Alchemilka pred pôrodom v tehotenstve, ale aj po potrate. Tinktúru ponúka aj lekáreň

Alchemilka žltozelená, alchemilka, ženský plášť, nebeská rosa alebo levia laba sú všetko pomenovania pre trvalku, ktorá má veľmi veľa pozitívnych účinkov. Rastie prevažne vo svetlých a vlhkejších lesoch a vyskytuje sa v Európe, ale aj v severnej Ázii a v Severnej Amerike.

Kvet liečivej rastliny alchemilky

Táto rastlina má zelenú farbu a žltozelené kvety. Dorastá do výšky 10 až 30 centimetrov. Je rozpoznateľná podľa hviezdicových súkvetí, ktoré rastú na dlhých stonkách. Využíva sa a zbiera sa celá byľ rastliny, a to od mája do augusta. Zbierajú sa aj kvety bez stopiek. Alchemilka sa suší a musí sa pravidelne prevracať, aby sa listy nezaparili. Dá sa používať aj čerstvá, čo je najúčinnejšie. Z alchemilky sa zriedkavo využíva aj koreň, ktorý je obzvlášť vhodný ako sedací kúpeľ pre ženy.

Prvý výskyt alchemiky bol v Anglicku, odkiaľ aj pochádza. Názov dostala podľa slova alchýmia. V minulosti patrila k jedným z najvzácnejších rastlín pre alchymistov. Je to liečivá rastlinka, ktorá pochádza z Anglicka. Alchemilka je považovaná za najúčinnejšiu bylinku v prípade ženských ochorení.

Tipy na čaje a tinktúru z alchemilky

Zaujímavosti o alchemilke

 • Vedeli ste, že v stredoveku verili, že kvapky vody na tejto bylinke majú schopnosť premieňať kov na zlato? A takisto, že prinavracia mladosť.
 • Istý farár Künzle zase tvrdil, že ak by ženy užívali alchemilku od puberty až po ukončenie klimaktéria, tak by sa znížili ženské operácie o dve tretiny?
 • V minulosti takisto ženy verili, že kvapky rosy, ktoré sa na bylinke zachytávajú, pomáhajú k ženskej kráse, plodnosti a vitalite. 

Účinky a aktívne látky alchemilky

Aktívnymi látkami v alchemilke sú triesloviny (8 %), silice, horčiny, flavonidy, éterické oleje, organické kyseliny, flavóny, izoflavóny, fytosteroly, kyselina salicylová, minerálne látky, vitamín C a iné.

Sadenie alchemilky

Obsahuje takisto rastlinné hormóny (fytohormóny), ktoré v ľudskom tele stimulujú procesy riadené vlastným telom. Práve tieto hormóny sú zodpovedné za blahodárny účinok na ľudské telo.

Alchemilka je vhodná na vnútorné, ale aj vonkajšie použitie.

Účinky alchemilky výlučne na ženské problémy sú:

 • Podporuje funkciu maternice a posilňuje ju.
 • Alchemilka sú bylinky na čistenie maternice.
 • Spevňuje podbrušné svalstvo.
 • Účinná pri silnom menštruačnom a popôrodnom krvácaní.
 • Pomáha pri zhoršenej funkcii vaječníkov.
 • Utišuje poranenia po pôrode.
 • Alchemilka sú účinné bylinky na ženské zápaly.
 • Zastavuje tvorbu materského mlieka.
 • Účinná pri bolestivej menštruácií.
 • Zmierňuje nevoľnosti v menopauze.
 • Upravuje nepravidelnosť menštruačného cyklu.
 • U žien zvyšuje a u mužov znižuje sexuálnu aktivitu.

Iné použitie alchemilky

 • Používa sa pri hnačkách a kolikách.
 • Účinná pri traumatických horúčkach.
 • Pozitívne vplýva na trávenie.
 • Slúži na výplach ústnej dutiny po vytrhnutí zuba, ale aj na krvácajúce ďasná.
 • Kloktá sa pri zápaloch hrtana.
 • Využíva sa pri epilepsii.
 • Urýchľuje hojenie rán pri porezaní a vyrážkach.
 • Účinná pri pečeňových a ladvinových chorobách.
 • Má protikŕčové a močopudné účinky.

Účinky alchemilky pri problémoch s otehotnením

Keďže alchemilka posilňuje ženské pohlavné orgány (maternicu, spevňuje podbruško), tak znižuje riziko potratu a zvyšuje možnosť otehotnenia. Preto je vhodné užívať alchemilku aj po potrate.

Na podporu ženskej plodnosti je vynikajúcim pomocníkom alchemilkový čaj. Ideálny je aj v kombinácii s rebríčkom, šalviou a s tinktúrou z imela.

Alchemilka na otehotnenie je dobrá vo forme čaju doplneného o yzop lekársky, túžobník brestový a kotvičník zemný.

Alchemilkový čaj

Účinky alchemilky po pôrode

Po pôrode alchemilka napomáha spätnému spevneniu svalstva maternice a prinavracia ju do pôvodnej formy. Podporuje tvorbu materského mlieka, jeho vylučovanie a zlepšuje jeho kvalitu.

Účinky alchemilky proti potratu

Alchemilka tlmí krvácanie, tlmí kŕčové sťahy, posilňuje maternicu a tým sa využíva aj v tehotenstve ako prevencia voči potratu, najmä v posledných troch mesiacoch tehotenstva. V tomto prípade sa odporúča poradiť sa s gynekológom.

Účinky alchemilky v tehotenstve

Všeobecne sa alchemilka a tehotenstvo nevylučujú, ale je potrebné poradiť sa s lekárom. Z rôznych diskusných fór je však zrejmé, že počas tehotenstva alchemilka nemala žiadny negatívny dopad na dieťa. Veľa čajov určených pre tehotné ženy obsahuje aj alchemilku, preto sa alchemilkový čaj v tehotenstve považuje za neškodný. To isté sa týka aj užívania alchemilky pred pôrodom.

Alchemilka a menštruácia

Najčastejšie je táto bylinka používaná práve v kontexte alchemilka a menštruácia. Zmierňuje bolesti a kŕče, ktoré sprevádzajú menštruáciu. Účinná je pri nepravidelnej menštruácii, kedy vyvoláva cyklus. V prípade silného krvácania ho zase zmierňuje. Tým pádom upravuje menštruáciu a alchemilka je aj bylinka na vyvolanie menštruácie.

Listy alchemilky

Alchemilka pre mužov a deti

Alchemilka má veľmi veľa pozitívnych účinkov nielen výlučne na ženské problémy. Okrem vyššie uvedených posilňuje srdce, napomáha tráveniu, využíva sa ako doplnok pri chudnutí, pomáha pri nespavosti, prečisťuje krv alebo sa odporúča aj pri laringitíde. Hojí v podstate všetky zápaly vo vnútri tela. Veľkou výhodou je, že nemá vedľajšie ani nežiadúce účinky a možno ju používať aj dlhodobo. Tým pádom je vhodná aj pre mužov a pre deti (ak je potrebné). V kombinácií s rebríčkom je veľmi účinná pre dievčatá v puberte, ktoré majú bolestivú menštruáciu.

Ako sa dá kúpiť alchemilka?

Alchemilka sa dá kúpiť v rôznych formách. Všetky formy majú rovnaké účinky. Častokrát sa alchemilka predáva v kombinácii s inými bylinkami. Najčastejšie sa alchemilka dávkuje vo forme čaju. Alchemilkový čaj sa dá kúpiť aj v nálevových vreckách, ale aj sypaná. Ako je vyššie spomenuté, tak je najlepšia čerstvá. Tento ženský čaj však nestráca účinky ani v sušenej podobe. Koreň alchemilky sa využíva zriedkavo, a to najmä do kúpeľov. Tieto kúpele pomáhajú liečiť rôzne kvasinkové choroby.

Alchemilka sa predáva aj ako tinktúra (kvapky), bylinný extrakt, vňať a kapsuly.

Sušená alchemilka

Doma sa zase v kombinácii s inými bylinkami dá pripraviť aj alchemilkový olej. Listy alchemilky sa rozdrobia a zalejú do sklenenej fľaše rastlinným olejom (ideálne ricínový). Do fľaše je ideálne dať čo najviac bylinky. Luhuje sa v tmavej a chladnej miestnoti aspoň mesiac.

Možností, kde kúpiť alchemilku je viacero. Či už v obchodoch zdravej výživy, na internete alebo aj v lekárni. Bez lekárskeho predpisu.

Vyberáme z nášho katalógu

Užívanie a dávkovanie alchemilky

Alchemilka sypaný čaj sa užíva 2-3 krát denne, a to zaliatím 1-2 čajových lyžičiek horúcou vodou. Lúhuje sa 15 minút. Odporúčaná dávka by sa nemala presiahnuť.

Alchemika v nálevových vreckách sa užíva obdobne a to zaliatím jedného vrecka a lúhovaním. Odporúča sa piť dvakrát denne.

Čaje z alchemilky sa dajú kúpiť do dvoch eur a sú voľnopredajné.

Tablety/kapsuly sa užívajú jeden krát denne 1-2 kapsule ráno, pred jedlom. Balenie s 90 kapsuľami sa dá kúpiť za cca 17 eur.

Alchemilka ako tinktúra sa predáva prevažne vo fľaštičke po 50 ml. Užíva sa 2- až 3-krát denne 15 až 30 kvapiek. Tinktúru je možné pridať do nápoja. Tinktúra sa dá kúpiť v cenovom rozpätí 3 až 7 eur.

Skúsenosti s alchemikou ako takou sú hodnotené pozitívne. V ojedinelých prípadoch sa stalo, že čaj nezabral, ale nemal žiadne vedľajšie účinky. Účinný je najmä pri bolavej menštruácií a pri podráždenosti, ktorá súvisí s predmenštruačným syndrómom. Takisto je alchemilka hodnotená pozitívne pri tráviacich ťažkostiach. V rôznych diskusiách sa však odporúča konzumovať alchemilku pravidelne a dlhšiu dobu.

Obľúbené alchemilkové produkty

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 05.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

12/03/2019 12:13
Ala

Pijem ju dlhodobo počas bolestivej menštruácie a pomáha. Tento babský recept sa v našej rodine traduje medzi ženami už niekoľko generácií, som rada, že konečne sa o tom aj píše na portáloch o zdraví :-) Kŕče a bolesti sa dajú zvládnuť aj inak ako Ibalginom...

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Plodné dni a ovulácia pred menštruáciou – ako ich rátať Plodné dni a ovulácia pred menštruáciou – ako ich rátať

Milé dámy a partnerské páry, vedeli ste, že si tehotenstvo a rodičovstvo môžete naplánovať nielen prostredníctvom antikoncepcie, ale aj prirodzeným spôsobom? Stačí, ak si partnerka začne...

Ovulácia a ovulačné testy aj zo slín Ovulácia a ovulačné testy aj zo slín

Hľadáte možnosti, ako zvýšiť šance na otehotnenie? Ste na dobrom mieste. Prispieť k počatiu môžu ženy pomocou sledovania ovulačných dní. Čo je to ovulácia, kedy nastávajú ovulačné dni či...

Najsilnejšie prírodné afrodiziaká pre ženy - ktoré potraviny fungujú? Najsilnejšie prírodné afrodiziaká pre ženy - ktoré potraviny fungujú?

Je všeobecne známe, že existujú prostriedky na zvýšenie sexuálnej chuti a prirodzenou cestou v sebe môžete prebudiť spiace libido. Čo to afrodiziakum v skutočnosti je, aké prírodné...