Diéta pri hnačke a zvracaní u detí aj v tehotenstve

Hnačky, zápchy či iné problémy s trávením trápia čoraz viac ľudí. Ak hnačka nie je vyvolená nejakým vážnejším ochorením, najrýchlejšie sa jej zbavíte vhodnou diétou.

Problémy s hnačkou - muž s toaletným papierom pred toaletou

Ako by taká diéta mala cca vyzerať, čo by ste pri nej mali a nemali jesť a ako hnačka vplýva na organizmus dospelého i dieťaťa vám prezradíme v článku.

Obľúbené produkty na zahnanie hnačky

Čo je hnačka a aké sú jej príčiny

Hnačka sa prejavuje riedkou až vodnatou stolicou, ktorá môže mať prímes peny alebo hlienov. Stolica môže byť zmenenej farby – napr. čierna, zelená alebo s prímesou krvi. Sprevádza ju hnilobný zápach, bolesti brucha, podbrušia či boku, nevoľnosť, pocit ťažkého žalúdka, nechutenstvo až pocit na vracanie a niekedy aj zvýšená telesná teplota až horúčka.

Uvedené prejavy sú časté a menej závažné, niekedy sa stretnete aj s vážnejšími varovnými príznakmi, pri ktorých by ste mali navštíviť lekára.

Akútna hnačka môže byť vyvolaná konzumáciou nevhodných potravín (ak vám jedlo „nesadne“), otravou potravinami (napr. „pokazené“ mäso a mliečne výrobky) alebo bakteriálnym či vírusovým ochorením. Príčinou chronickej hnačky je často ochorenie tráviacej sústavy, ale napr. aj dlhotrvajúci stres.

Hnačky v tehotenstve sú časté najmä v prvom trimestri. Pokiaľ ich však máte pravidelne, mali by ste navštíviť lekára, pretože ak je ich príčinou nejaké ochorenie, toto môže ohroziť vaše dieťa.

Diéta pri hnačke u dospelých

Pri hnačke stráca váš organizmus v riedkej stolici veľa tekutín. Najdôležitejšie je preto dopĺňať ich v dostatočnom množstve a v dostatočnej frekvencii. Pri ťažkých prípadoch spojených s hnačkou, kedy sa objaví výrazné nechutenstvo podráždi váš žalúdok aj pár decilitrov vody. Napriek tomu sa snažte tento odpor prekonať a popíjajte čistú vodu po malých dúškoch, ale pravidelne – pomôže tiež pitie cez slamku.

Dopĺňanie tekutín počas hnačky

Pri hydratácii sa rozhodne vyhýbajte alkoholu, káve a čiernemu čaju – tieto totitž váš organizmus odvodnia. Rovnako nepite ani sýtené a sladené nápoje, ktoré môžu tráviacu sústavu podráždiť.

Začnite čistou vodou a nesladenými bylinkovými čajmi, pomáha najmä fenikel, rumanček, alchemilka, dub či čučoriedka (v tehotenstve pozor, niektoré bylinky nemusia byť vhodné). Minerálne vody vám pomôžu doplniť minerálne látky vyplavené z tela stolicou, voľte radšej nesýtenú verziu, ktorá je k žalúdku šetrnejšia.

Hneď ako sa vám trochu uľaví, môžete pridať riedené ovocné šťavy a kurací či hovädzí vývar so zeleninou. Zeleninová polievka pri hnačke je ľahko stráviteľná, nezaťažuje žalúdok a zároveň príjemne zahreje a dodá vám tekutiny. Pripravte si ho s koreňovou zeleninou, no bez rezancov. Neskôr možete pridať aj kuracie mäso.

V ďalších dňoch, resp. min. 8 hodín od poslednej hnačky alebo vracania môžete do jedálnička pridať pečivo. Na margarín alebo nátierky však zabudnite, vhodné je iba suché biele pečivo (celozrnné sa trávi pomalšie), ideálne sú sucháre alebo hrianky pripravené nasucho (nie topinky na oleji). Medzi potraviny na zahustenie stolice patria aj piškóty či slané tyčinky.

Vhodná je aj konzumácia ryže s uvarenou mrkvou a koreňovou zeleninou, mrkvová polievka s ryžou, diétna ryžová polievka, prípadne varené zemiaky s varenou, resp. dusenou zeleninou. Mäsu sa najskôr vyhýbajte, v ďalších dňoch pridajte chudé mäso ako napr. morčacie, kuracie či ryby. Najlepšie bude, ak ho pripravíte v pare alebo iba s malým množstvom tuku.

Ryžová polievka vhodná na hnačku

Z ovocia sú najvhodnejšie banány a jablká, či už v čerstvom stave alebo vo forme nesladeného pyré. Iné ovocie (ako napr. citrusy) nie je príliš šetrné k žalúdku. Dobrým bojovníkom proti hnačke sú aj čučoriedky a čierne ríbezle, či už surové, sušené, rozmrazené alebo vo forme jemne sladeného kompótu.

Absolútne nevhodnými počas hnačky i cca 2 – 3 dni po jej vymiznutí sú ťažké potraviny ako údeniny, mäso bohaté na tuk, vyprážané jedlá, presolené pokrmy, surová zelenina a strukoviny (môžu spôsobiť nafukovanie), surové vajcia, zmrzlina, káva a alkohol. Horká čokoláda na hnačku taktiež nie je vhodná.

Strava pri hnačke a vracaní by nemala obsahovať ani mliečne výrobky s výnimkou bieleho jogurtu. Ten totiž dokáže doplniť potrebné probiotické látky a obnoviť tak správnu funkciu čriev.

Diéta pri hnačke u detí

Mliečne výrobky síce nie sú pri hnačke vhodné, ak ale dojčíte, môžete dieťatku materské mlieko dávať aj naďalej.

Pri dojčatách a veľmi malých deťoch môže nastať dehydratácia v dôsledku hnačky veľmi rýchlo. Z toho dôvodu by ste mali pri hnačke vždy kontaktovať svojho pediatra. Tiež ho kontaktujte, ak hnačka trvá dlhšie ako 3 dni, ak má dieťa horúčky dlhšie ako 24 h, v stolici je prítomná krv, dieťa zvracia dlhšie ako 12 h, zvracia žltozelené alebo krvavé zvratky alebo ak má napnuté alebo výrazne nafúknuté brucho.

Dievčatko s hnačkou čakajúce na toaletu

Nenúťte dieťa jesť nasilu, ak nemá chuť do jedla, radšej pár hodín počkajte. Môžete mu ponúknuť napr. sucháre, nesladené jablkové pyré, ryžu či banán. Tak ako dospelým, aj deťom pomôže na hnačku čučoriedkový kompót, čerstvé čučoriedky či čierne ríbezle. Postupne môžete do jedálnička dieťaťa pridať aj hrášok, mrkvu, cukinu, zemiaky, ovocie, zeleninový, resp. mäsový vývar či celozrnné cestoviny bez syru alebo smotany. Piškóty pri hnačke pomôžu zahustiť stolicu a sú pre deti chutné.

Dobrou pochúťkou je aj mierne osladená alebo mierne osolená ovsená kaša. Pripravíte ju tak, že uvaríte 2 – 3 polievkové lyžice ovsených vločiek v 1,5 šálke vody a prepasírujete cez hrubšie sitko.

Ako nápoje môžete okrem vody zvoliť aj detské či bylinkové čaje (ak je to nutné, mierne ich oslaďte), čistú vodu alebo zriedenú mrkvovú či zriedenú ovocnú šťavu. Pre deti staršie ako 2 roky sú vhodné aj neperlivé minerálne vody. Čierny čaj a hnačka nie je dobrá kombinácia – dochádzalo by k odvodňovaniu organizmu.

Ovsená kaša s čučoriedkami vhodná počas hnačky

Detský žalúdok je o niečo citlivejší a nejaký čas trvá, kým sa zregeneruje sliznica jeho žalúdka a čriev. Cca 3 – 5 dní po vymiznutí hnačky by ste mu preto mali servírovať iba takúto diétnu stravu.

Pomôže aj čierne uhlie a probiotiká

Ak dodržiavate diétny režim a napriek tomu sa nedokážete hnačky zbaviť, môžu vám pomôcť aj výživové doplnky. Najprirodzenejším z nich je tzv. aktívne čierne uhlie, ktoré bolo skôr známe ako živočíšne, no dnes sa vyrába výlučne z rastlinných zdrojov.

Uhlie na seba dokáže naviazať škodlivé látky a upokojiť tak podráždený žalúdok a črevá. Pri jeho užívaní buďte opatrní, pretože zoslabuje účinok užívaných liekov.

Tráviaca sústava sa hnačkou oslabí a vyplaví sa z nej množstvo užitočných baktérií. S ich doplnením vám pomôžu probiotiká, ktoré obsahujú 2 – 10 miliárd baktérii v jednej dávke. Môžete ich začať užívať už pri prvých prejavoch hnačky, no vhodné sú aj na regeneráciu tráviacej sústavy po prekonaní hnačky, prípadne na posilnenie jej správnej funkcie.

Probiotické látky doplní aj biely jogurt, ten však dieťaťu podávajte, až keď mu bude lepšie.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáci test na celiakiuDomáci test na celiakiu

Celiakia sa zaraďuje medzi autoimunitné ochorenia a prejavuje sa pri konzumácii lepku (gluténu). Viete, aké možnosti máte pri zisťovaní, či máte alebo nemáte celiakiu?

Smecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cenaSmecta na hnačku i zvracanie – recenzia, skúsenosti, dávkovanie, cena

Smecta je účinná zbraň proti hnačke, zvracaniu a na bolesť pokazených brušiek. Aké je jej zloženie, kedy je vhodné ju užívať a pre koho je určená? V recenzii sa všetko dozviete.

Zerex Enzemax na trávenie recenzia, skúsenosti, účinkyZerex Enzemax na trávenie recenzia, skúsenosti, účinky

Problémy s trávením závisia od viacerých faktorov. Pomôcť si však môžeme prírodnými produktmi, či už bylinnými prípravkami alebo výživovými doplnkami, akým je aj Zerex Enzemax.