Biele škvrny na nechtoch u detí, dospelých a v tehotenstve. Príčiny a liečba

Upravené nechty sú dobrou vizitkou nielen žien, ale aj mužov. Mať upravené nechty značí, že sa človek o seba stará a dáva si na svojom výzore záležať. Niekedy sa však na nechtoch objavia biele škvrny, ktoré tento dobrý dojem kazia.

Biele škvrny na nechtoch - príčiny a liečba

Nechty dokážu, podobne ako črty tváre či čiary na dlani, veľa napovedať o zdravotnom stave. V prípade, že sú vaše nechty bledoružové, nenachádzajú sa na nich pri koreni zádery a ich povrch je hladký, svedčí to o vašom dobrom zdravotnom stave. Biele škvrnky na nechtoch, ktoré sa občas objavia, vyzerajú ako estetický kaz, niekedy môžu byť znakom toho, že máte zdravotný problém.

Pozastavili ste sa niekedy nad tým, prečo sa vám robia biele škvrny na nechtoch na rukách? Musíte sa ich obávať? Čo presne tieto škvrny znamenajú a ako za ich zbaviť, aby ste mali opäť krásne nechty, vám povieme v článku.

Čo signalizujú biele škvrny na nechtoch?

Biele poloblúky na nechtoch sa odborne nazývajú leukonýchia a ich najčastejšou príčinou je poranenie nechtového lôžka počas rastu nechta, pričom sa do malej neviditeľnej ranky dostane vzduch, ktorý spôsobuje biele zafarbenie. Zvyčajne časom, teda po odrastení nechta škvrny zmiznú. Pokiaľ sa vám objavujú fľaky na nechtoch pričasto a máte ich fľakaté príliš, môže ísť o vážnejší zdravotný problém.

Leukonýchia sa delí na parciálnu (bodkovitú a čiarkovitú) alebo totálnu, ktorá môže byť prejavom závažných ochorení (napr. zápal pľúc, ochorenia srdca, zlyhanie pečene, obličiek), prejavom intoxikácie arzénom, olovom a inými ťažkými kovmi či plesňovej infekcie.

Parciálna leukonýchia môže byť okrem drobných zranení (šport, trieska, klopkanie nechtami o podložku a pod.) dôsledkom neodbornej alebo príliš agresívnej manikúry, prejavom alergie na umelé nechty či laky a odlakovače. Nezriedka sú biele škvrny na nechtoch vedľajším nežiaducim efektom liečby sulfonamidami, chemoterapie. Hovorí sa, že leukonýchia môže byť spôsobená tiež deficitom minerálov (železo, zinok), vitamínov (najmä B a C) a proteínov.

Vitamíny a minerály na zdravé nechty

Hľadáte spôsob, ako svoje nechty posilniť a vyvarovať sa bielych škvŕn? Vyskúšajte nasledujúce výživové doplnky.

Dedičné príčiny bielych fľakov na nechtoch

V zriedkavých prípadoch môžu biele nechty súvisieť s genetikou. Dôvodom je prítomnosť zriedkavých komplexných syndrómov ako napr. Bart-Pumphreyov syndróm (zahŕňa problémy s nechtami, problémy s kĺbmi a hluchotu), Buschkell-Gorlinov syndróm (zahŕňa problémy s nechtami, kožné cysty a obličkové kamene), Bauerov syndróm (zahŕňa problémy s nechtami a kožné cysty), Darierova choroba (zahŕňa škvrny na rôznych miestach tela).

Biele fľaky na nechtoch v tehotenstve

Nedostatok vitamínov, minerálov a bielkovín, ktorý je jedným z dôvodov bielych škvŕn na nechtoch, je častý u tehotných a dojčiacich žien. K rizikovým skupinám sa radia aj vegetariáni, športovci a starší ľudia. Ak sa u vás počas tehotenstva biele bodky na nechtoch objavia, mali by ste zvýšiť spotrebu zinku, vitamínov a stopových prvkov. V prípade, že problém pretrváva dlhodobo, mali by ste sa s ním zveriť svojmu lekárovi a zistiť, či nejde o vážnejší problém.

Biele škvrny na nechtoch u detí

Mnoho mamičiek sa stretáva s bielymi škvrnami na nechtoch u bábätiek i u svojich starších ratolestí. Spôsobené môžu byť nedostatkom vitamínov a minerálov (bábätku už nemusí mlieko pokrývať vitamínovú a minerálovú potrebu), ale napríklad aj nedostatkom tekutín.

Biele škvrny na nechtoch u detí spôsobuje aj nedostatok vitamínov

U malých detí sú často dôsledkom manipulácie s predmetmi – nechty sa im ohýbajú, keď niečo silno držia. Keď dieťaťu nechty spevnejú a budú pružnejšie, mali by aj škvrny zmiznúť. Pre pružnejšie nechtíky ich môžete svojmu dieťaťu namáčať napr. do olivového oleja.

Ako liečiť biele škvrny na nechtoch?

Pokiaľ sa chcete bielych škvŕn zbaviť, musíte najprv prísť na ich príčinu. V prípade, že ide o dôsledok mechanického zranenia, škvrny časom vymiznú, resp. necht odrastie. Ak viete, že ste mali horúčku či prekonali chrípku, opäť si musíte počkať na to, kým sa škvrny samy stratia. Nechty rastú pomaly a kompletne sa vymenia za 6 až 9 mesiacov. Keď sa u vás škvrny objavia a viete, že môže ísť o dôsledok nedostatku vitamínov, minerálov či proteínov v strave, skúste pozmeniť svoj jedálniček, prípadne vyskúšajte výživové doplnky.

Pokiaľ sa vám biele škvrny na nechtoch objavujú opakovane, nielen vo forme pár bodiek či prúžkov, a nie ste si istí príčinou, navštívte radšej svojho lekára. Ten podľa testov najlepšie zistí, čo presne vám je.

Tmavé fľaky na nechtoch sú spôsobené zranením

V súvislosti s bielymi škvrnami sa mnohí zaujímate aj o tmavé fľaky na nechtoch. Tieto dve veci spolu súvisia len okrajovo. Tmavé škvrny sú zvyčajne krvné zrazeniny spôsobené poranením a odrastením nechtu sa stratia. Ak sa tak nestane, môže ísť o vážnejší problém (napr. melanóm) a je dôležitý zásah lekára.

Mýty o "bielych" nechtoch

Tiež vám mama v detstve hovorila, že biele mesiačiky na nechtoch sú spôsobené nedostatkom vápnika? Nechty sú keratínové (bielkovina/proteín) doštičky, vyrastajúce z nechtového lôžka. V skutočnosti obsahujú nechty iba 0,03 % vápnika, ktorý sa nachádza na povrchu. Jeho nedostatok biele škvrny nespôsobuje.

Stretnúť sa môžete aj s tvrdením, že za stavom vašich nechtov stojí nízka konzumácia vlákniny a mali ste do svojej stravy zaradiť viac strukovín. Nie je to však pravda, konzumácia strukovín vášmu telu určite prospeje, bielych bodiek vás nezbaví.

Malé nenápadné bodky či čiarky bielej farby sú najčastejšie reakciou tela na náraz. Ak ste mali chrípku či horúčku a objavili sa vám škvrny na nechtoch, nezúfajte. Vaše telo takým spôsobom zareagovalo na vzniknutú situáciu a organizmus venoval sily boju s chorobou a nechty dostatočne nevyživoval. Nedostatok vlákniny či vápnika za tým nehľadajte.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

02/07/2019 10:21
Luc

mne mamina tiez odjakziva vravela, ze biele skvrny sposobuje nedostatok vapnika :)) to je asi velmi dobre zakorenena "babska povedacka"

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?

Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cenaPangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím...