Ako zvýšiť chuť do jedla u detí? Pomôžu vitamíny na nechutenstvo?

Každé dieťa je iné. Jedno dokáže na pár hltov zjesť čokoľvek mu naservírujete a iné zje za hodinu dve lyžičky. Každopádne, problém môže nastať vtedy, ak dieťa konzumuje omnoho menej jedla alebo stravu úplne odmieta. V takom prípade môžeme hovoriť o počiatočnej fáze nechutenstva. Nechuť do jedla u detí treba pozorne sledovať, aby bolo možné problém riešiť. Ako zvýšiť apetít u detí? Čo pomôže zvýšiť chuť do jedla u detí?

Malé dieťa trpiace nechutenstvom

O nechutenstve u detí možno hovoriť až v momente, keď dlhšiu dobu alebo takmer vôbec dieťa neprijíma potravu. Netreba však robiť predčasné závery. Iba u 10 percent detí má nechutenstvo skutočný chorobný podklad. Často môže byť nechutenstvo iba predzvesťou začínajúcej choroby, žalúdočnej virózy alebo chrípkovej infekcie. Problém nastáva naozaj až vtedy, keď je príjem potravy problematický dlhšiu dobu.

Dieťa rastie a vyvíja sa. Ak dieťa nechce jesť tuhú stravu, pokojne môže ísť o to, že mu jednoducho nechutí. Deti niekedy prichádzajú na chuť novému jedlu. Napríklad pri prechode z mliečnej výživy na pevnú stravu majú odmietavý postoj. Rodiča potom ustúpia a dieťa vrátia späť na mliečnu stravu. To však určite nerobte. To, že dieťa daný pokrm odmieta, nemá s nechutenstvom vôbec nič spoločné. Často ide iba o psychický blok.

Počiatky nechutenstva

Mnoho mamičiek, resp. rodičov sa pýta, kedy nechutenstvo vzniká. Dalo by sa povedať, že prevažne už v dojčeneckom období. Nemožno to však presne definovať. Vo vývoji dieťaťa sú však fázy, kedy sa vzťah k jedlu zhoršuje a následne stabilizuje. Jedným z týchto období je i prechod z mliečnej výživy na pevnú, a teda nemliečnu stravu. V živote dieťaťa ide o zmenu. Niektoré deti si rodičia naučia postupne a prechod je bezproblémový. V druhom prípade môžu nastať komplikácie. Zelenina a ovocie v kašovitej podobe nie je problém, no zrazu, ak na tanier dostane dieťa hrášok alebo kukuricu, stretnete sa s odmietnutím. Rodičia často ustúpia, pretože sa boja, že dieťatko im schudne. Dôležité je neustúpiť, aby si dieťatko začalo zvykať aj na takúto stravu.

Chlapec odmietajúci jedlo

Druhou fázou – obdobím je obdobie negativizmu. Hovoríme o veku dieťaťa zhruba 2-3 roky, v ktorom dieťa z trucu odmieta niektoré druhy pokrmov. Väčšinou však ide o prechodnú záležitosť. Ak sa nechutenstvo prejavuje aj v neskoršom veku, napríklad pri nástupe do škôlky, často ide aj o psychickú väzbu. Dieťa bolo zvyknuté jesť doma a školská jedáleň mu nevonia. Rodič však musí dieťatku jemne naznačiť, že jesť musí, aby bolo silné, zdravé, jednoducho ho motivovať. K nechutenstvu však môže prísť i v neskoršom veku dospievania. Predovšetkým u dievčat – detí, treba dávať pozor, aby nechutenstvo nebolo na hrane s anorexiou.

Podpora chuti do jedla

Nechutenstvo nie je neriešiteľné. Okrem toho, že existujú špeciálne prípravky, ktoré napomáhajú zvyšovať chuť do jedla, pomôcť môžu aj vitamíny pre chuť do jedla, prípadne zvýšenie apetítu môžu zabezpečiť aj špeciálne bylinné čaje. Napríklad bylinné čaje obsahujúce angeliku alebo zázvor. Chuti do jedla napomáhajú i ovocné a zeleninové šťavy.

Ak má dieťa problémy so žalúdkom a nechutí mu jesť, pomôcť môžu aj probiotiká. Existujú však aj prípravky, ktoré zaručene napomôžu k chuti do jedla u detí.

Ako rodič sa vyvarujte chýb pri stravovaní dieťaťa

Každé dieťa je iné a veľkú rolu zohráva psychika dieťaťa i rodiča. Ak dieťa nechce jesť a rodič je z toho nervózny, možno až podráždený, k tomu, aby dieťa jesť začalo, to príliš nepomôže. Citlivejšie dieťa ľahko prestane spolupracovať. Krik, príkazy či zákazy teda určite nie sú riešením. Mali by ste určite stanoviť nejaké hranice, no zároveň sa snažiť dieťaťu vyhovieť. Všetky tieto návyky by si malo dieťa osvojovať postupne už od útleho veku.

 • Nútiť dieťa do jedla nie je správne. Ak dieťa jedlo nezje, netreba na to upozorňovať ani ho za to karhať. Ak bude hladné, jedlo si bude pýtať neskôr.
 • Nedávajte dieťaťu dôvod na to, aby nebolo hladné. To rodičia často docielia tým, že im dávajú piškótku, chrumky alebo slané paličky, ktoré neustále chrúmu. Dieťa neustále niečo obhrýza a má argument, prečo jedlo odmietnuť. Alebo ho vyzvú: „Som zvedavá, či to všetko zješ,“ zjesť všetko by nemalo byť podmienkou.
 • Odpútavane pozornosti od jedla. Dieťa by malo mať jedenie ako nejaký rituál. Varenie, stolovanie a jedenie. Dieťa by malo mať jasno. Žiadny televízor alebo hra.
 • Nie príliš veľké porcie. Na dieťa to môže pôsobiť odstrašujúco. Radšej naložte menej a oznámte mu, že ste navarili veľa a ak zje, doložíte mu.
 • Pochvala áno. Rozhodne, ak dieťa ide jesť, pochváľte ho za množstvo ktoré zjedlo, vysvetlite mu pred jedením, v čom mu jedlo pomáha. Svojím spôsobom ho motivujete a dieťa cíti uznanie.
 • Ak dieťaťu dané jedlo nechutí, vyskúšajte ho pripraviť inak. Napríklad s inou prílohou.
 • Pravidelnosť v stravovaní. Je potrebné vytvoriť akýsi harmonogram, kedy dieťaťu dáte jesť alebo mu jedlo ponúknete. Malo by to byť vždy v približne tú istú hodinu a ideálne, ak stoluje pokope celá rodina.
 • Zabudnite pred jedlom na sladkosti či sladené nápoje. Tie dieťaťu dodajú kalórie a energiu, no určite ho nenasýtia. Rovnako tak, ak dieťa nezje jedlo, keksík alebo čokoláda nie sú náhradou.
 • Dieťa často opakuje po svojich rodičoch. Ak teda rodič pri stole telefonuje, odchádza od stola alebo jedlo kritizuje, vytvára sa zrkadlový efekt a dieťa vníma, že to tak má byť.

Ako prekonať nechutenstvo?

Symptómy chorobného nechutenstva

Ak dieťa rastie, vyvíja sa, je spokojné, nemá žiadne vážne zdravotné problémy, je aktívne, určite nedostatkom stravy netrpí. Chorobné nechutenstvo je prítomné iba u 10 percent detí. Symptómy sa často odzrkadľujú i na správaní daného dieťaťa.

 • Dieťa nerastie, chudne, je bledé a unavené.
 • Prudká zmena nálad a fyziologických procesov (napr. častejší spánok).
 • Zmena konzistencie stolice a prípadné zvracanie.
 • Absolútne odmietanie akéhokoľvek pokrmu.
 • Panický strach z jedla a jeho vplyvu na naše telo.

Pri týchto príznakoch je najlepšie navštíviť odborného lekára, prípadne aj psychológa.


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

MIG-400 na menštruačné bolesti, bolesť hlavy a zubov – recenziaMIG-400 na menštruačné bolesti, bolesť hlavy a zubov – recenzia

MIG-400 je účinná pomoc pri bolesti hlavy, menštruačných bolestiach či bolesti zubov a svalov. Všetko o jeho zložení, účinkoch i správnom dávkovaní sa dozviete v našej recenzii.

Revitanerv Strong recenzia – zloženie, účinky, cena, skúsenostiRevitanerv Strong recenzia – zloženie, účinky, cena, skúsenosti

Revitanerv je výborná doplnková výživa, ktorá sa stará o zdravie vášho srdca, reguluje hormonálnu činnosť, chráni telo pred oxidačným stresom... Všetko o jeho pozitívnych účinkoch sa...

Prečo nezanedbávať preventívnu zubnú starostlivosť?Prečo nezanedbávať preventívnu zubnú starostlivosť?

Preventívna zubná starostlivosť by mala byť samozrejmosťou pre každého. Moderná stomatológia kladie dôraz na preventívnu starostlivosť a prevenciu ako takú.