Alergia na chlad aj u detí. Prejavy sú nádcha, kašeľ. Krém na ruky pomáha

Alergiu si väčšinou spájame s príchodom jari a prebúdzajúcou sa prírodou. Všetci, ktorým v jarných a letných mesiacoch robí alergia spoločnosť sa tešia na zimu. V zimných mesiacoch sa jej zbavia.

Mladá žena s alergiou na chlad prechádzajúca sa v prírode

Viete, že to takto byť nemusí? Alergiu môžete mať aj v zime. Na chlad.

Ako zistíte, či alergiou na zimu trpíte?

Alergia na chlad sa prejavuje podobne ako nádcha. Neodhalíte ju hneď. Kýchanie a častá bezfarebná sekrécia z nosa sú príznakmi viacerých ochorení, ktoré budete riešiť skôr. 

Priložte si kúsok ľadu na vnútornú stranu zápästia, nechajte ho pôsobiť a sledujte, čo sa s pokožkou pod ľadom a v jeho okolí deje. Ak ruka výrazne sčervenie, začne svrbieť a opuchne, začnite alergii na chlad venovať väčšiu pozornosť. Na alergiológii lekár posúdi reakciu pokožky na chlad na rukách po kontakte so studenou vodu. Vyšetrenia sa nemusíte báť. Nebolí.

Alergiu ste nikdy nemali. Prečo teraz?

Patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí sa chladu vystavujú pravidelne, lebo zimu bez behu, bicykla či lyží si nedokážete predstaviť? Je možné, že alergia na chlad začne trápiť aj vás. Prihlásiť sa môže v každom veku. Postihuje 2 ľudí z 1000 a častejšie sa vyskytuje u žien.

Kýchanie ako prejav alergie na chlad

Príznaky, ktoré alergiu na chlad sprevádzajú

 • Začervenaná pokožka na rukách a nohách až opuch,
 • suchá, až popraskaná pokožka na lícach,
 • výrazné začervenanie a zhoršenie príznakov pri prechode teplo – zima,
 • sťažené dýchanie a bolesť hrdla.

Najvýraznejší príznak – chladová žihľavka

Spadli ste niekedy do pŕhľavy? Tak potom presne viete, aký má toto ochorenie priebeh. Miesto, ktorého sa pŕhľava dotkne navrie, sčervenie a nepríjemne svrbí. Čím viac to škrabete, tým je to horšie. Žihľavka, ktorú zapríčiňuje chlad, sa správa rovnako. Keď sa nebudete škriabať, zbavíte sa jej rýchlejšie. Hovorí sa to ľahko, viem.

Žihľavka sa spája s pobytom vonku a teplotou pod bodom mrazu. Citlivejších jedincov môže potrápiť, aj keď teplomer ukazuje plusové hodnoty. Je to individuálne.

Alergia v podobe vyrážky sa najčastejšie vyskytuje na rukách, krku a lícach. Postihuje najmä miesta, ktoré pred zimou nie sú dostatočne chránené. Jej výskyt môže zvýšiť aj rýchly prechod z mrazu do tepla. Snažte sa im vyhnúť alebo ich maximálne obmedzte.

Chladová žihľavka - alergia na chlad

Alergia na chlad sa objavuje aj u detí. Jej liečba trvá dlhšie. Deťom nevysvetlíte, že škrabanie jej priebeh zbytočne komplikuje.

Príznaky alergie na chlad sa do cca troch dní stratia aj samy. Keď sa tak nestane, vyhľadajte lekára. Ich liečba si vyžiada viac pozornosti.

Alergia na chlad v lete

Áno, prihlásiť sa môže aj v lete. Nie je to nič výnimočné. Skočíte do studenej vody, aby ste sa schladili a vonku vyjdete s červenými fľakmi. Telo reaguje na zmenu teploty, či je leto a či mráz. Ani pri zmrzline, ľadovej káve a osviežujúcom drinku plnom ľadu si nemôžete byť istí. S opuchom pier a jazyka si ho určite nevychutnáte tak, ako ste si predstavovali.

Ako alergiu na chlad liečiť?

Prvou pomocou, sú pri alergii anthistaminiká a krémy s tlmiacim účinkom. Preventívne sa môžete natrieť krémom, ktorý pomáha teplotné zmeny prostredia prekonávať. Je len na vás, či si na to v zime spomeniete skôr, ako sa alergia prihlási.

Krémovanie rúk kvôli alergii na chlad

Viete, čoho je alergia na chlad schopná. Antihistaminiká, kortikoidy a adrenalín majte pre istotu stále po ruke. V prípade potreby sa vám určite zídu. Alergia na chlad sa môže stupňovať a v najhoršom prípade prerásť až do život ohrozujúceho anafylaktického šoku. Nepodceňujte ju.

Alergia na chlad a homeopatia

O účinnosti homeoaptickej liečby sa stále vedú spory. Či majú homeopatické lieky pozitívny vplyv na liečbu tejto alergie je otázne. Často sa pri homeopatii stretávame s tvrdením, že úspešnosť liečby je len placebom. Je na každom z nás, akú liečbu si vyberie. Ak ste presvedčení o tom, že vám homeopatia pomáha, tak to s ňou skúste.

Náš tip na ochranné krémy proti chladu

Ktorý krém na boj s alergiou proti chladu je ten najlepší? Otestujte si ich. Každému sedí niečo iné. Dermatológovia odporúčajú krémy striedať, aby si telo na ochranné zložky nezvyklo

S alergiou bojujte skôr, ako sa prihlási

Máme niekoľko tipov, ktoré vám s alergiou na chlad pomôžu. Nie je to nič komplikované. Skúste ich dodržiavať a sledujte, ako sa bude alergia vyvíjať. Netvrdíme, že sa jej zbavíte. Už len zmiernenie príznakov, ktoré znepríjemňujú život stoja za to.

 • Na to, aby si pokožka na striedanie teplôt zvykla, je otužovanie priam stvorené. Choďte naň postupne. Striedajte teplú a zimnú vodu pri sprchovaní a sledujte, ako na to vaše telo reaguje. Teplotný rozdiel zvyšujte postupne a do extrémov zbytočne nezachádzajte,
 • v zime bez čiapky, šálu, rukavíc, kukly, či šatky cez tvár vonku ani nechoďte. Čím menej pokožku ukážete svetu, tým lepšie,
 • nešportujte pri najväčších mrazoch. Počkajte si na slniečko. Nezabudnite na rozcvičku. Predtým, ako vybehnete do ulíc sa doma poriadne rozcvičte,
 • vyhýbajte sa rýchlym prechodom z chladu do tepla a naopak,
 • choďte von. Prechádzka denne vám nezaškodí. Na zimu si treba zvykať,
 • oblečenie v zime nepodceňujte, ale ani to s ním nepreháňajte. Všetkého veľa škodí,
 • dom príliš neprekurujte a pravidelne vetrajte,
 • navštevujte sauny a soľné jaskyne,
 • vyhýbajte sa príliš studenej (ľadovej) vode,
 • pokožku, ktorá je chladu vystavovaná najčastejšie (tvár, krk, ruky), chráňte hypoalergénnym krémom na mastnej báze.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

26/11/2019 16:50
Ewa

na ten ekzém a suché svrbivé šupinové fľaky sa našim deťom ujal protopan - premasťovali sme ráno a večer po osprchovaní - svrbenie prestalo takmer okamžite čo sme videli lebo sa nedriapali a konečne sa vyspali a červené škvrny mizli postupne a už sa nevrátili

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...

Camilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenostiCamilia perorálny roztok na zuby – recenzia, zloženie, cena, skúsenosti

Prerezávanie zúbkov je prvá ťažká kapitola v živote bábätka. Výborným prostriedkom na tlmenie bolesti je   homeopatický tekutý roztok Camilia, po ktorom sa vášmu dieťaťu uľaví.