Čo na bolesť hrdla pri prehĺtaní u detí a dospelých? Antibiotický sprej alebo kloktadlo

S bolesťou hrdla sa už stretol každý z nás a aj keď obvykle nejde o príznak vážneho ochorenia, tak škrabanie alebo suchý kašeľ môžu byť veľmi nepríjemné.

Bolesť hrdla

Pripravili sme si pre vás užitočný článok, v ktorom vás oboznámime s rôznymi druhmi kašľa, čo ich spôsobuje a aká je liečba u dospelých, detí alebo tehotných žien.

Obľúbené produkty na bolesť hrdla

Čo spôsobuje bolesť hrdla?

Bolesť hrdla, nepríjemné škrabanie, opuchnutie čí kašeľ – to všetko sú príznaky vyvolané zápalmi, infekciami či inými ochoreniami. Najčastejšie sa bolesti hrdla kategorizujú podľa postihnutého miesta.

Faryngitída

Faryngitída, alebo zápal hltana, patrí medzi najbežnejšie príčiny spôsobujúce bolesti hrdla. Pôvodcovia tohto ochorenia sú väčšinou vírusového charakteru a nie bakteriálneho. Pri tejto chorobe je dôležité myslieť na to, že antibiotiká vám nepomôžu – práve naopak, môžu narobiť viacej škody ako osohu. Za vznikom faryngitídy stojí kvapôčková infekcia, ktorá je rozšírená predovšetkým na jeseň a počas zimy.

Symptómy:

 • bolesť hrdla
 • bolesť pri prehĺtaní
 • bolesť ucha

Tonzilitída

Tonzilitída, alebo angína, je v preklade akútny zápal mandlí. Angína sa môže veľmi ľahko objaviť spolu so zápalom hltana a vtedy je toto ochorenie označené kostrbatým pojmom tonzilofaryngitída. Na rozdiel od zápalu hltana, angína môže byť bakteriálneho, mykotického a aj vírusového pôvodu.

Angína sa nevyskytuje len pri zápaloch hltana, ale tiež je spojená s chrípkou, infekčnou mononukleózou, osýpkami, šarlachom alebo záškrtom.

Dievčatko s bolesťou hrdla - angínou

Symptómy:

 • bolesť hrdla, bolesti pri prehĺtaní
 • zvýšená teplota
 • bolesť v ušiach
 • povlak na jazyku a mandliach
 • zápach z úst
 • zdurené uzliny
 • zmena hlasu

Laryngitída

Ďalším ochorením, ktoré spôsobuje bolesť hrdla, je laryngitída, čiže zápal hrtana a hlasiviek. Len málokedy sa zápal hrtana vyskytne samostatne a často je spojený so zápalom horných alebo dolných dýchcích ciest. Najčastejšie je toto ochorenie spôsobené infekciami alebo dráždivými vplyvmi (fajčenie, hlasné rozprávanie, chemikálie). Účinné sú prednizónové čapíky.

Špecifická je laryngitída u detí. Pri deťoch môže mať prejavy astmatického záchvatu, počas ktorého sa dieťaťu ťažšie dýcha. Riešením je dostať dieťa na chladný vzduch. V zime stačí otvoriť okno alebo vyjsť na balkón, v lete ho skúste dostať aspoň k blízkosti otvorenej mrazničky.

Dievčatko s laryngitídou

Symptómy:

 • mierne zvýšená teplota
 • sťažené dýchanie
 • kašeľ
 • pískanie pri dýchaní

Ostatné faktory spôsobujúce bolesť hrdla

Okrem baktérií, infekcií, vírusov či zápalov môžu bolesť hrdla spôsobiť aj faktory z nasledujúceho zoznamu:

 • Alergie: V prípade alergií môže hlien stekať do hrdla, a tak vznikajú nepríjemné bolesti. Najčastejšie sa tento úkaz objavuje pri sezónnych alergiách na peľ, trávy alebo aj zvieracie chlpy.
 • Fajčenie a chemikálie: Fajčenie, chemikálie alebo iné iritanty môžu podráždiť vaše hrdlo a celý dýchací systém. To platí najmä pri čistiacich prostriedkoch.
 • Gastroezofageálny reflux (GERD): Pri refluxe sa žalúdočná kyselina vracia hore ezofágom a dráždi hrdlo. To sa prejaví bolesťami a pocitom pálenia.
 • Rakovina: Rakovina je najzávažnejším ochorením a bolesť hrdla neustúpi ani po niekoľkých dňoch. Do toho musíte počítať aj napríklad s vykašliavaním krvi alebo celkovou malátnosťou.
 • Suchý vzduch: Ak vo vzduchu nie je dostatočná vlhkosť, tak sa hrdlo vysušuje a je náchylnejšie na bolesť.
 • Zranenia: Bolesť hrdla môže spôsobiť aj "mechanické" poškodenie ako je uviaznutie jedla či iného predmetu.

Vyberáme z nášho katalógu

Lieky na bolesti hrdla

Obvykle bolesť hrdla odíde spolu s ochorením po týždni, no ak sa chcete nepríjemného škrabania zbaviť rýchlejšie, tak v lekárniach nájdete rôzne efektívne pastilky, spreje alebo sirupy pre deti. Najčastejšie sa skloňujú nasledujúce liečivá:

Podporná liečba a liečba v tehotenstve

Okrem hore vymenovaných pastiliek a sprejov môžete svoj imunitný systém podporiť aj ďalšími liečivami. Overenou klasikou je Aspirin-C, ktorý pomáha znižovať teplotu, utlmuje bolesť a redukuje pocity malátnosti. K tomu všetkému obsahuje aj vitamín C. Ak nemôžete užívať aspirin, tak výbornou alternatívou je ✅ Paralen Grip.

Ak vás postihnú bolesti hrdla počas tehotenstva alebo dojčenia, tak vám odporúčame Septilen. Obsahuje látku (tridekánamóniumhydrogénadipát), ktorá si hravo poradí s vírusmi, baktériami alebo kvasinkovými mikroorganizmami. Pomáha so zápalmi nosnej a ústnej dutiny, nosohltana alebo krčných mandlí.

Bolesť hrdla u detí

Liečba bolesti hrdla u detí je špecifická v tom, že sú náchylnejšie a obvykle sa k bolesti pridružia aj ďalšie symptómy. Ako si s nimi poradiť?

Pastilky

Pastilky sa odporúčajú nasadiť až deťom od 4 rokov, keďže vtedy ich vedia už bezpečne cmúľať. Ako náhradu si môžete doma veľmi jednoduco vyrobiť cibuľový sirup, ktorý síce nie je lahodný, no na bolesť efektívny. V lekárni dostanete napríklad skorocelový sirup.

Bolesť hrdla u detí

Obklady

Pri deťoch do 4 rokov sa používajú obklady z látkových handričiek. Vyhnite sa igelitu, ktorý má negatívne účinky na detskú pokožku. Do pozornosti staviame aj slanú vodu, ktorá má pozitívny vplyv na hrdlo.

Sirupy

Okrem domáceho cibuľového sirupu alebo skorocelového z lekárne nájdete aj ✅ Nurofen sirup pre deti od 3 mesiacov. ✅ Junior-angin sirup pre deti je zase vhodný od 1 roka. Má lahodnú čerešňovú chuť, takže deťom bude chutiť a zároveň zmierňuje bolesť a pomáha so suchým kašľom.

Bolesti a teploty

Má vaše dieťa spolu s bolesťou hrdla aj zvýšenú teplotu? Hľadajte lieky, ktoré obsahujú ibuprofen alebo paracetamol - napr.: ✅ Nurofen pre deti alebo Paralen čapíky. Tie dokážu dobre bojovať práve s teplotou a aj s bolesťami. Vyhýbajte sa Aspirínu, ktorý nie je vhodný do 16 rokov.

Zhrnutie

Bolesť hrdla obvykle nie je vážny symptóm, no v lekárni nájdete bohatý sortiment produktov, ktoré vám pomôžu s bolesťami, zápalmi, opuchmi či sprievodnými javmi pri kašli (teplota, malátnosť). Ak cítite, že vás začína škriabať v hrdle, tak to nepodceňte a urobte si zázvorový čaj s citronóm alebo si dajte za lyžičku medu.

Obľúbené produkty na bolesť hrdla

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

EnzyMAX R – recenzie, skúsenosti, účinky, cena. Ako enzýmy užívať?EnzyMAX R – recenzie, skúsenosti, účinky, cena. Ako enzýmy užívať?

Komplex enzýmov, ktoré sú jedným zo základných zložiek fungovania imunitného systému človeka, nájdete v jednej kapsule EnzyMAX R. Počuli ste už niekedy o ňom?

100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena100% Sibírska čaga na posilnenie imunity – recenzia, skúsenosti, účinky, cena

Potrebujete zlepšiť svoju imunitu a udržiavať sa vo forme? Vyskúšajte Sibírsku čagu v 100%-tnom stave v produkte od Superionherbs. V recenzii sa dozviete o jej účinkoch i dávkovaní.

Oscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cenaOscillococcinum – homeopatikum na chrípku pre deti i tehotné. Zloženie, užívanie, účinky, cena

Oscillococcinum je homeopatický liek, ktorý je vhodný na liečbu nachladnutia a chrípky. Ľahko sa dávkuje, je možné ho podávať deťom aj tehotným. Čo všetko by ste o ňom mali vedieť pred...