Bolesť pri behu – kolena, píšťaly, lýtka, členka aj brucha. Príčiny a riešenia

Beh už nie je len čisto športovou aktivitou, ale stáva sa akýmsi trendom. Behanie je finančne nenákladný šport, ktorý môže vykonávať v skutku takmer každý. To však neznamená, že každý dokáže behať správne. Práve s tým súvisí aj to, že neraz je beh sprevádzaný menšími alebo väčšími bolesťami. Aké sú najčastejšie bolesti pri behu? Prečo bolesť vzniká? Ako bolesť pri behu riešiť?

Bolesť kolena pri behu

Mnohí začiatočníci sa do behania zamilujú, no skôr ako naberú správne tempo a získajú kondíciu, pribrzdí ich zranenie alebo nepríjemná bolesť. U veľa bežcov, špeciálne začiatočníkov, sa bolesť prejaví po dlhšej dobe. Spôsobená je najčastejšie zlou technikou behu, zlou obuvou alebo nedostatočnou rozcvičkou (strečingom) pred behom. Práve takéto bolesti mnohých od behu odradia a stopnú ich natrvalo. Ak však nájdete príčinu vášho problému, bolesti sa dá zbaviť a vy opäť môžete postupne naskočiť do plnej záťaže.

Najčastejšie príčiny bolestí pri behu:

 • nesprávna technika behu,
 • neprimeraný objem tréningu,
 • nedostatočný strečing,
 • nevhodná obuv.

Obľúbené gély a krémy na bolesť svalov

Názov Hodnotenie Detail
KobralginZobraziť produkt
Muay krém   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Dolgit krém   ✔   RÝCHLY ÚČINOKZobraziť produkt
Konská masť Forte chladivá   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Perskindol Active gél   ✔   VÝBORNÉ RECENZIEZobraziť produkt

Pichanie v boku – nevzdávajte sa

Problém mnohých bežcov, predovšetkým u tých začínajúcich. Ide o skutočnú nepríjemnosť, ktorú však zriedka zažívajú i skúsení bežci. Mnoho z nás sa domnievajú, že ide o problém s kondíciou. Z časti je to tak, no v skutočnosti ide predovšetkým o problémy so správnym dýchaním. Najčastejšími príčinami je:

 • nesprávne a nedostatočné dýchanie,
 • príliš rýchle tempo,
 • nespevnené svalstvo trupu,
 • plný obsah žalúdku vody alebo jedla.

Predísť pichaniu v boku nie je tak náročné. Dôležité je predovšetkým si uvedomiť, že je potrebné telo nastaviť na určitý druh záťaže. Zo začiatku teda tempo nepreháňajte a začínajte zľahka. Správne je sa v krátkom intervale (3 minúty) rozbehať a následne sa dôkladne rozcvičiť. Ak pichanie počas behu zacítite, spomaľte alebo prejdite na chôdzu. Následne sa pokúste o hlboké brušné nádychy. I keď sa zdá, že tieto nádychy bolia viac, zabezpečíte tým väčší prísun kyslíka pre organizmus.

Pichanie v boku súvisí so zlým dýchaním

S brušnými svalmi súvisí aj fakt, že je potrebné spevňovať svaly brucha, predovšetkým vnútorné svalstvo brucha. I keď beháte, je potrebné, aby vaše telo fungovalo komplexne, preto je posilňovanie brušného svalstva veľmi dôležité. Pichanie v boku tak nie je následkom žiadneho vážneho ochorenia, ale skôr je spôsobené neskúsenosťou a častou premotivovanosťou bežcov.

Bolesť achiloviek – slabina mnohých

Achillova šľacha je najväčšou, najmohutnejšou a najviac zaťažovanou šľachou v celom tele. Počas každého kroku je táto šľacha vystavovaná veľkej záťaži. Práve bolesť achilovky je častým problémom práve u milovníkov behu. V prípade, že pociťujete bolesť achilovky, nepodceňujte to a venujte tomu pozornosť. Pri zvýšenej záťaži môže ľahko prísť k jej preťaženiu, zápalu alebo v najhoršom scenári k jej prasknutiu. Dôvodom bolesti achiloviek zvyčajne býva:

 • nedostatočný strečing,
 • vysoký objem tréningu,
 • nevhodná obuv,
 • nesprávna technika behu.

Bolesť achilovky trápi mnohých bežcov

Pred behom je strečing veľmi dôležitá aktivita, Achillove šľachy často doplácajú práve na to, že nedbáme na dostatočné natiahnutie a prekrvenie svalov a šliach. Netreba zabúdať ani na to, že je dôležitá vhodná bežecká obuv. V prípade nespevnenej klenby chodidla sa šľacha nepravidelne naťahuje a to môže spôsobovať chronické bolesti. Dbať treba i na správnu techniku behu. Ak viete, že vaše achilovky nie sú najspoľahlivejšie, pomôžu aj kompresné bandáže či podkolienky. Skvelým spôsobom, ako zlepšovať kondíciu šliach a svalov, je i ľadovanie či masáže.

Bolesť holennej kosti – okostice potrápia

Ide o pomerne nepríjemnú bolesť, pretože bolesť cítiť počas tréningu, po tréningu a niekedy aj v úplnom pokoji. To, či vás holenná kosť, tzv. píšťala bolí a či práve ona je pôvodcom vašich bolestí, zistíte tak, že zatlačíte na miesto pod kolenom. Ak vás na dotyk bolí, značí to práve tento problém. Nepríjemné je, ak prejde táto bolesť do chronického štádia. Ak vás okostica bolí v pokoji, rozlúčte sa s akýmkoľvek tréningom a doprajte si pauzu. Dôvodom tejto bolesti je hlavne:

 • neprimerané množstvo tréningu (pretrénovanie),
 • nesprávna technika,
 • nevhodný a tvrdý podklad pre beh,
 • nevhodná obuv.

Bolesť holennej kosti dokáže poriadne potrápiť

Ak vás bolí pri behu holenná kosť, urobíte dobre, ak zájdete k ortopédovi. Niekedy sa môže stať, že môže ísť dokonca o únavovú zlomeninu. V tomto prípade iba zriedka platí pravidlo, že to treba rozbehať, skôr si môžete viac uškodiť. A verte, že to nestojí za to, aby sa vám okostnica oddelila od kosti. Je potrebné obmedziť zaťaženie nôh a uprednostniť skôr bicykel či plávanie. Doprajte nohám odpočinok, masírujte ich a nezabúdajte, že skvelou metódou je chladenie, ktoré napomáha regenerácii tkanív, ktoré môžu byť poškodené zápalom. Určite nezabúdať v rámci prevencie na poctivý strečing a posilňovanie svalov nôh.

Bolesť lýtkového svalu – tvrdé ako kameň

Bolesť lýtok alebo ich tvrdnutie je často následkom dobrého tréningu a kvalitného behu, no predsa len treba vedieť rozlišovať. Ak vás lýtko začne pobolievať krátko po tréningu alebo ešte počas neho, dávajte si pozor, pretože môže hroziť vážne zranenie. Lýtko je pomerne malý sval a pri intenzívnej záťaži môže, jednoducho, prísť k jeho preťaženiu. Príčinou je predovšetkým:

 • extrémne zvýšenie tréningovej záťaže,
 • beh do kopca,
 • nesprávna technika,
 • nevhodná obuv,
 • nedostatočný strečing.

Pri bolesti lýtkového svalu pomôže najčastejšie oddych

Riešenie nie je nijak zložité. Jednoducho nohám doprajte odpočinok, svaly potrebujú zregenerovať, pretože ich záťaž unavila. Ako prevencia je opäť dôležitý dôkladný strečing, aby sa sval poriadne zahrial a prekrvil. Pomôcť môže aj masáž a dobré schladenie svalu.

Bolesť chrbta – nečakané trápenie

Mnohých bežcov to môže prekvapiť, no práve beh môže byť spúšťačom bolestí chrbta. Beh je síce nenákladný a na oko jednoduchý šport, no z dlhodobého hľadiska je nutné dbať na techniku. Práve zlé držanie tela je dôvodom, prečo vás chrbtica pobolieva, špeciálne dolný chrbát a driek môžu dlhodobo trápiť. Na chrbticu je počas behu vyvíjaný tlak, ktorý spôsobujú otrasy. Príčinou je teda najčastejšie:

 • nesprávne držanie tela,
 • príliš vysoká frekvencia kmitania ramenami,
 • hlava príliš vpredu.

Pri behu ramená tlačte dozadu a mierne dole, hlavu nedávajte do predklonu, ale držte ju vzpriamene. Tvárte sa trocha namyslene, inak ochabnuté svaly doplácajú na tlak spôsobený otrasmi. Chrbtica musí byť pevná, nesmiete sa zakláňať.

Účinné lieky pri bolestiach svalov a kĺbov

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Natiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečbaNatiahnutý alebo natrhnutý sval – príčiny, príznaky, liečba

Základom natiahnutia či pretrhnutia svalu je preťaženie svalu alebo dlhodobé opakované používanie rovnakej svalovej partie. Tieto zranenia však nie sú identické.

Ako dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečbaAko dlho trvá alergická (senná) nádcha – príznaky, test, liečba

Zdanlivo neškodné ochorenie vie pacienta poriadne potrápiť, znepríjemniť mu každodenné fungovanie až znížiť kvalitu života. Čo je to alergická nádcha, ako sa prejavuje a aké sú možnosti...

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...