v situáciách, kedy je potrebné rýchlo preostriť.

Optické parametre šošoviek

Presný typ zakrivenia šošoviek a ich optické parametre vám predpíše očný lekár, prípadne optometrista po vyšetrení vašich očí.

Najdôležitejšie parametre šošoviek a ich označenie:

 • Zakrivenie – ide o zakrivenie zadnej plochy šošovky, ktorá sa dotýka priamo rohovky oka. Keďže ľudia majú rôzne zakrivenia rohoviek, vyrábajú sa aj šošovky s rôznym zakrivením. Označuje sa skratkou BC a následným číslom – buď celým, prípadne desatinným, napr. BC 7, BC 8.4, BC 9.00 a pod.
 • Priemer – vyjadruje jednoducho priemer kontaktnej šošovky. Udáva sa v milimetroch a jeho hodnota býva 13,5 – 14,5 mm.
 • Dioptrie – vyjadrujú tzv. optickú mohutnosť, teda ako silno šošovky korigujú zrak. Môžu byť kladné, tie sa označujú znamienkom + a korigujú ďalekozrakosť, t. j. zlepšujú videnie na blízko. Záporné dioptrie sa označujú znamienkom – (mínus) a korigujú krátkozrakosť, teda zlepšujú videnie do diaľky. Údaj o dioptriách zväčšia začína skratkou PWR, D či DPT. Za touto značkou nasleduje číslo a vhodné znamienko. Kontaktné šošovky sa môžu vyrábať s odlišnou hodnotu dioptrií ako okuliare, ktoré nosíte. Vtedy je nutné dioptrie skorigovať (poradí lekár, optometrista či predajca šošoviek).

Veľký výber kontaktných šošoviek nájdete v ✅ internetovej lekárni Dr. Max. Dopravu budete mať zadarmo.

Jednorazové i na dlhé nosenie

Na trhu nájdete množstvo šošoviek, ktoré sa líšia životnosťou, a teda aj odporúčanou dobou nosenia. Nosenie opotrebovaných šošoviek, t. j. prekročenie odporúčaného intervalu nosenia môže mať negatívny vplyv na oko a spôsobovať jeho infekcie či zápaly.

Kontaktná šošovka ako náhrada okuliarov

Interval nosenia preto vyberajte starostlivo podľa typu vašich každodenných aktivít, ale tiež podľa citlivosti vašich očí a podľa prostredia, v ktorom sa pohybujete. Niekto má totiž oči odolnejšie, no ak trpíte alergiami, môžete mať oči často podráždené z peľu a alergénov, ktorý sa na šošovkách usadí. V období alergií možno budete musieť šošovky častejšie striedať, prípadne vám bude pohodlnejšie nosiť okuliare.

Taktiež, ak pracujete v znečistenom prostredí – napr. na stavbe, v priemysle či v kuchyni – na vašich šošovkách sa bude časom usadzovať prach, mastnota a iné nečistoty. V tomto prípade by ste mali šošovky striedať častejšie.

Kontaktné šošovky podľa intervalu nosenia:

 • Jednodenné kontaktné šošovky – sú v podstate jednorazové a po ich celodennom nosení ich musíte zahodiť. Ich nespornou výhodou je to, že máte zakaždým k dispozícii nový a čistý pár šošoviek, vďaka čomu budú vaše oči svieže a nebudú podráždené. Tieto šošovky obvykle nevyžadujú žiadne čistenie, ani starostlivosť. Sú ideálnym riešením pre aktívnych ľudí ako napr. športovcov či cestovateľov. Nemusíte s nimi myslieť na to, či ste si nezabudli čistiaci roztok alebo puzdro na skladovanie. Sú dobrou voľbou aj v prípade, že chcete striedať nosenie okuliarov a kontaktných šošoviek. Ich nevýhodou je vyššia cena.
 • Kontaktné šošovky na opakované nosenie – musíte ich na noc z očí vybrať, mechanicky očistiť a uložiť do puzdra s dezinfekčným roztokom. Ráno si ich opäť môžete nasadiť na oči. Tento druh šošoviek sa vyrába v mnohých variantoch – môžu mať životnosť 14 dní až 1 mesiac od otvorenia balenia. Tento typ je najobľúbenejší.
 • Kontaktné šošovky na predĺžené nosenie – sú určené na nepretržité nosenie po dobu niekoľkých dní. Tým sa však skracuje celková doba ich použitia. Osobitným druhom sú šošovky na tzv. kontinuálne nosenie, ktoré môžete nosiť nepretržite po dlhý čas, prípadne s nimi môžete aj spať. Sú vyrobené zo silikón-hydrogélu, čo je materiál s vysokou priepustnosťou kyslíka, ktorý umožní očiam prirodzene „dýchať“. Vaše oči tak budú s týmito šošovkami stále svieže, aj keď si ich na noc nevyberiete. Používanie takýchto šošoviek by ste ale vždy mali vopred prekonzultovať s očným lekárom.

Najlepšou voľbou je silikón-hydrogél

Podľa použitých materiálov sa kontaktné šošovky delia do dvoch základných skupín – tvrdé a mäkké.

Roztok na šošovky na opakované nosenie

 • Tvrdé šošovky z PMMA – ide o pomerne nepohodlné šošovky s problematickou aplikáciou. Dnes sa už nepoužívajú.
 • Tvrdé šošovky z RGP – skratka RGP udáva, že materiál je tvrdý, no plynopriepustný (prepúšťajú k rohovke kyslík). Tieto šošovky majú stabilný tvar, ich optické vlastnosti sa časom nemenia, a preto môžu mať životnosť aj niekoľko rokov. Sú teda určené na dlhodobé nosenie a sú vhodné pre ľudí s alergiou na materiály mäkkých kontaktných šošoviek. Dobre korigujú zrak ľuďom s astigmatizmom i s narušeným tvarom rohovky (tzv. keratokonus).
 • Mäkké šošovky hydrogélové – starší typ, vďaka hydrogélu majú dobrú zmáčavosť a umožňujú zvlhčenie šošoviek rozprestieraním sĺz. Obsah vody v nich je 55 – 75 %. Kyslík sa cez ne prenáša naviazaný vo vode, takže ho k rohovke prenikne menej. Pri vyššej vlhkosti klesá odolnosť hydrogélových šošoviek a sú náchylnejšie k mechanickému poškodeniu.
 • Mäkké šošovky silikón-hydrogélové – silikón prirodzene odpudzuje vodu, obsah vody v týchto šošovkách sa teda pohybuje na úrovni 20 – 50 %. Prepúšťajú veľké množstvo kyslíka a sú menej náchylné k usadzovaniu mastnoty. Najnovšie druhy silikón-hydrogélu v sebe kombinujú výbornú priepustnosť kyslíka s vynikajúcimi zvlhčujúcimi vlastnosťami.

Najväčší výber máte cez internet

Objednávke šošoviek vždy musí predchádzať vyšetrenie zraku očným lekárom alebo optometristom. Ten určí, aké dioptrie a parametre by mali vaše kontaktné šošovky mať, a taktiež vám predvedie, ako šošovky správne nasadiť a ako sa o ne starať. Táto prvá aplikácia teda vždy patrí do rúk odborníkovi.

Následne si kontaktné šošovky môžete objednať vo vašej obľúbenej optike, kde ste však často limitovaní obmedzeným množstvom značiek či druhov šošoviek. Za väčším výberom preto môžete vyraziť na internet. V ponukách e-shopov totiž nájdete takmer 30 značiek kontaktných šošoviek.

Pri nákupe cez e-shop si potom vyberiete konkrétny druh a navolíte parametre, ktoré vám nameral lekár alebo optometrista. Ak chcete šošovky na obe oči, pričom pre druhé oko máte odlišené parametre, musíte si prikúpiť druhé balenie s odlišnými parametrami.

Veľký výber kontaktných šošoviek nájdete v ✅ internetovej lekárni Dr. Max. Dopravu budete mať zadarmo.

Ceny a obľúbené značky šošoviek

Najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek na Slovensku sú Biofinity, TopVue, Johnson & Johnson Acuvue, Air Optix, Bausch & Lomb a Avaira.

Ceny pri jednodenných šošovkách začínajú na cca 5 eurách za 10 ks balenie. To vychádza na cca 50 centov za šošovku, resp. za deň nosenia, no pri väčších baleniach sa viete dostať aj na 40 centov za šošovku, resp. za deň nosenia.

Dvojtýždňové šošovky sú na tom o niečo lepšie. Pri najlacnejších baleniach sa viete dostať na cenu cca 2 eurá za šošovku. Po prepočítaní to vychádza na vyše 14 centov na deň nosenia.

Pri mesačných šošovkách sa viete dostať dokonca na cenu pod 2 eurá za šošovku. To pri 30 dňoch nosenia vychádza na necelých 7 centov na deň, takže tieto šošovky sú z hľadiska ceny najvýhodnejšie.

Samozrejme, na cenu šošoviek má vplyv použitý materiál, značka a tiež optické vlastnosti. Špeciálne tórické alebo multifokálne šošovky bývajú drahšie než bežné sférické.


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Komentáre

04/06/2019 14:58
Majko

Už dlhé roky nosím okuliare a zatiaľ som sa neodhodlal prejsť na kontaktné šošovky. Uvažujem nad tým kvôli športovaniu, bolo by to pohodlnejšie. Máte s nimi niekto skúsenosť, že ste si šošovky zvolili po rokoch nosenia okuliarov?

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.