Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Čaj rooibos a jeho účinky

Rooibos je často označovaný ako "čaj nečaj" a pochádza z Afriky. Veľa odborníkov sa zhoduje, že to ani nie je čaj, ale napriek tomu mu všetci pripisujú zázračné účinky. Neobsahuje kofeín, ale obsahuje veľké množstvo antioxidantov a flavonoidov. Práve flavonoidy chránia výstelky ciev a pôsobia protizápalovo a protialergicky. Vďaka nim má rooibos červeno-hnedú farbu. Je bohatý na vitamíny C a E, ktoré ničia škodlivé voľné radikály v tele. Tým sa znižuje riziko rakoviny a predčasného starnutia. Tento čaj má však aj množstvo iných liečivých účinkov a široké spektrum pozitívnych vlastností.

Čaju rooibos sa pripisujú blahodarné účinky na zdravie

Prvá písomná zmienka o rooibose pochádza z roku 1772. Africkí domorodci týmto čajom liečili detské koliky. Rooibos sa pripravuje z krovitej rastliny Asphalatus linearis (čajovec kapský). Táto rooibos rastlina sa nachádza len v Kapskom meste v Juhoafrickej republike. Posledné roky je však po ňom taký dopyt, že sa nestíha pestovať. Vzniká však veľa nových pestovateľov a rozširujú sa miesta, kde sa vysádza. Rastlina patrí do čeľade strukovín a čaj sa získava z vetiev. Zbiera sa ručne, následne sa drví, lisuje, fermentuje a suší.

Vedeli ste, že rooibos sa preslávil najmä počas druhej svetovej vojny? Bolo to tak najmä preto, lebo bol nedostatok obľúbeného ceylónskeho čaju. Po vojne sa naň akosi zabudlo a jeho návrat sa uskutočnil vďaka Clanwilliamovej čajovej spoločnosti.

Obľúbené rooibos čaje

Účinné látky rooibosu

Roiboss obsahuje minerálne látky, vitamíny, antioxidanty a flavonoidy. Z minerálnych látok to je železo, vápnik, fluór, horčík, meď, zinok a draslík. Z vitamínov C a E. Neobsahuje kofeín ani tanín, ktorý sa nachádza v zelenom a čiernom čaji a tlmia absorpciu niektorých minerálov, napríklad železa. Takisto neobsahuje kyselinu šťaveľovú, ktorá môže spôsobiť problémy ľuďom s obličkovými kameňmi. Z flavonoidov obsahuje rastlina aspalatín, kvercetín a notofagín. Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi a pozitívne vplývajú na imunitný systém.

Čerstvý rooibos čaj

Účinky na ľudský organizmus

Rooibos má priaznivé účinky na ľudský organizmus, vhodný je na vonkajšie aj vnútorné použitie. Na vonkajšie použitie sa dáva vo forme obkladov alebo kúpeľov. Vnútorne sa pije ako čaj. Je určený pre všetky vekové kategórie a je vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy. A čo naviac – odporúča sa piť aj preto, aby tehotenstvo prebehlo bez komplikácií.

 • Rooibos pôsobí močopudne.
 • Znižuje riziko zápalu prsníkov pre budúce mamičky (odporúčajú sa obklady).
 • Upokojuje podráždené oči a bojuje proti vačkom pod očami.
 • Lieči detské zápary.
 • Je vhodný pre aktívne či športujúce deti.
 • Posilňuje vývoj a zloženie kostí.
 • Zabraňuje vzniku osteoporózy.
 • Obsahuje fluór a tým chráni zuby pred zubným kazom.
 • Pôsobí antialergicky vďaka obsahu enzýmov a je účinný pri potravinových alergiách.
 • Zlepšuje trávenie.
 • Znižuje riziko výskytu rakoviny hrubého čreva.
 • Prečisťuje pečeň.
 • Zmierňuje kŕče a koliky už v útlom veku.
 • Znižuje hladinu cukru v krvi a vhodný je aj pre diabetikov.
 • Pomáha pri bolestiach hlavy a uvoľňuje prehnané napätie.
 • Znižuje vysoký krvný tlak a zlepšuje prekrvenie.
 • Posilňuje imunitu.
 • Bojuje proti poruchám spánku.

Na vonkajšie použitie je obzvlášť vhodný ako pomoc pri akné, ekzémoch, bradaviciach a iných kožných problémoch. Účinný je aj ako kúpeľ proti rôznym zápalom.

Skvelý výber rooibos čajov majú ✅ v eshope prezdravie.sk.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Hovorí sa, že tohto nepravého čaju sa dá vypiť neobmedzené množstvo. No nie je to úplne tak. Ako pri všetkom, tak aj v prípade rooibosu platí, že ak vypijete viac ako 6 šálok denne, tak môžu nastať bolesti brucha. Niektoré štúdie poukazujú aj na súvislosť hladiny estrogénu a rooibosu. Nežiaduce účinky sa môžu dostaviť najmä pri rakovine prsníka. Takisto by sa nemal vo veľkých množstvách konzumovať ak už nastala porucha funkcie pečene. Okrem tohto nemá žiadne vedľajšie účinky, ak ho pijete bez inej príchute alebo prímesi. Často sa predáva v kombinácii so zeleným čajom. Tu si treba dať pozor, pretože zelený čaj môže zvyšovať tlak a spôsobovať nespavosť.

Sušený rooibos na prípravu čaju

Pre koho je vhodný rooibos

Rooibos je vhodný pre každého. Priam ideálny je pre malé deti, či už na vonkajšie alebo vnútorné použitie. Tehotné ženy majú tiež často problém, ktorý bylinkový čaj môžu a ktorý nie. V tomto prípade je rooibos tiež vzácny, pretože je nielen určený pre tehotné a dojčiace ženy, navyše má rooibos čaj v tehotenstve pozitívne účinky. Rooibos je vhodný aj pre diabetikov, pretože vyrovnáva hladinu cukru. Vzhľadom na to je ideálny aj pri chudnutí. Vďaka jeho sladkastej chuti potláča chuť na sladké a nabije organizmus vitamínom C.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čaje

Príprava a dávkovanie rooibosu

V podobe čaju sa zaleje jedna lyžička sypanej zmesy horúcou vodou a nechá sa rooibos lúhovať. Ak sa lúhuje dlhšie, tak sa na chuti nič nezmení – nie je horký ani silný. Do horúceho čaju sa dá pridať med alebo aj mlieko. Vďaka sladkastej chuti stačí často pár kvapiek citrónu. Je to čaj, ktorý ani po opätovnom zohriatí nestráca na chuti a účinkoch. Ak ho lúhujete, tak ho zakryte, aby si zachoval svoju arómu. Rooibos sa dá použiť aj pri varení do rôznych omáčok, polievok a marinád. Tento čaj je veľmi chutný aj vychladený, takže sa dá piť ozaj celoročne. Rooibos sa predáva aj dochutený či obohatený o iné bylinky. Ak by prekážala silná chuť, tak je ho dobré prevariť vo vriacej vode. Na vonkajšie použitie sa najčastejšie aplikuje výluh na ošetrenie detskej pokožky pri zápaloch alebo ekzémoch.

Príprava rooibos čaju je pomerne jednoduchá

Rooibos sa môže piť po celý deň práve vďaka tomu, že neobsahuje kofeín. Nepresiahnite však limit, ktorý by mal byť 6-8 šálok (2,5 dcl) denne.

Rooibos sa dá kúpiť v akomkoľvek internetovom či kamennom obchode. Jeho cena závisí od toho, či je rooibos sypaný čaj alebo vo vreckách a, samozrejme, aj od značky. Priemerná cena čaju rooibos je 2-3 eurá za vrecúškové balenie (20 nálevových sáčkov) a takisto za 50 gramov v sypanej verzii.

Skvelý výber rooibos čajov majú ✅ v eshope prezdravie.sk.

Skúsenosti s rooibosom

Na rooibos sa prakticky nedá nájsť zlá recenzia a ani napísať nič zlé. Ľuďom čaj chutí práve pre jeho typickú chuť a vôňu. Nie je ho potrebné ani dosladiť, keďže sám o sebe má nasladlú chuť. Je ideálny pre všetkých a v recenziách je spájaný najmä s tým, že neobsahuje kofeín. Je tým pádom vhodný aj pred spaním. Ideálny je proti zápalom na vonkajšie použitie. Mne osobne tento čaj veľmi chutí, je zdravý a cenovo dostupný. Veľmi rada ho pijem v zime s mliekom a v lete s ľadom. Určite stojí za vyskúšanie.

Skúsenosti s Juvamed Rooibos sypaným čajom heureka.sk

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

07/06/2019 14:54
Milka

Skutočne lahodný čaj. Ochutené verzie nemusím, dávam prednosť čistým sypaným čajom rooibos. Pijem ho 2x denne a zlepšilo sa mi trávenie aj tlak. Určite ho budem piť aj naďalej

07/06/2019 14:57
Milota

Rooibos je asi najlepší čaj, aký som doteraz pila. Prečisťuje organizmus a ešte aj príjemné chutí a vonia. Obľúbenú značku nemám, vždy si však radšej vyberám sypané verzie.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.